Keressen minket

Tudomány

Vírusok által szállított vegyszerrel pusztítják el a nematódákat

Közzétéve:

A 21. században, az emberiségnek egyre nagyobb energiát kell fordítania a fenntartható növénytermesztésre, amelynek egyik kiemelt területe a növényvédelem. A kaliforniai San Diego-i Egyetem és a Case Western Reserve Egyetem kutatói nagy lépést tettek a hatékonyabb növényvédelem felé, ugyanis találtak olyan növényi vírusokat, amelyek képesek a növényvédőszer molekulákat a mélyebb rétegekbe szállítani, olyan rétegekbe, amelyek eddig általában nem voltak elérhetőek – mindezt kisebb környezetszennyezés mellett. A legújabb kutatások a kártevőket célozzák, mélyebb talajrétegekben, melyekre ezidáig nem létezett hatékony növényvédelmi megoldás.

A technológia kidolgozása nagyban segíthetne a gazdálkodóknak, olyan nehezen írtható kártevők elleni védelemben, mint a parazita fonalférgek, amelyek károkat okoznak a mélyben növekedő gyökerekben. Legfrissebb eredményeik a Nature Nanotechnológiai folyóiratban jelentek meg.

1. kép: Nicole Steinmetz nanomérnök professzor

Nicole Steinmetz nanomérnök professzor szerint a nanotechnológia a növényvédelem feltörekvő területe, amely lehetőséget biztosít, hogy növényi vírusokat használhatunk peszticid szállító rendszerként. A kutatás hasonlít az orvostudományban elért sikerekhez, ahol gyógyszermolekulákat kapcsolnak nanorészecskékhez, csökkentve a mellékhatásokat a betegeknél az orvosi kezeléseik során.

A szántóföldeken alkalmazott rovarirtószerek nagyon tapadnak a talaj molekuláihoz a kijuttatást követően. Erősen kötődnek a talaj szervesanyagtartalmához, ami megnehezíti azt, hogy elég mélyen behatoljon a vegyszer a talaj mélyebb rétegeibe, ahol a nematódák élnek és kárt okoznak. A gazdák túlzott rovarirtót alkalmaznak, ami súlyos károkat okoz a talajban, illetve a talajvízbe is bekerül. Steinmetz és csapata kutatásai során rájött arra, hogy a dohány zöld mozaik vírusa képes kisebb mennyiségű rovarirtószer mélyebb talajrétegbe juttatására.

A laboratóriumi vizsgálatok során különböző szerves nanorészecskékeket, azaz növényi vírusokat használtak öntözés mellett, azt vizsgálva, milyen mélyre képes lehatolni a rovarirtószer.

2. kép: Nematóda sztereomikroszkópos felvétele

Eredményeik szerint a dohány zöld mozaik vírusa felülmúlta a többi vizsgált növényi vírust, amely képes volt lejutni 30 centiméter mélységbe, szemben a szervetlen PLGA, vagy a szilícium dioxid nanorészecskékhez képest, amelyek csak 8-12 centiméterig képesek a rovarirtószer szállítására. Egyéb vírusokat is teszteltek a kutatásaik során. A tehénborsó (Vigna unguiculata), kevésbé elterjedt nevén, a homoki bab mozaik vírusával végzett kísérleteknél a rovarirtószer képes volt lehatolni 30 centiméter mélységbe, de kisebb hasznos teher mellett – azaz nem volt annyira hatékony mint a dohány zöld mozaik vírusa. A kutatók azt feltételezik, hogy a nanorészecskék geometriája, valamint a felszíni kémiai tulajdonságai határozzák meg a talaj részecskéi közötti mozgást. A mechanizmus megértéséhez további vizsgálatok szükségesek, vélhetően a részecskék alakja lehet a döntő tényező.

Steinmetz elmondta, hogy kutatásaik során figyelembe veszik a nanogyógyszerekből már hasznosított eredményeket, amelyet alkalmaznak a mezőgazdaságban is. Orvosi környezetben a vékony cső alakú és különböző felületi kémiával rendelkező vivőanyagok a jobbak.

Vélhetően a növényi vírusok könnyebben képesek behatolni a talajba, mint a szintetikus anyagok, mivel ugyanabban a környezetben élnek egymással – azaz ugyanaz az életterük. A dohány mozaik vírus képes megfertőzni a Solanaceaa családjába tartozó növényeket, mint például krumpli, paradicsom, padlizsán, de más növényekre nem veszélyes: ezáltal használható más növényfajtáknál.

Kutatásaik során egy számítógépes modellt is készítettek, amivel meg lehet jósolni, a különböző nano vivőanyagok hogyan „viselkednek”, a talajban milyen mélyre hatolhatnak le, mennyit célszerű felhasználni, illetve mennyi ideig hat a rovarirtószer a talajban. Ezáltal a modell felhasználható a különböző növényi vírusok meghatározásában, illetve megjósolja milyen mértékben fog működni a rovarirtószállító anyagként. A modell lefuttatása 4 napot vesz igénybe az összes változó figyelembe vétele mellett az egy hónapi laboratóriumi munkához képest, amelynek köszönhetően jóval sikeresebb a labor munkahatékonysága.

A következő lépés a sikeres laboratóriumi kezelést követően, a szántóföldi kísérletek elindítása, különböző dózisok kijuttatása mellett.

Cikket fordította: Dr. Szilágyi Gergely

Forrás: Paul L. Chariou, Alan B. Dogan, Alexandra G. Welsh, Gerald M. Saidel, Harihara Baskaran & Nicole F. Steinmetz. Soil mobility of synthetic and virus-based model nanopesticides. Nature Nanotechnology, 2019 DOI: 10.1038/s41565-019-0453-7

Képek forrása:
  1. kép: http://www.steinmetzlab.com/
  2. kép: https://www.mnn.com/your-home/organic-farming-gardening/stories/what-are-nematodes

Mezőgazdaság

Digitalizált szakirodalom segíti az erdészeti kutatásokat

Több évszázad erdészeti szakirodalmát digitalizálták

Published

on

Több évszázad erdészeti szakirodalmának anyaga a fenntarthatósági gondolatkör kialakulásának lenyomata, amely ma már digitális formátumban mindenki számára elérhető – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára Budapesten, szerdán, a Wagner Károly Digitális Szakkönyvtár projekt bemutató rendezvényén. A 2007 óta tartó digitalizációs program eredménye nemzetközi összehasonlításban is jelentős, 1500 dokumentum mintegy háromszázezer oldalnyi anyagával az egyik legnagyobb magyar nyelvű adatbázist jelenti.

Fotó: AM

Az államtitkár kiemelte, a 18. századra visszanyúló erdészeti szakirodalom tudásanyaga felbecsülhetetlen értéket képvisel, az Országos Erdészeti Egyesület Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtárában őrzött könyvek a gyakorlati fenntarthatóság több évszázados szakmai történetéről szólnak.

Hozzátette, az erdőkezelés 1700-as években megalapozott hagyománya a fenntarthatóság és a zöldvagyon-kezelés fogalmain keresztül kapcsolódik a ma emberéhez. Magyarország jelenleg mintegy 2,3 millió hektárnyi erdőterülete nem létezne anélkül a szakismeret és tradíció nélkül, amelynek tudásanyagát és emlékeit az ágazati szakkönyvtárban őrzött könyvek és folyóiratok tartalmazzák – emelte ki Zambó Péter. Hazánknak azért lehet erdővagyona, mert a magyar erdészek évszázadok óta fenntartható módon kezelik ezt a nemzeti természeti erőforrást. Amikor a trianoni diktátum elvitte tőlünk a legértékesebb részeit, szakértelemmel, erkölcsi kitartással és szakmai összefogással száz év alatt megdupláztuk az ország erdővel borított területeinek arányát – húzta alá.

Zambó Péter elmondta, az erdészeti szakirodalom tudásanyaga a digitalizáció segítségével szabadon elérhetővé és feldolgozhatóvá vált, immár 300 ezer oldal terjedelemben, amely egyben a mesterséges intelligencia számára is hatalmas adatbázist jelent. A projekt az Agrárminisztérium támogatásával a Wagner Károly Alapítvány digitalizációs programja keretében valósult meg.

Tovább olvasom

Tudomány

KONFERENCIA: Ember-vadvilág konfliktusok Magyarországon – ITT regisztrálj

Published

on


A Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék és az MTA Agrártudományi Szakbizottsága – A Magyar Tudomány Ünnepi sorozatához csatlakozva – szeretettel invitál minden kedves érdeklődőt az ‘Ember-vadvilág konfliktusok Magyarországon’ elnevezésű minikonferencia & kerekasztal-beszélgetésre 2024. november 30-án szombaton Debrecenben, a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottságának székházában – tájékoztatta az Agro Jager Newst, Dr. Kövér László PhD, a Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék munkatársa.

Farkas a hollandiai Dierenpark Amersfoortban. Fotó: Mariëlle van Uitert / WWF

A rendezvényen az ember-vadvilág konfliktus témakörben dolgozó hazai szakemberek közérthető előadások formájában ismertetnek sokakat érintő és érdeklő témákat. Az esemény nyitott minden érdeklődő számára, külön szeretettel várjuk a helyi lakosságot. A konferencia szervezőinek nem titkolt célja a hiteles ismeretterjesztés és szemléletformálás. Az előadásokat követően, kerekasztal-beszélgetés kereti között a közönségnek lehetősége lesz a kérdéseiket feltenni, tapasztalataikat megosztani.

Kattintson a fényképre és csatlakozzon a Facebookon is!

A rendezvény ingyenes, de egy kétperces regisztrációt kérünk szépen. Kattintson az alábbi képre!

Regisztráljon most és vegyen részt a konferencián! Kattintson a képre!

PROGRAM:

Délelőtti szekció:

09:00-09:10 Megnyitó és bevezető
Stündl László és Kövér László, Debreceni Egyetem
09:10-09:35 Nemszeretem gerinctelenek
Váradi Zoltán, Természettár
09:35-10:00 Csípőszúnyogok és a bennük rejlő veszélyek
Klein Ágnes, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
10:00-10:25 A szőnyeg széléről – varjúszemmel a 3. háború küszöbén
Solt Szabolcs, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
10:25-10:50 Denevérekkel kapcsolatos konfliktushelyzetek és kezelésük
Boldogh Sándor András, Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
10:50-11:05 Kávészünet
11:05-12:00 Kerekasztal-beszélgetés a délelőtti szekció előadóival
12:00-13:30 Ebédszünet

Dr. Németh Attila, a Debreceni Egyetem munkatársa is előadást tart a debreceni konferencián. Fotó: DE MÉK

Délutáni szekció:

13:30-13:55 Együtt élünk vagy együtt létezünk a vadvilággal a
városban?
Heltai Miklós, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
13:55-14:20 A láthatatlan probléma – Egy különös rágcsáló
felbukkanása lakott területeken
Németh Attila, Debreceni Egyetem
14:20-14:45 Egy ökoszisztéma-mérnökkel való egymás mellett
élés lehetőségei és kihívásai
Juhász Erika, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
14:45-15:10 Nagyragadozókhoz kapcsolódó ember-vadvilág
konfliktusok Magyarországon
Sütő Dávid, WWF
15:10-15:25 Kávészünet
15:25-16:30 Kerekasztal-beszélgetés a délutáni szekció
előadóival

Kapcsolat: Dr. Kövér László (koverl@agr.unideb.hu)

További információért kattintson az alábbi képre és tekintse meg a konferencia weboldalát!

Támogatók

A rendezvény média megjelenését a 25 éves Agro Jager News,

Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálja támogatja!

Agro Jager News

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Élményeim a második Tokaji Bor Kongresszusról

Published

on

A budapesti Liszt Ferenc repülőtérről Sárospatakra tett utazásom, a 2. Tokaji Bor Kongresszusra, hosszabbra nyúlt a tervezettnél az útépítések miatt. Azonban a nagyjából négy órás út élvezetes volt feleségemmel, Daliával és tanítványommal, Spurthivel.

Ebédszünetet tartottunk az M3GÁLLÓ étteremben, amely az E71-es út mellett, körülbelül 150 kilométerre található a budapesti repülőtértől. Itt volt lehetőségünk megkóstolni néhány kiemelkedő fogást a magyar konyha remekeiből.

Fotó: Agro Jager News

A kongresszus különösen érdekes volt számomra, mivel ez volt számomra az első olyan konferencia, amely kizárólag a bor különböző aspektusaira – szőlőtermesztés, borkészítés, a bor egészségügyi hatásai, borörökség és -turizmus, valamint a bor gazdasági és politikai vonatkozásai, továbbá borászat tudományos oktatása – összpontosított. A második napon öt szekció zajlott párhuzamosan, míg a harmadik napon három szekció került megrendezésre. Minden szekció külön helyszínen zajlott, ami lehetetlenné tette, hogy minden általam különösen érdekesnek tartott előadáson részt vehessek.

Fotó: Agro Jager News

Rájöttem, hogy a bor minőségét nagymértékben befolyásolja a terroir, vagyis a helyi adottságok összessége. A terroir fogalma magában foglalja azokat a környezeti tényezőket – mint a klíma, a talaj összetétele, a domborzati adottságok és a szőlőtermesztési hagyományok –, amelyek együtt meghatározzák a bor karakterét és minőségét.

Fotó: Agro Jager News

Ez volt az első alkalom, hogy megismerkedtem a Tokaji borral és megértettem, hogy ez a régió különösen híres édes borairól, amelyeket nemes rothadás által érintett, Botrytis cinerea gomba által fertőzött szőlőből készítenek. Ez a borstílus jelentős történelmi múltra tekint vissza a régióban, és „a borok királya, a királyok bora” néven is emlegetik.

Fotó: Agro Jager News

Fontos megemlíteni a kiemelkedő magyar Nobel-díjas tudóst, Szent-Györgyi Albertet, aki 1937-ben kapta meg az élettani vagy orvostudományi Nobel-díjat a C-vitamin izolálásával és a citromsavciklus alkotóelemeinek és reakcióinak feltárásával kapcsolatos úttörő munkájáért. Felfedezései hatással vannak a borkészítési gyakorlatokra és a bor minőségére is. Neki tulajdonítanak egy mondást, amely összefoglalja az élet alapvető lényegét a Földön: „Az életet egy apró elektronugrás hajtja, amit a napfény indít el.”

Fotó: Agro Jager News

Ezt a gondolatot szem előtt tartva szeretném összefoglalni élményeimet a 2. Tokaji Bor Kongresszusról, mondván, hogy az esemény értékes bepillantást nyújtott a bor világába, különösen a Tokaji borra összpontosítva. Számomra ez egy kellemes életpillanat volt, amit egy aranyló csepp Tokaji bor varázsolt teljessé.

Fotó: Agro Jager News

A Sárospatakról Budapestre, a Liszt Ferenc repülőtérre vezető visszaúton elmerengtem Liszt Ferenc virtuóz zongoraművein és a Tokaji borvidék kiváló borain. Ez a kettő tökéletes elegyet alkot, amely egy kis örömöt csempész az ember napjába.

 

Írta: Prof. Dr. Gideon Grafi

Francia Társult Agrártudományi és Szárazföldi Biotechnológiai Intézet,
Jacob Blaustein Szárazföldi Kutatóintézetek,
Ben-Gurion Egyetem

 

The conference participants stayed at one of the best hotels in Sátoraljaújhely, Hotel Hunor, where they enjoyed modern rooms, wellness services, and beautiful views of the surrounding mountains and the town. Photo: Hotel Hunor

Tovább olvasom