Vadászat
Több fácánt nevelnek, mint amennyit lőnek
PITVAROS | 6000 fácánt nevelnek föl és engednek szabadon most Pitvaroson. A négy évvel ezelőtti jég agyonverte az apróvadállomány zömét és lecsupaszított 16 hektár fiatal erdőt. A helyi vadásztársaság összefogással, önerőből pótolja a veszteséget.
Csőrpajzsot viselnek a fácánok a pitvarosi Petőfi Vadásztársaság nevelőtelepén. Így nem tudják egymást összecsipkedni, megsebezni. Az életkoruknak megfelelő takarmányt kapják, vitaminokkal kiegészítve. UV-tűrő műanyag háló fedi röpdéjüket, körben tripla villanypásztor húzódik. Mindezt meg kell venni – de ami házilag is előállítható, azt a közösség összeadja.
Az egyik palákat hozott az ól tetejére, mások, amikor bővítették a röpdét, a 3,5 méter magasan elvágott egykori villanypóznákat állították föl, megint más a villanyt kötötte be, vagy árnyékolt etetőket, itatókat gyártott. Ez alkalmi munka a mindennapos mellett, mert a 100 hektárnyi vadföldet művelni kell, a területen kihelyezett itatókat, etetőket tölteni.
Itt jellemzően őz, nyúl, fácán él, de a vadászok büszkék rá, hogy több ritka, védett faj, így például túzok is fészkel a területükön. A társaságnak, amely azért gazdálkodik, hogy tagjai hódolhassanak szenvedélyüknek, az apróvad értékesítése – vadásztatása – hoz bevételt: szezonban más vidékekről érkező vadászokat fogad, pénzért. Az olaszok, spanyolok egy ideje ritkábban járnak Magyarországra, de az osztrákok, németek kitartanak, és most már egyre több magyar vendég is megengedheti magának ezt a sportot.
A vadgazdálkodás ugyanúgy függ az időjárástól, mint a földművelés. A pitvarosiak számára ez 2010. június 18-án is bebizonyosodott, amikor a vidéket addig nem látott tornádó és jégverés pusztította. Szuda Zoltán elnöktől tudjuk, hogy a betakarítás előtt álló őszi árpa, búza mellett a teljes szántóterületen túl az erdőt is lecsupaszította a jégverés. Az apróvadállomány 80–90 százaléka odaveszett, az összes őzgida elpusztult, a suták, bakok maradandó sérüléseket szereztek. Az elnök hangsúlyozza, nagyon sok környékbeli hivatásos vadász segített rajtuk, de a legnagyobb áldozatot a tagság hozta.
Abban az évben és a következőben nemigen vadásztak – tarra kellett vágni, sarjaztatni, újratelepíteni 16 hektár erdőt, ami 18–20 éves volt. Mezei nyulakat vettek és engedtek szabadon, és saját nevelésű fácánokat is, az állomány pótlására. A terület mostanra kezdi kiheverni a pusztítást.
Nagy Tibor vadászmester azt mutatja, hogy a 18 hetes fácánok, amelyeket 22-23 hetes korukban vadítanak vissza, szinte teljesen kifejlettek, most nőnek jellegzetes farktollaik. A fácánszezon október 1-jétől február 28-áig tart, ez az állomány erre az időre már főszerepet kap, de egy része nyilván élve marad, és az eddigi tapasztalatok szerint megél odakinn: kotlik és csirkét is nevel.
delmagyar.hu
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login