Keressen minket

Mezőgazdaság

KITEKINTŐ: Juhászok és mezőgazdasági termelők XI. találkozója Ilonafalun – GALÉRIÁVAL

Print Friendly, PDF & Email

2023. június 10-én Szerbiában, a Vajdaság Autonóm tartományban, Ilonafaluban (Војвода Зимоњић / Vojvoda Zimonjić) rendezték meg a Juhászok és mezőgazdasági termelők XI. találkozóját.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

2023. június 10-én Szerbiában, a Vajdaság Autonóm tartományban, Ilonafaluban (Војвода Зимоњић / Vojvoda Zimonjić) rendezték meg a Juhászok és mezőgazdasági termelők XI. találkozóját. A község Magyarkanizsához tartozik és a fesztivál helyszínéről kipillantva, már megláthatta a látogató, a híres Kapitány-rétet, amelyre a helyiek annyira büszkék. Észak-Bánságban járunk, a Tisza  jobb partján.

Vendégek, jóbarátok Szerbiában, Vajdaságban, az Észak-Bánságban található Ilonafaluban, a Juhászok és mezőgazdasági termelők XI. találkozóján Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.

Szegedről korán indultam és hét óra után nem sokkal, mikor Ilonafaluba befordultam, már nagy volt a mozgás. Mire megvirradt, a helyiek már mindent összekészítettek, felállítottak és több bográcsban már rotyogott az étel. Sok helyen rakták még a tüzeket, mert hogy volt, aki gázzal tüzelt a bográcsok alá, de sok helyen inkább fával főztek. Meg tudjuk mi fával is főzni, de sokan jönnek, sokan számítanak az ebédre és ahhoz, hogy ennyi hús megfőjön, ügyesen kell bánni a lánggal.

Reggeli a Csikós Pálinka standján Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.

Sok helyen megfordultam már, de meg kell jegyezzem, hogy Szerbiában rendkívül vendégszerető emberek élnek. Pásztor István úgy fogalmazott Újvidéken, hogy Vajdaságban 26 nemzetiség él. Ez a kulturális változatosság, sokszínűség nagyon sok mindenben megmutatkozik, de ha valamiben igazán, az a konyhaművészetük. Egy bogrács mellett állok meg, ahol megjegyzik, hogy semmiből sem lehet sok, de ahhoz, hogy jóízű legyen az étel, ebből is, abból is kell tenni!

Versenyző a Juhászok és mezőgazdasági termelők XI. találkozóján Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.

Gyülekeznek, egyre többen érkeznek a juhásztalálkozóra, amikor is előbb Magyarkanizsa polgármestere, Fejsztámer Róbert, majd a Dr. Molnár Viktor, a Vajdasági Magyar Szövetség tanácselnöke, a Tartományi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap igazgatója köszöntötte a vendégeket. A polgármester kiemelte, hogy rendkívül fontos a juhásztalálkozó a város és egyáltalán a vidék életében, hiszen a pászorkodásra, a gyepek, a legelők karbantartásához is szükség van a birkára. Azonban a jószágot nem elég szeretni, azzal meg is kell tanulni bánni.

Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa polgármestere köszönti a Juhászok és mezőgazdasági termelők XI. találkozójára érkezett vendégeket Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.

Dr. Molnár Viktor kiemelte, hogy a jószágtartás hozzátartozik a vidéki emberek életének, mindennapjaihoz, ami különösen igaz a pásztoremberekre, akik hivatásuknak választották ezt. Ezt a munkát nem lehet egyik pillanatról a másikra abbahagyni. A jószággal, a hagyományos legeltetéssel járó munka, ma sem könnyebb, mint régen. Azonban, hogy megmaradjanak a vajdasági pászorkodók a Tartományi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap továbbra is azon dolgozik, hogy a lehető legtöbb támogatást megkaphassák az ezzel foglalkozók.

Dr. Molnár Viktor, a Vajdasági Magyar Szövetség tanácselnöke, a Tartományi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap igazgatója Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.

A megnyitót követően elindultak a különféle versenyek és folyamatosan érkeztek a juhok is, amelyeket a versenyzőknek, a zsűri és a közönség éle szeme előtt kellett megnyírni. Érkeztek is becsülettel a jó tanácsok, amelyeket meg is fogadtak, de mindenki csak a a saját pártoltját segítette, a másik munkáját egy rossz szóval se hátráltatta.

Megbízható távcsövet keresel? Kattints a képre!

Megfigyeltem, hogy Szerbiában nincsenek elkülönített, lekerített részek, mégis a látogatók egymásra figyelve kialakítják, úgy állják körül egymást, hogy a másik is jól odaférhessen. A gyerekekre pedig mindenki külön ügyel s a legkisebbek talán a legbátrabbak, akik mindenhova közel merészkednek. Bosnjak Goran, a találkozó főszervezője meg is jegyzi, hogy ennek a találkozónak pontosan ez a célja, hogy minél közelebb kerülhessenek a gyermekek a vidéki élethez. A kormány kiemelten támogatja a családokat Szerbiában és nagyon sok család vidéken telepszik le, azért, hogy a kicsik megismerhessék milyen is egy vidéki, kertes házban felnőni. Jó utak vannak, infrastruktúrális kiépítéssel 30-40 kilométerre is elköltöznek a nagyvárosoktól, így a falvak lélekszámát stabilizálják.

Munkában Bosnjak Goran a Juhászok és mezőgazdasági termelők XI. találkozóján Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.

Ahhoz, hogy a legkisebbek is kötődjenek a juhokhoz, számukra rajzpályázatot hirdettek és három témában rajzolhattak a gyerekek. Az első “A juhásznak jól van dolga”, a második “A Járáson jártam”, míg a harmadik téma “Bárányokkal álmodtam”. Megannyi rajz érkezett s jót nevetett egy öreg pásztor, mikor egy szalaggal befont hajú kislány megkereste a szervezőket, hogy márpedig most tessenek jönni, mert az ő nevét és rajzát bizony felcserélték. Meg is jegyezte, hogy a vajdasági fiúknak, ahogy régen, ma sem lesz könnyebb dolga – erre aztán többen felderültek.

A bárány elkészítéséhez nagy tapasztalatra van szükség. Juhászok és mezőgazdasági termelők XI. találkozója. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.

A pörköltek mellett a Kapitány-réti Juhászok Szövetsége két igen nagy bárányt nyárson is megsütött, amelyet Ilonafaluból ajánlottak fel. Balázs Tibor, a szövetség elnöke összefoglalta, hogy a juhokkal való munka teljes embert kívánt. A juhászok ma is hajnalban kelnek, este fekszenek, de szép holdvilágos, nyári éjszakán a juh szívesen kint van a gyepen is. A juhászt a felesége támogatja a leginkább és ezt az életformát, ezt a szabad életet vannak, akik ma is felvállalják. A találkozó, a belefektetett munka meghozta a fáradtságot. Sokan eljöttek, sokan segítették.

A Juhászok és mezőgazdasági termelők XI. találkozóján a legkisebbek is bemutatkoztak Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.

Bosnjak Goran kiemelte, hogy több felajánlás érkezett és a nagy cégek miatt sikerült kedveskedni a nyerteseknek is. Különféle ajándékokat, eszközöket, többek között egy nagyteljesítményű aggregátort is felajánlottak, amelyet a rendezvény idejére ingyenesen biztosítottak sőt, a még a felhasznált üzemanyagot is a tulajdonos térítette. Itt Szerbiában, Vajdaságban összefogással nagy eredményeket lehet elérni, ezért dolgozunk, ezért vagyunk itt – tájékoztatta az Agro Jager Newst Bosnjak Goran Ilonafaluról.

 

Írta és fényképezte: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.

Mezőgazdaság

A baromfihúsimport 21 százalékkal csökkent

Print Friendly, PDF & Email

Adatokat közölt az AKI

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság adatai szerint az unió (EU27) baromfihúsexportja 17 százalékkal 171 ezer tonnára emelkedett 2024 januárjában az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az unió legnagyobb célországa az Egyesült Királyság volt. A közösség baromfihúsimportja 27 százalékkal 85 ezer tonnára emelkedett ezzel egy időben. Az import több mint fele Brazíliából és Ukrajnából származott.

Fotó: AKI

A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 10 százalékkal 35 ezer tonnára nőtt 2024 első két hónapjában 2023 azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a csirkehús kivitele 7 százalékkal 24 ezer tonnára, a pulykahúsé 25 százalékkal 4 ezer tonnára emelkedett. A baromfihús legnagyobb célpiacai Románia és Bulgária voltak. Magyarország baromfihúsimportja 21 százalékkal 12,5 ezer tonnára csökkent a megfigyelt időszakban. Ezen belül a csirkehús beszállítása 29 százalékkal 9 ezer tonnára esett vissza, míg a pulykahúsé 36 százalékkal 831 tonnára bővült. A legtöbb baromfihús Lengyelországból és Romániából érkezett.

A vágócsirke havi termelői ára

Ábra: AKI

Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 19,9 százalékkal 412,6 forint/kilogrammra, a vágópulykáé 14,9 százalékkal 596,9 forint/kilogrammra csökkent 2024 első tizenhét hetében az előző év azonos időszakához képest.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 9. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Fontos tudnivalók az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről

Print Friendly, PDF & Email

Közlemény a TMR-rendszerről:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság előírásai miatt a tavalyi esztendő óta – a többi uniós tagállamhoz hasonlóan – a magyar agrártámogatási rendszerben is kötelező alkalmazni a Sentinel műholdcsalád felhasználásával működő területi monitoring rendszert, azaz TMR-rendszert.

Fotó: Pixabay

A rendszer alkalmazása az uniós elvárások okán 2024-ben bővül a tavalyi esztendőhöz képest és minden területalapú agrár- és vidékfejlesztési támogatás azon jogosultsági feltételeire ki kell terjednie, ahol a műholdfelvételek vizsgálata és értékelése alapján nagy bizonyossággal megítélhetőek azok teljesítése.

Az alábbi letölthető szakmai tájékoztató a gazdálkodók munkájának és döntéseinek segítése érdekében, az öntözött területek azonosításáról és az abból fakadó következményekről ad iránymutatást az érintetteknek.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Új eszközök és szankciók segítik a termelőket a felvásárlókkal szemben

Print Friendly, PDF & Email

Az Országgyűlés elfogadta a termelővédelmi törvénycsomagot

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Szankcionálhatóvá válnak a felvásárlók általi, 30 napon túli késedelmes fizetések a gazdálkodók felé az Országgyűlés által elfogadott termelővédelmi törvénycsomagnak köszönhetően – közölte Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár. A szabályozás új lehetőségek megteremtésével javítja a termelők felvásárlókkal szembeni kiszolgáltatott helyzetét és jogi eszközökkel biztosít erősebb védelmet számukra. A legtöbb új szabály a szükséges felkészülési idő biztosítása érdekében 2025. január 1-jétől lép életbe.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Feldman Zsolt kiemelte, világszerte jellemző az, hogy az élelmiszer előállítási láncban a termelők arányaiban nagyobb kockázatokat viselnek, az eredményekből pedig kisebb mértékben részesülnek. Ennek oka, hogy a termelők legtöbbször kisebb alkuerővel és érdekérvényesítő képességgel rendelkeznek, mint a láncban felettük álló feldolgozók vagy a kereskedők. A kockázatok és az eredmények arányosabb megosztása érdekében szükség van a termelők szabályokkal történő támogatásra, azért, hogy a felvásárlók, feldolgozók ne háríthassanak minden kockázatot a termelőkre. A termelők számára emellett átláthatóbbá és tervezhetőbbé kell válnia a felvásárlási folyamatoknak – tette hozzá.

Az államtitkár szerint a magyar kormány az agrárium vonatkozásában arra törekszik, hogy ne csak a támogatáspolitikában, hanem a hazai termékpályák működésében is előrelépés történjen. Ezért folyamatosan fejleszti a hazai szabályozási rendszert, mely megalapozza a hazai termelők felvásárlókkal szembeni védelmét, helyzetük jogi eszközökkel történő javítását és integrációjuk erősítését. Ezt szolgálja a most elfogadott termékpiacokról szóló törvény módosítása is, mely számos, a termelők védelmét erősítő, kézzelfogható szabályozási elemet tartalmaz. Ezek közé tartozik a kockázatmegosztási rendelkezések kötelező alkalmazása a zöldség-gyümölcs, valamint sertés- és baromfi ágazati szerződésekben, a 30 napnál későbbi késedelmes fizetések hatékonyabb szankcionálása 2025. január 1-jétől, valamint bizonyos esetekben a felvásárló tevékenységtől történő eltiltásának bevezetése. A cél mindezzel az, hogy ne egyedül a termelő viselje a termékpálya működésének teljes kockázatát. Fontos cél, hogy a szerződések a jövőben egyértelműen tartalmazzák ezeket a kockázatokat és a teherviselés arányait. A termelők védelmének javítását szolgálja az is, hogy az ágazati érdekképviseleti szervezetek mintaszerződéseket vezethetnek be a jó gyakorlatok széleskörű elterjesztése érdekében – hangsúlyozta.

Kifejtette, ez a törvénymódosítás kiterjed a vertikális együttműködésekre vonatkozó, önkéntesen alkalmazható termeltetői szerződés kategóriájának és szabályainak megteremtésére is. Ez az új szerződéstípus keretet ad a termeltetői együttműködéseknek, ami nemcsak a termelők helyzetét teszi kiszámíthatóbbá, hanem a feldolgozók alapanyag ellátottságának biztonságához is hozzájárul, valamint csökkenti a piaci túltermelés kockázatát is. A termeltetői együttműködésekre vonatkozó előírások alapján az árat olyan módon kell meghatározni, hogy az a szerződés egész időtartamára vonatkozóan biztosítsa az átláthatóságot és kiszámíthatóságot – ismertette Feldman Zsolt.

Az agrártárca azt kívánja elérni, hogy ezek a szabályok gyorsan és sikeresen beépüljenek a magyar mezőgazdasági gyakorlatba és átláthatóbb, tervezhetőbb viszonyokat teremtsenek országszerte.

Forrás: AM

Tovább olvasom