Keressen minket

Horgászat

A bodrogi harcsa – Tóth Roland élményei

Print Friendly, PDF & Email

Tóth Roland 42 kilogrammos harcsát fogott a Bodrogon

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Hol is kezdjem az egészet? Lényegében három éve gondoltam arra, hogy szeretnék a legnagyobb hazai ragadozó halunkra, a harcsára horgászni. Szóval belevágtam. Kezdetben nem volt könnyű nagy harcsát fogni az emelt fenekezős módszerrel.

Roland 42 kilogrammos harcsája. (Fotó: Tóth Roland – Agro Jager News)

Sikerült néhány 3-4 kg körüli harcsát fognom, a legjobbak mind a Berek holtágában kerültek horogra. Valahogy mindig a Bodrogi horgászat vonzott, u-pose módszerrel sikerült egy 4 kg-os harcsát fognom. Miután úgy éreztem, hogy nem szabad abbahagynom, egy pergető bottal is felszerelkeztem. Ezután sikerült kifognom egy 4+ kilós harcsát. A vadvízi horgászat fantasztikus érzéssel töltött el.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Aztán elérkezett az az év, amikor el sem tudom mondani, milyen fantasztikus érzést éltem át. Ahogy megérkezett a jó idő, igyekeztem a víz közelébe kerülni, de a célhalam mindig a harcsa volt. Jó barátomat, Kondrát Balázst is többször rávettem, hogy csatlakozzon hozzám. Elkezdtük a pergetést az év elején, de sajnos kevés halat fogtunk, bár sok éjszakát töltöttünk horgászattal. Aztán Balázstól, aki mellesleg munkatársam is, megkérdeztem, hogy van-e kedve horgászni, de nem a partot dobálgatva. Balázs azt mondta: persze, menjünk, jó ötlet, különösen, hogy a kiszámíthatatlan Bodrog partján várjuk a csodát. És elérkezett 2023. augusztus 28.

Fotó: Tóth Roland – Agro Jager News

Ezen a napon először a csalihalfogással próbálkoztam, de sajnos csak kisebb halakat sikerült fognom. Volt hat halam, és mivel már nagyon horgászni akartam, úgy döntöttem, megelégszem ennyivel. Este 20 óra körül indultunk, és 21:00 után nem sokkal már a vízben voltak a csalihalak. Őszintén szólva, nem sok reményt fűztem hozzá, mivel csak kis keszegeket tudtam fogni. De vártunk. Közben, amint általában a horgászat közben szokás, reménykedtem, hogy talán lesz kapás és egy jó nagy hal. A csalihalak szépen jelezték a botokon a mozgásukat, de különösen csend volt, a telihold és a fülledt meleg miatt. Kezdtem feladni a reményt, amikor az egyik bottól erős csörgést hallottam és rávilágítottam a fejlámpával. Láttam, hogy a bot hajlik, és tudtam, hogy valami jó lehet. Elsiettem, és bevágtam. Éreztem, hogy erős hal van a horgon. Az előző napok tapasztalatai alapján tudtam, most mennem kell utána.

Egy csónakba szálltunk, és sikerült kifárasztani a hatalmas halat. Hatalmas öröm volt, amikor végre a csónakban volt, és a fényképzővel megörökítettük az első szép harcsámat.

De itt még nem ért véget az éjszaka. Másnap, vagyis ugyanazon a napon, még mindig az érzést éreztem, amit egy közel 10 kg-os harcsa hozhat, és úgy döntöttem, hogy újra lemegyek. Most én vittem a csónakkal a halakat a helyre, sajnos rossz helyre tettem le őket, de nem adtam fel.

Fotó: Tóth Roland – Agro Jager News

Elmondtam Balázsnak, hogy most a balos bot nem jó, többször is oda mentem, hogy megnézzem a fejlámpával, de semmi. Általában ilyenkor lehet látni, hogy a bot mozog, de most semmi. De mondtam neki, hogy van még egy súly, vigyük be idővel. Azt mondta, hogy várjunk meg éjfélig. Én is úgy gondoltam, hogy már úgysem lesz hal, úgyhogy hagyjuk.

De 23:00 óra körül megtört a csend és én, rávilágítva a fejlámpával, láttam, hogy a bot hajlik. Először nem hittem el, de aztán bevágtam, és éreztem, hogy erős a hal. Aztán elkezdett húzni. Balázs evezett a folyó közepére, de én csak azt mondogattam, hogy mi ez, olyan erős. Beértünk a partra és a hal megváltoztatta az irányt, összekeverte a másik szerelékemet, de azt mondtam a barátomnak, hogy vágja el. Megint mondogattam, hogy ez erős, de megpróbáltam felhúzni és lassan jött. Aztán kifújta magát és hirtelen elkezdett húzni. A hal húzott minket a csónakkal, és azt mondtam Balázsnak, hogy most már ne evezzen tovább.  Végül sikerült kifárasztanunk a halat és egy hatalmas példányt emeltünk a csónakba. Egy hatalmas harcsa, amiről mindketten álmodtunk, törte meg az éjszaka csendjét. Nagyot kiáltottam örömömben, mert végre megfogtam a vágyott halat, a hatalmas harcsát.

Írta és fényképezte: Tóth Roland

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Írjon nekünk: marketing@agrojager.hu

 

Horgászat

Termetes szürkeharcsát akasztottak Nőtincsen

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Csillag János Nógrád vármegye délnyugati részén, Nőtincsen szürkeharcsát akasztott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Csillag János – Agro Jager News

Nőtincsen dolgozom, mint hivatásos halőr, kb 5 ève èrdekel a harcsahorgászat.Rengeteget jàrtunk ki horgászni és versenyeken is rèszt veszünk Nőtincsen. Kisebb-nagyobb sikerekkel helyt is álltunk sógorommal.

Fotó: Csillag János – Agro Jager News

Most lett vège egy versenynek ès közben èszrevettem, hogy ívik a küsz ès hallottam,hogy rabolgatják a harcsàk. Három napon keresztül próbálgattam, de első két nap nem akadt semmi a horogra. A mai napon azonban egy rutinos barátom tanácsára, módosítottam a szerelèken ès sikerült kilesnem. Kettő rontott kapás után sikerült partra húzni eddigi legnagyobb harcsámat, ami 166 cm és 36 kg.Nagyon küzdelmes, èlmènyben gazdag 25 perces fárasztás, úgy, hogy a pandalba is bement. Sikerült kifordítani és hatszori kirohanás után sikerült partra húzni.
Örökre szóló èlmènyt adott. Sok ilyen èlmènyt kívánok mindenkinek!

Írta és fényképezte: Csillag János

Tovább olvasom

Horgászat

Angolna horgászat a Balatonon

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Kökény Balázs célzottan angolnára horgászott a Balatonon, nem akarmilyen eredménnyel. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Kökény Balázs – Agro Jager News

Egy rövid bemutatkozással kezdeném. Kökény Balázs vagyok. 4 éves korom óta vagyok tagja a magyar horgásztársadalomnak. A “magyar tenger” szeretete kiskoromra nyúlik vissza. A gyerekkori családi nyaralások során jártam először a Balatonon és azóta a szerelmese vagyok. Azon horgászok közé tartozom, akik az év különböző periódusaiban más halfajokat vesznek üldözőbe. Az április második fele, május első hete minden évben az angolna horgászatáról szól. Ebben az időszakban lehet leginkább néhány példányt jó eséllyel horogra csalni. Az angolna, a hazai vizek közül, egyedül a Balaton és vízrendszerében fogható tömegével.

Fotó: Kökény Balázs – Agro Jager News

Más magyarországi vizekben nem, vagy csak szorványosan fordul elő. Ennek megfelelően az angolnát nyugodtan tekinthetjük a balatoni horgászat egyik jellegzetességének. Az angolna már a megjelenésével is eltér az édesvizi halak küllemétől. Kigyószerű megjelenése vonzza a tekintetet. Táplálkozását tekintve ragadozóhal, fenéklakó mivolta miatt a víz mélyén előforduló kisebb állatokkal táplálkozik. Jól tájékozódik a zavaros vízben, elsősorban ezt a tulajdonságát használjuk ki, amikor megpróbáljuk a horogra csalni. A sikeres angolnahorgászatnak négy alappillére van, mind a négynek teljesülni kell ahhoz, hogy eredményesek legyünk.

Fotó: Kökény Balázs – Agro Jager News

Ezek a következők: jó helyválasztás, ideális időjárási körülmények, megfelelő csaliválasztás és jól összeállított végszerelék. Jómagam a déli parti mólokon veszem üldözőbe az angolnákat, a kövezéstől 30 – 50 méteres sávban kereső horgászatot alkalmazva. Azonban jó eséllyel megtalálhatjuk őket a déli parti befolyókban is, elsősorban a Nyugati – övcsatorna, a Zala folyó és torkolata a legkecsegtetőbb horgászhelyek. Az angolnákat legnagyobb számban viharos, szeles időben lehet igazán kapásra bírni, legjobb az északi, vagy az észak – keleti szél. Az esetek döntő többségében az éjszakai órákban számíthatunk a legtöbb kapásra. Azonban borús, erősen szeles időben napközben is szép számmal foghatóak. A legfogósabb csalinak a harmatgilisztát tartom.

Fotó: Kökény Balázs – Agro Jager News

A gilisztával való horgászat mellett szól az is, hogy esős estéken könnyen mi magunk is gyűjthetünk és hosszú ideig tárolhatóak. Amennyiben horgászboltban szerezzük be a csalit, mindenképp a kanadai óriás gilisztát javaslom, mivel nehezebben szedik le a horogról a keszegfélék. Nyáron az élő és élettelen csalihalak is meghozhatják a várva várt eredményt. Ami a végszereléket illeti, klasszikus süllőző, csúszó szerelék, hosszú, legalább 50 cm-es, előke, apró méretű süllőző horog. Az esetek döntő többségében a legfogósabb szerelék, de kapástalan időszakokban célravezető búvárúszóval néhány cm-re megemelni a csalit a fenéktől. Idén négy alkalommal jutottam le a vízparta, hogy angolnákat vegyek üldözőbe. Az idei mérlegem 0 db, 1 db, 4 db és 10 db napra lebontva. Minden olyan horgásznak, akinek bakancslistás hala az angolna, javaslom, hogy látogasson el az év ezen szakaszán a Balatonra és fogja meg a várva várt, élete angolnáját. Mindazok, akik betartják a fentebb tárgyaltakat, kis szerencsével, egy életre szóló horgászati élmény lesz a jutalmuk. Az angolnák nagy küzdők, fárasztásuk jellegzetes, egyik magyarországon fogható haléhoz sem hasonlítható.

Az élmény garantált! Görbüljön horgásztársak!

 

Üdvözlettel: Kökény Balázs

Tovább olvasom

Horgászat

Veszélyt jelentő inváziós halfajok telepítését akadályozta meg az Állami Halőri Szolgálat

Print Friendly, PDF & Email

Inváziós ezüstkárász telepítését akadályozta meg a NÉBIH

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állami Halőri Szolgálata (Nébih ÁHSZ) a hazai nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeken az idei évben eddig két esetben tiltotta meg inváziós ezüstkárász telepítését, továbbá a hatóság hat esetben indított eljárást inváziós halfajok telepítésével és kereskedelmével kapcsolatos szabálysértések kapcsán. Az idegenhonos halfajok engedély nélküli telepítése, valamint a hozzájuk kapcsolódó előírások megszegése nagymértékű bírságok kiszabását vonhatja maga után.

Fotó: Wikipedia. https://hu.wikipedia.org/wiki/Ez%C3%BCstk%C3%A1r%C3%A1sz

A Nébih Állami Halőri Szolgálatának egyik kiemelt feladata a haltelepítések szabályosságának, valamint az állománypótlásra szánt halak nyomonkövethetőségének ellenőrzése. A tavaszi időszak a tógazdaságok számára a tavak benépesítésének kezdetét jelenti, hiszen a haltermelők az általuk megtermelt halak egy részét a telelőtavakból ekkor telepítik a halgazdálkodási vízterületekbe. Az országszerte zajló haltelepítések egyúttal fokozottabb kontrollt követel meg az állami halőrök részéről is.

A természetesvízi ökoszisztéma, valamint az őshonos halállomány megóvása és fenntartható hasznosítása érdekében feltétlen szükséges a tervezhetőség, a kiszámíthatóság és az ellenőrizhetőség.
Emiatt a halgazdálkodásra jogosultak minden tervezett haltelepítését kötelesek legalább 3 nappal a természetesvízi kihelyezést megelőzően bejelenteni* a halgazdálkodási hatóságnak, továbbá a MOHOSZ-nak. Majd a telepítést követően (8 napon belül) realizációs bejelentésben kell beszámolnia a ténylegesen kihelyezett halmennyiségekről. A nem tervezett haltelepítés esetén az értesítést a telepítés megvalósítása előtt legalább 3 órával kell jelenti a hatóság informatikai rendszerén keresztül. E kötelezettség alól kivételt jelentenek a ponty I–III. nyaras korosztályai, valamint az éves halgazdálkodási tervben meghatározott összes halmennyiség 10%-át meghaladó esetek.

 

 

 

A Nébih ÁHSZ egyaránt kiemelt figyelmet fordít a telepítések mennyiségi és minőségi ellenőrzésére. Az idei tavaszi haltelepítések kapcsán a hatóság legutóbb április közepén tartott ellenőrzést a Tisza folyó Fegyvernekhez közel eső szakaszán, ahol a halgazdálkodásra jogosult az előzetes bejelentése szerint 3711 kg egynyaras ponty kihelyezését tervezte.
A helyszínre 3 halszállító autó érkezett, összesen 8 tartály hallal, melyből az állami halőrök 2 tartálynyi hal tömegét mérték le. A mérlegelés során kiderült, hogy a telepítésre szánt állomány jelentősen szennyezett volt idegenhonos és inváziós halfajok egyedeivel. A lemért két tartály tartalma összesen 562 kg volt, melyből 98,95 kg idegenhonos halfaj, többségében inváziós ezüstkárász, valamint amur, razbóra és törpeharcsa egyedek is megtalálhatóak voltak. Az idegenhonos és inváziós halak szelektálását követően telepítették a 2 tartálynyi halállományt. Ezt követően az állami halőrök a fennmaradó tartályok minőségi ellenőrzése során megállapították, hogy azokban szintén jelentős mennyiségű inváziós hal található, ezért természetvédelmi okok miatt a további telepítést megtiltották.

A Nébih ezúton is felhívja a halgazdálkodásra jogosultak figyelmét, hogy az idegenhonos halfajok (halgazdálkodási hatósági) engedély nélküli telepítése jogszabálysértésnek minősül, mely 500.000-től 5.000.000 forintig terjedő halgazdálkodási bírság kiszabását vonja maga után. Továbbá az idegenhonos inváziós fajokkal kapcsolatos tilalmak és kötelezettségek megszegése inváziós bírság kiszabásával is jár, melynek mértéke a jogsértéssel okozott kár függvényében 100.000-től 20.000.000 forintig terjedhet!

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom