Keressen minket

Vadászat

Egy vérebes utánkereső tapasztalatai 2023-ban I.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Az idei bőgésről, Figura Ákos, nógrádi utánkereső osztotta meg tapasztalatait lapunkkal. A régió-szerte ismert vérebes, a berceli székhelyű, Galgamenti Természet és Hagyományőrző Vadásztársaságnál dolgozik hivatásos vadászként, de hosszú évek óta szenvedélye az utánkeresés. Az idei vadászati idényben, Rubi és Tapi nevű bajor hegyi vérebeivel több alkalommal hozott terítékre sebzett gímbikákat. Az elmúlt 15 év alatt, csak gímbikából, megközelítőleg 300 egyedet talált meg kutyáival.

Fotó: Figura Ákos vérebes utánkereső – Agro Jager News

Minden vadászati idény más, mint az előző. Nógrádban, az idei évben, kifejezetten jó volt a bőgés. A főbőgés körülbelül szeptember 20-a körül kezdődött el, először éjszaka,  majd a napok előrehaladtával,  reggel és délután is intenzíven bőgtek a bikák. A szokatlan meleg a vadászokat és a vérebeket is jobban megterhelte, az idén nagyon oda kellett figyelni a kutyák kondíciójára. Egy hosszabb utánkeresés során, akár kétszer-, háromszor is meg kellett állniuk pihenni, a közel 30 Celsius fokos melegben.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Nógrádban, évről-évre megfigyelhető az a tendencia, hogy egyre több esetben kérik a vérebesek segítségét, aminek több oka van. Mivel nagyértékű vadról beszélünk, mindenkinek az az érdeke, hogy a trófeás vad ne vesszen el. A vadászat előtt külön megállapodás születik a sebzésekről. Az idei évben több esetben lövéskontrollban is kérték Figura Ákos segítségét. A kutyák pártatlanok, egyértelműen megmondják azt, hogy érte-e a lövés a vadat, vagy sem. Ha a vadász ennek ellenére meg van győződve a találatról, akkor az utánkereső mindent megtesz a vad feltalálása érdekében. A kutyák azonban egyértelműen jelzik a gazdájuk számára a helyzetet, munkát imitálva keresnek, és vissza-vissza néznek.

Fotó: Figura Ákos vérebes utánkereső – Agro Jager News

Az esetek többségében a hibázás nem a nagy távolság, vagy a fegyver pontatlansága miatt történik. A gímbika vadászata sok vadász számára a beteljesülő álom, ami nem kevés stresszel és idegeskedéssel párosul. Sokszor a szakszemélyzet vagy a kísérő vadász hívja be a bikát. A napokon át tartó sikertelen vadászat, egyre nagyobb nyomást ró a vadászra, főleg akkor, ha cserkelnek. Napról-napra mindenki egyre fáradtabbá válhat. Gímbikát, 50 méterről, ugyanolyan könnyű elhibázni, mint 150-200 méterről. A vadászat sikeressége egyaránt függ a vadásztól és a külső körülményektől is.

Az idei évben, közel 50 gímbika utánkeresésben vett részt,  főleg Nógrád és Heves vármegyében. Ehhez szeptemberben 4600 kilométert vezetett és egy átlagos utánkeresés során  körülbelül másfél kilométert gyalogolt. A terepviszonyok kiszámíthatatlanok: egyaránt jöhet áthatolhatatlan sűrű, vízmosás vagy emelkedők. A legintenzívebb napokon két-három utánkeresést tudott elvállalni.

Az indítások közel 70 %-a bizonyult eredményesnek, amelyet külön-külön és együttesen is számos tényező befolyásolt. A kutyák sem tévedhetetlenek, nekik is lehet rossz napjuk, ezért néhány esetben Ákos más vérebeseket javasolt, akik kontrollban ellenőrizték a rálövés helyét. Mivel ez egy szűk szakma, mindenki ismeri a másikat. Ahol lehet segítik egymást, bárki szorulhat segítségre, mindenki a jó kapcsolat megtartásában érdekelt.

Ha vadászruházat, akkor -> EWIDENT

Előfordult olyan eset is, hogy más vérebvezető, néhány órával korábban, feladta a keresést. Ez már jóval nehezebb feladat, mert egy másik kutyás nyomán kell haladni. A nyom sérül, a kutyának emiatt még több mindenre kell figyelnie. Több esetben sikerült ilyen bikát is megtalálniuk.

Talán egyik legfontosabb pillanat a rálövés, és elugrást követő pillanatok megfigyelése. Abban az esetben, ha a  lövedék vitális szervet ér, a nagyvadnak 100-200 méteren belül meg kell lennie. Ha a vadász nem találja a gímbikát, mindenképpen érdemes vérebest hívnia. Minden évben előfordul olyan eset is, amikor a vad találatjelzés nélkül elugrik. Az idei évben is volt néhány eset, amikor egy csepp vért, szőrt, vagy csontszilánkot sem találtak. A becsapódást követően, a vérzés a testen belül alakult ki és kevesebb, mint 200 méteren belül dermedten találtak a vadat. Ilyenkor a véreb nem ugat, hanem melléfekszik és nem mozdul. A kutya GPS nyakörve egyértelmű jelzi, hogy a kutya egy helyben maradt: végetért a keresés.

Fotó: Figura Ákos vérebes utánkereső – Agro Jager News

Ha rálövés után nagy mennyiségű eső esik, ami körülbelül 20-30 mm csapadékot jelent – az mindig elmossa a sebzett nyomát. Ilyenkor már a vérebes sem tud segíteni. Érdemes figyelni az előrejelzést. Ha csapadékot jósolnak, ezt is figyelembe kell venni.

Az idei évben keresték lecsúszott lövések miatt is. Az esetek jelentős többségében láblövött gímbikákat kerestek meg, amit az egyik legkönnyebb a vérebek számára. Az idén, dermedten, körülbelül 15 egyedet találtak meg. Előfordult horzslövött és üres nyaklövött bika is. Ezek a bikák jó erőben haladnak a kutya előtt, egészségesek, ezért a kutyák sem képesek megállítani a vadat. Ezt nem lehet tudni előre, a keresés közben a kutyák jelzéséből lehet következtetni a vad állapotára. Általában azt figyelték meg a gímbikáknál, hogy egy kisebb sérülés után, a következő évben, az ellentétes oldalon, az agancs abnormálissá válik. Ákos azt javasolja, hogy lehetőség szerint, lapockára tegyen a lövést a vadász. A tüdő-, a máj-, és a szívlövés a legkíméletesebb elejtési módja a vadnak.

Az utánkeresések nagy részében 12-18 óra után találták meg a vadat. Előfordult egy extrém eset is, amikor körülbelül 36-38 óra után ért ki a területre. Erről az utánkeresésről korábban beszámolt lapunk. Ákos minden esetben odament, ahová korábban hívták. Még akkor is, ha alig pár kilométerre volt a másik sebzett bika. Az utánkeresés költsége mindenki számára ismert, amit a távolság befolyásol. Fix tarifával dolgozik, amit értékelnek a vadászatra jogosultak.

Fotó: Figura Ákos vérebes utánkereső – Agro Jager News

Az idei évben az érmes bikák aránya megközelítőleg 30%-volt. Nógrádban több, 10 kilogrammnál nagyobb trófeasúlyú bikát sikerült terítékre hozni. Az idei legnagyobb bika trófeasúlya 11,9 kg-ot nyomott. Nógrádban a trófeasúlyok becslése, az idei évben sok, a szakmában dolgozó szakember számára is kihívást jelentett. Itt, az ország északi részében, a világos színű agancsok trófeasúlya kisebb volt a vártnál. Előfordult olyan eset is, amikor a 10-11 kilogrammosnak tűnő bika “csak” 8 kilogramm volt a bírálaton.

A sötétebb, gyöngyözöttebb agancsok trófeasúlya, követve az előző évek tendenciáját, idén is nagyobb volt. Ez a vadászati idény is igazolta, hogy a vérebes utánkeresők munkájára minden bőgésben szükség van.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

 

Segítségre van szüksége?

Figura Ákos vérebes utánkereső: +36 30 48 59 922

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Írjon nekünk: marketing@agrojager.hu

Kiemelt cikk

FEGYVERMESTER: Mire figyeljünk, ha menetet vágatunk a fegyverünkre

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A hangtompítók vadászat során való engedélyezése, hirtelen számos kérdést vetett fel a vadászok körében. Mi legyen a régi, kedves fegyverekkel? Nem változik-e meg a jól bevált puska működése? Vegyünk-e újat? Egy olyan fegyverre, ami jól bevált, amin nem található menet, arra csakis szakemberrel vágassunk menetet, hiszen hangtompítót csak így tudjuk megfelelően rögzíteni és biztonságosan használni. Ma már az új fegyvereket menettel hozzák forgalomba, de mit lehet kezdeni a régebbi típusokkal és egyáltalán milyen lehetőségeink vannak? Megannyi kérdés! Ezzel kapcsolatosan a FROMMER Fegyverbolt budapesti, Szenes Iván téri üzletében működő, állandó fegyverműhelyét kerestük fel, ahol Tibori Ádám fegyverműves készségesen válaszolt is a kérdéseinkre.

Menetvágás egy Mauser márkájú golyós fegyverre.

Mitől függ, hogy vágathatunk-e menetet egy fegyver csövére?

Elsőként függ a cső állapotától, mennyire használt a cső, mert, amennyiben a végét járja, nem érdemes ezt a műveletet elvégezni. Látni kell, hogy a csőnek mekkora a falvastagsága és meg kell mérni, hogy melyik menetet bírja el biztonságosan. Meg kell vizsgálni, milyen hangtompítót szeretne a vadász, ezért azt javaslom, hogy olyan szakemberhez forduljon, aki teljesen tisztában van azzal, milyen menetekkel hozzák forgalomba a hangtompítókat és a vágyott típust milyen menettel gyártják.

Fontos, hogy a mentet szakember tervezze meg és vágja rá a csőre.

Mit vizsgáltok?

Legelső az, hogy milyen kaliberű a fegyver, azután jöhet csak szóba a hangtompító. Itt a FROMMER-ben széles választékot tudnak a kollégák bemutatni. Ebben nagyon szerencsések is vagyunk, mert az értékesítőkkel szemben található a műhely, tehát csak át kell lépjek az üzletben a polcokig és máris be tudom mutatni a termékeinket. A menetválaszték egyébként széles, de a csőfal vastagsága mellett az anyagminőség is fontos. A fegyvergyártók az új fegyverek esetében a közkedvelt meneteket vágják a csövekre, de a kérdés a régi fegyverek esetében a legkényesebb, hiszen egy hibás menetmetszést a legritkább esetben tudunk javítani. Gyakorlatilag nem is lehet, mert sok esetben már annyira elvékonyodik az anyag, hogy le kell vágni.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Ilyen is előfordul?

Fontos kiemelni, hogy fegyverhez csak vadászpuskaműves vagy fegyvermester nyúlhat és megdöbbentő, de nagyon sok elkeseredett vadász érkezik hozzánk. A legnagyobb és leggyakoribb probléma a ferdén metszett menet, ezzel találkozunk a legtöbbet, majd jön az irányzék előkészítés. Egyszerűen arra vágják rá a menetet. Ezzel gyengül a menet is és mit ne mondjak, a műszaki hiányosságai mellett esztétikai kívánnivalókat is hagy maga után.

Mi történik, ha elvékonyodik a csőfal?

Nagyon egyszerű. Lövéskor expanzió lép fel, amely a elvékonyított cső esetében csőtágulást okoz. Az elvékonyított csőre tekert hangtompítót ilyenkor többet nem tudjuk letekerni, mert beledagad a menet. Magyarul kitágul a puskacső és le kell vágni. Mindezeken túl rendkívül balesetveszélyes is.

Az esztergálás alatt a cső.

Említetted, hogy megvizsgáljátok a fegyvert. Műszeresen is?

Korábbi, a FEGYVERMESTER rovatban foglalkoztunk már a csövek vizsgálatával. Ha jól emlékszem, a fegyvervásárlások kapcsán. Korábbi cikkünk itt érhető elFEGYVERMESTER: Majd a következő lövés kiviszi c. korábbi ckkünk idekattitnva érhető el! ) Megjegyeztük azt is, ha valaki fegyvert szeretne vásárolni, lehetőség van a fegyver átvizsgálására is. A metszés előtt ugyanilyen endoszkópos kamerát engedünk a csőbe és megvizsgáljuk a cső állapotát belülről is. Ha rossz a cső, nem javasoljuk, de amennyiben a fegyver jó állapotban van, akkor azért azt tanácsoljuk, hogy fődarab cserével szerelünk fel egy vadonatúj csövet. Vastag csővel érkeznek a csövek, 30-as átmérővel, amelyeket azután kontúrozunk és profilra esztergálunk. Akkor már úgy készül minden, hogy a hangtompítót is fel tudjuk szerelni.

 

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Alapesetben mennyi időt igényel egy esztergálás?

Beérkezik a fegyver, átnézzük, átvesszük, a megrendelő elmondja az igényeit és már keressük is a megoldást. A bontás, előkészítés nem szokott sok időt igényelni, alig egy óra alatt készen vagyunk. Mindent leszerelünk, csak a csupasz cső marad. Tehát, ha hétfőn leadják, akkor általában szerdán már a barnítást is elvégeztük. Visszaszereltünk mindent és nincs más dolga a vadászoknak, mint feltekerni a hangtompítót és elindulni a lőtérre.

Digitális programozású automata esztergagépekkel dolgoznak.

Tudsz adni néhány tippet a használatához?

Durván 5-6 lövésből be tudja lőni egy rutinos vadász. Régóta forgalmazzák már a ballisztikai tornyos céltávcsöveket. Mielőtt eltekernénk a távcsöveinket, jelöljük be milyen pozícióban állt, ilyen céltávcsövek például KONUS LZ30-as modelljei, amelyek közkedveltek a vadászok körében is. A Hikmicro termékei pedig már elektronikusan is mentik a beállított adatokat, ugyanis ballisztikai programozásúak, amik lehetővé teszik több beállítás elmentését. Ezek a korszerű céltávcsövek fejlett technológiával kerültek piacra. Már elérhető a hőkamerás céltávcsövünk is, szóval olyan kor előtt állunk, amely leginkább a dúvadvadászat reneszánszát vetíti előre. Hívjanak fel bennünket, álljanak meg itt a Szenes Iván téren. Nézzenek be hozzánk! Látogassanak el a honlapunkra. Címünk

Frommer Fegyverbolt

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M., lapigazgató
Fényképezte: Tibori Ádám fegyverműves – FROMMER Fegyverbolt

Agro Jager News

Tovább olvasom

Természetvédelem

Újra medve tűnt fel az Északi-középhegységben

Print Friendly, PDF & Email

Hunter vadkamerák rögzítették a szlovák-magyar államhatártól 30 kilométerre, Magyarország területén, az Északi-középhegységben, a fényképen látható barnamedvét – tájékoztatta az Agro Jager Newst Dr. Fekésházy Szabolcs.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Hunter vadkamerák rögzítették a szlovák-magyar államhatártól 30 kilométerre, Magyarország területén, az Északi-középhegységben, a fényképen látható barnamedvét – tájékoztatta az Agro Jager Newst Dr. Fekésházy Szabolcs.

Barnamedve az Északi-középhegységben 2024. május 7-én Fotó: Dr. Fekésházy Szabolcs / Hunter vadkamera

Az Agro Jager News olvasója számos alkalommal szerepelt már lapunk hasábjain és most egy rendkívüli képsorozatot juttatott el szerkesztőségünkbe. Amikor ellenőriztem a képeket, a szóróra kihelyezett kamera képeit, még nem gondoltam, hogy ilyen meglepetés ér.

Semmi különöset nem lehetett észrevenni a szórón. Szárazság van és nem is akartam összejárni a területet. Nem szokásunk és akkor minek is helyeztünk ki vadkamerát, ha ugyanúgy viselkedünk, mintha nem lenne éjjel-nappali szeme az embernek.

Ezek a vadkamerák, amelyet a Hunter Vadkamerák forgalmaznak, sok érdekességet megmutattak már nekünk, de most különös élményben volt részünk. Erre igazán nem számítottunk – mesélte a vadász.

Barnamedve az Északi-középhegységben 2024. május 7-én Fotó: Dr. Fekésházy Szabolcs / Hunter vadkamera

Azt pontosan jól tudtuk, hogy járja a medve a területet, de most, hogy májusban is feltűnik és látszólag nyugodtan járkál, pihen, mindenképpen fontos tudatni, nemcsak a vadgazdálkodókkal, hanem mindenkivel, aki az erdőn jár.

Kövesse a Hunter vadkamerák oldalát a Facebookon is. Kattintson a képre!

A medve kiszámíthatatlan. Fokozott figyelemmel túrázzunk, szedjünk gombát, vadgyümölcsöt. Az eddig megszokott módon ma már nem járhatjuk a hegyeink sűrűségeit s ha voltak is, akik szabadon sétáltatták házi kedvenceiket, arra kérik őket a szakemberek, hogy a medve és a farkas miatt ezt ne tegyék.

Barnamedve az Északi-középhegységben 2024. május 7-én Fotó: Dr. Fekésházy Szabolcs / Hunter vadkamera

A területre most még több kamerát helyeznek ki, amelyet Hunter Vadkamera támogat. A medve jelenlétére az Északi-középhegységben folyamatosan számíthatunk, ezért érdemes az erdőben kirándulóknak, túrázóknak arról is tájékozódni, hogy miként kell viselkedni, ha medvével találkoznak. Fontos hangsúlyozni, ha véletlenül bocsot, vagy bocsot vezető medvét látunk, semmiféleképpen ne próbáljuk megközelíteni az állatokat. Ez a szabály továbbra is igaz a malacokat vezető kocára és esetlegesen a farkasra is – tájékoztatott Dr. Fekésházy Szabolcs az Északi-középhegységből.

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Dr. Fekésházy Szabolcs

Tovább olvasom

Vadászat

Megint őzet gázoltak a 47-es főútvonalon

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Személyi sérülés nélkül járó közúti balesethez riasztották a Csorvási Vadásztársaság hivatásos vadászát, mert 2024. május 8-án, este, őzet gázoltak a 47-es főútvonalon Orosháza és Csorvás között – tudta meg az Agro Jager News.

Őzet gázoltak az E47-es főútvonalon. Fotó: Agro Jager News

Megint őzet gázoltak a 47-es főútvonalon az esti órákban. Az elmondások szerint egy tehergépkocsi haladt Békéscsaba irányából Szeged felé, amikor az útszegélyben hirtelen megiramodó őz, a teherautó oldalának csapódott – közvetlenül a pótkocsi kerekeinek szaladt. Az őzbak a helyszínen elpusztult.

A balesethez érkező következő autós a kanyarból lehúzta az elpusztult állatot és értesítette a helyi vadásztársaságot.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Hacsak nincs személyes kapcsolat, ismeretség, akkor sokszor nagyon nehezen lehet megtalálni, hogy egyes területek. mely vadásztársaságokhoz tartoznak. Ilyen esetekben a rendőrség tud segíteni, hiszen a baleset helyszínére riasztott járőr már tudja, hogy az illetékességi területén mely társaság gazdálkodik.

A csorvási baleset kapcsán is fontos megjegyezni, hogy az elütött, elgázolt vad továbbra is a vadásztársaságok tulajdonát képezi, ezért, ha a vadat felvesszük, azt az autóval elszállítjuk. megvalósul a lopás, esetlegesen az orvvadászat bűntette. Igazoltatás során ugyanis a rendőrség munkatársainak rögtön feltűnik, ha nincs a szállított vad csülkébe rögzített egyedi azonosító jel, azaz krotália.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A csorvási baleset is rávilágított arra, hogy a széles úttest, a széles tiszta útpadka, az Alföld sík, fedetlen útszakasza ellenére sem lehetett elkerülni a balesetet. Nincs idő arra, hogy a féltávolságon belül felugró, az úttestre kerülő állatokat kikerüljük. Fontos, hogy mindig az út- és látási viszonyoknak megfelelően közlekedjünk. Ilyen esetekben rendkívül fontos, hogy  az elkerülhetetlen ütközésig haladéktalanul csökkentsük a gépjármű sebességét.

Fiatal őzbak fekszik az E47-es főútvonalon. Elütötték. Fotó: Agro Jager News

A helyszínre riasztott hivatásos vadász röviden összefoglalta, hogy a fátlan térség ellenére sok őz léphet az útra. Csorváson jelenleg a vadkár elhárítási munkákat végzik a társaság munkatársai, hiszen sorolnak a kukoricák, a napraforgók és éppen a közelben dolgozott, amikor értesítették – ezért is tudott gyorsan a helyszínre sietni.

Kép és szöveg: Agro Jager News

Tovább olvasom