Horgászat
Egy kezdő harcsahorgász tapasztalatai Hortobágyról
Szabó Marcell szenvedélyes horgász, gyerekkorában nagyapja tanította meg a halak tiszteletére és a horgászatra. Ősi mesterség ez. Ma sincs ez másképpen, valaki szereti a halat megfogni és mások enni is kedvelik az egyébként rendkívül egészséges halhúst. Marcell inkább kifogni szereti a halakat, de időnként barátaival az itteni tájra jellemző, Hajdú-Bihar megyei halászlevet is szívesen megfőzi.

Marcell legújabb szürkeharcsája az Ohati III-as tóból, ami Hortobágy szívében helyezkedik el. A képen látható hal 110 centiméter hosszú, és körülbelül 12 kg nyomott (Kép: Szabó Marcell)
E nemes rekreációs pihenés hazánkban egyre nagyobb réteget vonz a vízpart mellé, így van ez Marcell életében is, aki ha teheti, szenvedélyének hódol. Nagypapája megtanította a legfontosabb erényt – amit egy horgász megtanulhat fiatalon, – türelemmel kell várni és sokszor viselni a hal nélküli órákat, bármiféle kapás nélkül.

Egy szép ponty (Kép: Szabó Marcell)
A fiatal horgász alapjában véve békés halakra specializálódott, de olykor szerencséje is adódik más halakkal is. A horgászat azért különleges, mert valamire várunk – mint az életünkben oly sok mindenre, – majd hirtelen a sors fordít egyet az életünkön és csodákat is megtapasztalhatunk. A horgászatban is meg kell mindenért szenvedni, csak a szerencsések fáraszthatnak azonnal rekord közeli halakat itt Hortobágyon is.
Nemrégiben jóbarátja, Gyarmati Attila meghívására kilátogattak a Ohati III-as tóhoz, amely Debrecen és Tiszafüred között helyezkedik el. Ez a különleges vidék a Hortobágyi Nemzeti Park szívében helyezkedik el, ahol a természetvédelem kiemelt fontosságú. A Hortobágyi Halgazdaság Zrt. által kezelt vízterület az országosan elismert horgászvizek közé tartozik, profi és hobbi horgászok számára egyaránt kedvelt, és akár 100 órát is lehet itt horgászni. A tipikus alföldi táj képet mutatja a vidék, a szikes talajú, mesterségesen kialakított tavakban, jelentős mennyiségű halállomány él. A tó és környéke amellett hogy védett, a Világörökség része is, amelyet minden horgásznak maximálisan tiszteletben kell tartania, ha idejön horgászni – mesélte el lapunknak Szabó Marcell. A tórendszer mérete egészen különleges, mivel a Bemutató Központtal együtt a nyolc-tóból álló horgászható vizek mérete, 350 hektárt tesz ki.

Egyik kedvenc hala az amur a fiatal horgásznak (Kép: Szabó Marcell)
Marcell barátjával történő horgászata során előre lefoglalta a helyét az Ohati III-as tavon, ahol a jól bevált technológiát használta – azaz a bojlis felszerelését. A horgászat megkezdése előtt 10 méteres sávon alapozó etetést végzett, magkeverékkel dúsított etetőanyagával. Az itteni horgászok leginkább a parttól a 100-120 méteres távolságban keresik a nagytestű pontyokat. Hogy miért pont ott? Marcell mosolyog, mert az Ohati III-as tavon van egy meder, ahol már megtanultuk, ott kell keressük a halat – a kapás esélye ott jóval nagyobb, mint máshol. Az etetést követően 30 perc múlva egy ponty érkezett. Marcell megfigyelése szerint nem kell túl bonyolítani a horgászatot és nagyon drága etetőanyagokat használni. Öröm volt a 3,6 méter hosszú, három librás bottal megfogni a termetes pontyot, ami vadtigrisizű lebegő popup-ra érkezett.

A fárasztás hosszú időszaka, amikor egy horgász a damil terhelhetőségét becsüli és az esélyeit (Kép: Szabó Marcell)
Majd hosszú csönd után, délután fél négy magasságában, hirtelen óriási kapást észlelt. A swinger mozdult, és “folyt le” a damil az orsóról. A kapás meglepetést okozott, mert a gyakorlott békés halas horgász érezte, most mást akasztott meg, mint szokott. A jellegzetesen oldalazó ponty viselkedése helyett, a hal azonnal elindult a tó belseje felé. A nem szokványos viselkedés miatt amurra gondolt, de mégis más volt a hal viselkedése az akasztást követően. 20 perc kőkemény fárasztás után, vigyázva a damil épségére, egyre közelebb került a titokzatos hal, majd közelebb csalva a parthoz, hirtelen megvillant a harcsákra jellemző erős fekete szín. A két horgász, miután megpipáltatta a harcsát, megszákolták: 110 centiméter hosszú és körülbelül 12 kilogramm súlyú volt. A pontos mérést a hal védelme miatt csak becsülni tudták. Köztudott, hogy a szürke harcsa májusban ívik, ezért a horogszabadítást követően, hazánk legnagyobbikára növő, ragadozó halunk folytathatta az útját a hortobágyi szikes talajokon kialakított halastóban.

Kezd sötétedni, a szürke harcsák lassan portyára indulnak (Kép: Szabó Marcell)
Marcell a barátjával 2019. nyarán fogott már egy kapitális 70 kilogrammos szürke harcsát. Ennek ellenére még úgy érzi, hogy még sokat kell tanulnia azért, hogy az igazán profi bajszos horgászok szűk táborához csatlakozhasson.

Nem számítottak rá, de Gyarmati Attilával már sikerült hatalmas szürkeharcsát is megszákolniuk ketten – fényes nappal (Kép: Szabó Marcell)
Az eddigi tapasztalataira támaszkodva, véleménye szerint mindenképpen vízközt kell keressük a harcsákat. A kishalak nem szeretik a sötét mélységet, amiben bármi meglapulhat, és inkább a felmelegedő felső vízi világban élik mindennapos veszélyes életüket. Pontosan ezért, a csalit érdemes vízközt felkínálni a szürke harcsáknak. A legfontosabb tényező a sikeres fogáshoz, a szürke harcsa-állomány helyzetének pontos kiismerése. Ha tudunk, kérdezzünk meg segítő szándékú embereket, hol lehetnek ilyen fészkek. Ha ilyen ember nincs a közelben, akkor érdemes egy úszós bottal mélyedéseket keresni az ember számára láthatatlan vízi világban. Ha van mélyedés vagy egy gödör, nagy eséllyel van trónoló kiskirálya is, aki várja a naplementét, mint oly sok éjszakai ragadozó. A harcsa mindig árnyékos vagy mély vízben pihen, aki a fény legkisebb villanását sem tűri el maga körül. Ha éjszaka horgászunk mindenképpen kerüljük a fény használatát. Ha megtaláltuk a helyet, már csak a szerencsénken múlik, hogy milyen éhes hallal hoz össze bennünket a sors. Ha tehetjük, próbálkozzunk gilisztával, nadállyal vagy kishallal, a lehető legegyszerűbb szerelékkel. A szürkeharcsa valamilyen ismeretlen érzékszervét bevetve a fonott zsinórral ellátott csalit – ha teheti, elkerüli – összegezte megfigyeléseit a miskolci születésű horgász.
Marcell eddigi kompetenciái szerint, ha szürke harcsára fáj valakinek a foga – érdemes ellátogatni Hortobágyra, mivel az országban kiemelkedő szürke harcsa állományát vigyázzák a halőrök, a természetvédelmi oltalom alatt álló, Hortobágyi Nemzeti Park területén.
Írta: Dr. Szilágyi Gergely
A Bajai Járásbíróság két férfit ítélt el, akikkel szemben orvhalászat miatt emelt vádat a Bajai Járási Ügyészség.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay
Az ügy I. rendű vádlottja érvényes elektromos területi jegy nélkül, míg társa érvényes jeggyel 2022. augusztus 2-án a Duna folyam bal partján halgazdálkodási területen tartózkodtak egy motorcsónakban. Az I. rendű vádlott a tulajdonát képező halászgéppel egyedi engedély nélkül, ennélfogva tiltott eszközzel és tiltott módon pontosan meg nem határozható számú és fajtájú halat kábított el és gereblyéző módszerrel akasztott meg. Közülük legalább egy darabot a motorcsónakot irányító társa a csónakba beemelt (a hal további sorsa ismeretlen). A vádlottak az eszközöket a Duna bal partján elrejtették, majd, amikor a helyszínről egy személygépkocsival távoztak, a rendőrök igazoltatták őket. Az I. rendű vádlott a bűncselekményt felfüggesztett börtön próbaideje alatt követte el, mivel korábban orvhalászat miatt már elítélte a Bajai Járásbíróság. Őt a bíróság a jelen ügy kapcsán 11 hónap fogházra és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte, egyúttal a felfüggesztett büntetés végrehajtását is elrendelte. Társával szemben 195.000 forint pénzbüntetést szabott ki.
Az ítélet nem jogerős.
Kecskemét, 2025. április 3.
Forrás: Kecskeméti Törvényszék Sajtóosztálya
A laikusokat és kételkedőket ki kell ábrándítanom, mert a következőkben nem egy hóbortos, céltalan parti kószálgatásról fogok értekezni, hanem egy célzott, pergető technikát szeretnék bemutatni az olvasók számára.
Mint azt mindannyian tudjuk, kifejezetten sikeresek lehetünk a rablóhalak felkutatásában a különböző mesterséges építmények, kikötői oszlopok és vasfalak közvetlen közelében. Az ilyen tereptárgyak mindig kiemelt haltartó képességgel rendelkezhetnek, amit érdemes szem előtt tartanunk. A vasfalak aljában a halak előszeretettel bújnak meg, különösen, ha a fal szegélye védett a napsütéstől, tehát árnyékos. A rablóhalak viselkedésére jellemző, hogy előnyben részesítik azokat a területeket, ahol kilétük rejtve maradhat. Tipikus példa erre a csapósügér, amely tökéletesen kihasználja a kikötők védfalai által biztosított rejtekhelyeket.

Fotó: Varga Szilárd – Absolute Fishing
Az ilyen vasfalakat mindig azon az oldalon, vagy olyan időpontban érdemes felkeresni, amikor a fal tövét nem éri közvetlen napsütés. Többféle módszerrel is próbálkozhatunk a rablóhalak becserkészésére, és a megfelelő montázs kiválasztása több szempont mérlegelését igényli.
A műcsali vezetése a következőképpen történik: magunk mellett függőlegesen leengedjük a csalit, majd amikor teljesen leér, lágy pöccintésekkel kezdjük el kutatni a mederben tartózkodó ragadozókat. A gumicsalit néhányszor meglibbentve próbáljuk meggyőződni arról, hogy tartózkodik-e az adott ponton zsákmányra leső rablóhal. Ha nincs kapás, egy lépést tovább haladva folytatjuk a műcsali pattogtatását, így igyekezve felkutatni a csíkos bélpoklosokat. Ezzel a módszerrel végigsétálhatunk a védfalak mentén, és nagy eséllyel találkozhatunk egy-két sügérrel.
A különböző technikák alkalmazásával még eredményesebbek lehetünk, például a Ned-Rig, a Drop Shot vagy egy egyszerű jiges gumihalas módszer is hatékony lehet. Mivel a csalink közvetlenül alattunk helyezkedik el, finoman emelgetve hosszabb ideig tarthatjuk egy adott ponton, anélkül hogy elsodródna a célhelyről. Ha megbizonyosodtunk arról, hogy az adott ponton nincs rablóhal, akkor egy lépéssel tovább haladva ismételten nekilátunk a műcsali emelgetésének. Ezzel a lassú, részletes módszerrel szinte végigtapogathatjuk a védfalak alját, és jó eséllyel rábukkanhatunk egy sügérre.
Az emelgetés magasságának megválasztása is fontos tényező. Tapasztalataim szerint általában 30-50 cm-es felugrasztás bőven elegendő, de a víz hőmérséklete is befolyásolja ezt. Lehűlő vízben akár 20 cm-es fellibbentés is elegendő lehet, ilyenkor a csalit hosszabb ideig érdemes egy helyben tartani, és türelmesen kivárni a sügér támadását. Télen a csapósügér lassabban reagál, ezért a visszahullás végén akár 4-5 másodpercig is várhatunk a következő mozdulat előtt. Nyáron ezzel szemben a melegebb víz miatt nincs szükség erre a türelmesebb technikára, ilyenkor intenzíven és folyamatosan táncoltatva vezethetjük a csalit. Ha sügér van a közelben, biztosan lecsap rá.
A megfelelő csali kiválasztása szintén kulcsfontosságú, és széles skálán mozoghat. Én például a Hiki és a Fanatik UL csalijaitól kezdve a Zander Pro Shadig szinte mindenféle plasztikkal próbálkozom. A legfontosabb tényező azonban a megfelelő helyszín és időpont megválasztása. Fontos, hogy akkor próbálkozzunk, amikor a vasfal vagy egyéb műtárgy szegélye árnyékban van, hiszen ilyenkor nagyobb eséllyel találunk ott sügért.
Próbáljátok ki Ti is ezt az igazán érdekes és élvezetes pergetési módot, és garantáltan nem fogtok csalódni!
Görbüljön mindenkinek!
Írta és fényképezte: Varga Szilárd – Absolute Fishing
Érdekel a pergetés világa? Csatlakozz te is az Absulte Fishing közösségéhez!
Horgászat
26 tonna háromnyaras pontyot telepítenek Békés vármegyében
Orosháza térségében már februárban, a háromnyaras pontytelepítések folytatásaként megkezdte a Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége a többi vízterületük horogérett, 2-2,5 kg átlagsúlyú pontyokkal történő tavaszi frissítését. Ennek során a Király és Társa Kft. öcsödi telepéről 6.200 kg, a Fish-Coop Kft. dénesmajori telepéről 9.200 kg pontyot vásároltak és helyezeztek ki, illetve jövő héten további 11.000 kg halat várnak a Biharugrai Halgazdaság Kft-től. A telepítés a KHESZ önerejéből és a MOHOSZ ÁPFE-VII/2/2025. számú támogatásából valósul meg közölte a Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége.

Békés vármegye megannyi vizébe került méretes ponty! Forrás: Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége
A haltermelő partnereiktől beszerezett pontyok mellett megkezdték az Ecsegfalvi Halgazdaságukban történő lehalászási munkálatokat is, amelyek további egészséges, kiváló minőségű pontyállománnyal gazdagítják vizeinket.
A kedvező halasítási körülményeknek köszönhetően április első hetéig mindegyik KHESZ vízterület részesülni fog háromnyaras pontytelepítésből.

Több halgazdaságból jelentős mennyiségű ponty került a Békés vármegyei vizekbe. Forrás: Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége
A Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége közleményben fejezte ki MOHOSZ támogatását, a termelő és a telepítésben közreműködő kollégáik munkáját és támogatását.
Forrás: Körös Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége