Keressen minket

Horgászat

Az elektronikusan megváltott területi horgászjegyet is be kell mutatni a vízparton

Print Friendly, PDF & Email

Az Állami Halőri Szolgálatának halőrei osztották meg a tapasztalataikat

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

A Nébih Állami Halőri Szolgálatának halőrei az elmúlt időszakban az ország több ellenőrzött vízterületén tapasztalták, hogy az elektronikusan értékesített területi horgászjegyeket nem nyomtatják ki a horgászok, de még egy elektronikus eszközön bemutatható másolattal sem rendelkeznek arról a horgászat közben. A Nébih fokozottan felhívja a horgászok figyelmét, hogy a jogszabályi előírásoknak megfelelően, tartsák maguknál a területi horgászjegyeket akár papírra nyomtatva, akár elektronikus eszközön bemutatható módon! Ezzel számos kellemetlenségtől, például a horgászattól való eltiltástól is megkímélhetik magukat.

Az Állami Halőri Szolgálatának halőrei osztották meg a tapasztalataikat. (Kép: T.P. – Agro Jager News)

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a magyar élelmiszerlánc biztonságának felügyeletéért felelős országos hatáskörű állami szervezet (Ábra: Nébih)

A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvény* úgy rendelkezik, hogy a halfogási tevékenységet végző személy a nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen folytatott horgászat során köteles magánál tartani a horgászegyesületi tagságot igazoló, a horgászszövetség által kiadott Magyar Horgászkártyát, a papíralapú állami horgászjegyet vagy a turista állami horgászjegyet, a területi jegyet és a horgász fogási naplót (a továbbiakban együtt: halfogásra jogosító okmányok), és azokat a halgazdálkodási hatóság, a halgazdálkodásra jogosult, a mezőőr, a természetvédelmi őr, az állami halőr, a hivatásos halőr, a társadalmi halőr és a rendvédelmi hatóság ellenőrzésre felhatalmazott képviselőjének felhívására bemutatni és átadni.

Elektronikus formában kiadott halfogásra jogosító okmányok esetében a halfogásra irányuló tevékenység jogosultságának igazolását az érintett személy a horgászhelyen és a horgászat teljes ideje alatt – a fentiektől eltérően – informatikai eszközén keresztül köteles biztosítani.

Az előírások szerint a horgásznak a területi jegyet a horgászat teljes ideje alatt be kell tudnia mutatni az ellenőrző hatóság kérésére.

A horgászok körében elterjedt tévhit alapja az lehet, hogy a HORINFO rendszerben értékesített területi horgászjegyekkel rendelkező horgászvizeken a halgazdálkodásra jogosult hivatásos halőrei hozzáféréssel rendelkeznek a kiadott területi jegyek adatbázisához, azaz a MOHOSZ által üzemeltett halőri applikációval vagy mobilalkalmazás segítségével ki tudják keresni a szükséges információkat.

Ugyanakkor a fent idézett jogszabályban olvasható, hogy a területileg illetékes hivatásos halőrökön kívül számos más szervezet (pl. a halgazdálkodási hatóság, az Állami Halőri Szolgálat, a természetvédelmi őri szolgálat, valamint a rendőrhatóság) felhatalmazott munkatársai szintén ellenőrizhetik a horgászokat, akik a legtöbb esetben nem rendelkeznek hozzáféréssel a MOHOSZ által kezelt területi jegyek adatbázisához. Mivel ők ellenőrzés alkalmával csupán azt tudják megállapítani, hogy a horgászatot végző személy nem tudja bemutatni a területi engedélyét, a jogosulatlan horgászat miatt eljárást kell kezdeményezniük vele szemben. Ilyen esetben a horgász állami jegyét bevonják legalább addig, amíg a halvédelmi eljárást a hatóság lefolytatja, és a horgász tisztázza a területi engedélyének meglétét. A hatósági eljárás befejezése több napot is igénybe vehet.

A Nébih továbbra is kéri, hogy amennyiben halászattal, horgászattal, halkereskedelemmel kapcsolatos jogsértést tapasztalnak, jelezzék azt az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címen!

Forrás: Nébih

Horgászat

Orvhalászok akadtak a horogra

Print Friendly, PDF & Email

Orvhalászat vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folytatott büntetőeljárást a Miskolci Rendőrkapitányság egy 50 éves kurityáni, és egy 47 éves szuhakállói férfival szemben. 

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Miskolci Rendőrkapitányság befejezte az ügy vizsgálatát. Orvhalászat vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folytatott büntetőeljárást a Miskolci Rendőrkapitányság egy 50 éves kurityáni, és egy 47 éves szuhakállói férfival szemben. 

A fénykép illusztráció. Fotó: Rendőrség

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központjába 2022. szeptember 29-én 22 óra után érkezett bejelentés, miszerint Arnót külterületén található Berki tónál illegális halászatot folytatnak. A halászati őr ellenőrzést végzett a területen, amikor a helyszínről az elkövetők elmenekültek, és többek között egy a vízbe kifeszített tükörhálót, egy csónakot, illetve egy mobiltelefont hagytak hátra.

A rendőrök sikeres adatgyűjtésének köszönhetően a férfiakat a nyomozók 2022. november 7-én gyanúsítottként hallgatták ki, akik a bűncselekmény elkövetését beismerték.

A Miskolci Rendőrkapitányság a szükséges eljárási cselekményeket elvégezte, és az iratokat átadta az ügyészségnek.

Forrás: Rendőrség

Tovább olvasom

Horgászat

ATIVIZIG: Árvíz a Tiszán

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság értesítése alapján a Tisza folyón levonuló árvíz következtében a Kiskörei Vízlépcsőnél a felvíz és alvíz szint kiegyenlítődik. Ennek következtében a duzzasztást 2023. március 02-án 11:00 órakor a Kisköre felső vízmércén mért 635 cm-es vízállásnál megszüntették – tájékoztatott az ATIVIZIG.

A Tisza folyó Kisköre alatti szakaszán a következő napokban, változó mennyiségű és intenzitású uszadék, valamint kommunális hulladék megjelenésére kell számítani.

Madártávlatból a kiskörei erőmű Forrás: KÖTIVIZIG

Az ATIVIZIG felhívja a vízi eszközök üzemeltetőinek figyelmét a várható jelenségekre (uszadék megjelenés, vízszint változás), fentiek tekintetében a szükséges intézkedéseket szíveskedjenek megtenni.

Forrás: ATIVIZIG (kép és szöveg)

Tovább olvasom

Horgászat

Magasabb téli vízszint a Tisza-tóban: plusz 15 millió köbméter vizet tározunk

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Tisza folyón levonuló árhullám apadó ágán február 2-án megkezdtük a duzzasztást Kiskörén. A terveknek megfelelően az alvízi szakaszon a 60 cm/nap apadás mértékét betartva, a Tisza-tó vízszintje a 640 + 5 cm tartományba lett beállítva – tájékoztatott a KÖTIVIZIG.

Forrás: Tisza-tavi Sporthorgász Kft.

A további időszakban a Tisza-tó vízszintjét ebben a tartományban tartjuk, ami 20-25 centiméterrel magasabb a téli vízszintnél.
Ezáltal a Tisza-tó vízkészlete mintegy 15 millió köbméter víz tározásával és megtartásával segíti a tó tavaszi feltöltését, a nyári vízszintre történő átállást, amelynek időpontjáról és üteméről külön tájékoztatást adunk.

Forrás: KÖTIVIZIG, Írta: Fejes Lőrinc szakaszmérnök

Tovább olvasom