Horgászat
Kitekintés: Svédországi pisztrángok
Kaczur Zoltán pisztrángokat fogott Svédországban
Kaczur Zoltán és családja öt éve döntött úgy, hogy Miskolcról Svédországba költözve új életet kezdenek. Göteborgtól északra, egy kis városban letelepedett a családjával együtt. Gyerekkorától kezdve Miskolcon, a Garadna patakon pergetett és legyezett is. Itt nagy tapasztalatokra tett szert, többször még pisztrángot is fogott.
Az skandináv országban jelentős a tavak, folyók száma, szinte mindenhol találhatunk kisebb- nagyobb horgászlehetőséget. Svédországban teljesen mások a horgászati szabályok, mint Magyarországon. Horgászvizsgát nem kell tenni. Egy fontos szabály van: mindig legyen engedélyünk. Egyes vizeken nagy szigor van a lazacok miatt.
A lazacos vizekben például nem használhatunk hármas horgot. Ez a szabály vonatkozik a wobblerekre is.A pisztrángot és lazacot tilalmi időszak is védi, amely október 31-től a következő év április elsejéig tart. A szigorúbb szabályokat azért hozták, mert ezzel hosszú távon garantálható a stabil lazacpopuláció.
Ezeken a vizeken jóval drágább a jegy ára, mint máshol. Azokon a folyókon, ahol a lazacot lehet fogni, az éves területi jegy ára, körülbelül 50 ezer forint. A napijegy ára 1500 forint körül alakul.
Minden más vízterületen, ahol nincs lazac, a területi jegy ára hét ezer forintba kerül. A svédországi fizetésekhez képest ezek az árak nagyon olcsók. Svédországban nemes halnak számít a lazacon kívül a pisztráng és a pénzes pér is. Minden más halfaj mennyiségi és méretkorlátozás nélkül elvihető. A teljes lakosság 60-70% szeret horgászni. Európa második legnagyobb tava is a régióban található meg, amit Vänern tónak hívnak a helyiek. A vízterület nagysága meghaladja az 5650 négyzetkilométert! Ide sem kell engedély és a tengerre sem! A horgászat informatikai rendszere jól felépített. Interneten bármilyen engedélyt beszerezhetünk. Ha vannak egyedi szabályok, azt a vásárláskor közli velünk a rendszer.
Annak ellenére, hogy Zoli lent délen lakik, még komoly fagyok vannak áprilisban is. A téli hóolvadék ilyenkor megemeli a folyók, patakokat. A Bäveån (Hód) patakon az általános vízmélység megközelítőleg egy – másfél méter mély szokott lenni. A patakon olyan szakasz is előfordul, ahol át lehet sétálni. Zoli, szerencsésnek mondhatja magát, mert a házuktól alig 50 métert kell csak gyalogolni, mire leér a vízhez. Az esetek többségében a gyerekek és a munka miatt csak pár órás pecára van lehetősége. Reggelenként két-három órát tartózkodik kinn. Az esetek többségében a partról dobál, de a hideg miatt sűrűn felveszi a melles csizmáját is. Svédországban a pisztrángok kifejezetten jól érzik magukat a sebes, oxigéndús vizekben. Kis szerencsével kapitális egyedeket is akaszthatunk. Svédországban a pisztrángok alsó méretkorláta 45 centiméter.
Ilyenkor tavasszal a hideg víz miatt a halak még csak csipegetnek, a nagyon élénk csalik riasztólag hatnak a halakra. Érdemes olyan körforgókat választani kora tavasszal, ami inkább semlegesebb színűek. Egy pár napja kifogott pisztrángot egyes méretű, pöttyös körforgóval sikerült megakasztani. A mostani horgászata során is szinte kipróbált mindent a miskolczi horgász. Először jöttek a támolygók különböző színekben, és a wobblerek, amiből a kisebb csalik ideálisak maximum öt centiméter nagyságig. Az ennél nagyobb méret inkább a csukának a figyelmét kelti fel. Amint melegszik az idő, a legyezős horgászok is leporolják a felszerelésüket. Sokszor könnyebb ezeket a halakat becsapni, mert a műléggyel egy olyan ösztönös viselkedést provokálunk ki, amit más csalival csak nehezen tudunk elérni.
Április elseje óta kétszer horgászatt a Hód patakon. Mindkét alkalommal két kisebb pisztrángot sikerült kiemelni a vízből. Ahogy melegszik az idő remélem nagyobb halakat is sikerül megakasztanom – zárta beszámolóját Kaczur Zoltán.
Írta: Dr. Szilágyi Gergely
Fényképek: Kaczur Zoltán
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
Fodor János Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye Sárospataki járásában, Bodrogolasz határában menyhalra horgászott. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Közel másfél éve választottam hobbiként a horgászatot, melynek eredménye minden évszakban élményekkel volt tele. Legutóbbi horgászataim során, ismét a Bodrog folyó menti egyik faluban, Bodrogolasziban található kis tanyát választottam, amely alacsony vízállású és nagy részben kövezéses. Késő délutáni/esti órákban érkeztem a horgászhelyemre, ködös, hűvös időben.
A menyhalfogás volt a célom, öröm volt látni a kapások sorozatát. Általában a jól bevált feeder botjaimat választom társamnak, ez most is így történt: 26-os monofil főzsinórral, 22-es trabucco előkével, süllőző horoggal. Csalinak halszeleteket használtam , amelyekkel közel 8 óra horgászat alatt, 10-15 menyhal akadt a horgomra. Átlagosan olyan 30-35 cm méretűeket sikerült kifognom, de aznap a legnagyobb köztük 43 cm volt. Mindegyik nagyon szép kapást csinált, gyönyörűen mentek a vízben, a sorozatos kapások nagy élménnyel szolgáltak.
Azt tapasztaltam, hogy abban az időpontban a halszeletek másfajta halakat is bevonzottak, ugyanis halkockát alkalmazva, egy jó pár darab süllőt is sikerült fogni. Kíváncsian várom a következő alkalmat kint a parton, hiszen sose tudni mekkora hal akad a horgomra!
Írta és fényképezte: Fodor János
Polinszky Attila élménybeszámolója:
A horgásztársammal sikerült újra egy hétre eljutnunk a Pó-folyóhoz, (Olaszország) harcsára horgászni. Amikor megérkeztünk, a folyó vízszintje másfél-két méterrel alacsonyabb volt, mint a szokásos. Csak a hét közepén kezdett el emelkedni. Majdnem egész héten esett és elég hűvös idő volt.A napok során több harcsát is fogtunk, kb. másfél métereseket, de kapitális példány nem akadt horogra. Gondoltuk, keresünk egy új helyet, ahol még nem voltunk.
Ezért úgy döntöttünk, hogy a camping (aminek a területe több kilométer hosszú, ahol csalihalat lehet beszerezni, csónakot vízre bocsájtani, tisztálkodási lehetőség van) területének legtávolabbi végére hajózunk el. Október 18.- àn, délután, lehorgonyoztuk a két csónakot. Bevittük a csalikat, lerögzítettük a helyükre és fákhoz kötöttük. Sajnos rövid időn belül, úgy 18.00 óra felé, annyit emelkedett a víz szintje, hogy újra kellett a botokat a csalikkal együtt beállítanunk a víz szintjéhez mérve.
Egy nyugodt naplemente után, hajnal 3 óra felé, telihold fényében, arra ébredtünk, hogy a bot hozzácsapódik a bottartóhoz. A kapásjelző csörög, az elektromos jelző visít és az orsóról nagy sebességgel fut le a zsinór. Miután bevágtunk, elengedtük a csónakot a főcsónaktól és beindítottuk a motort. Fogtam a botot, próbáltam a hal ellen dolgozni, a társam pedig elindította lassan, a hal irányába, a csónakot. Mikor a közelébe értünk, éreztem, hogy ez nem lesz egy átlagos hal. A fárasztás során többször megpróbált minket a fák közé húzni, ezért erősen kellett ellene tartani, vigyázva arra, nehogy leszakadjon..Kicsit később kifordult a nyílt víz felé és sodrással szemben húzta kettőnkkel a csónakot.
Megpróbált minden irányba kitörni. Csak úgy forrt körülötte a víz. Jó 45 perces fárasztás után sikerült nagy nehezen beemelnünk a csónakba. Ott láttuk csak meg igazán a hal óriási méreteit. Jó 5-7 percbe került, mire visszajutottunk a főcsónakunkhoz, hogy le tudjuk rendesen mérni. A mérete 2m 57cm volt, alig fért bele a csónakba.
Többféle csalit használunk pl. pisztrángot,kárászt. Ez a kapitális példány kárászra kapott. Mivel nem szeretjük kínozni a halakat, (kötéllel partra húzni, kikötni,várni a világost a jobb fényképért) ezért csináltunk pár fényképet, videót és utána óvatosan visszatettük a vízbe. Megvártuk, amíg elkezd rendesen mozogni, újra erőre kap és magától szeretne elúszni.Miután elköszöntünk ettől a csodálatos élőlénytől, megünnepeltük ezt az élményekben gazdag, izgalmas találkozást a Pó-folyó urával.
Írta és fényxképezte: Polinszky Attila
Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Horgászat
Domolykó a Rábcából
Meleg Ábel szeptember végén Rábca Hanságligeti szakaszán kapitális domolykót akasztott. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Igazából úgy kezdődött az egész, hogy az egyik barátommal megbeszéltük, hogy pergetünk egyet. Csónakból pergettünk csukára a Rábca hanságligeti szakaszán.Több kilométert csorogtunk különösebb eredmény nélkül. Úgy gondoltuk, hogy nincs értelme tovább maradni. Koromsötétben elindultunk visszafelé, de volt egy érzésem, hogy még dobnom kell párat. És nagyon jól éreztem.
A semmiből érkezett egy hatalmas ütés és azonnal megindult a hal.Először nem tudtuk eldönteni hogy mi lehet a horgon, mert nagyon jól küzdött.De a végén mindketten meglepődtünk a gyönyörű domolykó láttán.
A hal 46 cm és 2+ kiló volt.
Egy Fox Rage 20 -80 grammos botot használtam, egy 3000-es daiwa orsóval, 22-es Berkley fonott főzsinórral és 70-es monofil előkével.
A csali meg egy 70mm-es Salmo Slider volt
A MOHOSZ szerint a rekordot Vágenhoffer Tamás tartja, aki 2019. október 11-én fogott ki egy 1,90 kg súlyú, 51 centiméter hosszú halat a Marcal folyón Koronco térségében műléggyel.
Írta és fényképezte: Meleg Ábel