Mezőgazdaság
Rekordszámú tenyészbika a hazai húsmarha-állományban
A tavalyi évhez hasonlóan idén is lehetőség nyílt tenyészbikák tenyésztésbe állításához de minimis támogatás igénylésére.
A tavalyi évhez hasonlóan idén is lehetőség nyílt tenyészbikák tenyésztésbe állításához de minimis támogatás igénylésére. A Nébih összegyűjtötte az igényléssel kapcsolatos általános tudnivalókat, valamint a 2020-as év fő tapasztalatait. A de minimis támogatásnak köszönhetően tovább emelkedett a tenyésztő szervezetek által minősített, kiváló teljesítményű, termelésbe állított fiatal tenyészbikák száma. Az idősebb tenyészállatok cseréjével az ágazat soron kívüli lehetőséget kapott a genetikai előrehaladás felgyorsítására, a termelékenység és a hatékonyság növelésére.
Központi lajstromszám – a minőség garanciája
A támogatás elnyeréséhez a Nébih által kiadott központi lajstromszám (klsz) igénylése szükséges, amely a tenyészállat frissítés minőségi garanciája is egyben. Az eljárás alapja, hogy a tenyészbika jelöltet először a tenyésztő szervezet saját teljesítményvizsgálata során – teljesítmény és küllem alapján is – tenyésztésre alkalmasnak minősíti. Következő lépésként a Nébih ellenőrzi, hogy a kérelemhez minden szükséges okmányt csatoltak-e, a bika származási lapján szereplő adatok megegyeznek-e a Nébih adatbázisában szereplőkkel, valamint DNS vizsgálattal igazolt-e az állat származása. Amennyiben a Nébih minden fent felsorolt kritériumot megfelelőnek talál, akkor az apaállat részére kiállítja a lajstromszámot.
2020-as támogatási időszak fő tapasztalatai:
Az idei támogatási időszakban 1993 bika kapott lajstromszámot. A húshasznú szarvasmarhák tekintetében a limousin fajta igényelte és kapta a legtöbbet (554 darabot), ezt követi a charolais (404 darab) és az aberdeen angus (144 darab).
A támogatási összegek az alábbiak szerint alakultak:
- húshasznú tenyészbika esetén 750 ezer forint,
- hústípusú magyartarka tenyészbika esetén 650 ezer forint,
- magyar szürke tenyészbika esetén 400 ezer forint,
- bivaly tenyészbika esetén 300 ezer forint
Vásároljunk körültekintően!
Vásárlás előtt mindenképpen javasolt a bika teljesítményvizsgálati eredményeit áttekinteni, mivel sok hasznos információt tartalmaz az állatról. Minősítéssel és központi lajstromszámmal nem rendelkező bika számos olyan tulajdonságot örökíthet tovább a tenyészetben, amelyek a következő generációkkal rossz irányba befolyásolják a termelést, például rossz tejtermelésű vagy hibás lábú egyedekkel.
Az igénylés menete
A támogatás igénylését a fajtához tartozó egyesület nyújthatja be, a Nébih Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóságához. Az ehhez szükséges dokumentumok az alábbiak:
- tenyésztő szervezeti nyilatkozat, (import sperma esetén hozzájárulás) a tenyészállat törzskönyvbe való befogadásáról
- állategészségügyi státuszigazolás (61/2002. (VIII.1.) FVM rendelet szerint)
- hiteles származásigazolás
- eljesítményvizsgálati eredmény (minősítő lap), tenyészérték megállapítás
- szaporítóanyagot adó tenyészállat DNS-alapú származásellenőrzés vizsgálati eredmény (DNS kártya)
- minőségi bizonyítvány (mélyhűtött szaporítóanyag esetében)
Az egyesületi tagsággal nem rendelkező bikák számára is igényelhető központi lajstromszám. Ez a lehetőség egy-egy kutatási program időtartamára biztosított.
Forrás: MÁSZ
Mezőgazdaság
VIDEÓ: Ragadós száj- és körömfájás vírus aktualitások
Nyilatkozott Pásztor Szabolcs országos főállatorvos:
Beszélgetés Pásztor Szabolcs országos főállatorvossal az aktuális helyzetről: állattartók, állattenyésztők teendői, vakcinázással kapcsolatos kérdések, védekezéshez szükséges erőforrások, export-ügyek.
Forrás: NAK
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás
Két Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarha telepen igazolták a vírust
Két Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarha telepen igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. A Darnózseli és Dunakiliti településeken található állományokban április 1-jén azonosították a klasszikus tüneteket, a fertőzöttséget 2-án reggel a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. A helyi hatósági szakemberek megkezdték a szükséges járványvédelmi intézkedéseket.

Fotó: NÉBIH
Március 11-én és 21-én is negatív laboratóriumi eredményei voltak annak a két szarvasmarha állománynak, amelyekben szerda reggel igazolta az RSzKF vírus jelenlétét a Nébih. A Darnózseli településen lévő telepen 1000, míg a Dunakilitin található gazdaságban 2500 szarvasmarhát tartanak. Április 1-jén mindkét állományban azonosították a betegség klasszikus tüneteit, ezért a kormányhivatal hatósági állatorvosai soron kívül mintát vettek az állatokból, amelyekben a Nébih laboratóriuma kimutatta a vírust.
Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos haladéktalanul elrendelte a telepeken lévő szarvasmarhák vakcinázását, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. A kitörések közül a hatóság védő- és megfigyelési körzetet állít fel, amelyekben a szigorított előírások lépnek életbe. A járványügyi nyomozás elindult. Ennek során a hatósági szakemberek mindenekelőtt a fertőzött telepekkel kapcsolatban álló kontaktgazdaságok felkutatására koncentrálnak, de a fertőzés lehetséges forrását is vizsgálják.
A ragadós száj- és körömfájás járvánnyal kapcsolatos legfontosabb tudnivalók és információk a Nébih tematikus aloldalán olvashatóak: https://portal.nebih.gov.hu/rszkf
Forrás: NÉBIH
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
KITEKINTŐ: Még vasárnap összeült a válságstáb, felmerült a fertőzés gyanúja egy újabb településen
Vasárnap 19 órakor összeült a válságstáb a Szlovákiában kitört száj- és körömfájás-járvány miatt.
Vasárnap 19 órakor összeül a válságstáb a száj- és körömfájás járvánnyal kapcsolatos intézkedések koordinációja érdekében – tájékoztatta a Paramétert a belügyminisztérium sajtóosztálya. A TA3 információi szerint egy újabb szlovákiai településen merült fel a száj- és körömfájás fertőzés megjelenésének gyanúja.
Konkrétan egy Malacky közelében található farmáról van szó, kevesebb mint 50 kilométerre a cseh határtól – közölte Marek Výborný cseh mezőgazdasági miniszter az X közösségi oldalon.
A miniszter szigorított intézkedések bevezetését jelentette be a Břeclav-Brodské határátkelőnél, a D2-es autópályán, Lanžhot közelében, a Břeclav járásban. A gyanú a Plavecký Štvrtok község melletti farmra vonatkozik.
Szlovákiában a fertőzés miatt mintegy 2600 állatot, főként szarvasmarhát kellett leölni – mondta Richard Takáč földművelésügyi miniszter (Smer) az STVR vasárnapi műsorában. „A károk több tízmillió euróra rúgnak” – tette hozzá.
A járvány négy nagy tenyészetet érintett, de az intézkedések a kisebb gazdákat is sújtották. A miniszter szerint az állatok kényszervágása nem lesz hatással az élelmiszerek vagy a tej árára.
A minisztérium jelenleg kártérítési programot indít a kisebb gazdák számára, akik elsősorban házi vágásra tartották az állataikat. A nagyobb farmok számára kidolgozott támogatási rendszer „hetekig, akár hónapokig” is eltarthat – írja a DenníkN.
„Feltételezzük, hogy ezt a támogatást részben az Európai Unió rendkívüli eseményekre létrehozott alapjából, illetve egy korábbi vidékfejlesztési programból finanszírozzuk. Emellett állami forrásból is tervezünk támogatási programokat” – tette hozzá Takáč.
Mostanáig a száj- és körömfájást a Dunaszerdahelyi járás négy településének állattartó telepein igazolták, Medvén, Csiliznyáradon, Bakán és Lúcson.
Kedden Csiliznyárad polgármesterét, Lukács Józsefet kérdeztük a kialakult helyzet jelenlegi állásáról, míg a szintén gócpontként számon tartott Baka községben helyi lakosokkal beszélgettünk:
Azt követően, hogy kedden negyedik gócpontként a kislúcsi mezőgazdasági szövetkezetnél is megjelent a száj- és körömfájás megbetegedés, szerdán kora délutánra egy demonstrációval felérő összejövetelt tartottak Lúcson a környékbeli kisgazdák. Az eseményen megjelent egy fiatal állattartó, Zsemlye Tamara is, aki a média jelenlévő képviselői előtt mesélte el megrázó történetét az állataik embertelen lemészárlásáról:
Csütörtökön egy hivatalosan bejelentett demonstrációra került sor, szintén a lúcsi telep előtt:
Pénteken pedig már a kormány székhelye elé hívott össze tüntetést a Pro Regio Danubia civil szervezet. A megmozduláson részt vettek azok a csallóközi gazdák is, akiknek az állatait a száj- és körömfájás járvány megfékezése végett ölték le. Azt követelik, az egészséges állatokat ne kelljen megsemmisíteni.
A szigorú intézkedések most is érvényben vannak, de Lúcson egyelőre csak mintákat vesznek az állatoktól ezáltal időt nyerhettek az állattartók. Részletek…
Forrás: Paraméter