Keressen minket

Mezőgazdaság

Hogyan igényeljünk FELIR azonosítót?

Megjelent a Magyar Közlöny 2020. évi 278. számában az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer működéséről szóló kormányrendelet

Közzétéve:

Megjelent a Magyar Közlöny 2020. évi 278. számában az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer működéséről szóló kormányrendelet.

FELIR azonosító most már a növényorvosi tevékenységet, növényvédelmi szolgáltatást végzőknek is szükséges (Kép: PIxabay)

A Kormányrendelet az alábbiakban meghatározott tevékenységeket érinti, ezáltal a 2008. évi LXVI. törvény 16. § (3) bekezdés b) pontja előírja a FELIR azonosító feltüntetését a növényorvosi vényen, tehát a növényorvosi tevékenységet, növényvédelmi szolgáltatást végzőknek is rendelkezniük kell FELIR azonosítóval.

FELIR azonosító igénylésére az alábbiak szerint van lehetőség:

portal.nebih.gov.hu honlapon az ügyfélprofil / e-ügyintézés részen kell belépnie a saját ügyfélkapus jelszójával. Amennyiben még nem szerepel a NÉBIH rendszerében, kérjük mindenképpen a saját adatokkal regisztráljanak. Válassza „Tevékenységek” csempét és a „FELIR azonosítót kérek” utána kiválassza a szakterületet” Növényvédelem” és a”Növényorvosi tevékenységet”, utána generál magának FELIR azonosítót.

Akinek másik tevékenységből van FELIR azonosítója a plusz tevékenységet ugyan itt kell hozzá regisztrálnia.

Bővebb információ: https://magyarnovenyorvos.hu/bekerult-az-e-veny-rendszerbe-a-felir-azonosito-feltuntetesenek-lehetosege-2021-03-22

Milyen egyéb tevékenységek folytatása esetén kell FELIR azonosítóval rendelkezni:

A 578/2020. kormányrendelet kimondja, hogy az alkalmazásában eljáró szerv (NÉBIH): a FELIR azonosító köteles tevékenységre vonatkozó jogszabály (a továbbiakban: tevékenységre vonatkozó jogszabály) szerinti, élelmiszerlánc-felügyeleti, állattenyésztési, növénytermesztési, talajvédelmi, vadászati, halgazdálkodási, erdészeti vagy mezőgazdasági igazgatási feladatokat ellátó szerv; továbbá, hogy FELIR azonosító köteles tevékenység: az 1. mellékletben felsorolt, nyilvántartásba vételi vagy engedélyezési kötelezettség alá tartozó tevékenység.

A FELIR azonosító köteles tevékenységet végző természetes és jogi személynek e tevékenység végzéséhez FELIR azonosítóval kell rendelkeznie.

FELIR azonosító köteles tevékenységek:

A következő tevékenységek kizárólag FELIR azonosító megléte esetén végezhetőek:

  1. élelmiszer-termelési, tenyésztési, kísérleti célból tartott állatok forgalomba hozatala;
  2. élelmiszer-, takarmánytermelési célból termesztett növény, növényi termék forgalomba hozatala;
  3. a szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény 11. § (1) bekezdése szerint adatszolgáltatási kötelezettség alá tartozó tevékenységek;
  4. szaporítóanyag előállítása, tárolása, forgalomba hozatala;
  5. az Európai Unió általános hatályú, közvetlenül alkalmazandó jogi aktusában, valamint az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Éltv.) végrehajtására kiadott jogszabályban meghatározott esetekben engedélyezett vagy nyilvántartott élelmiszer- vagy takarmánylétesítmény működtetése, élelmiszer- vagy takarmányvállalkozási tevékenység folytatása;
  6. az Éltv. végrehajtására kiadott jogszabály szerint nyilvántartott vagy engedélyezett laboratórium működtetése;
  7. élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak előállítása, első magyarországi forgalomba hozatala;
  8. élelmiszerláncban felhasználható fertőtlenítőszer előállítása;
  9. gombaszakellenőri tevékenység;
  10. az Éltv. szerinti engedélyköteles termék, valamint EK-műtrágya előállítása vagy forgalomba hozatala;
  11. állatgyógyászati készítmény, valamint állatgyógyászati készítménynek nem minősülő állatgyógyászati termék előállítása, forgalomba hozatala;
  12. állati vérkészítmény előállítása;
  13. az állatok jelölésére szolgáló eszköz forgalomba hozatala;
  14. állati eredetű melléktermék kezelése, felhasználása, további feldolgozása, szállítása vagy az ezekből származó termék forgalomba hozatala;
  15. élőállat-szállítás, élőállat-szállító járművek mosását és fertőtlenítését végző hely, az idegen állományból származó állatok fogadására kiválasztott elkülönítő (karantén), állatrakodó, gyűjtőállomás, kereskedői telep, etető-itató állomás, pihentetőállomás működtetése;
  16. állatkísérő tevékenység;
  17. állatvásár, állatpiac, állatkiállítási hely működtetése;
  18. állatkert működtetése;
  19. cirkuszi menazséria működtetése;
  20. állatmenhely, ebrendészeti telep működtetése;
  21. állatpanzió működtetése;
  22. állatklinika, állatkórház, állatorvosi rendelő működtetése;
  23. állatkozmetika működtetése;
  24. kedvtelésből tartott állatok kereskedelmi tevékenység keretében történő forgalmazása;
  25. állatkísérleti létesítmény működtetése;
  26. veszélyes eb tartása;
  27. állatorvosként, növényorvosként, segédszemélyzetként folytatott tevékenység;
  28. növényvédelmi munkavégzőként folytatott tevékenység;
  29. növényvédelmi szolgáltatási tevékenység;
  30. növényvédő szer légi kijuttatása;
  31. talajvédelmi szakértői tevékenység;
  32. hígtrágya termőföldön történő felhasználása;
  33. nem veszélyes hulladék termőföldön történő felhasználása;
  34. szennyvíz, szennyvíziszap, szennyvíziszapkomposzt termőföldön történő felhasználása;
  35. elismert tenyésztőszervezeti tevékenység;
  36. művi szaporítólétesítmény, spermagyűjtő, spermatároló működtetése;
  37. méhtartás, méhanyanevelő telep működtetése;
  38. vágóállat-minősítés, minősítőhely működtetése, minősítőszervezeti tevékenység;
  39. apróvad-gazdálkodás, vadaspark, vadaskert, vadfarm üzemeltetése;
  40. vadászatra jogosultként folytatott tevékenység;
  41. hivatásos vadászi tevékenység;
  42. halgazdálkodási jog jogosultjaként folytatott tevékenység;
  43. halászat, horgászat;
  44. halőri tevékenység;
  45. faanyag-kereskedelmi lánchoz tartozó tevékenység;
  46. fenntartható bioüzemanyag-termeléshez kapcsolódó gazdasági tevékenység.A rendelet 2021. április 1-jén lép hatályba.

Forrás: NAK

 

Mezőgazdaság

A takarmánykukorica termelői ára közel 40 százalékkal nőtt

Jelentősen nótt a kukorica felvásárlási ára

Published

on

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 78,4 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával október első hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit csaknem 21 százalékkal haladta meg. A takarmánybúza 71,2 ezer forint/tonnáért (+15 százalék) forgott ugyanekkor. A takarmánykukorica átlagosan 76,6 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát október első hetében, ami az egy évvel korábbit 39 százalékkal múlta felül.

A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza decemberi jegyzése 215–226 dollár/tonna tartományban ingadozott szeptember 30. és október 11. között. Ezzel egy időben a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény decemberi tőzsdei elszámolóára 222–234 euró/tonna között alakult. A Budapesti Értéktőzsdén az ISCC NUTS II fenntartható takarmánykukorica novemberi jegyzése változatlanul 75 ezer forint/tonna volt szeptember 30. és október 11. között, a chicagói árutőzsdén 164–170 dollár/tonna tartományban alakult a kukorica decemberi jegyzése. A párizsi árutőzsdén a termény novemberi tőzsdei elszámolóára 209–216 euró/tonna között ingadozott ugyanekkor.

A takarmánykukorica heti termelői ára Magyarországon (2022–2024)

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 20. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Két újabb vármegyében jelent meg a madárinfluenza

Közleményt adott ki a NÉBIH

Published

on

Fejér és Hajdú-Bihar vármegyékben is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az állományok felszámolása folyamatban van. A járványvédelmi előírások betartása továbbra is kiemelten fontos.

Fotó: NÉBIH

A Fejér vármegyei Mezőfalva és a Hajdú-Bihar vármegyei Hajdúnánás településeken azonosította a magas patogenitású madárinfluenza vírusának H5N1 altípusát a Nébih laboratóriuma. A 17 000 állatot számláló májhasznú kacsatelepen az idegrendszeri tünetek, a takarmány-és vízfogyasztás csökkenése, valamint a megemelkedett elhullás miatt merült fel a madárinfluenza gyanúja. A 23 570 példányt tartó tenyészkacsa telepen a takarmány-és vízfogyasztás, illetve a tojástermelés csökkenése miatt gyanakodtak  a betegségre.

Az érintett állományok felszámolása jelenleg is zajlik. A hatóság a gazdaságok körül kijelölte a 3 km sugarú védőkörzeteket és a 10 km sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzeteket.

A Nébih továbbra is szeretné kérni az állattartók együttműködését a fokozott járványvédelmi fegyelem fenntartásában. Tekintettel arra, hogy  az országban elszórtan jelent meg a betegség, ezért jelenleg a vadon élő madarak szerepe valószínűsíthető a járvány terjesztésében. Az ország magas kockázatú területein kötelező a kereskedelmi célból tartott baromfik zártan tartása, valamint a nem kereskedelmi célból tartott baromfik zártan etetése és itatása. Az ország többi területén pedig kötelező a baromfik zártan etetése és itatása. A takarmányt és az alomanyagot minden esetben zárt helyen kell tárolni.

A madárinfluenzával kapcsolatban  további információkat olvashatnak  a Nébih  tematikus aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A növényegészségügyi kockázatok csökkentéséről tárgyaltak Budapesten

Published

on

A magyar uniós elnökség támogatja azokat a törekvéseket, amelyek az Uniót veszélyeztető károsítók jelentette növényegészségügyi kockázatok meghatározására és csökkentésére irányulnak – mondta Nobilis Márton az EU-s növényegészségügyi főtisztviselők budapesti informális ülésén kedden.

Nobilis Márton, élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkár © Hungarian presidency

A munkacsoport ülése a tagállamok növényegészségügyi vezetőinek kiemelt, rendszeres rendezvénye, amelyet ezúttal Budapesten tartottak október 7. és 9. között. Az üléseken az aktuális, stratégiai jelentőségű növényegészségügyi kérdések kerülnek megvitatásra az EU termesztett és természetes növényállományának megóvása érdekében.

A kereskedelem globalizációja és az éghajlatváltozás következtében a növények egészségét új, az adott területen eddig ismeretlen károsítók veszélyeztetik – mutatott rá Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkára, aki hozzátette, a nem honos károsítók száma Európában évről évre növekszik és telepszik meg olyan új területeken, amelyek néhány évtizeddel ezelőtt még szóba sem jöhettek volna.

© Hungarian presidency

Fontos, hogy a leghatékonyabb előírásokat érvényesítsük annak érdekében, hogy megakadályozzuk e veszélyes károsítók bejutását hazánkba és az EU területére – hangsúlyozta Nobilis Márton. Az államtitkár szerint a növényegészségügy feladata a nagy gazdasági jelentőséggel bíró idegenhonos, karanténkárosítók bekerülésének és terjedésének hatósági eszközökkel történő megakadályozása, a termesztett és természetes növényállományok védelme érdekében. Ezzel a szakterület hosszabb távon hozzájárul a növényvédő szerek felhasználásának csökkentéséhez és így az Európai Zöld Megállapodás fenntarthatósági céljaihoz is.

A budapesti ülésen téma volt többek között, az elmúlt évi járványos kitörések tapasztalatainak összefoglalása, az EU nyugat-balkáni növényegészségügyi támogató projektjének ismertetése, csakúgy, mint az Európai Unió növényi károsító kategorizálásának stratégiai kérdései.

Magyar Elnökség

Tovább olvasom