Mezőgazdaság
Kezdődik az élelmiszeripar átfogó fejlesztése, jönnek a pályázatok
A következő hónapokban mintegy hatszázmilliárd forint értékben jelennek meg új beruházási pályázatok a Vidékfejlesztési programban. Emellett a tavalyi év végén kiírt felhívásokra mutatkozó nagy érdeklődés miatt ezek keretösszegét is emelni kell – mondta a Magyar Nemzetnek adott interjújában Feldman Zsolt a Magyar Nemzetnek adott interjújában.
A következő hónapokban mintegy hatszázmilliárd forint értékben jelennek meg új beruházási pályázatok a Vidékfejlesztési programban. Emellett a tavalyi év végén kiírt felhívásokra mutatkozó nagy érdeklődés miatt ezek keretösszegét is emelni kell – mondta a Magyar Nemzetnek adott interjújában Feldman Zsolt.
Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára kiemelte: az élelmiszerárak ugrásszerű növekedésétől nem kell tartanunk.
A napokban megkezdődött az egységes kérelmek benyújtásának időszaka. Mire kell figyelniük idén a gazdálkodóknak?
Több mint 165 ezer gazdálkodó kérelmét várja a Magyar Államkincstár. Ők összesen 44 jogcímre nyújthatják be a támogatási kérelmüket. Ezek közé tartoznak az olyan kiemelten fontos támogatási formák, mint például a területalapú támogatások vagy az állattartók tevékenységéhez kapcsolódó jövedelempótló támogatások, az agrár-környezetgazdálkodási, a zöldítési vagy éppen az erdőgazdálkodással összefüggő támogatások. A kérelmek benyújtási határideje május 17-e, de ez még május utolsó napjáig szankciómentesen módosítható, június 9-ig pedig már csak késedelmi szankcióval. Fontos, hogy idén és jövőre még a 2015 óta jól bejáratott rendszerben történnek a kifizetések.
Milyen szankció jár annak, aki késve nyújtja be vagy javítja kérelmét? Kapnak segítséget a gazdák?
Természetesen kapnak segítséget. Egyrészt a falugazdász hálózat 110 ezernél is több gazdálkodónak nyújt segítséget kérelmei kitöltésében és beadásában, másrészt a Magyar Államkincstár alkalmazza az előzetes ellenőrzés intézményét, amelynek köszönhetően a benyújtott kérelmek adminisztratívan kiszűrhető hibáit, hiányosságait a gazdálkodónak még van lehetősége korrigálni. Az idei év fontos újítása pedig a Mobilgazda elnevezésű applikáció, amely sok más hasznos funkció mellett segíti az egységes kérelmek benyújtását is. Mindenki azt szeretné, ha minél kevesebb kérelemnél merülnének fel problémák, hiszen annál biztonságosabban kezdhető meg az őszi előlegfizetés.
A közvetlen támogatások mellett az idén már több fontos pályázatra is várnak az élelmiszeripar szereplői vagy akár az állattartók. Milyen pályázatok jelennek meg a közeljövőben?
Két felhívás válik hamarosan elérhetővé, az egyik a mezőgazdasági kisüzemek, a másik a kertészeti ültetvények fejlesztésére koncentrál. A legkisebb mezőgazdasági termelőkre külön is figyelünk, nekik első körben április 20-ig, majd ezt követően egy újabb fordulóban júniusban lesz nyitva egy olyan pályázati lehetőség, amelynek részeként az elnyert, 15 ezer eurónyi forintot jelentő pénzügyi keret szabadon felhasználható.
A pályázat népszerűségét jól jelzi, hogy az év végén meghirdetett fordulóban kétezer pályázatot nyújtottak be a termelők, esetükben másfél milliárd forintról már döntés is született.
Még áprilisban megjelenik a gyümölcs- és gyógynövénytermesztők 15 milliárd forint keretösszegű, ültetvénytelepítést célzó támogatása. A korszerű ültetvények nem elképzelhetők öntözés és fagyvédelem nélkül, így ezek kialakítása is a pályázat részét képezi.
Az új ültetvényektől azt várjuk, hogy a stabilabb árualap révén elősegítsék a hazai gyümölcstermesztés versenyképességét, és csökkentsék a termelők kitettségét például az időjárás vagy az éghajlatváltozás hatásaival szemben.
Hol kellett megemelni a korábbi pályázatok keretösszegét?
Kiemelném az állattartó telepek korszerűsítésére kiírt pályázatot, amely az egész hazai állattartás érdemi megújulását segíti elő. A tavaly ősszel megjelent felhívás eredeti keretösszege ötvenmilliárd forint volt. Az érdeklődés hatalmas volt, most azt látjuk, hogy legalább 270 milliárd forint támogatás igénylésére irányuló pályázat lesz végül eredményes. Eddig 142 pályázat támogatói okiratát írtuk alá hetvenmilliárd forint értékben, és május végéig a többi kérelem túlnyomó részénél is megszülethetnek a döntések.
Milyen kiírások várhatók még az idén?
A következő hónapokban megjelenő, nagyságrendileg hatszázmilliárd forint értékű új kiírások a mezőgazdaság és az élelmiszeripar minden területén lehetőséget kínálnak a technológiai megújulásra. Ezek közül az élelmiszeripar egésze jelentős támogatásra számíthat.
Összesen 250 milliárd forint értékben jelennek meg pályázatok, külön és testre szabottan a kisebb szereplőknek és külön a nagyobbaknak is, és 2027-ig még ötszázmilliárd forintot tervezünk az élelmiszeripar fejlesztésére fordítani, ami lehetővé teszi az ágazat megújulását. A kormány kiemelt feladatának tartja az agrárium és a vidék fejlődését, ezért 3300 milliárd forinttal nyolcvan százalékra növelte az uniós források mellé adott nemzeti társfinanszírozás mértékét, így több mint 4000 milliárd forintra nő a magyar vidék fejlesztésére fordítható összeg 2027-ig.
A fejlesztések ellensúlyozhatják az élelmiszerek világszerte jósolt, tartós áremelkedését?
A legfontosabb, hogy ezek a fejlesztések erősebbé, a piaci hullámzásokkal szemben ellenállóbbá és a piaci térnyerésre alkalmassá teszik a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar szereplőit. A fejlesztéseknek köszönhetően várhatóan több élelmiszert tudunk termelni, jobb minőségben és akár olcsóbban is.
Visszautalnék az ültetvénytelepítésre. Minél több fagyvédelemmel ellátott gyümölcsültetvényünk van, annál kevésbé fenyeget az a veszély, hogy az elfagyott termés miatt drasztikusan megdrágul a hazai gyümölcs. A magasabb árakhoz egyébként világszerte elsősorban a koronavírus-járvány hatásai és más piaci folyamatok vezetnek.
Nagyon rövid idő alatt bekövetkező, történelmi léptékű, harminc-ötven százalékos takarmányár-emelkedés zajlott az elmúlt időszakban. Ez komoly problémát okoz az állattartóknak, de az energiaárak emelkedése jelentős többletköltséget okoz például az élelmiszeripar számára.
Ezek hatása óhatatlanul a fogyasztói árakban is megjelenik, ugyanakkor az élelmiszerpiac gyakorlati működése miatt áttételesen és jelentősen tompítva. Így nem kell hirtelen jelentősen megugró élelmiszeráraktól tartaniuk a családoknak.
Forrás: Magyar Nemzet
Mezőgazdaság
Világpiaci kitekintés: gabonapiaci előrejelzés 2024 október
A FAO (Food and Agriculture Organization) októberi előrejelzése:
A FAO (Food and Agriculture Organization) legutóbbi, októberi előrejelzése alapján a 2024. évi globális gabonatermelés 2853 millió tonnára emelkedett. A növekedés hátterében a rizs és a búza termésmennyiségének felülvizsgálata áll. Azonban a módosítások ellenére a 2024. évi globális gabonatermelés várhatóan még mindig elmarad a tavalyitól. (1. ábra)
A búzatermést 792,9 millió tonnára becsülik, ami 0,2 %-os növekedést jelent az előző hónaphoz képest. Az emelkedés az ausztráliai kilátások javulásával magyarázható, hiszem a kontinens nyugati részén a kedvező időjárási viszonyok javították a termésátlagot. A túlzott növekedést ellensúlyozza az Európai Unió termelési előrejelzése, ahol a túl sok csapadék miatt a vártnál alacsonyabbak a termésátlagok.
A kukoricatermelés előrejelzése csökkent az Európai Unióban, azonban az Egyesült Államokban az egész vegetációban tapasztalható kedvező körülményeknek köszönhetően emelkedett a legutóbbi felmérések szerint. A rizs tekintetében számos termelő országban a visszatérő árvíz negatívan hatott a hozamokra, azonban a csökkenést mérsékeli az Indiában várt rekordmennyiségű termés.
A becsült gabonafelhasználás 12,4 millió tonnával emelkedett az előző évhez képest, míg a búza felhasználására vonatkozó előrejelzés 793,7 millió tonnára növekedett. A becslések alapján a búza élelmiszeripari felhasználása növekedett, míg a takarmányozási és egyéb célú felhasználása csökkent. A kukorica és a cirok várható felhasználása szeptemberhez képest növekedett, ami a rizs esetében is megfigyelhető. Ez elsősorban India javuló ellátási kilátásával magyarázható, de az etanolgyártásra kibocsátott állami rizskészletek is szerepet játszanak benne.
A gabonakészletre vonatkozó előrejelzés szeptemberhez képest 1,7 millió tonnával csökkent, de ez még így is 10,5 millió tonnával magasabb az év eleji értéknél. A becsült készletek a tavalyihoz képest szinte változatlanok (30,6 %), ami megfelelő ellátási kilátásokat jelez. A búzakészletek várhatóan 316,2 millió tonnára emelkednek, főként az ausztrál és ukrán készletbecslések miatt. Azonban a kukorica- és árpakészletek csökkenése várható, amit elsősorban az Európai Unió alacsonyabb termelésátlagai okoztak. A rizskészlet előrejelzése 1,82 millió tonnával növekedett szeptemberhez viszonyítva.
A gabonafélék világkereskedelme 2,5 millió tonnával emelkedett, de ennek ellenére 2,7 %-os csökkenést jelez az előző évhez képest. A búza világkereskedeleme az előrejelzés szerint 4,1 %-kal (8,6 millió tonnával) csökkent a tavalyi évhez képest és 1 millió tonnával marad el a szeptemberi becsléstől. Ez főként az Európai Unió, valamit Egyiptom alacsonyabb export becslésének köszönhető. Ezzel szemben a kukorica kereskedelmének emelkedését várják az Európai Unió importigényeinek fokozódása, valamint a növekedő brazil export miatt.
Az árpa és a cirok iránt is megnőtt a kereslet, főleg Kína exportigényei miatt, amit várhatóan Ausztrália és az Egyesült Államok termése fedezni fog. A rizs kereskedelme csökkent, azonban várhatóan a jövő évben emelkedni fog a közel-keleti és afrikai országok importnövekedése miatt.
Forrás: Fodor Attila -NAK
Közkedvelt trópusi gyümölcsünk, vagyis a banán termesztését több tényező is veszélyezteti. A globális felmelegedéssel a klimatikus viszonyok jelentősen változnak: a legnagyobb kihívást az időjárási szélsőségek és a természeti katasztrófák okozzák. A termesztést egy gyorsan terjedő növénypatogén gomba, a Fusarium oxysporum f. sp. cubense is fenyegeti.
Emellett a kereskedelmi bizonytalanságok, az infláció és az árfolyam-ingadozások hatását sem lehet figyelmen kívül hagyni, melyek mind befolyásolják a banán árának alakulását. Az Európai-Unió csupán a banánfogyasztás kis részét (10-11 %) képes előállítani, így nagy mértékben ki van téve az import termékeknek. Az idei évben az importált banán nagykereskedelmi ára 0,89 és 1,1 euró/kg között mozgott, amit a 2023-as átlagár is megközelített (1.ábra).
Hazánk elsősorban Közép-és Dél-Amerikából importál banánt, mely döntően Costa Ricáról vagy Ecuadorból származik. Utóbbi esetében idén februárban volt a legmagasabb az átlag nagykereskedelmi ár a budapesti nagybani piacon (2. ábra).
A Fusarium oxysporum f. sp. cubense R1-es törzse a 20. század első felében okozott már jelentős veszteségeket. Dél-Amerikában a legpusztítóbb kórokozóként tartják számon. Sajnos eredményesen nem tudták kezelni a betegséget. Az egyetlen megoldás az ültetvények felszámolása és az új, rezisztens fajták telepítése volt. Mára a rezisztens, Cavendish fajták a globális termelés több, mint felét teszik ki. A Cavendish fajták megoldást jelentettek a gomba R1 törzse ellen, azonban egy új törzs, a Tropical Race 4 (TR4) ellen már nem nyújtanak védelmet. A fertőzött növények szállítószövetei elhalnak, ami hervadást, levélszáradást, az álszár megrepedését, végső soron pedig a növény pusztulását okozza (3. ábra). Jelenleg a piaci igényeknek megfelelő rezisztens fajta nem áll rendelkezésre és kémiai védekezésre sincs lehetőségünk, ezért a fertőzés megelőzésére törekednek a termelők.
A TR4 kórokozó globális elterjedésű, jelenleg 22 országban, főleg Dél- és Délkelet-Ázsiában azonosították, de a Közel-Keleten, Afrikában, Óceániában és Dél-Amerikában is jelen van. A helyzet sürgősségét felismerve megalakult a TR4 globális hálózat (TR4GN), ami megkönnyíti a kórokozó elleni védekezést és az általa okozott kár mérséklését. Ez a kezdeményezés kulcsfontosságú, hiszen a banánnak kiemelet szerepe van az élelmezésbiztonságban, emellett számos fejlődő országban létfontosságú bevételi forrást jelent.
Forrás: Fodor Attila -NAK
Mezőgazdaság
Műanyag helyett hagymahéj?
Az egyszer használatos műanyagok óriási problémát jelentenek világszerte
Az egyszer használatos műanyagok óriási problémát jelentenek világszerte, ezért egyre többen keresik a megoldást a csomagolások fenntartható alternatíváinak megtalálására.
Egy skót startup, a HUID (hollandul bőr) azt tűzte ki célul, hogy hagymahéjból olyan környezetbarát csomagolóanyagokat készítsen, amelyek otthon is komposztálhatóak. Ez az újfajta csomagolás nemcsak a műanyag hulladék csökkentésében játszhat fontos szerepet, hanem a mezőgazdasági melléktermékek hasznosításában is.
A HUID munkáját a National Manufacturing Institute Scotland (NMIS) és a Strathclyde Egyetem kutatólaboratóriuma, az Advanced Materials Research Laboratory (AMRL) is támogatja, különböző tesztek elvégzésével vizsgálják a hagymahéjból készült csomagolóanyagok teljesítményét, felhasználhatóságát és környezeti hatásait. Az eddigi eredmények bíztatóak, a HUID már két prototípust is kifejlesztett – a Pyber névre keresztelt, kartonhoz hasonló anyagot, és a Cellofil nevű rugalmas fóliát, ami az LDPE és PE fóliák kiváltására lehet alkalmas.
Az előállítási folyamat során cellulózt vonnak ki a hagyma héjából, amit aztán biopolimerré alakítanak, létrehozva egy olyan anyagot, amelynek eltarthatósága hasonló a műanyagéhoz, mégis komposztálható.
A hagymahéj egyedi tulajdonságai között kiemelendő, hogy természetes antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segíthetnek a romlandó élelmiszerek eltarthatóságának meghosszabbításában. Egy másik jellegzetes tulajdonságát viszont nem „örökli” az alapanyagnak a csomagolás, mégpedig az illatát. A megalkotók elmondása alapján a minták illata nagyon enyhe, inkább édeskés.
A HUID hagymahéj alapú csomagolása jelentős lépés lehet a fenntarthatóbb gazdaság és a kevésbé műanyagigényes jövő felé és jó példa arra, hogy a kreatív innováció segítségével még a legegyszerűbb anyagokból is létre lehet hozni valami forradalmit.
Forrás: Köbli Brigitta – NAK