Keressen minket

Mezőgazdaság

Farmer Expo: képzésben a jövő

A szakemberképzés határozza meg a mezőgazdaság jövőjét – hangzott el a 30. Farmer Expo megnyitóján. A nemzetközi mezőgazdasági és élelmiszeripari szakkiállításon a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara két együttműködési megállapodást kötött.

Közzétéve:

A szakemberképzés határozza meg a mezőgazdaság jövőjét – hangzott el a 30. Farmer Expo megnyitóján. A nemzetközi mezőgazdasági és élelmiszeripari szakkiállításon a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara két együttműködési megállapodást kötött.

Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora (Kép: Debreceni Egyetem)

A globális népességnövekedés és az éghajlatváltozás miatt a különböző tudományterületek összefogására van szükség a mezőgazdaság érdekében – jelentette ki Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora kedden, a 30. Farmer Expo megnyitóján.

Szilvássy Zoltán kiemelte: az egyetemen növényi eredetű bioaktív hatóanyagok (pl. likopin) optikai izomerjeivel is végeznek kísérleteket. Az így létrejött termékek a gyógyszeripari innovációk mellett a mezőgazdaságban, valamint az élelmiszeriparban is hasznosíthatók.

Minőségében, mennyiségében és hatékonyságában új dolgokat kell létrehozni. A DE újabb tudományterületek bevonásával áll a régió mezőgazdaságának szolgálatába, ezáltal érvényesül az egyetem különleges kompetenciája, a multidiszciplinaritás – hangsúlyozta a Debreceni Egyetem rektora.

A nemzetközi mezőgazdasági és élelmiszeripari szakkiállításnak immár 29. alkalommal ad otthont a DE Böszörményi úti Campusa. Nagy István agrárminiszter szerint a magyar mezőgazdaság versenyképességének, megújulásának záloga a megfelelő szakemberképzés.

Nagy István agrárminiszter (Kép: Debreceni Egyetem)

A felkészült magyar gazdák nélkülözhetetlenek az ágazatban, mivel csakis a megfelelő tudással rendelkező szakemberek révén lehet sikeres. Az agrárium mint stratégiai ágazat minden eddiginél nagyobb támogatása történelmi lehetőséget nyújt a vidék megújulására. Növeli a vidék megtartóképességét, és segíti a gazdaság versenyképességének fokozását – fejtette ki a tárcavezető.

Nagy István 200 milliárd forint keretösszegű, az élelmiszeriparihoz és a borászati tevékenységhez kapcsolódó pályázati forrás megnyitását jelentette be. A vissza nem térítendő támogatás minimális mértéke 100 millió forint, maximálisan 5 milliárd forint igényelhető.

A Farmer Expón a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, valamint az Északi Agrárszakképzési Centrummal.

Szólláth Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Hajdú-Bihar megyei szervezetének elnöke (Kép: Debreceni Egyetem)

A térség mezőgazdasága meghatározó szerepet tölt be a hazai agrárium valamennyi területén. Ennek a pozíciónak a megőrzéséhez szükség van a Debreceni Egyetem tudásbázisára. A vállalatok számára a legnagyobb kihívást a szakember-utánpótlás és a technológiai váltás jelenti, ebben stratégiai partner a Debreceni Egyetem. Itt minden együtt van, ahhoz hogy a jövőben is sikeres legyen a debreceni agrárszakképzés – jelentette ki Szólláth Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Hajdú-Bihar megyei szervezetének elnöke.

Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja kifejtette: a DE MÉK megalakulása óta arra törekszik, hogy kiváló kapcsolatot ápoljon a mezőgazdasági vállaltokkal, a szakmai szervezetekkel és a tudományos intézetekkel.

Az Agrárgazdasági Kamarával kötött megállapodás révén a régió mezőgazdasági vállalatai számára elsősorban a szakképzés, kutatás-fejlesztés, innováció és a szaktanácsadás területén nyújt segítséget a kar.

Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja (Kép: Debreceni Egyetem)

A hallgatólétszám növelése mellett szeretnénk, ha az agrárium felé nyitott, megfelelő alapismeretekkel rendelkező fiatalok érkeznének karunkra. A MÉK beiskolázási tevékenységét támogatja az Északi Agrárszakképzési Centrummal kötött megállapodás. A partneri szerződés révén egyebek mellett a középfokú agrárszakképzésben végzett hallgatók könnyebben juthatnak be a DE MÉK-re. Az okleveles technikusképzés feltételrendszerének kidolgozását követően a középfokú oktatásban megszerzett ismereteket az egyetemi képzésben beszámítjuk, és ezzel lehetőségőség nyílik a képzési idő rövidítésére – mondta Stündl László.

A DE standján bemutatkozik az egyetem innovatív élelmiszeripari klasztere, valamint a DE élelmiszeripari fejlesztéseinek új brandje, az Unifood is.

A 30. Farmer Expón 329 kiállító várja a látogatókat négy napon át 16 ezer négyzetméteren.

Forrás: Debreceni Egyetem

Mezőgazdaság

A 2024. évi kárenyhítő juttatás iránti kérelmek benyújtása

Kárenyhítő juttatás iránti kérelmet idén 2024. december 2. napjáig nyújthatnak be a gazdálkodók

Published

on

Kárenyhítő juttatás iránti kérelmet idén 2024. december 2. napjáig nyújthatnak be a gazdálkodók (tekintettel arra, hogy 2024. november 30. munkaszüneti napra esik), kizárólag a Magyar Államkincstár (Kincstár) MKR (Mezőgazdasági Kockázatkezelési Rendszer) elektronikus kérelembenyújtó felületén.

Fontos, hogy az említett benyújtási határidő jogvesztő. A benyújtási határidőt követően kizárólag a kárenyhítő juttatás összegének a csökkentésére irányuló módosítási kérelem nyújtható be. Felhívjuk a gazdálkodók figyelmét, hogy a Kincstár és az agrárkár-megállapító szerv eljárásában hiánypótlásra és utólagos iratpótlásra nincs lehetőség!

A 2024. évre vonatkozó kárenyhítő juttatás iránti kérelmek az alábbi útvonalon érhetőek el: Elektronikus kérelemkezelés → Mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer → MKR Mezőgazdasági termelők bizonylatai 2025 → MKR2420 Kárenyhítő juttatás iránti kérelem 2024. A kérelem benyújtásáról ide kattintva érhető el részletesebb tájékoztatás. Szükség esetén a falugazdászok segítségét is kérhetik a benyújtáshoz.

A kárenyhítő juttatás iránti kérelem kitöltéséhez ide kattintva érhetőek el a 2019-2024. kárenyhítési években alkalmazandó referenciaárak és átlaghozam-adatok, valamint fajlagos költségmegtakarítási összegek. A kárenyhítő juttatás iránti kérelemben a növénykultúra tárgyévi- és referencia hozamértéke a megadott referenciaárak felhasználásával állapítható meg. Azon növénykultúrák esetén, amelyeknél a referenciaár mellett ársáv is megadásra került, a számításhoz a referenciaártól eltérő, az ársávba eső és számlával, illetve termeltetési szerződéssel igazolt ár is használható.

Ha egy növénykultúrára vonatkozóan a termelőnek nem áll rendelkezésre a referencia-időszak valamelyik évére vonatkozóan saját hozamadat, akkor a referenciahozam meghatározásához a most közzétett 2019-2023. évi átlaghozam-adatok használhatóak fel.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a 2019-2023. évi átlaghozam-adatok mellett a 2024. évi átlaghozam-adatok is elérhetőek, amelyeket kizárólag akkor kell alkalmazni a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben, ha a termelőnek azért nem áll rendelkezésre az idei évi saját hozamadata, mert a növénykultúra betakarítási szintje nem haladja még meg az 50 %-ot. Amennyiben a betakarítás szintje meghaladja az 50 %-ot, abban az esetben a betakarított összes termésmennyiséget tonnában kell megadni.

A biztosítással rendelkező gazdálkodók esetében idei évtől új előírások léptek hatályba.

A mezőgazdasági termelő a neki járó kárenyhítő juttatás (amely legfeljebb a hozamérték-csökkenés 80 százalékáig terjedhet) felére jogosult, amennyiben

  • a kárenyhítési évben a hozamcsökkenést kiváltó káresemény bekövetkezte előtt nem köt az üzemi szintű referencia hozamértékének legalább felére kiterjedően az adott növénykultúrára jellemző – aszály, belvíz, felhőszakadás, jégeső, mezőgazdasági árvíz, tavaszi fagy, őszi fagy, téli fagy vagy vihar miatt bekövetkező – káreseményre kiterjedő mezőgazdasági biztosítást (fontos, hogy kizárólag a díjrendezett biztosítás fogadható el), vagy
  • nem rendelkezik a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszerben tárgyévi tagsággal (fontos, hogy kizárólag azon évek tekintetében fogadható el a tagsági jogviszony, ahol a krízisbiztosítási hozzájárulási kötelezettségének határidőben eleget tett a termelő).

Amennyiben a biztosítást olyan konstrukcióban kötötték meg, amelynek díjához támogatás is igénybe vehető, akkor a szerződés adatait a biztosító már megküldte a Kincstár részére, így a szerződés adatait a kárenyhítő juttatás iránti kérelem elektronikus bizonylata automatikusan megjeleníti, és ilyen esetben a biztosítás kapcsán semmilyen dokumentumot nem kell csatolni a kérelemhez.

Amennyiben a mezőgazdasági termelő „hagyományos” (azaz nem díjtámogatott) mezőgazdasági biztosítási szerződéssel rendelkezik, akkor annak adatait a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben fel kell tüntetni. Továbbá hagyományos biztosítás esetén az alábbi dokumentumokat kell csatolni a kérelemhez:
a) nem integrátori biztosítás esetén a szerződés ajánlati nyomtatványát és a kötvényt;
b) integrátori biztosítás esetén a szerződő fél (integrátor) vagy a biztosító által kiállított igazolást (amely kiváltható ajánlati nyomtatvány és kötvény csatolásával), továbbá az integrátor által kiállított díjrendezettséget igazoló dokumentumot.

Kárenyhítő juttatás kizárólag az elfogadott kárbejelentéssel rendelkező növénykultúrákra adható. Azok a növénykultúrák, amelyekre a 2024. kárenyhítési évben nem volt elfogadott kárbejelentése a termelőnek, nem lesznek láthatóak a kérelemben.

Abban az esetben, ha az ügyfél rendelkezik kárbejelentéssel, de arra még nem érkezett döntés az agrárkár-megállapító szerv részéről, a növénykultúra megjelenik a felületen, azonban a káros sor 0 ha területtel lesz látható. A kárenyhítő juttatás iránti kérelem benyújtásával javasolt megvárni az agrárkár-megállapító szerv döntését, azonban a kárenyhítő juttatás iránti kérelem benyújtását ennek hiányában is (pl. jogorvoslati eljárás van folyamatban) meg kell tenni legkésőbb az előírt határidőig!

A Kincstár a kárenyhítő juttatás iránti kérelmekről legkésőbb 2025. március végéig dönt, valamint teljesíti a kifizetéseket.

Forrás: NAK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A kérelembenyújtásban segíthet az AKG kézikönyv

2025. január 1.-től indul az új 5 éves kötelezettségvállalási időszak

Published

on

Az Agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) felhívása alapján 2025. január 1.-től indul az új 5 éves kötelezettségvállalási időszak a feltételeknek megfelelő gazdálkodók számára. A részvétel érdekében a támogatási kérelmeket november 25-étől december 23-ig nyújthatják be a termelők a MÁK felületén elektronikus úton.

Fotó: NAK

Annak érdekében, hogy a gazdálkodók felelősségteljes döntést hozva, a számukra a legmegfelelőbb csomagokat válogathassák össze a NAK segítségül elkészítette az AKG kiadványát, amely online formában bárki számára elérhető és összefoglalja mindazon tudnivalókat, amelyek az AKG programhoz való csatlakozáshoz szükségesek.

Az Agrár környezetgazdálkodás kézikönyv a támogatási kérelem benyújtáshoz 2024  kiadvány a linkre kattintva letölthető.

Forrás: Sztahura Erzsébet – NAK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Digitalizált szakirodalom segíti az erdészeti kutatásokat

Több évszázad erdészeti szakirodalmát digitalizálták

Published

on

Több évszázad erdészeti szakirodalmának anyaga a fenntarthatósági gondolatkör kialakulásának lenyomata, amely ma már digitális formátumban mindenki számára elérhető – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára Budapesten, szerdán, a Wagner Károly Digitális Szakkönyvtár projekt bemutató rendezvényén. A 2007 óta tartó digitalizációs program eredménye nemzetközi összehasonlításban is jelentős, 1500 dokumentum mintegy háromszázezer oldalnyi anyagával az egyik legnagyobb magyar nyelvű adatbázist jelenti.

Fotó: AM

Az államtitkár kiemelte, a 18. századra visszanyúló erdészeti szakirodalom tudásanyaga felbecsülhetetlen értéket képvisel, az Országos Erdészeti Egyesület Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtárában őrzött könyvek a gyakorlati fenntarthatóság több évszázados szakmai történetéről szólnak.

Hozzátette, az erdőkezelés 1700-as években megalapozott hagyománya a fenntarthatóság és a zöldvagyon-kezelés fogalmain keresztül kapcsolódik a ma emberéhez. Magyarország jelenleg mintegy 2,3 millió hektárnyi erdőterülete nem létezne anélkül a szakismeret és tradíció nélkül, amelynek tudásanyagát és emlékeit az ágazati szakkönyvtárban őrzött könyvek és folyóiratok tartalmazzák – emelte ki Zambó Péter. Hazánknak azért lehet erdővagyona, mert a magyar erdészek évszázadok óta fenntartható módon kezelik ezt a nemzeti természeti erőforrást. Amikor a trianoni diktátum elvitte tőlünk a legértékesebb részeit, szakértelemmel, erkölcsi kitartással és szakmai összefogással száz év alatt megdupláztuk az ország erdővel borított területeinek arányát – húzta alá.

Zambó Péter elmondta, az erdészeti szakirodalom tudásanyaga a digitalizáció segítségével szabadon elérhetővé és feldolgozhatóvá vált, immár 300 ezer oldal terjedelemben, amely egyben a mesterséges intelligencia számára is hatalmas adatbázist jelent. A projekt az Agrárminisztérium támogatásával a Wagner Károly Alapítvány digitalizációs programja keretében valósult meg.

Tovább olvasom