Keressen minket

Mezőgazdaság

Szakmai gyakorlat az Ave-nál

Többoldalú szakmai együttműködést kötöttek Debrecenben

Közzétéve:

Debreceni Egyetem: Többoldalú szakmai együttműködést kötött a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, a DE Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiuma, valamint az AVE Ásványvíz Gyártó és Forgalmazó Kft. A megállapodás révén a DE hallgatói és diákjai a legmodernebb technológiai körülmények között szerezhetnek valós gyakorlati tudást az ásványvíz-termékeket előállító üzemében, bekapcsolódva a vállalat termelési-, és minőségbiztosítási folyamataiba.

Többoldalú szakmai együttműködést kötöttek Debrecenben. (Kép: Debreceni Egyetem)

Az Ave Ásványvíz Kft-vel évek óta tart fenn szakmai kapcsolatot a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara. A megkötött partneri szerződés ezt a kapcsolatot szentesíti és szélesíti ki. A kar nagyüzemi, életszerű körülményeket érthető okból nem tud biztosítani a fiataloknak, ezért fontosak azok a partnerek, mint az Ave Ásványvíz Kft., amelyek segítségével a diákok megismerhetik a mai modern élelmiszeripart, megtudhatják, hogy milyen egy magas színvonalon működő vállalatnál dolgozni – hangsúlyozta a szerződés aláírásakor Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja.

Kép: Debreceni Egyetem

Filep Miklós, a DE Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiuma igazgatója szerint az élelmiszeripari oktatás és kutatás területét érintő megállapodás révén a vállalat világszínvonalú körülményeket biztosít majd a diákok számára.

Kép: Debreceni Egyetem

A két éve átalakult magyar szakképzési rendszer megköveteli intézményünktől, hogy az alapanyagelőállítástól a feldolgozásig biztosítsunk gyakorlati helyet diákjaink számára. Iskolánk jelentős partneri hálózattal rendelkezik. Az Ave Ásványvíz azonban 21. századi infrastrukturális feltételeivel kiemelt nyári gyakorló helye, illetve szakmai képző bázis lehet a 9. és 10. évfolyamos diákjainknak, valamint a 11. és 12. évfolyamosoknak. Intézményünkbe kilenc megyéből érkeznek a fiatalok, így számunkra meghatározó, hogy minél több olyan partnerük legyen, ahol a diákok nem tananyagízű, hanem valóban életközeli gyakorlati tudást szerezhetnek – jelentette ki Filep Miklós igazgató.

Az AVE Ásványvíz Kft. 2006 óta palackoz ásványvizet, a vállalat tavalyi árbevétele 1, 6 milliárd forint volt. Az elmúlt két évben a társaság mintegy 3 milliárd forintot fordított fejlesztésre. Az együttműködés révén az Ave Ásványvíz Kft. szakmai gyakorlati bázisává válik a Debreceni Egyetemen oktatott agrárgazdasági szakmáknak, mind a technikus, technikum és felnőttoktatás, mind az egyetemi alap- és mesterképzésben.

Kép: Debreceni Egyetem

Vállalatunk több lépcsőben megvalósult fejlesztése lehetőséget biztosít arra, hogy az eddig meglévő szakmai kapcsolatunkat kiszélesítsük. Az Ave Ásványvíz Kft. középtávú célja, hogy jövőben az egészséget támogató funkcionális üdítőitalokat is gyárt majd, szeretnénk a régió meghatározó alkoholmentesital-palackozójává válni, és ebben a folyamatban komoly szerepet szánunk a Debreceni Egyetemnek mint tudásbázisnak – tette hozzá Meszesi Zsolt, az AVE Ásványvíz Kft. ügyvezetője.

A megállapodás keretében a társaság lehetőséget biztosít a hallgatóknak, hogy az elméleti képzésre épülő szakmai gyakorlatokon túl bekapcsolódjanak a vállalat termelési és minőségbiztosítási folyamataiba, valamint támogatja a tudományos diákköri munkák és szakdolgozatok elkészítéséhez szükséges termék-, és technológia fejlesztési kutatások lebonyolítását.

Forrás: Debreceni Egyetem

Mezőgazdaság

Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát

Adatokat közöltek a napraforgó piacáról:

Published

on

Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal kisebb, 53,7 millió tonna napraforgómag-termésre számítanak világszinten a 2024/2025. gazdasági évben. A várható felhasználás 55,4 millió tonna, a termény zárókészlete pedig 2,8 millió tonna lehet.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A Tallage tájékoztatása szerint az Európai Unióban 8,4 millió tonna (–15 százalék) napraforgómagot takaríthatnak be az idén. Franciaországban a csapadékos időjárás miatt elhúzódott az aratás. Az összes termés 1,6 millió tonnára tehető, ami 21 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól. Romániában 20 százalékkal 1,7 millió tonnára, Bulgáriában pedig 18 százalékkal 1,5 millió tonnára csökkent a kibocsátás az idén.
Magyarországon az AM tájékoztatása szerint 2,5 tonna/hektáros termésátlaggal 1,7 millió tonna napraforgómagot takarítottak be a gazdák az idén. Az AKI PÁIR adatai szerint a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) 224,7 ezer forint/tonna (+63 százalék), a nagy olajtartalmút (LO) 206,4 ezer forint/tonna (+62 százalék) áron vásárolták a feldolgozók és a kereskedők november utolsó hetében. Az ipari napraforgómag (magas olajsavas napraforgómaggal együtt) áfa és szállítási költség nélküli termelői ára átlagosan 214 ezer forint/tonna (+62 százalék) volt.

A napraforgómag heti termelői ára Magyarországon (2022-2024)

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 24. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Megjelent az egyedi szaktanácsadási szolgáltatásokat támogató kiírás

Új pályázati felhívás jelent meg 10 milliárd forint keretösszeggel

Published

on

Új pályázati felhívás jelent meg 10 milliárd forint keretösszeggel a gazdálkodóknak nyújtott egyedi szaktanácsadási szolgáltatások támogatására, ezzel segítve az ágazati szereplőket a klimatikus, piaci és technológiai tényezők miatt mind gyorsabban változó körülmények közötti helytállásban – jelentette be Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.

Az „Egyedi tudásátadási szolgáltatások támogatása” című felhívás középpontjában azon egyéni szaktanácsadók, szaktanácsadó szervezetek támogatása áll, amelyek a mezőgazdasági termelők és a KAP-támogatások egyéb kedvezményezettjei részére egyedi tanácsadás keretében szaktanácsadási szolgáltatást nyújtanak.

Feldman Zsolt tájékoztatása szerint a szaktanácsadás szakmai tudást, kutatási eredményeket, digitális megoldásokat, valamint jó gazdálkodási gyakorlatokat közvetít a gazdák felé. A tudásátadás kulcsszerepe abban rejlik, hogy a mezőgazdaság, az erdészet és az élelmiszeripar területén is a szakmai és technológiai ismeretek bővítésére van szükség, elősegítve a gazdaságok fejlődését, termelékenységük optimalizálását.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy legfeljebb 214 millió forint támogatás biztosítható egyéni szaktanácsadók, valamint szaktanácsadó szervezetek részére, 100 százalékos támogatási intenzitás mellett. A gazdálkodók a támogatott szaktanácsadást térítésmentesen vehetik igénybe különböző tématerületeken, mint például precíziós gazdálkodás, ökológiai gazdálkodás, vízgazdálkodás, öntözésfejlesztés, erdőgazdálkodás.

A támogatási kérelmek benyújtására 2025. február 5-től lesz lehetőség, de a támogatott tevékenység korábban is megkezdhető, ugyanis a 2024. december 7-től folytatott szaktanácsadás is elszámolható. A kiírás és a hozzá kapcsolódó tájékoztató anyagok, mellékletek az Agrárminisztérium tematikus weboldalán, a https://kap.gov.hu felületen találhatók.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A mezőgazdasági gépberuházások 52 százalékát erőgépekre fordították

Az AKI adatokat közölt a mezőgazdasági gépbeszerzésekről:

Published

on

Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 135,2 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2024. január–szeptember időszakban, ez 41 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre 70,1 milliárd forintot fordítottak, ami 3 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest.

Fotó: AKI

A vizsgált időszakban a végfelhasználóknak történő import beszerzésű és hazai gyártású mezőgazdasági gép- és eszközértékesítések 66 százalékát tíz forgalmazó szervezet bonyolította le, közülük a három legnagyobb gépkereskedő kezében összpontosult az összes magyarországi mezőgépeladás fele. A 2024. január–szeptemberi időszakban az első tíz cég és a három legnagyobb vállalkozás részesedése 8, illetve 9 százalékponttal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

A mezőgazdasági termelők a jelentős visszaesés ellenére továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbb pénzt, ez a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 52 százalékát tette ki. A teljes értékesítésen belül a vezérgépek közül a traktorok 30, a gabonakombájnok pedig 10 százalékos részarányt képviseltek.

A mezőgazdasági végfelhasználóknak értékesített erő- és munkagépek megoszlása (értékben) 2024. I–III. negyedévben

További információk e témában a Mezőgazdasági gépek forgalma 2024. I-III. negyedév című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 4. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom