Keressen minket

Mezőgazdaság

Indonéz mezőgazdasági tapasztalatok a Debreceni Egyetem agrárkarán

Indonézia Állattudományi Kara megállapodást írt alá a Debreceni Egyetem agrárkarával

Közzétéve:

Debreceni Egyetem: Oktatói és kutatói együttműködésről, a nemzetközi kapcsolatok előmozdításáról állapodott meg a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, valamint az indonéz Gadjah Mada Egyetem Állattudományi Kara. A megállapodás nyomán tudományos csereprogramot hoznak létre az intézmények.

Indonézia Állattudományi Kara megállapodást írt alá a Debreceni Egyetem agrárkarával. (Kép: Debreceni Egyetem)

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (DE-MÉK) címere (Ábra: DE)

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának kiemelt célja a nemzetközi megjelenésének erősítése, a kapcsolatainak szélesítése. Folyamatosan nő az agrárkar külföldi hallgatóinak száma, jelenleg 130-an tanulnak a MÉK-en. A megállapodás célja, hogy a kölcsönös hallgatói és oktatói mobilitással megalapozza a hazájukban meghatározó agrárintézmények között a mezőgazdasági és élelmiszeripari együttműködést, amely a tervek szerint a későbbiekben nemzetközi kutatási projektek indítását is előkészítheti– fejtette ki a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar tudományos tevékenységének bemutatását követően Stündl László dékán.

Stündl László kiemelte: a kar képzési rendszerének fejlesztésben meghatározó lesz az állategészségügyi képzés beindítása, amely a külföldi hallgatók számára is vonzó lehet.

A Gadjah Mada Egyetem 18 karával és 27 kutatóközpontjával Indonézia legrangosabb, legrégebbi és legnagyobb felsőoktatási intézménye.

A Gadjah Mada Egyetem a DE-hez hasonlóan kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik.  A debreceni agrárkar tudományos beágyazódása olyan lehetőség a számunkra, amellyel szívesen megismertetnénk oktatóinkat és hallgatóinkat. A Gadjah Mada Egyetemen jelenleg 4 agráriummal foglalkozó kar működik, amelyek működését kutató laboratóriumok, saját élelmiszerüzem és kísérleti telepek segítik. A trópusi mezőgazdaság tapasztalatait szívesen megosztjuk európai partnereinkkel – fejtette ki Budi Guntoro, a Gadjah Mada Egyetem Állattudományi Karának dékánja.

Kép: Debreceni Egyetem

Az együttműködési megállapodás aláírását követően Komlósi István, a DE MÉK Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskola vezetője mutatta be az Állattudományi, Biotechnológiai és Természetvédelmi Intézet kutatási területeit és legfrissebb eredményeit.

Komlósi István, a DE MÉK Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskola vezetője (Kép: Debreceni Egyetem)

Az indonéz partneregyetemmel a klímaváltozás hatásai mellett az alternatív fehérjeforrások táplálóértékének összehasonlítása és a mikrobiális emésztés vizsgálatán dolgozhatunk együtt közös kutatási programban. Továbbá a precíziós állattenyésztés és az állatetológiai megfigyelések területén az oktatásban és továbbképzésben tervezünk együttműködni – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Komlósi István, a DE MÉK Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskola vezetője.

A kutatói és oktatói partnerség mellett közös előadások, konferenciákat, szemináriumok és szimpóziumok megszervezéséről állapodott meg a két intézmény.

Forrás: Debreceni Egyetem

Mezőgazdaság

Megjelent az egyedi szaktanácsadási szolgáltatásokat támogató kiírás

Új pályázati felhívás jelent meg 10 milliárd forint keretösszeggel

Published

on

Új pályázati felhívás jelent meg 10 milliárd forint keretösszeggel a gazdálkodóknak nyújtott egyedi szaktanácsadási szolgáltatások támogatására, ezzel segítve az ágazati szereplőket a klimatikus, piaci és technológiai tényezők miatt mind gyorsabban változó körülmények közötti helytállásban – jelentette be Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.

Az „Egyedi tudásátadási szolgáltatások támogatása” című felhívás középpontjában azon egyéni szaktanácsadók, szaktanácsadó szervezetek támogatása áll, amelyek a mezőgazdasági termelők és a KAP-támogatások egyéb kedvezményezettjei részére egyedi tanácsadás keretében szaktanácsadási szolgáltatást nyújtanak.

Feldman Zsolt tájékoztatása szerint a szaktanácsadás szakmai tudást, kutatási eredményeket, digitális megoldásokat, valamint jó gazdálkodási gyakorlatokat közvetít a gazdák felé. A tudásátadás kulcsszerepe abban rejlik, hogy a mezőgazdaság, az erdészet és az élelmiszeripar területén is a szakmai és technológiai ismeretek bővítésére van szükség, elősegítve a gazdaságok fejlődését, termelékenységük optimalizálását.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy legfeljebb 214 millió forint támogatás biztosítható egyéni szaktanácsadók, valamint szaktanácsadó szervezetek részére, 100 százalékos támogatási intenzitás mellett. A gazdálkodók a támogatott szaktanácsadást térítésmentesen vehetik igénybe különböző tématerületeken, mint például precíziós gazdálkodás, ökológiai gazdálkodás, vízgazdálkodás, öntözésfejlesztés, erdőgazdálkodás.

A támogatási kérelmek benyújtására 2025. február 5-től lesz lehetőség, de a támogatott tevékenység korábban is megkezdhető, ugyanis a 2024. december 7-től folytatott szaktanácsadás is elszámolható. A kiírás és a hozzá kapcsolódó tájékoztató anyagok, mellékletek az Agrárminisztérium tematikus weboldalán, a https://kap.gov.hu felületen találhatók.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A mezőgazdasági gépberuházások 52 százalékát erőgépekre fordították

Az AKI adatokat közölt a mezőgazdasági gépbeszerzésekről:

Published

on

Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 135,2 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2024. január–szeptember időszakban, ez 41 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre 70,1 milliárd forintot fordítottak, ami 3 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest.

Fotó: AKI

A vizsgált időszakban a végfelhasználóknak történő import beszerzésű és hazai gyártású mezőgazdasági gép- és eszközértékesítések 66 százalékát tíz forgalmazó szervezet bonyolította le, közülük a három legnagyobb gépkereskedő kezében összpontosult az összes magyarországi mezőgépeladás fele. A 2024. január–szeptemberi időszakban az első tíz cég és a három legnagyobb vállalkozás részesedése 8, illetve 9 százalékponttal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

A mezőgazdasági termelők a jelentős visszaesés ellenére továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbb pénzt, ez a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 52 százalékát tette ki. A teljes értékesítésen belül a vezérgépek közül a traktorok 30, a gabonakombájnok pedig 10 százalékos részarányt képviseltek.

A mezőgazdasági végfelhasználóknak értékesített erő- és munkagépek megoszlása (értékben) 2024. I–III. negyedévben

További információk e témában a Mezőgazdasági gépek forgalma 2024. I-III. negyedév című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 4. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Szigorodik a szakmai kontroll az ültetvényekhez kapcsolódó támogatások védelme érdekében

Az Agrárminisztérium szigorítást vezetett be a 2024-ben kiírt ültetvénytelepítési támogatásokra:

Published

on

A FruitVeB üdvözli az Agrárminisztérium szigorítását, amelyek célja a szakmailag és gazdaságilag egyaránt megalapozatlan kérelmek kiszűrése.

Fotó: Fruitveb

Az Agrárminisztérium tapasztalata szerint a 2024-ben kiírt ültetvénytelepítési támogatásra számos szakmailag és gazdaságilag sem megalapozott támogatási kérelem érkezett, – különösen csipkebogyó, málna és mezei cickafark kultúrák esetében – amelyeknek hiányzik a piaci háttere, gyakran klimatikusan alkalmatlan helyen történne a telepítése, vagy éppen a tényleges művelésükhöz szükséges munkaerő sem áll rendelkezésre.

Piaci információk alapján számos gazdálkodó pedig olyan ültetvénykultúrákat kíván az agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai támogatásba bevonni 2025-től – különösen a még el nem telepített ültetvények, a magoncról szaporított dió, a csipkebogyó esetében –  amelyek mögül szintén hiányzik a piaci megalapozottság, és ezáltal vélelmezhető, hogy nem a valós termelési tevékenység a célja a telepítésnek, hanem csupán az egységnyi területen, minimális ráfordítás mellett realizálható legnagyobb támogatás igénylése.

Mindkét esetben további támogatási kockázatot jelent, hogy az érintettek különböző vis maior bejelentésekkel kívánják majd az ültetvény hiányát vagy hiányosságait igazolni.

A támogatásokat célszerűen felhasználni kívánó gazdálkodók védelme és a források megfelelő felhasználása érdekében, az Agrárminisztérium célja, hogy ezek a kérelmek egyáltalán ne kerüljenek támogatásra, illetve a lehető legszigorúbb támogatási és hatósági ellenőrzésekben részesüljenek az érintettek. A döntési folyamatban a szakmai megalapozottság figyelembe vétele teremt erre megfelelő keretet. Felhívjuk a figyelmet, hogy az agrártámogatási rendszerben a támogatások megszerzése érdekében teremtett mesterséges körülmények megállapítása esetén a kérelem elutasítása mellett az érintettek egyéb szankciókkal is szembesülhetnek. Fentieken túlmenően a minisztérium felülvizsgálja a gondozatlan ültetvényekre vonatkozó szabályozást is.

Forrás: Fruitveb

Tovább olvasom