Keressen minket

Mezőgazdaság

Nemzetközi kitekintés a 2022/2023-as csemegeszőlő szezonra

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

A 2022/23-as szezonban a csemegeszőlő globális termelése az előrejelzések szerint 4,5%-kal (1,2 millió tonnával) 27,4 millió tonnára nő. A kedvező termesztési feltételek növelik a termelést Kínában és Törökországban, ellensúlyozva a chilei és indiai veszteségeket. Chile világelső csemegeszőlő exportőr pozícióját várhatóan 2023-ban Peru fogja átvenni. A magasabb globális kínálat ellenére a globális behozatal várhatóan enyhén 3,5 millió tonnára csökken az EU és Kína várható keresletcsökkenése miatt.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara látja el a magyar agrár- és élelmiszerszektor egységes és hatékony képviseletét. (Ábra: NAK)

Peru

Peru termelése a várakozások szerint éves szinten 7%-kal, 53 ezer tonnával nő, és a 2022/2023-as szezonban eléri a 766 ezer tonnát a 2022/2023-as szezonban. A kedvező időjárási viszonyok, a bőséges vízellátás és a csemegeszőlő iránti növekvő kereslet a növekedés motorja és a termőterületek bővülése. A decemberi második export előrejelzés alapján a perui csemegeszőlő kivitel 73 millió láda (8,2 kg) lenne a 2021-2022-es szezon 64,4 millió (8,2 kg) ládájával szemben.  A 2022. szeptember eleji első előrejelzéshez képest a növekedés 2%, 585 ezer tonnára emelkedik, ami éves szinten 8%-os növekedést jelent. Az idei szezonban elsősorban az olyan fajtákra összpontosítanak, mint az Allison, Sweet Globe, Crimson és Sweet Celebration. Az Amerikai Egyesült Államok, az EU és Mexikó bővülő piaci jelenléte volt a perui exportnövekedés katalizátora. A 2022/2023-as szezonban az ország folytatja az exportpiacok bővítésére irányuló erőfeszítéseit, beleértve Japánt is, amely az Egyesült Államok harmadik legnagyobb piaca.

Chile

A tavalyi fellendülést követően a chilei csemegeszőlő termelés várhatóan 56 ezer tonnával 737 ezer tonnára csökken, mivel az ország lassú csökkenő termelési pályára állt. A chilei termelőknek az elmúlt tíz évben számos kihívással kellett szembenézniük, többek között a kártékony árvizekkel, fagyokkal és aszályokkal. Ezek a kihívások nemcsak a csemegeszőlő termelést csökkentették, hanem a termőterület csökkenését is eredményezték, mivel a termelők egyes területeken jövedelmezőbb növényekre tértek át, beleértve a legjelentősebb termőterületeket is. Valparaisóban, Chile vezető csemegeszőlő termelőterületén a dió és a citrusfélék váltották fel a csemegeszőlő területének egy részét, míg a második legnagyobb termelői régióban, O’Higginsben a dió és a cseresznye vette át a terület egy részét.

A chilei ASOEX (Chilei Exportőrök Szövetsége) csemegeszőlő bizottságának negyedik előrejelzésében 1,2%-os növekedést mutat az ágazat által tavaly decemberben közzétett harmadik előrejelzéshez képest. A bizottság 67,7 millió láda (8,2 kg), 555 483 tonna mennyiségre számít. Meg kell jegyezni, hogy bár az új becslés magasabb a decemberi előrejelzésnél, az előző szezonhoz (2021-2022) képest 8,9%-os csökkenést mutat. Ez a csökkenés elsősorban a fajtaátalakulással magyarázható.

Az új fajták 36,7 ládát, míg a hagyományos fajták, köztük a Red Globe 31 millió ládát tesz ki az exportban. Az új előrejelzés továbbra is azt mutatja, hogy az kivitel több mint 50%-át az új fajták adják, különösen a fehér és a piros fajták. Az új fehér fajták száma meghaladja a 13 millió ládát, a kék fajtáké a 4 milliót, a piros fajtáké pedig a 18 millió ládát. Az új fehér fajták közül kiemelkedik az Arra 15, a Timpson, a Sweet Globe, az Autumncrisp, a Blanc Seedless és a Cotton Candy. A kék fajták közül kiemelkedik a Sweet Favors, a Sable Seedless, a Sweet Sapphire, a Maylen és a Midnight Beauty. Az új piros fajták közül a következők emelkednek ki: Timco, Allison, Sweet Celebration, Scarlotta Seedless, Arra 29, Jack Salute, Candy Hearts és Ralli Seedless.

Egyesült Államok

A 2022/23-as szezonban az amerikai csemegeszőlő-termelés az előrejelzések szerint 24 ezer tonnával 850 ezer tonnára emelkedik, miután három egymást követő évben csökkent a termelés. A megnövekedett előrejelzés csak enyhe fellendülést jelentene az Egyesült Államok csemegeszőlő-termelésében, mivel az aszályok és a fagyok akadályozzák a legerőteljesebben a fellendülést. A kaliforniai csemegeszőlő-termelők továbbra is munkaerő- és vízellátottsági problémákkal küzdenek, amelyek a 2021/22-es szezonban a termelés csökkenésének kulcstényezői voltak. A víz- és munkaerő-problémák mellett Kaliforniában 2022-ben viharos termesztési szezon volt az intenzív hőség miatt, ami kihívást jelentő termesztési feltételekhez és magasabb nyersanyag árakhoz vezetett, ami alacsonyabb nyereséget eredményezett. Az USDA 2022. augusztusi jelentése szerint az Egyesült Államok csemegeszőlő exportja a tavalyi évhez képest 255 ezer tonna marad az előrejelzések szerint, a legfontosabb piacokra irányuló tartós szállítmányok mellett. A behozatal az előrejelzések szerint 32 ezer tonnával 745 ezer tonnára emelkedik, mivel a nagyobb perui és chilei kínálat az előrejelzések szerint május-április környékén – a 2022/23-as szezon kezdetén – növeli a behozatalt.

EU

Az EU termelése az előrejelzések szerint 14%-kal, 1,6 millióra emelkedik a következő időszakban. Ez főként az Olaszországban, Spanyolországban és Portugáliában termőre forduló új magnélküli fajtákkal telepített ültetvényeknek tulajdonítható. A nagyobb kínálat ellenére az EU exportja az előrejelzések szerint 13 000 tonnával 160 000 tonnára csökken, mivel a magas fuvardíjak és szállítási költségek az EU-n belüli kereskedelmet fokozzák. A behozatal az előrejelzések szerint 77 000 tonnával 520 000 tonnára csökken mivel csökken a kereslet.

Dél-Afrika

A dél-afrikai csemegeszőlő-ágazat a 2022/2023-as szezonban exportra ellenőrzött mennyiségei körülbelül 8,1%-kal csökkennek az első (2022. október végén közzétett) előrejelzéshez képest. Várhatóan a teljes termésmennyiség körülbelül 15,1%-kal lesz alacsonyabb a 2021/2022-es szezonban mért adatoknál. A jelenlegi prognózis alapján körülbelül 66 millió láda (4,5 kg) kerül exportra.

Mexikó

Az előrejelzések szerint Mexikó éves szinten 8%-kal csökkenti a csemegeszőlő-ültetvények területét, mivel a gazdák nehezen jutnak finanszírozáshoz az új csemegeszőlőfajtákra való átálláshoz és a hatékony felhasználást szolgáló technológia beépítéséhez. Az aszály és az éghajlatváltozással kapcsolatos problémák kezelése érdekében a vízszabályozás kritikus kihívássá vált a mexikói termelők számára. A ráfordítási költségek is növekedtek. Ezért a gazdák fontolóra veszik a jövedelmezőbb kertészeti kultúrákra, például paradicsomra, paprikára, tökre, spárgára és görögdinnyére való átállás lehetőségét. Emiatt a 2022/2023-as gazdasági évre vonatkozó mexikói termelési előrejelzés 347 ezer tonna, ami 3%-kal alacsonyabb az előző évinél. A mexikói csemegeszőlő export azonban az előrejelzés szerint az előző évhez képest változatlanul 196 ezer tonna marad, mind a termelés, mind a fogyasztás alacsonyabbra prognosztizált. Mexikó csemegeszőlő-termelésének nagy részét az USA-ba exportálják (99%), kis mennyiséget Japánba (1%).

Kína

Kína termelése várhatóan 620 ezerrel 12,6 millió tonnára nő, mivel a jó termesztési feltételek javítják a terméshozamot és a minőséget. A csemegeszőlő ültetvények területe várhatóan nem változik, miközben a termelés egy része a hagyományos csemegeszőlő termő területekről a déli tartományokba helyeződnek át. A nagyobb kínálat miatt az export várhatóan fellendül, 24 ezer tonnával 375 ezer tonnára, különösen Vietnamba és Thaiföldre. Az előrejelzések szerint az import tovább csökken, 11 ezer tonnával 170 ezer tonnára, mivel a jobb termelési gyakorlatok, az újabb fajták és a termesztési technológiák bevezetése növeli a termelést és javítja a minőséget, csökkentve ezzel az importkeresletet.

Törökország

Törökország termelése az előrejelzések szerint a tavalyi fagykárokat követően helyreáll, és a kedvező termesztési körülményeknek köszönhetően 20%-kal 2,2 millió tonnára emelkedik. Az előrejelzések szerint az export a negyedik egymást követő évben növekedni fog, mivel a nagyobb kínálat és a folyamatos tengerentúli kereslet várhatóan 270 ezer tonnás rekord közeli exportra emeli a kivitelt.

India

India termelése az előrejelzések szerint kissé változatlanul 2,9 millió tonna marad, mivel szeptemberben és októberben másodszor egymás után túlzottan sok eső esett, ami késleltetett metszést és rövidebb betakarítási időszakot eredményezett. Az átlagon felüli hőmérséklettel kombinálva a gyengébb minőségű gyümölcsök nagyobb mennyisége várható. Az elégtelen hűtőlánc-infrastruktúra, valamint a hazai és külföldi kereslet is arra készteti a termelőket, hogy a csemegeszőlőt egyre inkább mazsola készítésre fordítsák, ami tovább csökkenti a friss fogyasztásra szánt készleteket. Az export várhatóan enyhén, 270 ezer tonnára csökken a csemegeszőlő csökkent rendelkezésre állása miatt.

Forrás: Csép Adrienn – NAK

Mezőgazdaság

Folytatódik az öntözésfejlesztés támogatása

Print Friendly, PDF & Email

110 milliárd forint összegű támogatást kaptak a gazdák

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A gazdálkodókat támogatni kell abban, hogy alkalmazkodni tudjanak a klímaváltozás jelentette kihívásokhoz és egyben növelni tudják a nagyobb hozzáadott értékű növényi kultúrák termesztését. A Vidékfejlesztési Program keretében éppen ezért újabb 40 vízgazdálkodási projekt részesült hozzávetőlegesen 19,5 milliárd forint támogatásban, így a konstrukcióban összesen mintegy 110 milliárd forint összegű támogatás odaítélése történt meg – fogalmazott Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.

Fotó: AM

Az Agrárminisztérium kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését, cél az öntözött területek nagyságának folyamatos és jelentős növelése a következő években is. A Vidékfejlesztési Program keretében hosszú éveken át volt elérhető „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” elnevezésű kiírás. A felhívás átfogóan biztosított fejlesztési forrást minden, az öntözéshez kapcsolódó tevékenységhez, így többek között új vízkivételi művek kialakításához, új öntözőgépek és csővezetékek telepítéséhez, valamint az elavult öntözőrendszerek elemeinek cseréjéhez is – emelte ki az Agrárminisztérium államtitkára.

A mind gyakoribbá és hosszabbá váló száraz időszakok miatt víz megtartását segítő gazdálkodási gyakorlatok ösztönzése mellett a kormány a most záruló Vidékfejlesztési Programban, illetve az új támogatási időszakban is prioritásként tekint az öntözésfejlesztésre.

Az államtitkár kiemelte, hogy az agártárca már dolgozik a KAP Stratégiai Terv keretei között meghirdetésre kerülő új vízgazdálkodási projektek megvalósítását segítő támogatási konstrukción, melyet az előzetesen meghirdetett menetrend szerint várhatóan még ez év tavaszán megismerhetnek az érdeklődők.

Az öntözésfejlesztés beruházási oldalának folyamatos támogatása mellett nagy segítséget jelent, hogy a tavalyi esztendőhöz hasonlóan idén is átvállalja a kormányzat a mezőgazdasági vízszolgáltatás anyagi terheit, azaz a gazdálkodók mentesülnek az állami tulajdonú vízilétesítményeken keresztül történő mezőgazdasági vízszolgáltatás díja alól – zárta gondolatait Feldman Zsolt.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Eredményesnek bizonyult az eGN adategyeztetés a termelőkkel

Print Friendly, PDF & Email

A NÉBIH cikket közölt az eGN adategyeztetés eredményeiről

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az elektronikus gazdálkodási napló benyújtásának egy hónappal ezelőtti határidejét követően a Nébih március 14-ig adategyeztetést kezdeményezett a termelőkkel. A hivatal a pontosítások érdekében felkereste azokat a gazdálkodókat, akiknél az eGN-be beadott adatok kapcsán eltérést tapasztalt. Mintegy 2000 termelő élt a lehetőséggel.

A Nébih elektronikus úton kereste meg azokat az érintetteket, akiknél bizonyos eltérések, hiányosságok alapján további adategyeztetésre volt szükség a 2023. évi gazdálkodási naplóval kapcsolatban. Az adatok eGN-ben történő ellenőrzésére, javítására, kiegészítésére a gazdálkodóknak március 14-ig volt lehetőségük. E határidőig megközelítőleg 2000 termelő pontosította az adatait a rendszerben. Mindezzel az alapvetően jó feltöltési arány további javulását sikerült elérni.

Az eGN folyamatos fejlesztésének köszönhetően az elkövetkezendő hetekben újabb fejlesztési csomagot élesít a hatóság, ami tovább könnyíti majd a rendszer használatát. A Nébih emellett javasolja a gazdálkodóknak, hogy év közben folyamatosan töltsék az adatokat az eGN-be, így még gördülékenyebbé válhatnak a benyújtási időszakok.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Mit látnak a műholdak? – A Területi Monitoring Rendszer 2024-ben

Print Friendly, PDF & Email

A Magyar Államkincstár műhold segítségével vizsgálja a mezőgazdasági gyakorlatokat

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az új uniós előírásoknak megfelelően a 2023-as esztendőtől a Magyar Államkincstárnak műholdfelvételekre támaszkodva is vizsgálnia és értékelnie kell a mezőgazdasági gyakorlatokat és tevékenységeket, ezt a vizsgálatot végzi a Területi Monitoring Rendszer (továbbiakban TMR).

1. Miért vizsgáljuk?

A ’TMR – Parcellán belüli inhomogenitás’ ellenőrzés egyértelmű célja, hogy azonosításra kerüljenek azok a területrészek, melyekre a parcellán belül két (vagy több) eltérő hasznosítás jelenléte miatt pontatlan területalapú igénylések kerülnek benyújtásra.

2. Mit vizsgálunk?

A ’TMR – Parcellán belüli inhomogenitás’ ellenőrzés a bejelentett táblán belül eltérő hasznosítások jelenlétét keresi, azaz a tábla területére kívülről érkező, vagy teljes terjedelmében a táblában lévő eltérő hasznosítású területek nagy valószínűséggel nem felelnek meg a támogathatósági kritériumoknak.
Ilyen például a tábla területébe benyúló szomszédos parcella eltérő vegetációja, vagy a teljes egészében az adott táblán belül lévő, de eltérő vegetációjú hasznosítások.

3. Milyen megoldási lehetőségekkel élhetnek a kedvezményezettek a konfliktus feloldására?

I.    Valós konfliktus – szomszédos parcelláról „átnyúló” vegetáció
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy a területén egy másik parcelláról „benyúló”, az igényelt növénytől eltérő hasznosítás is jelen van. Tudatában van az inhomogenitást okozó terület elhelyezkedésével és annak alapján módosítja az igénylés határát.
II.    Valós konfliktus – parcellán belüli inhomogenitás
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy az igényelt területen belül több eltérő hasznosítás található. Az igénylés módosítását megteszi (táblahatár és hasznosítás).
Amennyiben az eltérő termények a saját gazdálkodásának részét képezi, lehetősége van a tábla megosztására.
III.    Nem valós konfliktus – Ellenbizonyítás
Az igénylés beadója nem ért egyet azzal, hogy a területén a felszínborítás nem egységes. Ennek bizonyítását a MobilGazda applikációban megkapott fényképkészítési feladatra válaszolva irányított fotó beküldésével teheti meg, melyhez rövid szöveges leírást is tehet.

Tipp: Az EK beadó felületén már 2 hetes gyakorisággal jelennek meg az aktuális Sentinel-2 valósszínes felvételek, melyekről jól azonosíthatók a különböző művelésű táblák hátárai.

4. Fel nem oldott konfliktusok

Amennyiben a TMR jelzésre nem reagál megadott határidőn belül a kedvezményezett, vagy a reakció nem oldja fel a konfliktust, akkor valószínűleg helyszíni ellenőrzés dönt majd a terület felszínborításáról.

5. Példatár

Első kép:     2022-es légifelvételen megjelenített beadás utáni igénylés határ (kék).
Második kép:     Konfliktust feltáró Sentinel-2 műholdfelvétel.
Harmadik kép:    2023-as légifelvételen megjelenített aktualizált igénylési határ (piros).

1. példa

Az igénylés területén észak-kelet – dél-nyugat irányban egy markáns vegetációs határ látható, melynek ellentmondását a kedvezményezett nem oldotta fel határidőre, így helyszíni ellenőrzést kellett elrendelni.

2. példa

Az igénylés nyugati határán vegetációs határ látható, melyet a szomszéd tábláról átnyúló hasznosítás okoz. A kedvezményezett módosította a táblarajzot, beljebb hozta a tábla nyugati határát, de még mindig nem kellőképp ahhoz, hogy ez megszüntesse az inhomogenitás problémáját.

3. példa

A tábla közepe tájékán nyugat-kelet irányban húzódó vegetációs él szembetűnő inhomogenitást jelez. A kedvezményezett nem reagált a TMR jelzésre, változatlanul hagyta a táblarajzot, így itt is helyszíni ellenőrzés döntött.

4. példa

Az igénylés észak-nyugat – dél-keleti irányában húzódó vegetációs határ a Sentinel-2 műholdfelvételen tisztán látszik. A kedvezményezett megfelelően módosította a táblarajzot.

5. példa

 

Az igénylés nyugati határán vegetációs határ látható, melyet a szomszéd tábláról átnyúló hasznosítás okoz. A kedvezményezett módosította a táblarajzot, beljebb hozta a tábla nyugati határát, így már elfogadható az igénylése.

MobilGazda fotók és fel nem oldott konfliktusok – Tapasztalatok 2023-ból

A 2023. évi TMR eljárás során az inhomogenitás jelzés feloldására a Magyar Államkincstár irányított fotó kérést adott ki. A kedvezményezett az irányított fotó feladatot nem volt köteles teljesíteni, ha egyetértett a konfliktussal és azt az igénylés határának megfelelő módosításával képes volt feloldani.
Azonban a 2023-as évben tömegesen kerültek benyújtásra az irányított fotó követelményeknek megfelelő MobilGazda fotók, melyek a konfliktus alátámasztására voltak alkalmasak, de igénylés oldalról a konfliktus nem került feloldásra. Az ilyen esetekben további helyszíni ellenőrzés megtétele feltétlenül szükséges, hiszen fel kell oldani a konfliktust, ez pedig a táblához tartozó támogatások kifizethetőségét és annak időbeliségét is befolyásolhatja. Javasoljuk tehát, hogy ha a kedvezményezett egyetért a TMR inhomogenitásra vonatkozó megállapításával, akkor – fényképezés helyett – elsősorban a kérelmét módosítsa.

Példák a meg nem felelést dokumentáló fotókra:

1. példa

2. példa

Forrás: MVH

Tovább olvasom