Keressen minket

Mezőgazdaság

A vörös húsokban és a tejtermékekben található zsírsav segíthet a rák elleni küzdelemben – Chicagói Egyetem tanulmánya

Új tanulmányt közölt a Chicagói Egyetem

Közzétéve:

A Chicagói Egyetem tudósainak új tanulmánya szerint a marhahúsban és a bárányhúsban, valamint a legelő állatok által termelt tejből előállított tejtermékekben található transz-vakcénsav (TVA) javítja az immunsejteknek a rákos sejtek elpusztítására irányuló képességeit, így ezen zsírsav segítséget nyújthat a daganatos megbetegedések elleni küzdelemben.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A Chicagói Egyetem biológiai tudományok részlegének kutatói megállapították, hogy a transz-vakcénsav (TVA) – mely a legelő állatok, például a szarvasmarhák és juhok húsában és tejtermékeiben található hosszú láncú zsírsav – javítja az immunrendszer CD8+ T-sejtjeinek azon képességét, hogy behatoljanak a tumorokba és elpusztítsák a rákos sejteket. Ez egy olyan felfedezés, amely látszólag ellentétes az egészségügyi irányelvekkel, de az új kutatási eredmények azt mutatják, hogy a vörös húsokban található tápanyag valóban segíthet a rák elleni küzdelemben.

A Nature folyóiratban a közelmúltban közzétett kutatás azt is kimutatta, hogy azok a betegek, akiknek a vérében magasabb a TVA-szint  jobban reagáltak az immunterápiára, ami arra utal, hogy táplálékkiegészítőként alkalmazva a transz-vakcénsav kiegészítheti a rák klinikai kezelését.

“Számos tanulmány próbálja megfejteni az étrend és az emberi egészség közötti kapcsolatot és ebben a relációban nagyon nehéz megérteni a mögöttes mechanizmusokat, mivel az emberek rendkívül sokféle élelmiszert fogyasztanak. Ha azonban csak az élelmiszerekből származó tápanyagokra és anyagcsere-termékekre összpontosítunk, akkor kezdjük látni, hogy azok hogyan befolyásolják a fiziológiát és a patológiát” – mondta Jing Chen, a Chicagói Egyetem Janet Davison Rowley Distinguished Service professzora és az új tanulmány egyik vezető szerzője.

“Azokra a tápanyagokra összpontosítva, amelyek aktiválhatják a T-sejtválaszt találtunk egyet, amely egy fontos immunútvonal aktiválásával valóban fokozza a daganatellenes immunitást” – tette hozzá Chen.

Az immunsejteket aktiváló tápanyagok megtalálása

Chen laboratóriuma annak megértésére összpontosít, hogy hogyan befolyásolják a vérben keringő metabolitok, tápanyagok és egyéb molekulák a rák kialakulását és a rákellenes kezelésekre adott választ.

Az új tanulmányhoz két posztdoktori ösztöndíjas, Hao Fan és Siyuan Xia – mindketten a tanulmány társszerzői – összeállított egy “vértápanyag” vegyületkönyvtárat, amely 255 tápanyagból származó bioaktív molekulát tartalmaz.

Ebben az új könyvtárban lévő vegyületek esetében azt vizsgálták, hogy azok képesek-e befolyásolni a tumorellenes immunitást a CD8+ T-sejtek aktiválásával, amely egy olyan immunsejtcsoport, ami kritikus fontosságú a rákos vagy vírussal fertőzött sejtek elpusztításában.

Miután a tudósok emberi és egérsejtekben is kiértékelték a hat legjobb jelöltet, azt találták, hogy a TVA teljesített a legjobban. A TVA, azaz a transz-vakcénsav a leggyakorabban előforduló transzzsírsav az anyatejben, de a szervezet önmagában nem képes előállítani. A TVA-nak csak körülbelül 20%-a bomlik le más melléktermékekre, 80%-a pedig a vérben kering. “Ez azt jelenti, hogy kell lennie valami másnak is, amiért felelős, ezért elkezdtünk további vizsgálatokat végezni vele” – mondta Chen.

A kutatók ezután egy sor kísérletet végeztek különböző daganattípusok sejtjeivel és egerekben is modellezték azok hatásait. Azt tapasztalták, hogy a TVA-val dúsított táplálékkal etetett egerek esetében jelentősen csökkent a melanoma- és vastagbélráksejtek daganatos növekedési potenciálja a kontroll táplálékkal etetett egerekhez képest. A TVA-diéta emellett fokozta a CD8+ T-sejtek daganatokba való behatolási képességét is.

A kutatócsoport egy sor molekuláris és genetikai elemzést is végzett, hogy megértse, hogyan hat a TVA a T-sejtekre. Ezek közé tartozott az egyszálú DNS átírásának nyomon követésére szolgáló új technika is, az úgynevezett kethoxal-asszisztált egyszálú DNS-szekvenálás (KAS-seq), amelyet Chuan He, a Chicagói Egyetem John T. Wilson Distinguished Service kémiaprofesszora fejlesztett ki, aki egyben a tanulmány másik vezető szerzője. Ezek a további vizsgálatok kimutatták, hogy a TVA inaktiválja a sejtfelszínen lévő GPR43 nevű receptort, amelyet általában a bélflóra mikróbái által termelt rövid szénláncú zsírsavak aktiválnak. A TVA tehát felülírja ezeket a rövid szénláncú zsírsavakat és aktiválja a CREB-útvonal néven ismert sejtjelátviteli folyamatot, amely számos funkcióban, többek között a sejtek növekedésében, túlélésében és differenciálódásában vesz részt. A kutatócsoport azt is kimutatta, hogy azokban az egérkísérletekben, amelyekben a CD8+ T-sejtekből kizárólag a GPR43 receptort távolították el szintén nem volt javuló daganatellenes képesség megállapítható.

Végül a csoport Justin Kline-nel, a Chicagói Egyetem orvosprofesszorával is együttműködött, hogy elemezzék a CAR-T sejtes immunterápiás kezelésben részesülő limfómás betegek vérmintáit. Azt tapasztalták, hogy a magasabb TVA-szintű betegek általában jobban reagáltak a kezelésre, mint az alacsonyabb szintűek. Dr. Wendy Stock-kal, az Anjuli Seth Nayak orvosprofesszorával együttműködve továbbá leukémiás sejtvonalakat is vizsgáltak és megállapították, hogy egy immunterápiás gyógyszernek a leukémiás sejtek elpusztítására való képességét a TVA fokozza.

A tápanyagokra összpontosítson, ne az ételre!

A tanulmány szerint a TVA étrend-kiegészítőként használható különféle T-sejt-alapú rákkezelések támogatására, bár Chen rámutat, hogy magának a tápanyagnak az optimalizált mennyiségét fontos meghatározni, nem pedig az élelmiszerforrást.

Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre a túlzott vörös hús és tejtermék fogyasztásának káros egészségügyi hatásairól, így ezt a tanulmányt nem szabad ürügynek tekinteni arra, hogy több sajtburgert és pizzát együnk, a kutatás eredményei inkább arra utalnak, hogy az olyan tápanyag-kiegészítők, mint a TVA felhasználhatók a T-sejtek aktivitásának támogatására. Chen úgy véli, hogy más tápanyagok is képesek lehetnek ugyanerre.

“Vannak korai adatok, amelyek azt mutatják, hogy más, növényekből származó zsírsavak is hasonló receptoron keresztül jeleznek, így úgy gondoljuk, hogy nagy a valószínűsége annak, hogy a növényekből származó tápanyagok is képesek ugyanezt tenni a CREB-útvonal aktiválásával” – mondta Jing Chen.

Az új kutatás rávilágít azonban arra is, hogy ez az úgynevezett “metabolizmusos” megközelítés ígéretesnek mutatkozik annak megértéséhez, hogy a táplálkozás építőkövei hogyan befolyásolják egészségünket. Chen elmondta továbbá, hogy csapata reméli, hogy egy olyan átfogó könyvtárat tudnak létrehozni a vérben keringő tápanyagokról, amely segítséget nyújthat ezen tápanyagoknak az immunitásra és más biológiai folyamatokra, például az öregedésre gyakorolt hatásainak értelmezésében.

“Több millió évnyi evolúció után csak néhány száz olyan táplálékból származó anyagcseretermék van, amely a vérben kering, ami azt jelenti, hogy lehet némi jelentőségük a biológiánkban. Azt látni, hogy egyetlen tápanyag, mint a TVA nagyon célzott mechanizmussal hat egy adott immunsejttípusra és az egész szervezet szintjén nagyon mélyreható élettani választ ad igazán lenyűgözőnek és érdekesnek találom” – összegezte Chen.

Forrás: NAK/Borovka Zsuzsa

Mezőgazdaság

Változások a magyar-román határszakaszon

A magyar rendőrség három nyelvű közleményt adott ki a román határnyitásról

Published

on

Románia 2025. január 1-jét követően a schengeni térség teljes jogú tagja. Ezzel megváltoznak a közös határszakasz átlépésére vonatkozó szabályok.
România va deveni membru cu drepturi depline al spațiului Schengen de la 1. ianuarie 2025. Acest lucru va schimba regulile de trecere ale frontierei comune.
Romania will become a full member of the Schengen area from 1 January 2025. This will change the rules for crossing the common border.

Fotó: Rendőrség

Több uniós tagállam meglévő gyakorlatához hasonlóan – a Schengeni határ-ellenőrzési kódex szabályai szerint –, a schengeni térség közrendjét és belső biztonságát fenyegető veszélyek megelőzése érdekében Magyarország a határellenőrzés ideiglenes visszaállítását tervezi belépő irányban. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 2025. január 1-jétől az államhatáron történő átkelés a korábbiakhoz képest könnyebben és gyorsabban fog lezajlani, de egyes esetekben a belépési jogosultság ellenőrzésére sor kerülhet. A schengeni szabályokra tekintettel kizárólag az alábbi határátkelőhelyeken, illetve határátlépési pontokon lehet – a közúton engedélyezett járműkategóriákkal – belépni az országba:

Autópálya-határátkelőhely:

  • Nagykereki
  • Csanádpalota
  • Közúti határátkelőhelyek:
  • Csengersima
  • Vállaj
  • Nyírábrány
  • Létavértes
  • Ártánd
  • Méhkerék
  • Gyula
  • Battonya
  • Nagylak
  • Kiszombor

Vasúti határátkelőhelyek:

  • Tiborszállás (Ágerdőmajor)
  • Nyírábrány
  • Biharkeresztes
  • Kötegyán
  • Lőkösháza

Útkapcsolatok (határátlépési pontok):

  • Garbolc–Bercu /Szárazberek/
  • Zajta–Peles /Nagypeleske/
  • Ömböly–Karulypuszta/
  • Bagamér–Voivozi /Érkenéz/
  • Pocsaj–Rosiori /Biharfélegyháza/
  • Körösnagyharsány–Cheresig /Körösszeg/
  • Gyula/Dénesmajor–Iermata Negră
  • Elek–Grăniceri /Ottlaka/
  • Dombegyház–Variasu Mic /Kisvarjas/
  • Csanádpalota–Nădlac /Felsőnagylak/

A felsorolt helyszíneken az államhatár 0–24 órában, a hét bármely napján átléphető. Fontos azonban tudni, hogy az utazóknak továbbra is maguknál kell tartaniuk okmányaikat, a tagállamok területén való jogszerű tartózkodás megállapítására a rendőrök szúrópróbaszerű ellenőrzést végezhetnek.

Kérjük az utazókat, hogy a balesetek elkerülése érdekében fokozott figyelemmel közelítsék meg az átkelőket, ahol találkozhatnak mind a magyar, mind a román hatóság munkatársaival.

 

În conformitate cu practica existentă a mai multor state membre ale UE, Ungaria intenționează să reintroducă temporar controlul la frontieră pe sensul de intrare, în conformitate cu normele Codului Frontierelor Schengen, pentru a preveni amenințările la adresa ordinii publice și a securității interne în spațiul Schengen. În practică, aceasta înseamnă că, de la 1 ianuarie 2025, trecerea frontierei de stat va fi mai ușoară și mai rapidă decât înainte dar, în unele cazuri, vor fi controlate îndeplinirea condițiilor de intrare. Având în vedere normele Schengen, numai prin următoarele puncte de trecere a frontierei și puncte de trecere ocazionale, dupa specificul categoriilor de vehicule autorizate, vor putea intra în țară:

Puncte de trecere a frontierei de pe autostradă:

  • Nagykereki
  • Csanádpalota

Puncte de trecere a frontierei rutiere:

  • Csengersima
  • Vállaj
  • Nyírábrány
  • Létavértes
  • Ártánd
  • Méhkerék
  • Gyula
  • Battonya
  • Nagylak
  • Kiszombor

Puncte de trecere a frontierei feroviare:

  • Tiborszállás (Ágerdőmajor)
  • Nyírábrány
  • Biharkeresztes
  • Kötegyán
  • Lőkösháza

Conexiuni rutiere (puncte de trecere a frontierei):

  • Garbolc–Bercu /Szárazberek/
  • Zajta–Peles /Nagypeleske/
  • Ömböly–Karulypuszta/
  • Bagamér–Voivozi /Érkenéz/
  • Pocsaj–Rosiori /Biharfélegyháza/
  • Körösnagyharsány–Cheresig /Körösszeg/
  • Gyula/Dénesmajor–Iermata Negră
  • Elek–Grăniceri /Ottlaka/
  • Dombegyház–Variasu Mic /Kisvarjas/
  • Csanádpalota–Nădlac /Felsőnagylak/

În locațiile enumerate, frontiera poate fi traversată între orele 0-24, șapte zile pe săptămână. Cu toate acestea, este important de reținut că participanții la trafic trebuie să aibă documentele asupra lor și că polițiștii pot efectua controale aleatorii pentru a verifica dacă aceștia se află legal pe teritoriul statelor membre.

Pentru evitarea accidentelor, călătorii sunt rugați să se apropie cu atenție sporită de punctele de trecere, unde pot întâlni atât autorități maghiare, cât și cele române.

In line with the existing practice of several EU Member States, Hungary plans to temporarily reintroduce border control on the entry side, in accordance with the rules of the Schengen Borders Code, in order to prevent threats to public order and internal security in the Schengen area. In practice, this means that, from 1 January 2025, crossing the state border will be easier and faster than before, but in some cases, entry rights may be checked. With regard to the Schengen rules, you can only enter the country at the following border crossing points and border crossings by vehicle categories authorised on public roads:

Motorway border crossing points:

  • Nagykereki
  • Csanádpalota

Road border crossing points:

  • Csengersima
  • Vállaj
  • Nyírábrány
  • Létavértes
  • Ártánd
  • Méhkerék
  • Gyula
  • Battonya
  • Nagylak
  • Kiszombor

Rail border crossing points:

  1. Tiborszállás (Ágerdőmajor)
  2. Nyírábrány
  3. Biharkeresztes
  4. Kötegyán
  5. Lőkösháza

Road connections (border crossings):

  • Garbolc–Bercu /Szárazberek/
  • Zajta–Peles /Nagypeleske/
  • Ömböly–Karulypuszta/
  • Bagamér–Voivozi /Érkenéz/
  • Pocsaj–Rosiori /Biharfélegyháza/
  • Körösnagyharsány–Cheresig /Körösszeg/
  • Gyula/Dénesmajor–Iermata Negră
  • Elek–Grăniceri /Ottlaka/
  • Dombegyház–Variasu Mic /Kisvarjas/
  • Csanádpalota–Nădlac /Felsőnagylak/

At the listed locations, the border can be crossed 24 hours a day, seven days a week. It is important to note, however, that travellers must still carry their documents with them and that police officers may carry out random checks to verify that they are legally present on the territory of the Member States.

To avoid accidents, travellers are asked to approach the border crossing points with increased attention, where they may encounter both Hungarian and Romanian authorities.

Forrás: Rendőrség

 

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Beadhatóak a 2024. évi egységes kérelem keretében a növényvédőszer használattal összefüggő adatok 2025. január 6-tól

2025. január 6-án nyílik meg az egységes kérelem adatváltozás felületén a növényvédőszer használattal összefüggő adatok megadásának lehetősége.

Published

on

Tájékoztatjuk a Tisztelt Termelőket, hogy 2025. január 6-án nyílik meg az egységes kérelem adatváltozás felületén a növényvédőszer használattal összefüggő adatok megadásának lehetősége, ami a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár) e-ügyintézési felületén érhető el (https://e-kerelem.mvh.allamkincstar.gov.hu/enter/index.xhtml).

Fotó: Pixabay

A növényvédőszer használattal összefüggő adatok a W0242 adatváltozás kérelem elektronikus nyomtatványon kizárólag elektronikus úton nyújthatóak be.

A 2024. évi növényvédőszer használattal összefüggő adatok

2025. január 6. és 2025. január 31.

között adhatók be. Az adatmegadási határidő jogvesztő, azaz, ha a termelő a bejelentést elmulasztja, már nem lesz lehetősége az adatok benyújtására.

Amennyiben az adatmegadásra kötelezett termelők a növényvédőszer használattal összefüggő adatokat a Kincstár felületén adják meg, akkor a megadott adatok az alábbi intézkedések esetén kerülnek felhasználásra:

  1. A Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervéből megvalósuló Agro-ökológiai Programhoz kapcsolódó támogatás igénybevételének részletes szabályairól szóló 17/2024. (IV.9.) AM rendelet alapján igénybe vehető támogatás (AÖP);
  2. VP4-10.1.1-21 Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés (VP AKG 2021);
  3. VP4-11.1.1-11.2.1-21 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása (VP ÖKO 2021);
  4. VP4-11.1.1-11.2.1-18 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása (VP ÖKO 2018);

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az adatmegadás nem mentesíti az érintett termelőket a VP AKG 2021, VP ÖKO 2018 és VP ÖKO 2021 intézkedések esetén a Nemzeti Élelemiszerlánc-biztonsági Hivatal (továbbiakban: Nébih) e-ügyintézési felületén a 2024. évi gazdálkodási napló 2025. január 31-ei elektronikus feltöltése alól!

Továbbá felhívjuk a figyelmet arra, hogy a 2024. kérelmezési évtől az AÖP jogcím keretében az adatszolgáltatás teljesítése támogatási feltétel. Az adatszolgáltatás része a már megadott agrotechnikai műveletek mellett a növényvédőszer használattal összefüggő adatok megadása vagy a növényvédőszer használat hiányában erről szóló nyilatkozat.

A fentiek alapján bármilyen AÖP gyakorlat választása esetén szükség van a növényvédőszer használattal összefüggő adatok vagy nemleges nyilatkozat megadására az Egységes kérelem benyújtó felületen adatváltozás keretében vagy a Nébih által működtetett elektronikus Gazdálkodási napló részét képező permetezési naplóban.

Forrás: MVH

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

12 százalékkal drágult a napraforgó-vetőmag

Az Agrárközgazdasági Intézet közleménye:

Published

on

Kukoricahibridet 25 392 hektáron szaporítottak 2023-ban, ami 10 százalékos területcsökkenést mutatott az előző időszakhoz mérten. Fémzárolásra 116,4 ezer tonna került 354 fajta felhasználásával. A kukorica vetésterülete 2024-ben 795 ezer hektár volt, ehhez 21 kilogramm/hektár vetőmagnormával számolva 16,7 ezer tonna körüli fémzárolt vetőmag szükséges. A fémzárolt volumen közel egyhatoda fedezte a hazai kukoricavetőmag-szükségletet. 1 tonna hibrid kukoricáért átlagosan 2580 ezer forintot fizettek a végfelhasználók 2024 tavaszán, 6 százalékkal kevesebbet, mit egy évvel korábban 2024 tavaszán 19,7 ezer tonna hibrid vetőmag került a gazdákhoz árunövény-alapanyagként a jelentések alapján. Kukorica-vetőmagot a legnagyobb arányban Jász-Nagykun-Szolnok és Békés vármegyében állítottak elő.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Napraforgóhibridet 2136 hektáron állítottak elő 2023-ban, 15,5 százalékkal kisebb területen, mint 2022-ben. A teljes terület kétharmada a dél-dunántúli régióban található. A szaporítások alkalmával 24 fajtát használtak fel az előállítók, ezen belül pedig a fajták legnagyobb arányban I. szaporítási fokkal rendelkeztek, nem érte el az 5 hektárt sem az elit, sem a szuperelit fokozat. Az alkalmazott fajták közül 5 államilag minősített volt. 2909 tonna vetőmag lett a szezonban előállítva, fémzárolásra pedig 6229 tonna került. 2024 tavaszán 680 ezer hektáron vetettek napraforgót, az egy évvel korábbi vetésterülethez viszonyítva 5 százalékkal csökkent a terület nagysága. A szezonban előállított vetőmag nagyjából a felét, míg a fémzárolt mennyiség teljes mértékben biztosította a 2024-es évi napraforgó-vetőmag igényt, amennyiben 8 kilogramm/hektár vetőmagnormával számolunk. A beérkezett adatok alapján 2119 tonna hibrid napraforgót értékesítettek a termelők részére. Egy tonna napraforgóhibrid értékesítési átlagára 8659 ezer forint volt tonnánként 2024-ben, ami 12 százalékos növekedést jelentett az előző évi időszakhoz viszonyítva.

Őszi káposztarepce hibridet 2023-ban 220 hektár szaporítóterületen állítottak elő. Fémzárolásra 3451 tonna alapanyag került. 2023 őszén 137,6 ezer hektáron termesztettek őszi káposztarepcét, amelynek alapanyag-szükséglete megközelítőleg 415 tonna fémzárolt vetőmag (3 kilogramm/hektár vetőmagnormával számolva) volt. Az ezen felül maradó vetőmagtételek az export árualapját képezték. Az éves forgalmazott mennyiség 255 tonnát tett ki a beérkezett adatok alapján. Egy tonna őszi káposztarepce-hibridért átlagosan 12 590 ezer forintot fizettek a végfelhasználók 2023 őszén, nagyságrendileg ugyanannyit, mint egy évvel korábban.

További információk e témában a Vetőmag-forgalmazás 2023.07.01. – 2024.06.30. című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 1. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom