Keressen minket

Mezőgazdaság

Különleges szolgálati kutyák: a foxterrier

Enzo, a Készenléti Rendőrség Tűzszerész Szolgálatának robbanóanyag-kereső foxterriere:

Közzétéve:

A foxterrier fajtát vagy foxit már a 16. században bejegyezték, kártevők ellen tenyésztették ki, de vadászebnek is alkalmas. Játékos, bátor, mozgékony és tanulékony, munkakutyaként is bevált, a rendőrségnél mégis ritkaságszámba megy. Pedig Enzo, a Készenléti Rendőrség Tűzszerész Szolgálatának robbanóanyag-keresője remekül teljesít.

Enzo gazdájával, Balogh Róbert főtörzszászlóssal a kutyás tűzszerész munkáról beszélgettünk.

Fotó: Szabó Gabriella – Rendőrség

– Mikor döntött úgy, hogy rendőr lesz?

– A rendőri munka először nem volt tervben, a sorkatonaság után beszéltem több olyan ismerősömmel, akik rendőrként szolgáltak, ők mondták, hogy ez egy kalandos, nekem való élet lenne, így belevágtam. Harminc éve, 1994-ben szereltem fel. A Mosonyi utcában kezdtem a Budapesti Rendőr-főkapitányság közrendvédelmi főosztályán járőrkutya-vezetőként. Az elejétől célirányosan kutyás rendőrnek készültem, 1997-ben kerültem át a Készenléti Rendőrséghez, ahonnét két másik kollégámmal választottak ki minket a Köztársasági Őrezred frissen alakult kutyás alosztályához 1999-ben. Három évtizeddel a hátam mögött úgy gondolom, ez a karrierem csúcsa, ahol most vagyok.

Fotó: Szabó Gabriella – Rendőrség

– Mennyi idősen alakult ki a „kutyaszerelem”?

– Mint mindenkinél, nálam is gyermekkorban indult a vonzalom. Borsodban, Miskolctól 40 perc autóútra éltünk egy kis faluban, kertes házban, mindig volt körülöttem kutya, akár két-három is. Imádtam velük foglalkozni, így amikor felszereltem, magától értetődött, hogy kutyás rendőr szeretnék lenni. Elvégeztem a képzést, majd járőrkutya-vezetőként kezdtem, de később megtetszett a tűzszerész szolgálat, így továbbképzés után kutyás tűzszerész lettem.

Fotó: Szabó Gabriella – Rendőrség

– Hány szolgálati ebbel dolgozott? Milyenek a tapasztalatai az eltérő fajtákkal?

– A harminc év alatt négy szolgálati állatom volt. Először egy fekete német juhásszal, egy járőrkutyával dolgoztam, ezután pedig robbanóanyag-keresőből volt a kezem alatt három, egy német juhász és két foxterrier, egy drótszőrű és most egy simaszőrű. Tapasztalatom szerint a foxik tovább bírják ezt a fajta munkát. 2006 óta dolgozom kis testűekkel, és kifejezetten kedvelem az ilyen típusú munkakutyákat, könnyebben kezelhetők, jobban kézre állnak. Azt viszont nem tagadhatom, hogy nagyon nehéz volt az átállás a járőrfeladatokról a keresőkutyás mentalitásra. A két világot össze sem lehet hasonlítani, annyira más. A járőrkutyás szolgálat a kőbe vésett szabályok világa, el kell érni, hogy az eb csak azt csinálja, amire utasítást kap, nincs helye az önfejűségnek. Ezzel szemben egy keresőkutyánál nagyon jól ki lehet használni az állat ösztönös találékonyságát, így bíznom kell a szimatában és abban, hogy jól képeztem ki. Magamat is nagyon szabálykövető rendőrnek, de önfejű embernek tartom, így jól kiegészítjük egymást Enzóval.

Fotó: Szabó Gabriella – Rendőrség

– Mik az előnyei, a hátrányai a kis testű állatoknak?

– A kis testűek általában nagyon fürgék, nagyon magasra is könnyen felszaladnak. Ha szükséges, kézzel is fel lehet tenni őket szekrények tejére, hogy ott keressenek. Emellett szűk helyekre is bebújnak, ahová a nagyobb testű kutyákkal már nem vagy csak nehezen fér be az ember. Ráadásul a terrier kifejezetten kotorékfajta, törekszik, hogy beássa magát a szag forrásához, ezt egy nagyobb testűvel fizikailag lehetetlen kivitelezni. A foxterrier igazi vadászkutya, folyamatos, vele született készsége a szimatolás. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha egy laikus megnéz, mondjuk, egy gépkocsi-átvizsgálást, láthatja, hogy míg egy juhászkutya a járművet körbeszagolva „rajzolja” a tárgyat, addig a foxihoz hasonló vadászebek inkább a levegőben szaglásznak. Ez a kívülről szétszórtnak tűnő mozgás abból ered, hogy a vadászkutyák a levegőből veszik a szagot, nem a tárgyakról, mivel ők légszimatból dolgoznak hihetetlen pontossággal. A kis méret azonban nemcsak előny lehet, hanem hátrányt is okozhat, amikor a kutya szeretne ugyan jelezni, de még hiányzik neki tíz centi ahhoz, hogy pontosan megmutassa, hol találta, amit keresünk. Ilyenkor fel kell emelni, fel kell rakni, hogy folytathassa a munkát.

Fotó: Szabó Gabriella – Rendőrség

– Mit érdemes tudni Enzóról?

– Enzo simaszőrű foxterrier, most múlt hatéves. Két hónaposan hoztuk el a tenyésztőtől, célirányosan olyan kutyát kerestünk, amelyik megfelel erre a feladatkörre, alkalmas robbanóanyag-keresőnek. Enzo minden akadályt fényesen vett, láttuk, hogy nagyon jó alaptulajdonságokkal rendelkező kutyával dolgozhatunk, akiben van potenciál. Gyerekkoromban volt egy foxink, ebből az igazi „szerelemből” sokat tanultam, valamint Enzo előtt dolgoztam már foxterrierrel, Zeusszal, így volt viszonyítási alapom.

Fotó: Szabó Gabriella – Rendőrség

– Meddig tartott a kiképzése?

– Fontos, hogy nincs olyan fajta, amelyik alkalmasabb lenne robbanóanyag-keresésre, mint a többi, ez mindig az adott kutyán múlik, hogy mennyire tud belehelyezkedni a feladatba. Az alapképzés négy hónapig tart, amit le lehet rövidíteni kettőre, ha gyakorlott a kutyavezető, de a körülményektől függően elhúzódhat akár fél évig is, hiszen munka mellett folyik a képzés. Az eb gyakorlás közben a legelterjedtebb robbanóanyag szagmintáját tartalmazó tartályt keresi, ha megtalálja, jutalmazzuk, ami Enzo esetében egy kiadós labdajátékot és dögönyözést jelent. Vele négy-hat hónap alatt értünk el oda, ahonnét már magabiztosan végezte a feladatokat. De ehhez az is kellett, hogy folyamatosan terheljük, hogy éles helyzetekben is bizonyítson, és lássuk, hogyan reagál. Én éppen ezért azt mondom, nincs olyan, hogy véget ért a kutya képzése. Soha nincs kész, ahogy a jó pap, a munkakutya is holtig tanul, a vezetőjével együtt. Mindig szembejöhet olyan új kihívás, amivel addig még nem találkoztunk, ez lehet akár egy újfajta robbanószer, egy eddig ismeretlen elkövetési forma is, amire nekünk reagálnunk kell.

Fotó: Szabó Gabriella – Rendőrség

– Volt emlékezetes feladat?

– Már az is emlékezetes volt, amikor úgy döntöttem, terrierekkel fogok dolgozni. Az ötlet 2004-ben vetődött fel bennem, annak ellenére, hogy volt olyan álláspont a szakmában, ami szerint ez a fajta erre a munkára alkalmatlan. Más kollégák óvatosabban fogalmaztak, amikor azt mondták, óriási fába vágtam a fejszémet, amikor foxikkal kezdtem foglalkozni. Az elmúlt 18 év azonban igazolta azt a gondolatomat, hogy a foxterrierek is megállják helyüket ebben a szakmában. Enzóval nagyon sok személyvédelmi munkában dolgoztunk együtt, emlékezetes maradt Ferenc pápa mindkét magyarországi látogatása. Én mindig kifejezetten élveztem a személybiztosításokat, amikor rengeteg dologra kellett figyelni, sokfelé jártunk, változatos terepen dolgozhattunk. Ez a kutyának is jót tesz, új tapasztalatokat szerez, tanulhat, fejlődhet. Mindig jó volt látni, amikor Enzo a nyüzsgő tömegben is pontosan koncentrált a feladatára, az új szagok, ingerek nem vonták el a figyelmét a munkáról.

Fotó: Szabó Gabriella – Rendőrség

– Mennyire formálják egymást?

– Teljes a kölcsönhatás. A kutyát meg lehet próbálni az emberhez faragni, de közben az embernek is változnia, tanulnia kell. Erre jó példa az én esetemben az átállás járőrkutyásról keresőkutyás szolgálatra, aminél csak egy nehezebb volt, amikor egy német juhász után át kellett szoknom egy terrierre. Még a helyes pórázkezelést is hetekbe tellett megtanulni, annyira más világ a két fajta. A német juhász nagy testű, lassabban mozog, lomhább, a foxi ezzel szemben mozgékony, rohangászik, mire megfogtam volna, már kétszer átszaladt a lábam között, és megkötözött a pórázával.

Fotó: Szabó Gabriella – Rendőrség

– Hogyan lehet valaki sikeres kutyás rendőr?

– Szerintem mindenki magában érzi, hogy szereti-e annyira őket, hogy egy életen át velük foglalkozzon ne csak házi kedvencként, hiszen ezek az állatok munka-, szolgálati kutyák, ami nagyon sok pluszfelelősséget jelent. Persze meg lehet tanulni a szakmát, bizonyos tekintetben ez néha jobb is, mint ha valaki már kapott mindenféle oktatást, képzést máshol, amit a rendőri kutyavezető-kiképzés során kell majd lebontani és átalakítani, annyira speciális ez a szakma. Sokkal nehezebb a rossz beidegződéseket megváltoztatni, mint a nulláról építkezni. Nagyon fontosnak tartom, hogy az ember tisztában legyen vele, a kutyája nem csak egy eszköz, mint a fegyvere, amit két hét szabadság után újra felvehet, ezek a szolgálati állatok folyamatos képzést, törődést igényelnek, ez mély elköteleződés. Ez az életmód nagyon sok alkalmazkodással és lemondással is jár, figyelembe kell venni a szolgálati kutya életritmusát, szokásait, de a közös munka öröme és az a kapocs, ami kialakul, leírhatatlan.

Forrás: K. D. – Rendőrség

Mezőgazdaság

Digitalizált szakirodalom segíti az erdészeti kutatásokat

Több évszázad erdészeti szakirodalmát digitalizálták

Published

on

Több évszázad erdészeti szakirodalmának anyaga a fenntarthatósági gondolatkör kialakulásának lenyomata, amely ma már digitális formátumban mindenki számára elérhető – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára Budapesten, szerdán, a Wagner Károly Digitális Szakkönyvtár projekt bemutató rendezvényén. A 2007 óta tartó digitalizációs program eredménye nemzetközi összehasonlításban is jelentős, 1500 dokumentum mintegy háromszázezer oldalnyi anyagával az egyik legnagyobb magyar nyelvű adatbázist jelenti.

Fotó: AM

Az államtitkár kiemelte, a 18. századra visszanyúló erdészeti szakirodalom tudásanyaga felbecsülhetetlen értéket képvisel, az Országos Erdészeti Egyesület Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtárában őrzött könyvek a gyakorlati fenntarthatóság több évszázados szakmai történetéről szólnak.

Hozzátette, az erdőkezelés 1700-as években megalapozott hagyománya a fenntarthatóság és a zöldvagyon-kezelés fogalmain keresztül kapcsolódik a ma emberéhez. Magyarország jelenleg mintegy 2,3 millió hektárnyi erdőterülete nem létezne anélkül a szakismeret és tradíció nélkül, amelynek tudásanyagát és emlékeit az ágazati szakkönyvtárban őrzött könyvek és folyóiratok tartalmazzák – emelte ki Zambó Péter. Hazánknak azért lehet erdővagyona, mert a magyar erdészek évszázadok óta fenntartható módon kezelik ezt a nemzeti természeti erőforrást. Amikor a trianoni diktátum elvitte tőlünk a legértékesebb részeit, szakértelemmel, erkölcsi kitartással és szakmai összefogással száz év alatt megdupláztuk az ország erdővel borított területeinek arányát – húzta alá.

Zambó Péter elmondta, az erdészeti szakirodalom tudásanyaga a digitalizáció segítségével szabadon elérhetővé és feldolgozhatóvá vált, immár 300 ezer oldal terjedelemben, amely egyben a mesterséges intelligencia számára is hatalmas adatbázist jelent. A projekt az Agrárminisztérium támogatásával a Wagner Károly Alapítvány digitalizációs programja keretében valósult meg.

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Itt az ideje az őszi gyümölcsfaültetésnek

Elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése

Published

on

A hazai gyümölcsfaiskolákban elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívja a figyelmet arra, hogy csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásároljunk gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított. Ahhoz azonban, hogy az elültetett növény életképes maradjon, érdemes betartani a szakszerű faültetés szabályait is.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A kertészet, vagyis a kertészeti termesztés legspeciálisabb, a legtöbb felkészültséget és főleg a legnagyobb előre gondolkodást igénylő ágazata a faiskolai termesztés. A faiskolai ültetési anyagok előállítása két, három, de akár 4 évet is igénybe vehet fajtól, illetve technológiától függően. Az üzemi gyümölcsültetvények, de döntően a házikertek ültetési anyaga is gyümölcsfaiskolából származik. A gyümölcsfaiskolák jelentős szerepet játszanak abban, hogy milyen gyümölcskínálattal találkozhatnak a fogyasztók idehaza. Feladatuk sokrétű: nemesítőkkel állandó, naprakész kapcsolatot kell tartani, keresni kell az újdonságokat, a betegségeknek részben ellenálló, és a hazai klímában megbízhatóan termő fajtákat. A megfelelő fajtákból érési sorra van szükség. Szükséges a szaporított fajták termesztési tulajdonságainak ismerete, ami alapján az adott fajta egyáltalán ajánlható telepítésre.

A kitermelés előtt a leveles gyümölcs oltványokat minden esetben lelevelezni szükséges, ami jelentős kézi munkaerőt igényel még napjainkban is. Erre elsősorban növényélettani okok miatt van szükség, ugyanis a szabadgyökérrel kitermelt leveles oltványok, egyszerűen kiszáradnának a levelek általi párologtatásuk miatt. A lelevelezést követően a kitermelésre előkészített oltványokat, a kötegelésnek megfelelően jeltáblával látják el, így elkerülhető a fajtakeveredés. A kitermelés az ültetési növényanyag vermelésével fejeződik be.

Ahhoz azonban, hogy a faiskolában szakszerűen kitermelt, több évig nevelt növény a telepítőnél, vagy a ház körül elültetve életképes maradjon, tavasszal kihajtson és leveles hajtást hozzon, néhány dologra figyelni kell. Fontos, hogy az ültetéssel ne várjunk sokáig. Az őszi ültetés ideje a lombhullástól a fagyokig terjedő időszakra korlátozódik, fagyos időben és talajban mindenképpen kerüljük az ültetést. Ha nem szabadgyökerű, hanem konténeres gyümölcsfát vásároltunk, burkolt gyökérzetének köszönhetően elvileg bármikor elültethetjük, ugyanakkor a gyakorlat azt mutatja, hogy ez esetben is biztosítsunk a növény számára elegendő időt, hogy még a fagyokig megindulhasson a begyökeresedés a talajban.

Azt, hogy tavasszal, vagy ősszel eredményesebb az ültetés, a gyümölcsfafaj alapján kell eldönteni. A mandula, az őszibarack, a kajszi, a dió és a gesztenye nagyon érzékeny a téli kiszáradásra, ezért ezen fajokat ajánlott tavasszal ültetni. Az almatermésűeknél, bogyósoknál, (kivétel a szamóca, melyet tavasszal, vagy nyár végén ültetünk) az őszi telepítés a kedvezőbb. A berkenyét és a bodzát a gyakorlati megfigyelések alapján érdemesebb ősszel telepíteni.

Fontos, hogy csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásároljunk gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított. Az ültetni kívánt gyümölcsfajta termékenyülési viszonyairól mindig tájékozódjunk, és amennyiben nem öntermékeny a fajta, úgy megfelelő pollenadó fajtát is kell ültetnünk, ami a kiválasztott fajtánkkal egyidőben virágzik. Ebben a faiskolák készséggel segítenek.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara arra buzdít minden gazdálkodót és házikert tulajdonost, hogy bátran ültessen gyümölcstermő növényeket, amelyek a hazai klímánkon különleges beltartalmi értékű gyümölccsel örvendeztetnek meg. Az üzemi gyümölcstelepítést a KAP ST keretében nemrég megjelent Ültetvénytelepítési pályázat is támogatja. De legyen szó kiskertről, vagy több hektáros ültetvényről, ne feledjük, hogy minden egyes fa szakszerű elültetésével és gondozásával hozzájárulunk az élhető környezetünk fenntartásához.

 

Forrás: NAK

 

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A kakaó, a kávé és a tea árai drágítják a globális élelmiszerimport-számlát a gazdagabb országok számára

Emelkedett a kakaó, kávé és a tea ára

Published

on

Róma, 2024. november 15. – A globális élelmiszerimport-számla az előző évhez képest várhatóan 2,2%-kal, több mint 2 billió dollárra fog nőni 2024-ben, amit a kakaó, kávé és a tea áremelkedése, valamint a gyümölcsök és zöldségek magasabb importköltségei eredményeznek. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) csütörtökön tette közzé Élelmezési kilátások jelentését.

Fotó: FAO

A kakaó, kávé és tea importkiadásai várhatóan 22,9%-kal fognak emelkedni, amely a teljes import-értéknövekedés több mint felét teszi ki. Ez elsősorban az időjárási viszonyok és a logisztikai problémák miatt megugrott nemzetközi árakat tükrözi ezen áruk esetében. A kakaó ára a tízéves átlag közel négyszeresét érte el az év elején; a kávéé közel a duplájára, a teáé pedig 15%-kal emelkedett a hosszú távon megszokott szintjük fölé.

Ezen áruknak az exportja számos ország gazdaságában fontos szerepet játszik, jegyzik meg a FAO közgazdászai. Burundiban és Etiópiában a kávéexportból származó bevételek általában e két ország élelmiszerimport számláinak közel 40%-át fedezik; a tea exportja hasonló módon Srí Lanka számlájának több mint felét teszi ki, Elefántcsontpart kakaóexportja pedig könnyedén ellensúlyozza az ország élelmiszerimport-költségeit.

Ezzel párhuzamosan a gabonafélék és olajos magvak importszámláinak csökkenése könnyebbséget jelent az alacsonyabb jövedelmű országok számára. A magas jövedelmű országok felelnek a globális élelmiszerimport-kiadások kétharmadáért, mely esetében ezen országoknak 4,4%-os növekedéssel kell szembenézniük 2024-ben, míg a felső-közepes jövedelmű, alsó-közepes jövedelmű és az alacsony jövedelmű országok költései valószínűleg csökkenni fognak.

A FAO Élelmezési kilátások jelentése, mely egy kétévente megjelenő kiadvány, frissített előrejelzéseket közöl a főbb élelmiszerek előállítására, kereskedelmére, felhasználására és készleteire vonatkozóan, valamint számos aktuális témát dolgoz fel. A legújabb számban különösen az olívaolaj és a műtrágyák kerülnek górcső alá.

Tovább olvasom