Mezőgazdaság
Világpiaci kitekintés: gabonapiaci előrejelzés – 2024. szeptember
Előrejelzés a 2024. évi globális gabonatermelésről:
A FAO (Food and Agriculture Organization) legutóbbi, szeptemberi előrejelzése alapján a 2024. évi globális gabonatermelés 2851 millió tonna lesz, amely 2,8 millió tonnával csökkent a júliusi előrejelzéshez képest.
Azonban a 2024. évi globális gabonatermelés a 2023. évi termeléssel azonos szintre prognosztizálható. A csökkenés elsősorban a kedvezőtlen, aszályos időjárással magyarázható, mely az Európai Uniót, Mexikót és Ukrajnát is érintette többek között. Ez a negatív hatás az árpa termeléshozamát Kanadában és az Európai Unióban, valamint a cirok terméskilátásait is visszafogta az Amerikai Egyesült Államokban. Ezzel szemben az Amerikai Egyesült Államok kukoricatermelési előrejelzését jelentősen javították a kedvező időjárási körülmények, mégis várhatóan a termés elmarad a tavalyi évhez képest.
A gabonafelhasználására vonatkozó előrejelzés 2852 millió tonna, ami 0,2 %-kal magasabb az előző évhez képest. Az árpa és a cirok esetében csökkenés figyelhető meg, ami elsősorban a várható alacsonyabb takarmányozási felhasználással magyarázható. A gabonakészlet várhatóan 890 millió tonna lesz, ami 30,7 %-os készlet-felhasználási aránnyal továbbra is megfelelő ellátási kilátásokat jelez. A kukoricakészletekben várható a csökkenés, ami nagyrészt az Európai Unió és Ukrajna alacsonyabb termelési kilátásaiból ered. A kukorica mellett az árpakészletek is csökkentek főként Kanadában és az Európai Unióban, valamint a cirokkészletek is hasonló tendenciát mutatnak Kínában és az Amerikai Egyesült Államokban (1. ábra).
A búzatermelés várhatóan 791,4 millió tonna lesz, ami 2,3 millió tonnával magasabb a júliusi előrejelzéshez képest, és csaknem 3 millió tonnával több az előző évi termeléstől. A növekedés elsősorban az Amerikai Egyesült Államokban a vártnál jobb téli betakarítási eredményekkel magyarázható, de Kínában és Argentínában is magasabb termés várható. Azonban az Európai Unióban és Oroszországban a kedvezőtlen időjárási körülmények csökkentették a terméshozamokat.
A búzafelhasználási előrejelzés 793,3 millió tonna, ami 0,6 százalékkal kevesebb a tavalyihoz viszonyítva, ami elsősorban a kínai élelmiszeripar búza felhasználásának felülvizsgálatával magyarázható. Ezzel szemben a készlet az előrejelzések szerint 314,4 millió tonna, amihez hozzájárult az Amerikai Egyesült Államok a vártnál jobb termelési eredménye is (2. ábra).
Az Európai Unió búzatermelését 124,0 millió tonnára becsülik, ami 10,9 millió tonnával elmarad az előző évinél. Ezt magyarázhatja az, hogy a becsült betakarított terület nagysága (23 millió hektár) kisebb és a becsült terméshozam (5,39 tonna/hektár) alacsonyabb az előző évhez viszonyítva. Emellett Észak-Európában a termelést megnehezítette a túl sok eső, amely Németországot és Franciaországot érintette a legsúlyosabban. Továbbá Spanyolországban, Lengyelországban és Csehországban is csökkenés tapasztalható.
A kukoricatermelés szintén csökkenést mutat. 59 millió tonnára becsülik, ami 2,5 millió tonnával kevesebb az előző évi terméshez viszonyítva. Ebben a délkelet-európai aszály és hőség jelentős szerepet játszik. A betakarított terület becsült nagysága (8,6 millió hektár) 5 %-kal meghaladja az előző évit, azonban a becsült termésátlagok (6.86 tonna/hektár) elmaradtan a tavalyitól.
Forrás: NAK
Mezőgazdaság
Hamarosan benyújthatók az ökológiai gazdálkodás támogatási kérelmei
Az érintettek 2024. november 25-től nyújthatják be kérelmeiket
Minden korábbinál nagyobb előnyöket kapnak azon termelők, akik az ökológiai gazdálkodást választják. A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében ugyanis új program indul támogatásukra, amelyre az érintettek 2024. november 25-től nyújthatják be kérelmeiket – mondta Feldman Zsolt a XXXIV. Biokultúra Napján.
Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára közölte, hogy a Vidékfejlesztési Program által meghirdetetett ökológiai gazdálkodást támogató felhívások keretei között évente mintegy 5500 gazdálkodó nyújthatott be kifizetési kérelmet, és csaknem 275 ezer hektár után igényelhettek támogatást a kedvezményezettek. Magyarországon 2023-ban az ökológiai gazdálkodásba vont területek nagysága – az átállási területekkel együttesen – elérte a 320 ezer hektárt.
A jövőt tekintve, Feldman Zsolt szerint a nemrég meghirdetett „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című felhívás jelentős segítséget nyújthat a továbblépésben. A felhívás a még konvencionális művelésű területek ökológiai művelés alá vonását és átállását, illetve a már ökológiai művelésbe vont területeken a gazdálkodási mód fenntartását ösztönzi vissza nem térítendő átalánytámogatás formájában.
Ismertette, hogy a támogatási program öt évig tart, 2025. január 1-jén kezdődik, és 2029. december 31-én zárul. A kedvezményezetteknek vállalniuk kell, hogy ezen idő alatt a támogatásba vont területeiken – legyen az szántó, gyep, ültetvény – az ökológiai gazdálkodás előírásainak megfelelő gazdálkodást folytatnak.
A támogatás éves mértéke földhasználati kategóriánként változó, például átállás alatti intenzív gyümölcsültetvény esetében 1801, míg gyep esetében 225 euró/hektár – tette hozzá az államtitkár.
Előadásában megjegyezte, hogy a KAP Stratégiai Terv alapján az idei évben meghirdetett számos pályázati felhívásban – így az állattartási és a kertészeti beruházásokat segítő kiírásokban – jelentős előnyhöz jutnak az ökológiai gazdálkodást folytatók. Az érintettek egyrészt 10 százalékkal megemelt támogatási intenzitást kapnak az alaptámogatáshoz képest, másrészt a tartalmi értékelési rendszerben is jelentős többletpontot szereznek.
A felhívás minden kapcsolódó dokumentummal és információval a kap.gov.hu weboldalon érhető el.
Forrás: AM
Mezőgazdaság
Természetismereti vetélkedő
Idén 5. alkalommal szervezte meg az Alföldi ASZC Kiss Ferenc Erdészeti Technikum a Természetismereti vetélkedőt a Föld világnapja alkalmából. A vetélkedőre 7-8. osztályos diákok 3 fős csapatokban jelentkeztek.
Ebben a tanévben meglepően nagy érdeklődés mutatkozott a vetélkedő iránt, 31 csapat töltötte ki az I. forduló online feladatsorát, melyben a 2024-es év élőlényeiről szóltak a kérdések.
A II. fordulóra azonban csak a legjobb 10 csapat jutott be. A csapatokat október 21-én iskolánk csemetekertjében érdekes feladatok várták, a 11 állomásból álló versenyen szerzett pontok azonban eldöntötték, ki a legügyesebb csapat.
Az eredményhirdetésről azonban senki nem tért haza üres kézzel, a tárgyjutalmakat az Alföldi ASZC Kiss Ferenc Erdészeti Technikum, valamint az Országos Magyar Vadászkamara Csongrád-Csanád Megyei Szervezete biztosította. Az ajándékcsomagon kívül a továbbjutott csapatok részt vehettek egy madárgyűrűzésen. A program november 5-én, a sándorfalvi Szalakóta Látogatóközpontban valósult meg. A gyerekek nagyon élvezték; kék cinegét, nádi sármányt és jégmadarat láthattak és ismerhettek meg közelebbről.
Forrás: Alföldi ASzC Kiss Ferenc Erdészeti Technikum
Mezőgazdaság
Megjelent Az ökológiai gazdálkodásról gazdáknak, közérthetően c. szakkönyv 4. kiadása – Most letöltheti!
Megjelent a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. (HU-ÖKO-01) ügyvezetője, dr. Roszík Péter tollából “Az ökológiai gazdálkodásról gazdáknak, közérthetően” című szakkönyv 4. kiadása. A könyv a korábbi kiadásokhoz képest jelentősen megváltozott, mert már figyelembe veszi az EU bio jogszabályok 2022. január 1-től alkalmazandó módosulásait is. A könyv arra törekszik, hogy bemutassa azokat a kihívásokat, amelyekkel a biogazdálkodást kezdők találkoznak, és megoldásokat is javasol ezekre. Azonban nem csak a kezdők, hanem a gyakorló biogazdák is meríthetnek belőle – tájékoztatott a Biokontroll Hungária Kft.
A könyv ingyenesen letölthető a Biokontroll honlapjáról.
Hogyha szükségesnek érzik olvassák ezt a könyvet és kérjük, hogy ajánlják az ökológiai (bio) gazdálkodás iránt érdeklődő gazdatársaknak is. A könyv nyomtatott formában is megrendelhető az info@biokontroll.hu email címről, és a Magyar Biokultúra Szövetség www.biokultura.org honlap webboltjából is 2024. december 1-től – tájékoztatott a Bionkontroll Hungária Kft.
Biokontroll Hungária Kft.