Keressen minket

Mezőgazdaság

Veteményezéshez készülnek a Komádi Önkormányzatnál

Közzétéve:

+1

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Január 26-án seregélyeket láttak, majd egy napra rá két barázdabillegető is feltűnt Komádi alatt, Hajdú-Bihar vármegye déli részén, Nagyváradtól bakugrásnyira, a Sebes Körös jobb partján. A polgármesteri hivatalban, annak ellenére, hogy még át sem fordult a naptár februárra, már nagy a sürgés-forgás. Véglegesíteni kell a tavaszi zöldségvetőmag-rendeléseket, meg kell rendelni a vegyszereket, indulnak a metszések és a jelentős munkatöbbletet Komádi város önkormányzatának a munkaszervezéséhez is illeszteni kell. Az elmúlt években, a közmunkaprogrammal, a semmiből értéket teremtettek és az önerőből kitakarított, elhanyagolt, elhagyatott házhelyekkel, néhány fóliasátorral, évente, 4-5 millió forint áru zöldséget, gyümölcsöt termelnek meg, ami a város konyhájára kerül, köszönhető ez a kormány közmunka programjának – fogadott Tóth Ferenc, Komádi város polgármestere.

Kora reggel a Komádi Polgármesteri Hivatalban: balról Szabó Károly városgazda, középen Tóth Ferenc polgármester és Márkus László, a település fejlesztési iroda vezetője

Lassan tavaszodik és azokat a feladatokat, amelyeket még ősszel elterveztek, amelyekben megegyeztek Komádiban, azokat most végre kell hajtani: eljött az idő. A kistérségben Komádi meghatározó szerepet tölt be, sok feladattal, amelynek megoldása azonban gyakran nemcsak pénz-, hanem elhatározás kérdése is.

Itt, Hajdú-Bihar vármegye déli részén, Békés vármegyével határosan, nem könnyűek a mindennapok, a téli hetek, hónapok. A feladatokat nem lehet másra bízni és itt a munkát nem végzi el helyettünk senki, csak mi – fogalmazza meg Tóth Ferenc polgármester, aki vallja, hogy úgy kell forgatni, alakítani az önkormányzatra háruló feladatokat, hogy működjön, élhető és tiszta maradjon a város.

Az önkormányzat traktora elhagyott egy rönköt, amivel fűtik a közintézményeket. Szabó Károly azonnal megáll, hogy segítsen.

Miközben várjuk Márkus Lászlót, a település fejlesztési iroda vezetőjét, mert le kell adni a vetőmagrendeléseket, befut egy hívás, miszerint villanyvezetékek mellől kellene kivágni egy öreg, korhadozó fát.

Szabó Károly városgazda a vonal másik végén, akivel éppen a polgármester beszél:

  • Hozd be a fotókat és beszéljük meg! Ha van szakemberünk vágjuk ki, de értesítsétek az Opusz Titászt is, beszéljétek meg s oldjuk meg. Igen! Igen. amiatt ne legyen áramszünet, hogy rádől a vezetékekre és leszagatja.
  • Dobai-pusztán, ahol az elmúlt évben már jártunk, főleg paradicsomot termelnek, de ezenkívül paprikát, tököt, sütő- és főzőtököt, uborkát, cukkinit, vöröshagymát, retket, zöldhagymát és salátát is termelnek.

Évjárattól függően, hol kisebb, hol nagyobb volumenben, de minden évben a város erejéhez mérten megtermeljük a szükséges mennyiségű palántát – folytatja Tóth Ferenc, így azzal fordulunk rá a májusra. Fontos, hogy jó minőségű vetőmagokat vásároljunk, a döntés súlya a kollégák vállát nyomja. Felelősségteljes, mert ennek a kertészeti munkának ez az alapja és arról nem is beszélve, hogy túl azon, hogy értéket állítanak elő, azért a friss fogyasztásra szánt zöldségeket várják a köznevelési, a szociális intézmények lakói is.

Id. Balogh Sándor markolós megelőzött bennünket, már szedi is fel az úttestre esett hasábot.

Van ennek valami bája, hogy az itteni gyerekek, az időseink itteni ízeket kapnak az asztalukra – mondja Komádi polgármestere. Valóban, van ebben valami törődés és kapaszkodó is azoknak, akik valami miatt egyelőre nem kapnak munkát. S milyen az ember? Megy, mert nem lehet otthon ülni, valamit tenni kell, valamit segíteni kell..

Szeretnél egyedi fotósorozatot a babádról? Akkor  hívd a +36 30 / 635 81 28 – es telefonszámot vagy kövesd a berettyóújfalusi Karácsony-Tóth Fannit a Facebookon! Kattints a képre!

A zöldség mellett azonban lassan, lassan talpra áll a gyümölcsfaprogram is. Ebbe tényleg hatalmas energiákat fektetett be az önkormányzat, mert az elhanyagolt, magára maradt házhelyeken lévő szemetet, piszkot, régi, összedőlt házakat lebontották, ha úgy vesszük, rekultiválták a telkeket és Komádi szerte gyümölcsfákat telepítettek.

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Ez egyáltalán nem volt könnyű feladat, de szükséges lépés volt, mert az önkormányzat képviselőtestülete elkötelezett volt abban, hogy szedjük föl a szemetet, bontsuk le a düledező épületeket és tegyük élhetővé, szebbé Komádit – szögezte le Tóth Ferenc polgármester.

Ha már találkoztunk id. Balogh Sándorral, akkor gyorsan egyeztettek is, hogy miként lehetne kivágni a veszélyes fát. Komádi szerte ismert, hogy a precíz, pontos, a gépet szerető ember.

Hangzatos szavak – folytatja -, de oda ki kellett mennie a dolgozóknak, át kellett szervezni a napi munkát. Gépet, rakodót, pótkocsikat kellett vinni és az összeszedett szemetet el kellett szállítani. Ez mind költség, munkaóra, amortizáció. Szinte végeláthatatlan a számla vége. Azonban a lelkiismeretes munka szó szerint meghozta a gyümölcsét, mert mintegy 10 házhelyet ültettünk be s ha a Jóisten is mellénk áll, akkor 2025-ben már lesz annyi gyümölcs, hogy a város savanyító üzemében talán már lehet egy-egy új termék, amivel büszkélkedhetünk, büszkélkedhetnek a munkatársaim.

Komádiban sokan járnak kerékpárral és a Fő utcán végig, sőt még a Sebes Körösig kerékpárút vezet a veszélyes, de annál kalandosabb horgászvízhez.

Szabó Károly, a városgazda fut be, hallom, ahogy a titkárságon már engedik is.

Metszések, a tavaszi lemosó permetezések a téma: eszközök, vegyszerek és persze a hivatalos része is rendben – kérdez rá a polgármester, de a munkatársak zöld könyvével,  növényorvos felügyelete mellett, Komádiban törvényesen juttathatják ki a növényvédő-szereket, ha arra éppen szükség lenne. Okszerű növényvédelem, vidéken nagyon tudják, hogy ez egyre fontosabb.

Komádiban megkezdték a magágykészítést!

Nincs könnyű dolga a kollégáimnak – mondja a polgármester, mert itt vidéken, ha nem is mindenki végzett szakember, de a paraszti fogások még elevenen benne élnek az emberekben s ahogy elindulunk a kertészetbe Szabó Károllyal csak megjegyzi, hogy nagyon kéne otthon is ásózni!

Át kell rakni az uborkás kordonokat.

Odakint már az uborkás kordonokat rakosgatják az emberek és találtak még megmaradt kihajtott vöröshagymát s hogy az se menjen kárba, hát eldugdossák, ahogy nagyanyáik tették. Palántás cserepek, miegymás kerül a szemem elé, állítgatják az öntöző szórófejeit, miközben egy sorral már rotátorozzák a fóliasátort.

Semmi nem megy kárba. A hajtásnak indult vöröshagymából jó ízű lesz a zöldhagyma.

Alig egy hónapja nyílt meg a határ Körösnagyharsánynál Nagyvárad felé. Ha látványosan még nem is, de azért ízlelgeti már a vidék, határon innen és túl, hogy milyen a szabadság. A mindennapokban azonban mindenkinek el kell sepregetnie a háza előtt a járdát. Dolgozni kell, segíteni kell. A munkát nem végzi el helyettünk senki.

A tavaszi munkák dandárjában találtam a Komádi Önkormányzat munkatársait.

Jó időt hoz a déli szél, sarjad a fű s ha nem lesz fagy, még a kaszálások is hamarabb indulnak. A városgondnokságnak napról, napra több és több feladat jut, hiszen indul az év és most mindenkinek bele kell feküdni a hámba, a munkába – tájékoztatta a tavaszi előkészületekről Tóth Ferenc polgármester az Agro Jager Newst.

Írta és fényképezte:
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M., lapigazgató

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!
+1

Mezőgazdaság

Tilos átszállítani a fogékony állatokat az RSZKF miatt korlátozott körzeteken

Published

on

0

Megjelent április 4-én az országos főállatorvos 2/2025-ös határozata. Az utasításban dr. Pásztor Szabolcs megtiltja a ragadós száj- és körömfájásra fogékony állatok szállításának tranzit közúti forgalmát a korlátozott területeken. Az intézkedés a kihirdetéstől azonnal érvénybe lép, célja a betegség továbbterjedésének megakadályozása, kártételének csökkentése.

Tilos átszállítani a fogékony állatokat az RSZKF miatt korlátozott körzeteken. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

Győr-Moson-Sopron vármegye teljes területét, valamint Komárom-Esztergom vármegye három járását (Esztergom, Komárom és Tata) érinti az országos főállatorvos április 4-én megjelent határozata. Ennek értelmében a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) betegségre fogékony élő állatok szállítását úgy kell megtervezni, hogy azok elkerüljék az érintett területeket. Az RSZKF ugyanis rendkívül könnyen terjed, továbbvitelében ragályfogó tárgyak és akár a szél is szerepet játszhat, a fogékony állatok pedig a vírust belélegezve is megfertőződhetnek.

A korlátozás alá eső területeken keresztül történő tranzitszállítások megszüntetése segítheti az RSZKF terjedésének megakadályozását, ami egyúttal a betegség okozta kártétel csökkentéséhez is hozzájárul. A hatóság kéri az élőállat szállítókat, hogy szigorúan tartsák be a rendelkezést, haladéktalanul tervezzék át szállítási útvonalaikat.

Az RSZKF-el kapcsolatos naprakész információk, köztük az elrendelt intézkedések is elérhetőek a Nébih tematikus oldalán.
KATTINTSON IDE!

NÉBIH
Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

0
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Felkészülten segítenek majd a NAK falugazdászai az egységes kérelmek benyújtásában

+1

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közel 700 falugazdász-tanácsadója idén is segíti majd a gazdálkodókat az egységes kérelmek beadásában

+1

Published

on

+1

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közel 700 falugazdász-tanácsadója idén is segíti majd a gazdálkodókat az egységes kérelmek beadásában. A kamara szakemberei mellett a szaktanácsadók is széles körű képzést kaptak, hogy felkészülten álljanak a kamarai tagok rendelkezésére.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A Magyar Államkincstárral együttműködésben, megtörtént a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) falugazdász-tanácsadóinak átfogó felkészítése az egységes kérelmek 2025. évi benyújtására. Az elméleti és gyakorlati képzések során a NAK falugazdászaival egyetemben a szaktanácsadók is teljeskörűen megismerték a kérelembeadás folyamatát és a kapcsolódó jogszabályi előírásokat. A képzést követően a NAK szakemberei vizsgát is tesznek a megszerzett ismeretekből.

Az erdészeti vonatkozású témákban külön képzésre is sor került, melyen a falugazdászok mellett az erdészeti szakirányítók, szaktanácsadók és regionális erdészeti szakértők is részt vettek. Ezeken kívül a napokban személyes regionális képzések is zajlanak, melyeken az előző évhez képest a jogszabályi környezetben és az elektronikus benyújtás felületén bekövetkezett változásokról, valamint a korábbi gyakori hibákról van szó.

A kamara elkötelezett amellett, hogy a falugazdászok és a szaktanácsadók megfelelő felkészítést kapjanak az egységes kérelmek beadásához, biztosítva ezzel a benyújtásban való zökkenőmentes, hatékony segítségnyújtást a gazdálkodók számára.

A NAK minden évben tevékenyen közreműködik az egységes kérelmek beadásában.
A tavalyi év során a jogvesztő, 2024. június 10-i határidőig országosan 159 551 db kérelem került beadásra, melynek több mint 65 százalékát, 104 477 db kérelmet a NAK falugazdászainak közreműködésével adták be a gazdálkodók. A kamara közreműködésével beadott kérelmek közel 1,65 millió hektárt fedtek le.

Az uniós Közös Agrárpolitika évről évre jelentős mértékben változik, egyre több adminisztrációs feladattal jár a közvetlen agrártámogatások lehívása. A NAK azért, hogy tagjait hatékonyan tudja támogatni, 2024-ben közel 170 fővel bővítette falugazdász-hálózatát, így mintegy 700 falugazdász-tanácsadó segíti majd idén az egységes kérelmek beadását.

Forrás: NAK

+1
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Az unióban is drágul a tojás

+1

Adatokat közöltek a tojás piacáról

+1

Published

on

+1

Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és tojástermékimportja 35 százalékkal csaknem 122 ezer tonnára nőtt 2024-ben a 2023. évihez viszonyítva, a közösség tojás- és tojástermékexportja 18 százalékkal 387 ezer tonnára emelkedett 2024-ben az előző évihez képest.

Fotó: AKI

A KSH adatai alapján Magyarország 1,6 ezer tonna héjas tojást vásárolt a nemzetközi piacról 2025 januárjában (–37 százalék az előző év hasonló időszakához viszonyítva), ezen belül 20 százalékkal kevesebb, 1,3 ezer tonna friss tojást szállított be. A héjas tojás exportja 13 százalékkal 901 tonnára csökkent, amelyből a friss tojás kivitele 296 tonnát (+152 százalék) tett ki 2025. januárban.

Ábra: AKI

Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 251 euró/100 kilogramm volt 2025 első tizenkettő hetében, ami 11 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 65,53 forint/darab volt 2025 első tizenkettő hetében, ami 19,1 százalékkal múlta felül a 2024. év azonos időszakának átlagárát. Az M méretosztályú, dobozos tojás csomagolóhelyi ára 16,8 százalékkal 67,60 forint/darabra, az L méretosztályú, dobozos tojásé 15,5 százalékkal 79,19 forint/darabra emelkedett. Az M-es tálcás tojás csomagolóhelyi ára 20,7 százalékkal 59,84 forint/darabra, az L-es tálcás tojásé 21,4 százalékkal 65,27 forint/darabra nőtt. A mélyalmos tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 72,95 forint/darab volt 2025 első tizenkettő hetében, ami 14,4 százalékkal magasabb a 2024. év azonos időszakának átlagáránál.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 6. szám.

+1
Tovább olvasom