További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 4. szám.
Forrás: AKI
A tojás árának alakulása 2025-ben:
Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 240 euró/100 kilogramm volt 2025 első nyolc hetében, ami 6,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
Fotó: AKI
A KSH adatai alapján Magyarország csaknem 31 ezer tonna héjas tojást vásárolt a nemzetközi piacról 2024-ben (–14 százalék az előző év hasonló időszakához viszonyítva), ezen belül az előző évivel szinte megegyező mennyiséget, 20,7 ezer tonna friss tojást szállított be. A héjas tojás exportja 4 százalékkal 11,3 ezer tonnára csökkent, melyből a friss tojás kivitele 1,3 tonnát (–16 százalék) tett ki 2024-ben.
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 64,53 forint/darab volt 2025 első nyolc hetében, ami 20,8 százalékkal múlta felül a 2024. év azonos időszakának átlagárát. Az M méretosztályú, dobozos tojás csomagolóhelyi ára csaknem 20 százalékkal 66,79 forint/darabra, az L méretosztályú, dobozos tojásé 15,7 százalékkal 78,64 forint/ darabra emelkedett. Az M-es tálcás tojás csomagolóhelyi ára 22,3 százalékkal 58,57 forint/darabra, az L-es tálcás tojásé 19,6 százalékkal 64,57 forint/darabra nőtt. A mélyalmos tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 71,11 forint/darab volt 2025 első nyolc hetében, ami 13,8 százalékkal magasabb a 2024. év azonos időszakának átlagáránál.
További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 4. szám.
Forrás: AKI
Nagy István agrárminiszter nyilatkozott az Állategészségügyi Operatív Törzs szombati ülését követően
A ragadós száj- és körömfájás vírusa elleni küzdelem a fertőzött telepeken véget ért, a védekezést ugyanakkor folytatni kell – jelentette ki az agrárminiszter az Állategészségügyi Operatív Törzs szombati ülését követő sajtótájékoztatón Budapesten.
Fotó: AM
Nagy István azt mondta, eddig sikerült megállítani a ragadós száj- és körömfájás terjedését, Magyarországon tehát nincs újabb megbetegedés.
A veszélyhelyzet megszűnt, a vírus elleni küzdelem első szakasza ezzel lezárult. Az 1115 mintavétel több mint 70 ezer vizsgálata mind negatív eredményt mutatott, de a vírus 14 napig lappanghat. Az újbóli kitörés megakadályozása megköveteli a szabálykövetést, a fegyelmezettséget, az előírások szigorú betartását – hangsúlyozta.
A kormányzati kártalanítás segíteni fogja az állattartó telepek mielőbbi újraindítását, az állam átvállalja az ott dolgozók bérét az állami bérgarancia alap terhére, a gazdaságok egyéves hitelmoratóriumot kapnak – mondta a tárcavezető. A miniszter egyben vis maior helyzetet hirdetett, hogy a gazdáknak a kényszerhelyzethez kapcsolódó kérelmeikhez ne kelljen külön igazolásokat benyújtani, így a veszteségeiket a lehető legegyszerűbben lehessen enyhíteni.
Az érintett térségekben elkezdődött a sertések felvásárlása is, így a sertéstartókat sem érheti kár – fogalmazott. Nagy István értékelése szerint az operatív törzs határozottan és szervezetten látta el a feladatát, a vírus megfékezéséért pedig a védekezés minden résztvevőjének köszönetet mondott.
Az országos főállatorvos bejelentette, hogy az állategészségügyi hatóság folytatja a munkát, az érintett telepek zárlatát és a korlátozó intézkedéseket fenntartják.
Pásztor Szabolcs hangsúlyozta, hogy a védekezésben most az állattartóké a főszerep. Kérte, hogy a telepekre csak azok lépjenek be, akiknek a jelenlétére ott szükség van. Ügyelniük kell a ruházat, a lábbeli és a munkaeszközök tisztaságára, a be- és kihajtó járműveket ugyancsak alaposan tisztítani kell, máshonnan származó munkaeszközt, takarmányt, almot nem használhatnak. Meg kell akadályozni a telepen tartott állatok érintkezését a vadon élőkkel, tehát az elkerítésről is gondoskodni kell. Az ellenőrzéseket a hatóság országszerte szigorítja, a szabályszegők pedig komoly büntetésekre számíthatnak, mert az egyéni felelősségnek ebben a helyzetben nemzetgazdasági jelentősége van – emelte ki.
A párosujjú patásokat szintén országszerte vizsgálják, a gazdáktól pedig azt kérik, hogy a gyanús tüneteket azonnal jelentsék be.
Az országos rendőrfőkapitány közölte, hogy a közegészségügyi és állattartási szabályok betartatása érdekében a rendőrök is folytatják az ellenőrzéseket. Balogh János hozzátette, hogy a rendőrség feladata ebben a helyzetben a védekezés feltételeinek biztosítása és a közrend fenntartása mellett a védekezésben részt vevők munkájának felügyelete, a szakszerűség és a hatékonyság ellenőrzése. A helyszíni tapasztalatok alapján az eddigi védekezés a jogszabályoknak megfelelő és eredményes volt, a szabályszegők viszont továbbra is szigorú rendőrségi fellépésre számíthatnak.
Somogyi Zoltán, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója, a vezérkari főnök koordinációs helyettese közölte, hogy a katonák a mentesítő pontokon több mint 10 ezer járművet fertőtlenítettek. Speciális biológiai laboratóriumban minden nap több tucat mintát vesznek, ezek értékelése kivétel nélkül negatív eredményt mutatott – mondta Somogyi Zoltán.
Forrás: AM
Nyilatkozott Nagy István agrárminiszter:
Magyarországon újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a ragadós száj- és körömfájás-fertőzés kapcsán – mondta pénteki videóüzenetében Nagy István.
Az agrárminiszter a közösségi oldalán bejelentette, hogy a legutóbb fertőzött két telep, a dunakiliti és a darnózseli telep felszámolása ezekben az órákban is zajlik. Megfeszített munkát diktál az Operatív Törzs a helyszíni munkánknak, így a hétvégén, várhatóan már szombaton véget érhet a fertőzött telepek mentesítése. Ebben részt vesznek az állatorvosok, rendőrök, katonák, katasztrófavédők, a hatósági munkatársak.
Fotó: AM
A tárcavezető hozzátette, hogy a telepek kiürítése után a hatóságok vezénylésével alapos takarítás és fertőtlenítési munka kezdődhet. A két telep felszámolásával a védekezés nem ér véget, hiszen a betegség rendkívül veszélyes és könnyen terjed, lappangási ideje két hét. Nem kizárt, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírusát mesterségesen tenyésztették – jegyezte meg.
Nagy István felhívta az állattartók és az állattelepeken dolgozók figyelmét, hogy a szabályok betartása az egész országban továbbra is ugyanolyan fontos, a helyzetet nagyon komolyan kell venni, az óvintézkedéseket a saját érdekükben szigorúan követniük kell. Az intézkedéseknek köszönhető, hogy egy sertéstelep sem fertőződött meg, így elindulhat a sertések mielőbbi feldolgozása.
A kormány nem hagyja cserben az állattartókat, a kártalanításról szóló kormányrendelet már megjelent – jelezte a tárcavezető. Az érintett gazdaságokban a veszély elmúltával, a megfelelő mentesítési védekezési protokoll végrehajtása mellett támogatják majd az állományok újratelepítését, valamint a járványügyi fejlesztéseket.
Az a célunk, az az érdekünk, hogy minél hamarabb újra tudjon indulni a termelés – hangoztatta Nagy István.
Forrás: AM
Illegális növényvédőszereket és csempészcigarettát találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatóságának pénzügyőrei egy nyírségi családi házban.
A pénzügyőrök előzetes kockázatelemzés alapján tartottak ellenőrzést. Az ingatlan átvizsgálásakor kiderült, hogy az egyik garázs polcain különféle mennyiségű és kiszerelésű növényvédőszerek sorakoznak, egy másik garázsban pedig több száz doboz adózatlan cigaretta található. A ház tulajdonosa azzal védekezett, hogy egy külföldi barátja kérte meg, tárolja a termékeket, amelyeket majd a hét folyamán elszállít.
Az egyenruhások értesítették a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal munkatársait, akik megállapították, hogy a permetszerek egy részén a magyar nyelvű címkék helyett cirill betűs feliratok vannak, és nem rendelkeznek érvényes magyarországi forgalomba hozatali, illetve felhasználási engedéllyel. Több termék ugyan magyar feliratot is tartalmazott, de megfelelő engedéllyel azok sem bírtak. A szakemberek 239 liter illegális növényvédőszert vettek zár alá.
A pénzügyőrök összesen 950 doboz, 2,2 millió forint értékű adózatlan dohánytermékeket foglaltak le, majd jövedéki törvénysértés és költségvetési csalás bűncselekmény miatt eljárást indítottak. A jogsértések elkövetése miatt a 67 éves férfi több mint hárommillió forint bírságra is számíthat.
A megfelelő forgalomba hozatali engedély nélküli termékek (növényvédőszerek) felderítésével, piacról való kiszűrésével a NAV hozzájárul hazánk lakóinak biztonságához, egészségének védelméhez.
Forrás: NAV