Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Vadászból lesz a jó puskaműves

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

kovacs_logoA vadászfegyverek javítása, készítése olykor nehéz, és kifejezetten felelősségteljes munka. Kovács László fegyverműves szerint nem is érthet hozzá igazán más, csak az, aki maga is rendszeresen vadászik. A műhelyben extrém szituációkkal is találkoznak: olykor egy százéves puskát kell megjavítani, máskor a vörös iszap pusztítása után kell újjávarázsolni egy fegyvert.

Kovács László vadászfegyverműves 2010-ben alapította meg műhelyét, ahol egyedül dolgozott, ám csak hamar olyan sok megrendelője akadt, hogy egymaga már nem bírta elvégezni a munkát, ezért ma már egy kis csapattal végzi a fegyverek javítástát, restaurálását vagy akár elkészítését.

kovacs_fegyver

– Korábban hivatásos vadász voltam, aztán elkezdett érdekelni ennek a dolognak az a része, amiben megláttam az üzleti lehetőséget, így lettem fegyverkészítő. Tízéves koromban már vadásztam, helyesebben voltam vadászaton felnőttel, és ahogy 18 éves lettem azonnal megszereztem én is az engedélyt – magyarázta Kovács László, fegyverműves.

– A leggyakrabban felújítást, restaurálást kérnek tőlünk, de persze találkozunk kifejezetten érdekes, kihívást jelentő feladatokkal is. Ilyen volt például az is, amikor a vörösiszap-tragédia után meg kellett tisztítanunk a katasztrófa színhelyén maradt fegyvereket. Ez azért is volt nehéz, mert közben azt is ki kellett találnunk, hogyan óvjuk meg a saját egészségünket. Érdekes volt látni, hogy ez az anyag, milyen pusztítást végzett a fegyverekben is. Megyénként egyébként egy-két műhely létezik, de sokan csak egyes fegyvertípusokra szakosodnak vagy éppen csak javítást vállalnak.

A vadászfegyvereknek nem csak gyakorlati hasznuk van, egyesek egyszerűen azért tartják őket, mert szépek.
– Néhány régi darab is átfut a kezünkön, például 100 éves fekete lőporos fegyverek, de volt már olyan is, hogy nem vadászat céljára, hanem kifejezetten a látványosság kedvéért azért kellett felújítanunk fegyvereket, hogy a tulajdonosuk aztán vitrinbe tegye őket – nyilatkozta Kovács László, aki maga is rendszeresen vadászik.

– Fontos az, hogy mi is gyakorló vadászok vagyunk, olykor akár extrémebb körülmények között is használjuk a fegyverünket, és látjuk, hogyan viselkednek. Azt hiszem, csak az tud igazán jól megjavítani egy fegyvert, aki a gyakrolatban is tudja, hogy milyen feltételeknek kell megfelelni. Egy ügyes gépész biztosan nem fogja tudni úgy helyrehozni a puskát, hogy az minden kívánalomnak megeleljen- magyarázta Kovács László.

– Persze amióta a fegyverműhelyben dolgozom, kevesebb időm marad vadászatra, mint régen, de azért ez megmaradt az életemben. A hétvégén is vadászni indulunk: őzbakra megyünk majd.

Megjegyzés:
A „fegyverszeretetről” …a magyar férfiember legfőbb jellemzője volt mindig is a fegyverforgató, fegyverviselő életmód. A mai pacifizmusra épülő „új világrend” elvenné (és el is veszi a közre vonatkoztatott törvényeiben, ha hagyod – vagyis csak nekik lehet meg ezen előjoguk) ezen ősi élelmező és védelmező tulajdonságát az egyszerű embertől. Sohasem ostoba hóbortja volt pedig ez az emberiségnek, hanem életfeltétel teremtő és fenntartó eszköze. Orv, testvér–testvér elleni harcokhoz már csak ők torzították és fordították eme nemes, becses eszközöket.
Bíró Dalma gyűjtése – Jövőnk.info

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom