Keressen minket

Vadászat

Nyúlvadászat Kárpátalján

Közzétéve:

Feltöltő:

Hóval esik le a nyúl, tartja a régi vadászközmondás, ami az egyszerű halandó nyelvére lefordítva annyit jelent, hogy viszonylag akkor könnyű puskavégre kapni a tapsifülest, amikor hó borítja a tájat. Lehetőleg friss hó. No de mit tegyenek Nimród kési utódai a mostani, tavaszt idéző télben? Mint a továbbiakban látni fogjuk, a vad becserkészése, elejtése ilyenkor is nagy-nagy izgalommal jár, és a ritka kivételtől eltekintve sohasem egyszerű feladat.

Reggel a gyülekező helyen talán a vadászkutyák a legtürelmetlenebbek. Ők már nyomban indulnának neki a határnak. Holott, lássuk be, tizennyolc-húsz vadász eligazítása, a mai teendők kijelölése nem egyszerű feladat. Ezen a vasárnapon plusz hat fokot mutatott a hőmérő, ragyogóan sütött a nap, még a szél sem rezdült. Vajon ilyenkor mely táblákat érdemes felkeresni? Végül is a közeli gyümölcsös mellett dönt a csapat. A fákkal beültetett rész körül akad néhány parcella friss vetés, meg nagyhantú őszi szántás. Ez utóbbiban ugyancsak nehéz előre jutni, ám egyben ez a rész kecsegtet leginkább zsákmánnyal.

– Hogy miért is?

– A nagy laznában, a derékig érő fűvel benőtt táblákon igazából nem érzi biztonságban magát a nyúl – magyarázza a csatárláncban mellettem lépkedő Imre. – A gyakran felkerekedő szél nyomán zizegő levelek miatt a tapsifüles igazából nem tudja kiszűrni a számára fontos zajokat: a vadász lépteinek közeledését vagy a vadászkutyák folyamatos motozását. Tehát nem tudja felmérni a veszélyt. Ezzel szemben a szántás hantjai alatt jól be tudja fészkelni magát, méghozzá úgy, hogy ő maga láthatatlanná válik, emellett minden gyanús zajra nyomban felfigyelhet.

Akárhogy is, nyúlnak lenni – bármennyire is okos és óvatos állatról legyen szó –, különösen a vadászati idény közepén, nem egy jó életbiztosítás… Töprengésemből az erdő szélén haladó vadász által gyors egymásutánban leadott két lövés ráz fel. Innét csak annyit látni, hogy a menekülő tapsifüles hatalmasat bukfencezik, elterül és nem mozdul. Frici, az esethez legközelebb tartózkodó vadászkutya szájában már hozza is a zsákmányt.

Rövid pihenő következik. Megtudom, hogy a vadászpuskákba való patronok ára igencsak felszökött, egy töltényért már tizenegy-tizenkét hrivnyát is elkérnek. S ezeket érdemes ismert gyártóktól beszerezni. Az itteni vadászok körében újdonságnak számít az úgynevezett konténeres töltény, amelyből a kirepülő sörétek csak úgy harmincöt-negyven méter után kezdenek teríteni, azaz széjjelszóródni. A felkészült vadász tehát kényelmes helyzetben van, ha tíz-húsz méterre bukkan fel a vad, akkor érdemes először a hagyományos tölténnyel kísérletezni – az egyik csőben ez van –, s ha a kísérlet nem sikerülne, akkor duplázhat a távolabbra hordó konténeressel.

Újabb zahonya, fűvel, szeder-, kökény- és csipkebogyó bokrokkal benőtt tábla következik. Sándor, a tapasztalt vadász vaddisznó nyomait fedezi fel az egyik csapáson. Tőle tudom, hogy az említett nagyvad elszaporodásának nem mindenki örül. A kukoricatermesztők semmiképpen. De a vadászok egy része sem, mivel a sörtevad ugyanolyan kedvvel falja fel nyáron a fácánok tojásait, mint ahogy széttúrja a vadnyúl fészkét. Szóval, valamit valamiért…

A decemberi hónapban két vadászati idény is egybeér. Még érvényesek a fácán vadászatára kiállított kilövőlapok, ugyanakkor már megkezdődik a nyúlvadászat is.

Jánosi és Csikósgorond között, a leendő szemétfeldolgozó közelében most egy olyan területet fésülünk át, ahol előszeretettel tanyáznak a fácánok. Számomra minden szárnyas felröppenése igazi élmény. Avatott szem és fül kell hozzá, hogy az első másodpercekben megállapítsd, most éppen tojó vagy kakas nyugalmát zavartuk meg. A vadászok a tyúkokra nem lőnek. Az ok, gondolom, mindenki számára nyilvánvaló.

Ám a nagy robajjal felemelkedő kakasokat előszeretettel veszik célba. András egy pontos találattal éppen most ejtett el egy színes tollú madarat.

– Nem igaz, hogy egy idő után már rutinszerűvé válik egy-egy vad elejtése – vallja beszélgetőtársam, miközben avatott mozdulattal az övén lógó szíjra fűzi a fácánkakast. – Amikor felröppen egy szárnyas, vagy ugrik a nyúl a közelemben, érzem, hogy minden esetben gyorsan emelkedik az adrenalin szintem. Az évek tapasztalata legfeljebb azt hozza magával, hogy már nem kapkodok idegesen, igyekszem tudatosan cselekedni, pillanatok alatt a megfelelő helyre célozni. Egy felröppenő madár esetében ez nem is olyan egyszerű.

– Csak a csizmaszárban nincs nyúl – idézi egyik kedvenc mondását Popovics Sándor, a Jánosi Vadásztársaság elnöke. Teljes joggal, mivel az utolsó hajtás befejeztével a tábla szélén megállva több vadász már a töltényeket kezdte kiszedni a puskájából, amikor csaknem egyszerre két nyúl is kiugrott a sáncból. Természetesen, az ellenkező irányba menekültek. Az egyik pillanatokon belül lőtávolon kívülre került, ám a másikat, éppen az elnök éberségének köszönhetően, sikerült elejteni.

Hazafelé tartva természetesen a mai nap legemlékezetesebb pillanatait idéztük fel. Izgalom akadt bőven, hisz többször előfordult, hogy a célkeresztbe kerülő könnyű zsákmánynak ígérkező vadnak sikerült egérutat nyernie. S az is megtörtént néhányszor, hogy már-már a lőtávolon kívülre kerülő nyulat az egyik vadásztársunk pompás találattal megállította. Beszélgetőtársaim szavaiból kiérződik, hogy nem bánkódnak az elszalasztott lehetőségek miatt sem, hisz tudják, a következő vasárnap kezdődik minden elölről. Egy újabb forduló, mely ugyancsak sok izgalmas percet, nagyszerű kalandot ígér.

Szépreményi Kristóf
karpatinfo.net

Vadászat

Hivatásos Vadászok Versenye

Pap Norbert nyerte el az idén a „Pest vármegye legjobb hivatásos vadásza” címet.

Published

on

A hivatásos vadászok éves versenyének vármegyei válogatóját, hagyományszerűen idén is a galgamácsai Bányavölgyi Lőtéren tartottuk, június 3-án. Nagy örömünkre szolgált, hogy a korábbi évekhez viszonyítva lényegesen többen jelentkeztek a rendezvényre. A versenyszámokat idén is igyekeztünk olyan feladatokkal bővíteni, amelyekkel vármegyei nyertesünk az országos megmérettetésen is találkozhat.

Fotó: OMVK

A már hagyományos 50 kérdéses teszt megoldása után következett a kürtjelek felismerése. Az idén is plusz pontokat kapott az a versenyző, aki kürtjével maga is el tudta fújni az egyik bemutatott kürtjelet. A továbbiakban madárhang és madártoll felismerés, növényfajok, lőszerhüvely, vadászható és védett fajok, vadászkutya fajták felismerése, csapda feladat, rendészeti feladatellátással kapcsolatos feladat, trófeabírálat, valamint a sörétes és a 0,22-es golyós fegyverrel történő lövészet vártak a résztvevőkre.

Helyezések: A „Pest vármegye legjobb hivatásos vadásza” címet az idén Pap Norbert, a NEFAG Zrt. hivatásos vadásza nyerte el és kapta meg a jogot arra, hogy az országos szakmai versenyen indulhasson. Második helyen Szőke Attila, a Tessedik Sámuel Vadásztársaság hivatásos vadásza végzett. Északi Fanni, a NEFAG Zrt. hivatásos vadásza állhatott – a képzeletbeli dobogó – harmadik fokára.

A versenyzőknek ezúton is gratulálunk az elért eredményekhez. Köszönjük Gulyásné Sonkoly Krisztinának és Török Zsoltnak a területi vadászati hatóság munkatársainak, Szőke Krisztián vadgazda mérnöknek, dr. Kovács Imre, Keresztes Tibor, Kolozsi Géza László, Szabó-Tóth Péter és Ujhelyi Tamás tájegységi fővadászoknak, Schwarcz Balázs kürtösnek, Szabó Zoltánnak és Márton Fábiánnak, valamint Guzsik Alfrédnek a verseny megszervezésében és lebonyolításában nyújtott segítségét.

Forrás: Pető Zoltán titkár – OMVK

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Az agrártámogatásokra június 10-ig nyújtható be a 2025. évi egységes kérelem

Ma jár le a 2025. évi egységes kérelmek benyújtási határideje

Published

on

A Magyar Államkincstár 2025. június 10-ig várja a 2025. évi egységes kérelmek benyújtását a gazdálkodóktól.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Idén 49 közvetlen támogatási és vidékfejlesztési intézkedés esetében lehet az egységes kérelem keretében támogatást igényelni, illetve ezekkel kapcsolatban adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni. Az igényelhető jogcímekről bővebben a Kincstár honlapján a vidékfejlesztési aloldalon tájékozódhatnak a gazdálkodók.

Június 2-ig több mint 131.000 gazdálkodó nyújtotta be területalapú igényléseit több mint hárommillió hektárra.

A termelők jelentős körét érintő közvetlen támogatásokon túl, a kapcsolódó nemzeti támogatások, valamint a vidékfejlesztési program egyes intézkedései esetében szükséges az egységes kérelem benyújtó felületét használni.

A Kincstár felhívja a gazdálkodók figyelmét arra, hogy akik még nem nyújtották be az idei igénylésüket, azok tegyék meg minél hamarabb, hiszen június 11-től kezdődően már kérelmet nem lehet benyújtani, csak a már benyújtott kérelmek kijavítására van lehetőség az egységes kérelemmel igényelhető egyes agrártámogatások eljárási szabályai szerint.

Forrás: MVH

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Megszűntek a madárinfluenza miatti megfigyelési körzetek

Május eleje óta nem történt megbetegedés

Published

on

Május eleje óta nem állapított meg újabb madárinfluenza megbetegedést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma, így a hatóság feloldotta a kitörések körül felállított megfigyelési körzeteket. A baromfik kötelező zártan tartását szintén visszavonta az országos főállatorvos, továbbá módosult a be-és újratelepítési eljárásrend.

Fotó: NÉBIH

Az öt vármegyét – Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Jász-Nagykun-Szolnok és Pest– érintő megfigyelési körzet területén május 6. óta nem állapított meg újabb magas patogenitású madárinfluenza kitörést a hatóság. A kedvező eredmény alapján, valamint az egyéb hatósági intézkedések (például fertőtlenítési munkálatok) lezárásával a korlátozott körzeteket feloldották.
Az országos főállatorvos visszavonta a baromfik kötelező zártan tartását előíró határozatát. Június 5-től pedig új betelepítési és újratelepítési eljárásrend lépett életbe, melynek előírásait az érintett telepek benépesítéséhez már alkalmazni kell.
A Nébih felhívja az állattartók figyelmét, hogy a madárinfluenza veszélye folyamatosan fennáll, ezért a járványvédelmi intézkedések betartása kiemelten fontos.
A madárinfluenzával kapcsolatban információk, köztük a be- és újratelepítési eljárásrend, elérhető a Nébih tematikus oldalán: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza

Forrás: NÉBIH

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom