Vadászat
A hagyományokat őrzik a Dévaványai Vadásztársaság tagjai
BÉKÉS MEGYE | A helybeliek és a környező települések lakói szívéhez is közel áll a Dévaványai Vadásztársaság, aminek története hosszú évekre nyúlik vissza. Erről beszélt hírportálunknak elnökük, Illin József.
Mint megtudtuk, jelenleg épp egy könyvet igyekeznek összeállítani a vadásztársaságról, aminek az adatgyűjtési folyamata zajlik. Addig is, amíg azt kiadják, Illin József felelevenítette lapunknak történetüket.
Kiderült, hogy a területük – amely most Békés megyéhez tartozik – a kezdetekben többek között Aradhoz, Egerhez és Szolnokhoz is be volt sorolva. Illin József elmondta, a sokak által újkorinak nevezett Dévaványai Vadásztársaság 1945 őszén alakult, alig egy évvel későbbről pedig már találtak olyan írásokat róla, melyek szerint Bodnár Sándor nevéhez fűződik indulása, és mintegy negyven főt számlált a kezdetekben. Ekkor 36 ezer holdon működött, tagjai összesen három fegyverrel vadászhattak. Az elnök elárulta, a Dévaványához tartozó tájegység akkoriban egészen a Berettyóig nyúlt, ami egy rendkívül nagy területnek számít.
Alapvető célja máig, hogy az elődeik által rájuk hagyott, több mint 12 ezer hektáros területen található értékes vadállományt céltudatos és minőségi vadgazdálkodásra megőrizze, emellett fejlessze is a jövő nemzedék számára.
A mindennapokban legfontosabb feladataik közé tartozik, hogy a helyi gazdákkal, lakossággal, azon belül a fiatalokkal is szoros és jó kapcsolatot ápoljanak. A településre érkező vendégekkel – éves szinten mintegy száz vadászt és kísérőjét tudják fogadni – pedig megismertessék az őket körülvevő egyedülálló természetet, a helyi vadvilágot, illetve vadászati lehetőséget biztosítsanak számukra.
Illin József hírportálunknak kiemelte, állandó téma és teendő még náluk a vadászati hagyományok megismertetése, valamint a tevékenység fontosságának hangsúlyozása a vadállomány szabályozásának értelmében.
Hozzátette, térségük is beletartozik abba az agrár-környezetgazdálkodási programba, ami kifejezetten azért jött létre, hogy az olyan földön fészkelő madárritkaságok, mint a túzok költésének, illetve életterének zavartalanságát biztosítsa.
Ezen túl közel nyolcvan hektáron már hosszú évek óta környezettudatos gazdálkodást folytatnak, területeik nagy része pedig a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság tulajdonában lévő gyepterületeken húzódik, amely több mint ötszáz egyedből álló túzokállománynak ad életteret.
Éppen ezért szezonjaikban különösen nagy figyelmet fordítanak a túzokok, illetve a területen fellelhető másik két védett madár, a parlagi sas és a kerecsensólyom megóvására is.
A beszámolóból kiderült, a vadásztatáson túl fácánneveléssel is foglalkoznak, amelynek keretében minden szezonban 3000–3500 fácánt bocsátanak ki. A helyi őshonos madarak megtartásának érdekében pedig nemrég elkezdtek kotlóssal, valamint pulykával foglalkozni, aminek köszönhetően mára elérkeztek oda, hogy szép számban tudnak már fogolyállományt is felnevelni. Utóbbiakat végül kiengedik területük színesítése és értékeinek megőrzése végett.
Apróvadállományuk is jelentős – Illin József elmondta, Dévaványa természeti adottságai, valamint kiemelkedő minőségű őz- és apróvadállománya miatt előkelő helyet foglalnak el az alföldi vadásztársaságok között. Büszkeségük még, hogy minden év őszén vendégül láthatnak magyar és külföldi solymárcsoportokat és solymászvendégeket a tájegység kihasználása érdekében. Végül hangsúlyozta, egyik legnagyobb motorjuk a nemzeti parkkal való jó együttműködés, amely még inkább biztosítja területük értékeinek és hagyományainak megőrzését.
beol.hu
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31