Megszűnik az Ügyfélkapu
Vadászat
Modern eszközök és megoldások a vadgazdálkodásban – VIDEÓVAL
Szakmai konferenciát szervezett a Vadászkamara Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Bizottsága.
Rendkívül időszerű témacsokrot vett górcső alá 2023-as szakmai konferenciáján a Vadászkamara Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Bizottsága. Az augusztus 25-én Tatabányán, a Tulipános Ház Rendezvényközpontban megtartott eseményen az újonnan engedélyezett eszközök alkalmazásának jogi hátterét és a gyakorlati használatot járták körbe az előadók, a téma a jelenlévők számából ítélve is hálásnak bizonyult. Az összes előadás visszanézhető!
A rendezvényt Bajdik Péter, a Vadászkamara főtitkára nyitotta meg. Köszöntőjében idézte Sabina Hossenfelder német elméleti fizikust, aki szerint: „Ésszerű dolog a múlt tapasztalataiból meríteni, azzal próbálkozni, ami már egyszer működött. Valóban ostobaság lenne, ha nem fogadnánk el az előttünk járók tanácsait. De az is ostobaság lenne, ha megrögzötten ragaszkodnánk hozzájuk.” Emlékeztetett: az elmúlt időszak jogszabálymódosításai rendkívül nagy horderejűek, és hosszú távon határozhatják meg vadászati gyakorlatunkat, ezáltal pedig a vadgazdálkodási ágazatot is. Aláhúzta ugyanakkor: a konferencia nem a vadászatról, hanem vadgazdálkodásról szól, a jogszabályi változások ez utóbbit kívánják segíteni. Hangsúlyozta: a vadászkamarának törekvése a jövőben, hogy a kettőt külön tudja választani.
Gazdálkodási tevékenységünktől a társágazatok, bizonyos érintett, érdekelt felek egyes fajok esetében a vadászati nyomás fokozását várják (miközben bizonyos társadalmi rétegek a feltétel nélküli védelemben hisznek). A magasabb teríték elérése ugyanakkor egyre nagyobb kihívás a vadászok közösségének öregedése, az aktív vadászok számának csökkenése miatt. Az afrikai sertéspestishez (ASP) kapcsolódó feladatok, a vadgazdálkodási tervek teljesítése, a vadkár megelőzése, a ragadozógazdálkodás ezen körülmények között nehezebben kivitelezhetők. Mindezért szükségessé váltak a modern megoldások, amelyek az élet más területein is egyre nagyobb teret hódítanak – vélte a főtitkár. Elmondta, hogy a Vadászkamara korábban felmérte, mekkora az igény a konferencia apropóját adó eszközök engedélyezésére. Mind kiderült egy, a hivatásos vadászok körében végzett felmérésből, a válaszadók kétharmada támogatta ezt. A Védegylettel közösen a vadászatra jogosultaknak küldött megkeresésre érkezett válaszokból pedig körülbelül ugyanez az arány köszönt vissza a hangtompítók engedélyezésével kapcsolatban. Az érdekképviseletek tehát ezeket az igényeket igyekezett érvényesíteni a jogszabályalkotóval folytatott egyeztetések során.
A szóban forgó eszközökkel kapcsolatban felmerülő vadászetikai dilemmákról szólva Bajdik Péter kiemelte: sosem az eszköz etikus vagy etikátlan, hanem a használója, az egyénnek kell meghúznia a határt, ahol egy berendezés segíti a vadászatot, de nem csökkenti minimálisra a vad esélyeit. Hozzátette: az elképzelések szerint a vonatkozó részletszabályozás, amelyeket a Vadgazdálkodási törvény várhatóan rövidesen módosuló végrehajtási rendelete tartalmaz majd, a vadászatra jogosultakra bízza majd a döntést, kívánnak-e engedélyt kérni az éjszakai célzást lehetővé tévő berendezések használatára, és kiknek is engedélyezik azt. A lakott területek közelében, az ASP elleni küzdelemben és a ragadozógazdálkodásban az éjjellátó célzóberendezések – még ha nem is oldják meg a problémát – egy hatékony részmegoldást kínálnak. A Vadászkamara álláspontja (amely megegyezik a jogszabályalkotóéval) az, hogy meghatározott, éjszaka ma is vadászható fajok elejtéséhez lehessen alkalmazni ezeket, hatósági engedély birtokában.
Ami a hangtompítót illeti, az általánosan engedélyezett lesz 2023. november 1-jétől, és ezt a döntést számos érv indokolja: elsősorban az egészségvédelem, a halláskárosodás megelőzése, de emellett a lakosság és a vadállomány nyugalma is.
A főtitkár aláhúzta: semelyik eszköz alkalmazását nem teszi kötelezővé a jogszabályalkotó. Emlékeztetett arra is: az új eszközök – így például a tűzfegyverek, a céltávcsövek, a vadkamerák, legújabban a drónok alkalmazása – megjelenésükkor mindig vitákat generáltak, generálnak. A konferencia célja nem a népszerűsítés, hanem az objektív véleményalkotáshoz szükséges információ és az alkalmazás feltételeiről szóló tájékoztatás biztosítása, hogy a jövőben ne legyenek félreértések az új eszközök használatához kapcsolódóan – zárta megnyitóbeszédét Bajdik Péter.
A konferencia befejeztével az elhangzottakat Kasuba András, a konferenciát szervező bizottság elnöke foglalta össze és értékelte. Köszönetet mondva a közreműködőknek, előadóknak úgy fogalmazott: a téma a jogszabályváltozások miatt rendkívül időszerű, az előadások pedig informatívak, hasznosak voltak. Úgy látja, hogy szükség van az új eszközökre a vadgazdálkodás eszköztárában, a vadászat etikussága pedig magukon a vadászokon múlik. Ami az elektronikus vadászati-vadgazdálkodási adminisztrációt – „elektronikus beírókönyvet” – illeti, ez szintén egy jó lehetőség lehet a jövőben. Végezetül Kasuba András megköszönte a Vadászkamara központja munkatársainak – köztük külön Rung Áron vadgazdálkodási főmunkatársnak, a konferenciát szervező Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Bizottság titkárának – munkáját.
VIDEOFELVÉTELEK
Megnyitó beszéd
Bajdik Péter, az Országos Magyar Vadászkamara főtitkára:
Előadások
A vadgazdálkodást segítő modern eszközök használatának jogi szabályozása
előadó: Kovács Ferenc főosztályvezető, Agrárminisztérium, Vadgazdálkodási Főosztály
kérdések és válaszok
az előadás prezentációja
(pdf formátum – kattintson a letöltéshez!)
A hangtompítók bemutatása, vadászati használatuk jellemzői
előadó: Szabián Norbert, műszaki igazgató, Polgári Kézilőfegyver és Lőszervizsgáló Kft.
kérdések és válaszok
az előadás prezentációja
(pdf formátum – kattintson a letöltéshez!)
Éjjellátó eszközök változatainak bemutatása a gyakorlati használat szempontjából
előadó: Kristóf József, tulajdonos, Spektív.hu
az előadás prezentációja
(pdf formátum – kattintson a letöltéshez!)
“Hagyomány és haladás” – Modern eszközök etikus használata a vadgazdálkodási, vadászati gyakorlatban
előadó: Gálos Csaba, hivatásos vadász, Regölyi „Kapos-Koppány” Vadásztársaság
az előadás prezentációja
(pdf formátum – kattintson a letöltéshez!)
Elektronikus hívók használata a ragadozógazdálkodásban
előadó: Horváth Mihály, igazgató, SEFAG Zrt., Lábodi Vadászerdészet
kérdések és válaszok
az előadás prezentációja
(pdf formátum – kattintson a letöltéshez!)
Gyakorlati tapasztalatok a vadgazdálkodási adminisztrációt támogató elektronikus nyilvántartó rendszerről
előadó: Jakus László, vadgazdálkodási ágazatvezető, SEFAG Zrt., Szántódi Erdészet
az előadás prezentációja
(pdf formátum – kattintson a letöltéshez!)
Zárszó
Kasuba András, az Országos Magyar Vadászkamara Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Bizottságának elnöke
Vadászat
Évzáró rendezvény a Szombathelyi Erdészeti Zrt.-nél
Évzáró rendezvényt szervezett a Szombathelyi Erdészeti Zrt.
Évzáró rendezvény adventi gondolatokkal, jótékonysággal, elismerések átadásával. A Szombathelyi Erdészeti Zrt. az évzáró ünnepségén adta át a hosszú időn keresztül kiváló munkát végzett munkatársaknak az elismeréseit, és hagyomány már a jótékonyság, valamint az is, hogy az eseményen egy-egy egyházi és ismert világi személyiség mondja el adventi, karácsonyi gondolatait. Idén az alapvető jogok biztosa, Kozma Ákos is részt vett a rendezvényen.
Az ünnepségen ARANY ERDÉSZCSILLAG A VAS VÁRMEGYEI ERDŐK SZOLGÁLATÁÉRT EMLÉKÉRMET vehetett át Bakó Csaba vezérigazgató-helyettes, erdőgazdálkodási igazgató, valamint Dolgos József kerületvezető erdész. Az ÉV ERDÉSZE címet Németh Péter kerületvezető erdész, az ÉV VADÁSZA díjat Perjési Balázs és Viserálek Martin kerületvezető vadász kapta.
Bugán József, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. vezérigazgatója számok helyett köszöntőjében a harmóniában működő természet világot összetartó erejéről beszélt, kiemelve, hogy az erdészek munkája a természet iránti alázat és tisztelet nélkül nem végezhető.
Az ausztriai Hagensdorf plébánosa, Szabó Eugen, Jenő atya Pornóapátiból származik. 1981-ben mindössze egy bibliával szökött át a határon, hogy szolgálhasson. Az adventi koszorú négy gyertyalángjának: a békének, a hitnek, a szeretetnek és reménynek a történetét elmesélve arra hívta fel a figyelmet, ha a láng el is alszik, minden kell valami, vagy valaki, aki feléleszti.
Alfons Mensdorff-Pouilly gróf, aki Vas vármegyében és a határ túloldalán is gazdálkodik, régi kapcsolatot ápol társaságunkkal, az erdészek jövő generációért végzett munkáját hangsúlyozta. Beszélt egy meghatározó kisgyermekkori karácsonyáról is, mikor 1956-ban szülei a Magyarországról Ausztriába menekülteknek, több száz embernek próbálták szebbé tenni az ünnepet. Édesanyja, gróf Erdődy Ilona a második világháború idején önkéntes ápolónőként és műtőasszisztensként sebesült honvédek ezreinek nyújtott segítséget.
A Szombathelyi Erdészeti Zrt. 2021-ben, egy ombudsmani vizsgálatnak köszönhetően került kapcsolatba a Vas Vármegyei Gyermekvédelmi Központ rumi Százholdas Pagony Különleges Gyermekotthonával. Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala által feltárt hiányosságok következtében indult az ombudsmani gyermekotthon-felújítási program, amelybe társaságunk is bekapcsolódott, és aktív segítőjévé vált a rumi otthonnak. Ezúttal nettó 1,9 millió forint értékben támogatjuk higiéniai, tisztító és tisztálkodó szerekkel az intézményt. Az adományt jelképesen Kázár Szilvia, az otthon vezetője vehette át.
Az alapvető jogok biztosa, Kozma Ákos sok-sok ajándékkal érkezett, a rumi gyerekek személyre szóló meglepetéseket kaptak tőle és munkatársaitól. Az ombudsman köszönetet mondott a gyermekotthonokban dolgozóknak, és hangsúlyozta, hogy neki és hivatalának kiemelt feladata a gyermekek védelme is. A jövő nemzedékéért végzett munka nagy felelősséggel jár. A természeti kincsekkel való gazdálkodást is úgy végzik az erdészek, hogy az erdők hasznából mindenki részesüljön, és a következő generációknak is jusson.
A rumi különleges gyermekotthon lakói kis műsorral: verssel, énekkel köszönték meg a támogatást és az ajándékokat. Évzáró rendezvényünkön ebben az évben is a Brenner-iskola kisdiákjai betlehemeztek. Nagyné Fekete Zita osztályfőnök vezetésével az intézmény tanulói rendszeres szereplői évzáróinknak. Köszönetként egy erdei iskola foglalkozásra hívtuk meg az osztályt a Stájer-házi Erdészeti Erdei Iskolánkba.
A betlehemező kisdiákok egyike az SMA-betegséggel küzdő Katona Olivér volt, aki egy kisfilmben mutatta be hétköznapjait, és arról is beszélt, hogy nyomozó szeretne lenni. Így hát adventi rendezvényünkön a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság munkatársaival közösen megleptük a csillogó szemű kisdiákokat, köztük a Olivért: tiszteletbeli nyomozó címet kapott, és megismerkedhetett Lupával, aki – ha nagy lesz -, kábítószerkereső kutya lesz. Ráadásként az osztály tavasszal eltölthet egy napot a rendőrségen, és megismerhetik a gyerekek a nyomozók munkáját.Az adventi ünnepségünkön a Művészeti Szakgimnázium Cselló Kvartettje közreműködött.
Áldott, békés ünnepeket kívánunk!
Forrás: Szombathelyi Erdészeti Zrt.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Vadászjegyváltás 2025/2025 évre
A digitális állampolgárság szerepe a vadászjegy érvényesítésében:
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Kedves Vadásztársak! Tájékoztatjuk Önöket, hogy a 2025/2026-os év vadászjegy kiadásának rendje az elmúlt évek tapasztalatai alapján módosul. Nem írunk ki időpontot a társaságoknak, hanem előre egyeztetett időpontban fogadjuk képviselőiket. Időpontot egyeztetni a kamara elérhetőségein: veszprem@omvk.hu, 88/422-298 lehet.
Kérjük, hogy az aláírt, kitöltött biztosítási nyilatkozattal, adatlappal jöjjenek vadászjegyet érvényesíteni:
Sportvadász adategyeztetési lap
Hivatásos vadász adategyeztetési lap
Biztosítási nyilatkozat
A plasztik kártyát nem kell elhozni, de érdemes ellenőrizni, hogy megvan-e, pótlásra kamaránknál van lehetőség 12.500 Ft ellenében.
A vadászjegy ára nem változik: Vadászjegy: 25.000 Ft
Kamarai tagdíj: 4.000 Ft (a 70. életévet betöltött kamarai tagok mentesülnek)
Biztosítás 3.000 Ft
összesen: 32.000 Ft / 28.000 Ft
A Vadászjegy érvényesítése online is lehetséges, ennek menete: a https://ugyfelszolgalat.omvk.hu/ weboldal
A Belügyminisztérium igényeinek megfelelően Ügyfélkapu használata (ezt a fenti weblap automatikusan lehetővé teszi, csupán az ügyfélkapus felhasználónév és jelszó megadása szükséges. Fontos, hogy fizetés csak online – bankkártyával – történhet.
2025. január 16-ától megszűnik az ügyfélkapu, és ez az online vadászjegyérvényesítést is érinti! további segítség:
https://omvk.hu/hir/vadaszjegyvaltas-megszunik-az-ugyfelkapu
2025. január 01-tól 2025. február 28-ig egyénileg lehet a vadászjegyet érvényesíttetni a 2025/2026 vadászati évre.
Ügyfélfogadás ezen időszakban:
Hétfő-Csütörtök 8-15 óra,
Péntek 8-12 óra között
Kamarai honlapunkon naprakész információkat talál ügyfélfogadásunkról, rendezvényeinkről.
Üdvözlettel: A Veszprém Vármegyei Vadászkamara dolgozói
Forrás: Veszprém Vármegyei Vadászkamara