Keressen minket

Horgászat

Tapasztalatok a dunai menyhal horgászatáról

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország vizeiben él egy különleges hal, ami a horgásztársadalom egy igen szűk rétegét a hideg, téli hónapokban a vízpartra csalja. A menyhal horgászata egyre nagyobb népszerűségnek örvend hazánkban. Amíg a bojlis horgászok és a szürkeharcsa horgászok készülődnek a szezonra, addig a menyhalasok sok-sok éjszakát ülnek kint a folyóvizeink mellett. A híres természetkutató, Herman Ottó szerint a menyhal a folyóvizeink mellett őshonos a Balatonban és a Fertő-tóban. Ezt a halfajt azonban kisebb tavakban ne is keressük. Ő egy igazi vadhal, ami a leghidegebb hetekben ébred fel a nyári álmából, és éli különleges életét.

Könye Géza osztotta meg a tapasztalatait dunai menyhal horgászatáról (Kép: Könye Géza – Agro Jager News)

Erre a különleges halra csak és kizárólag télen lehet horgászni, amikor hideg van. A menyhal nyáron is táplálkozik, de akkor, valamiért a horgászok nem tudják horogra csalni. Január második felében a tartós hideg napok száma jelentősen megugrott, így a menyhalhorgászok az ország különböző pontjain vallatták a vizet.

A következő interjúalanyunk Könye Géza, aki 2006-ban kezdte el a menyhal horgászatát. Géza, ha teheti, a szabadidejében horgászik. Télen egy kicsit nehezebb a hideg miatt pecázni, de a szenvedélyes horgásznak ez sem jelenthet akadályt.

Kérlek mesélj magadról! Hogy szerettél bele a menyhalakba?

Gyerekként a Bodrogon és a Tiszán horgászhattam, főleg a nyári szünetekben. Ez maradandó élményt okozott nekem. Mindenféle halat sikerült kifognom. Akkoriban nem volt lehetőségem horgászni a téli hónapokban. Egyszer, amikor még kis horgász voltam, hallottam egy történetet egy különleges halról, ami csak télen aktív. A körülmények akkor nem tették lehetővé a menyhal horgászatát. Amellett egy gyereknek nem is való a téli folyók melletti horgászat, főleg nem egyedül. Közben megváltoztak a lehetőségeim. Ekkor felcsillant a remény, hogy végre menyhalat is láthassak…

Egy igazi horgász nem riad meg a körülményektől (Kép: Könye Géza – Agro Jager News)

A lelkesedésem és a türelmem azonban a Dunán, alkalomról alkalomra kissé csökkent. Nem ment, nehezen ment a dunai horgászat. Az ólmok túl gyorsan fogytak. Amikor pedig minden optimális volt, maximum gébeket sikerült kifogni. Sokszor azt éreztem, hogy olyan a dunai horgászat, mint egy végeláthatatlan küzdelem. Amikor csak tehettem, folyamatosan azon gondolkoztam, vajon mit ronthatok el. Egyre többet olvastam, tanultam a hibáimból. Végezetül sikerült kifejleszteni a saját technikámat, ami elvezetett a dunai halakhoz. Sikerült megtörni a jeget, mindenféle halat sikerült horogra csalni. A menyhalhorgászat, azonban a téli hideg miatt nehezebb . Akinek nincs elég türelme, és nem elég edzett, előbb-utóbb lemorzsolódik.

Kérlek mesélj a dunai menyhalas tapasztalataidról!

2006-óta minden télen kint vagyok. A horgászat is egy művészet. Nincs két egyforma nap, időjárás, vízállás, mindig új körülményekhez kell alkalmazkodni. Az elmúlt évek során naplót vezettem: felírtam a vízhőmérséklet mellett a levegő hőmérsékletét, a vízállást, a fogás időpontját, és a halak adatait is. Saját adatbázist létesítettem a menyhalakról. Nincs titok, amit kaptam másoktól én is tovább szeretném adni a fiatalabb generáció részére. Általában feeder bottal horgászom. A végszerelékem végtelen egyszerű. Egy akkora csúszóólmot használok, ami képes megállítani az 50-70 cetiméter hosszú végszerelékemet. Emellett van egy kiszuperált pergető botom, ami erre a célra tökéletesen megfelel. Számos csalit kipróbáltam. Nekem az egyik nagyon bevált. Az pedig a géb… Az esetek jelentős többségében, tízből kilenc alkalommal meg is tudtam fogni a tökéletes csalihalat is, a legegyszerűbb technikával. Egy pici ólom, és úszó segítségével a kövezések mellett úsztatom a felkínált csalit, vagy úszó nélkül úsztatom.. Ha meg van a csali, azt kettévágom, és 2.0 vagy 3.0 horogra tűzöm fel. Körülbelül öt centiméteres csalit használok, amit a két végén megtűzök. Aki nem elég magabiztos, annak azt javaslom, hogy szerezzen be csalihalat boltból, mert elég nagy rizikó, ha valaki a helyszínen próbál meg gébet kifogni. Nem biztos, hogy elsőre sikerülni fog. Ezt a halfajt nyáron könnyű megfogni, télen azonban nehezebb! Az évek alatt kiderült, hogy a menyhal bármekkora horgot képes felvenni. A nagyobb horgok azért jobbak, mert nem képesek nagyon lenyelni és a fogás után könnyebben ki tudjuk szabadítani a horgot. Akkor van esélyünk leginkább menyhalat fogni, ha a vízállás a Dunán kisebb vagy átlagos, mert a menyhalak a kövezések körül keresnek élelmet. A menyhal egyébként egy falánk jószág. Egy esetet soha nem felejtek el: az egyik fogásnál az egyik menyhal szájában négy horgot láttam. Ebből egy az én horgom volt, kettő a szomszédomé, az első pedig ismeretlen horgásztól akadhatott meg. A hal képes akár fél óra elteltével újra felvenni a felkínált csalit..  A horgász barátommal nem akartuk elhinni, de tényleg így volt.

A menyhal nehezen horogra csalható hal. A menyus horgászok sokszor egymást erősítve ülnek kint a vízpartokon (Kép: Könye Géza – Agro Jager News)

A Duna azonban nagyon rapszodikus, semmi sem biztos, sikerre nincs garancia. Az egyik évben meg tudtam azt tenni, hogy egy hónapon keresztül minden este lemehettem egy kicsit pecázni. Egy darab mozdítás nem volt a boton. Ezt kudarcnak éltem-e meg? Egyáltalán nem. Vélhetően, akkor azon a szakaszon nem volt menyhal. 15 éves tapasztalatom alapján ki merem azt jelenteni, hogy a szürkület és a sötétedés utáni maximum két óra az optimális időszak a menyhal kézrekerítéséhez. A legelső, legkorábbi menyhalamat az egyik évben szeptember 14-én fogtam ki, amikor a vízhőmérséklet még csak 10 Celsius fokos volt. Saját tapasztalataim alapján az esetek többségében október közepétől tudok menyhalat fogni, de ez is sok tényezőtől függhet. Az ívás nem minden esetben befolyásoló tényező. Az ívást, szerintem nem a víz hőmérséklete határozza meg, hanem a nappalok hossza.  Azt figyeltem meg, hogy a menyhal – mint a szürkeharcsa – kifejezetten érzékeny a fényre. Azaz, ha erős a telehold, nem biztos, hogy látunk menyhalat… Ha viszont nagy, és koszos áradás jön, akár fényes nappal is megfoghatjuk!

A menyhal-mennyország a Dunán 2010-ig volt. Ez azt jelenti számokban kifejezve, hogy két-három pecázás alatt 10 percenként volt kapás és hal is… Amikor a vörösiszap-katasztrófa bekövetkezett, még azon a télen lehetett menyhalat fogni. Nem is aggódtunk, mert a szennyezés ellenére tudtunk halat fogni. Sajnos azonban valami megváltozott, mert 2014 évig alig-alig lehetett menyhalat látni. A mostani időszakban (2014-2022-es évek között) én azt látom, hogy a menyhal állománya folyamatosan erősödik. Az sem titok, hogy hova szoktam lejárni. A menyhalhorgászok egymással úriemberek. Hideg van, a Dunán mindig van elég hely. Szeretek lejárni a békásmegyeri kövezésre, a szentendrei hajókikötőhöz, és a pünkösdfürdői területre is. Egyik évben egy jó barátom kérte a segítségemet. A legjobb helyemre ültettem le, én pedig egy olyan helyre mentem el, ahol nem igazán tapasztaltam addig menyhalat. A sors viszont kiszámíthatatlan, főleg a menyusoknál. A barátomnak kapása sem volt, én pedig ki tudtam fogni egy darab menyhalat. Ennek az a tanulsága, hogy soha nem szabad feladni:  legyünk elég bátrak változtatni, és új helyeket kipróbálni.

Nemzetközi Természetvédelmi Fesztiválon elnyert második helyezésről készült film itt tekinthető meg:

A közösségi médiában, a Menyhal-Lota Fan Klub csoportban, azt látom, hogy egyre többen fognak menyhalat, aminek személy szerint nagyon örülök.

Aki még nem járt sikerrel, az ne késlekedjen. Körülbelül egy hónap maradt a menyhal horgászatára. Aki most lemarad, legközelebb csak ősszel próbálkozhat újból – összegezte tapasztalatait Könye Géza menyus horgász.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Képek forrása: Könye Géza

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

 

 

Horgászat

A négy kapitális harcsa

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Márkus Tamás egyszerre több kapitális harcsát akasztott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Kezdeném egy gyors bemutatkozással. Márkus Tamás, vagyok 41 éves. 10 éves korom óta horgászom. Ez alatt a 31 év alatt végigjártam az összes fajta horgászatot és az elmúlt 8 évben aktívan horgászok az édesvíz királyára, a harcsára! Ez alatt a harcsázásban is végigjártam mindent! Mindegyik stílusát kipróbáltam, de a spanolós módszer vált be a legjobban, nekem ez a legeredményesebb. Mikor elkezdtem harcsázni, a legegyszerűbb módszert választottam, a stupekozást. Majd volt szerencsém megismerni Újvári Bencét (Black cat teszthorgásza), aki beavatott a spanolós horgászatba.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Úgy döntöttem, hogy szintet kell lépnem és ezt a módszert fogom használni. Rá is ment egy évem, mire minden trükkjét elsajátítottam. Ez alatt az egy év alatt szinte nem is fogtam halat,de nem adtam fel. Jól is döntöttem, mert utána rengeteg szebbnél szebb harcsát fogtam. Volt már dolgom nem egy, 2 méter feletti harcsával, de mindig olyan fotóra vágytam,hogy 2 db 2 méter feletti harcsa legyen a terítéken. Március közepén, mikor kilátogattam a kedvenc horgászvizemre, akkor nem is hittem, hogy milyen horgászatban lesz részem. Ráadásul előtte való éjszaka nem is aludtam, úgy gondoltam, hogy majd horgászat közben pihenek.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Aki tudja, hogy milyen a harcsázás, az tisztában van vele, hogy ki kell ülni a halat. Szóval reggel érkeztem a tóra, gyors táborállítás, csalihalazás, majd helykeresés a szerelékeknek. Mire mindennel végeztem, már elmúlt dél. Behordtam a szerelékeket, délután 2 óra lett, mire minden rendeződött. Na, akkor pihenek… – gondoltam magamban,de fél óra sem telt el és jött az első kapás! Durva fárasztás, kemény kirohanások,tudtam, hogy ez egy jó hal lesz. Szerencsére van már tapasztalatom benne… Úgy is volt, 15 perces fárasztás után sikerült egy 225 cm-es harcsát fognom. Sikítottam egyet az örömtől!

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Lekötöttem a halat, bízva, hogy hátha most sikerül elcsípnem még egy kapitális példányt. Visszavittem a szerelékem és újra pihi. De az adrenalin dolgozott, úgyhogy nehezen aludtam el. Nem telt el fél óra és újra kapás. Most egy 160 cm-est fogtam. Lekötés és újrahúzás. Majd pihi. Estefelé brutális kapás és egy jó fárasztás. Tudtam, hogy ez is komoly hal lesz. Úgy is volt, 205 cm. És igen, megvan! Sikerült! Nagyon boldog voltam. Lekötés. 3. hal. Szuper. Visszahúztam, hogy sötétedés előtt ne járjam a vizet. És pihi próba. Mondanom sem kell, hogy hiába voltam fáradtabb, nehezen ment a pihenés. És sötétedésben újra kapás, egy 120 cm-es harcsa. Te jó ég! Mi jöhet még! Bár egyszer már volt egy hasonló pecám, de azok kisebbek voltak.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Újrahúzás, pihi, pici alvás és 11 óra után jött még egy 150 cm-es. Gondoltam, az ember így tervezzen pihenést! Persze csak csodálkoztam, hogy milyen peca ez. Na, újrahúzás. Épp, hogy megint egy kis alvás és következett egy hihetetlen kapás. Majdnem kitépte a botot a tartóból! Egy nagyon erős hal, nagyon kemény fárasztás. Kb 20 perc és megláttam! Ezt nem hiszem el, 2 méter feletti. (210 cm). Ezt már fel sem fogtam. 3 db 2 méter feletti hal! Hihetetlen. Nagyon örültem,de azért már éreztem,hogy fájnak a karjaim,de erőt vettem magamon és újrahúztam. Éjjel egy körül volt, mikor lefeküdtem. Le van kötve 3 db 2m feletti halam. Csak örültem magamban és nem hittem el. Majd elaludtam. Hajnal 3 után jött az, amire még csak gondolni sem mertem. Brutális kapás! Bevágás, majd zsinórt kér. Nem hittem el. Két kézzel kapaszkodtam a botban és nagyon húzott a hal, a karjaim nagyon fájtak már. Fárasztás közben jöttem rá, hogy nincs már több pányvám, amivel biztonságosan le tudom kötni a halat és ez nagyon jó hal lesz.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

Egy bő 20 perces birkózás után sikerült partra húznom az eddigi legnagyobb halam, 230 cm. Egy kisebb harcsát elengedtem, hogy ezt le tudjam kötni a reggeli fotózásig. És csak csodálkoztam!!! 4 db 2 méter feletti hal!!! Nem bírtam folytatni, pihentem. Még este szóltam egy barátomnak,hogy reggel legyen szíves jöjjön fotózni, mert van 2 komoly halam. Reggel ő sem hitt a szemének. A fáradtság miatt akkor még én sem fogtam fel, hogy milyen pecában volt részem.

Fotó: Márkus Tamás – Agro Jager News

A fotózás sem volt egyszerű ilyen nagy halakkal. Nem húztuk sokáig, mert a halak épsége mindennél fontosabb. Gyors fotózás után mindegyik épségben elúszott. Majd egy pici pihenés és pakolás. A következő napokban fogtam csak fel, hogy 4 db 2 méter feletti harcsát fogtam. Úristen!!! Fogtam már sok 2 méter feletti harcsát,de ilyen peca az életben csak egyszer van. Nem nagyon tudok hasonló fogásról Magyarországon. Hihetetlen,hogy milyen szerencsés vagyok. Aki horgászik, az tudja, hogy a horgászathoz szerencse is kell. Remélem egyszer minden harcsahorgásznak lesz ilyen pecában része.

Horgász baráti üdvözlettel: Márkus Tamás

Tovább olvasom

Horgászat

IV. Országos Harcsafogó Bajnokság I. forduló

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Országos harcsafogó bajnokság első fordulója, ami a Tiszalúci Holt-Tiszán került megrendezésre, ahol 34 csapat indult. Ha pontosak az értesüléseim, 18 csapat fogott harcsát, összesen több mint 40 körüli a darabszám, ebből közel 31 kg-os a legnagyobb harcsa. 16 csapatnak viszont nem sikerült az első fordulóban értékelhető halat fogni.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Mi, sajnos az utóbbiak táborát erősítjük, pedig mi is a legjobb tudásunk szerint próbáltunk helytállni, ahogy minden résztvevő csapat. Az időjárás nem volt kegyes a versenyzőkhöz, a felmelegedő idő után, a verseny első napján, egy komolyabb hidegfront érkezett esővel, lehűléssel, ez sajnos a harcsák kapókedvét visszavetette. Ennek ellenére több versenyző, köztük mi is, rengeteg radar által érzékelt harcsáról, vagy szemmel látható harcsára utaló jelekről számolt be, több nagytestűről is.

Köszönjük a lehetőséget, hogy egy ilyen színvonalas versenyen vehettünk részt, egy csodálatos, vadregényes helyszínen. Nagyon jól éreztük magunkat, remek embereket, csapatokat ismertünk meg, nagyon jó volt barátokkal horgászni, sokat tanultunk ismét. Jó peca volt, még annak ellenére is, hogy értékelhető harcsát nem fogtunk, de sok más halfajhoz volt szerencsénk. A második fordulóra jobban összeszedjük magunkat és bízunk a kegyes időjárásban. Gratulálunk minden résztvevő csapatnak, főleg a dobogósoknak.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Még egyszer köszönjük a szervezőknek, a MOHOSZ nak, Tamás Véghnak, de főleg Tiszalúcnak, a helyi horgászoknak, stégtulajdonosoknak az önzetlen segítséget és a hatalmas bizalmat, amit még szinte sosem tapasztaltunk. Magasra tette a lécet a remek szervezéssel Tiszalúc.

Minden horgásznak csak ajánlani tudjuk ezt a horgászvizet, aki még nem ismeri, nem fog csalódni, ha ellátogat a Tiszalúci Holt-Tiszára. Nem ismertük még ezt a vizet, de ezek után biztos, hogy vissza fogunk még jönni horgászni. Reméljük hogy jövőre is itt lesz megszervezve a harcsafogó bajnokság valamelyik fordulója.
Sok harcsát! Jó fogásokat! Görbüljön mindenkinek!

 

A cikk publikálást a szerző engedélyezte az Agro Jager News részére

Írta és fényképezte: Zsolna Mihály, a Vác Dunakanyar Catfish Team tagja

A Vác Dunakanyar Catfish Team Facebook oldala itt érhető el 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom

Horgászat

IV. Harcsafogó OB. első forduló, Tiszalúc

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Harcsafogó OB. első fordulója

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Bár az utolsó éjszaka sem hozta meg a harcsák étvágyát, a versenyzők mégha fáradtan is, de feltöltődve várták az utolsó órákat. A Tiszalúci Holt-Tisza vadregényes világa és a soha nem tapasztalt vendégszeretet megismételni való élményként él a versenyzőkben.

Fotó: MOHOSZ

Az utolsó 24 órában már csak azok a csapatok tudtak harcsát fogni, akik az adott szakaszon megtalálták éppen azokat a halakat, amelyek hajlandók voltak kellő intenzitással táplálkozni. Ez legjobban a címvédő HEBOSZ-MADCAT csapatának sikerült (Bodnár János, Sárvári Mátyás Márk, Sós János), akik címvédőként az utolsó éjjelen megfogott 28 kilogramm feletti harcsával végül magabiztosan nyerték az idei OB első fordulóját.

Fotó: MOHOSZ

Második helyen végzett a Yuki Fighters Team (Pokoraczki Adrián, Pokoraczki István, Takács Tibor) akik remekül kihasználták azt a rövid időszakot, amikor a harcsák még aktívan táplálkoztak. A harmadik helyezett Catfish Boys Team (ifj. Pölöskei Tibor, Megyesi Attila) is gyorsan megfogta halait a B szektorban, ahol a verseny második felében már egyáltalán nem táplálkoztak a harcsák.

Az első forduló végeredménye itt érhető el

Forrás: MOHOSZ

Tovább olvasom