Keressen minket

Horgászat

Tapasztalatok a fejes domolykó horgászatáról – GALÉRIÁVAL

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Hazánk területén él egy különleges ragadozó halfaj, amelyet kifejezetten nehéz kifogni.

Kemény Bence a Sió-, és Nádor-csatornán óriási jártasságot szerzett a fejes domolykó horgászatában​. (Kép: Kemény Bence – Agro Jager News)

1887-ben Herman Ottó így ír a fejes domolykóról:

„A fejes domolykó fürge, ügyes és óvatos hal, mely ifjú korában a hegyi vizekben igen magasra felhatol; – BENECKE 1000 métert mond, de bizonyos, hogy magasabbra is megyen; – nagyon falánk, úgy hogy felcseperedve békázik s ha szerét teheti, egerészik is, különben rovarevő; a folyóvizet szereti, de azért ott van elevenebb vizű tavakban, sőt a hévizek árkainak még melegebb részében is. A horgászok, élénksége miatt nagyon kedvelik.

Tetemes nagyságot ér el; 40 cm. nagyság mellett súlya egy kilogrammnál több.

Elterjedés: HECKEL a Szeben, Olt, Szamos, Maros, Dráva, Mura, Zala és Balaton vizét jegyezte fel; PETÉNYI a Duna, felső Vág, Garam, Tarcza, Dacsó-Lam, Mura vizeket említi; én a Berettyó, Bódva, Borzsa, Ipoly, Körös, Kraszna, Küküllő, Latorcza, Poprád, Rába, Sajó, Szernye, Vargyas, Füle, Kormos, Zagyva, Torna vizét tehetem hozzá.”  Herman Ottó (1887): A MAGYAR HALÁSZAT KÖNYVE. MÁSODIK KÖTET. 722. pp.

Az Agro Jager News következő interjúalanya Kemény Bence, aki Tolna megyében a Sió-, és Nádor-csatornán óriási jártasságot szerzett a fejes domolykó horgászatában. A fiatal horgász osztotta meg tapasztalait lapunkkal.

Sok kitartás kell a fejes domolykó horgászatához. Kemény Bence, a tavalyi szezonban 150 domolykót fogott ki. (Kép: Kemény Bence – Agro Jager News)

Kérlek mesélj magadról!

A horgászat már gyerekkoromban megfertőzött. A kezdetektől fogva csak pergettem. Sok minden mást is kipróbáltam, de ez az aktív horgászati mód lett a kedvencem. A horgászat része az életemnek. Most 20 éves vagyok. Minden szabadidőmet a vízpartok mellett töltöm, és „kergetem” ezeket a különleges halakat. Mivel nagyon jó helyen élek, körülbelül három perc utazás után ki is érek a kedvenc területeimre.

Az elmúlt években a csuka, és a süllő horgászatát is kitanultam. Mivel sporthorgász vagyok, mindig az új kihívásokat keresem. Volt olyan év, hogy megközelítőleg 200-300 csukát tudtam zsákmányolni. Gyerekkorom óta összesen öt darab halat vittem haza a konyhára. Az egyik alkalommal véletlenül kifogtam egy fejes domolykót. Ez véletlen volt? Mennyi domolykó élhet itt, ezekben a vizekben?  Eddig mit rontottam el…? Egy év telt el tanulással, majd a következő évben ráéreztem a domolykó fogására. Megközelítőleg 150 fejes domolykót fogtam ki, amit egytől egyig vissza is engedtem.

Mi a titka a fejes domolykó horgászatának? Te mit tartasz fontosnak?

 Itt Tolna megyében a Sió, és a Nádor-csatornán a fejes domolykó állománya erős. Amikor belelendültem a fogásukba, arra jöttem rá, hogy sokkal több domolykó él ezekben a vizekben mint én azt elsőre gondoltam.

Egy méretes fejes domolykó. (Kép: Kemény Bence – Agro Jager News)

A csukához képest, ez a halfaj teljesen más. Nagyon figyelmes, okos, figyel a részletekre, és jól lát. Ha gyanúsat észlel, abban a pillanatban eltűnik, nem lehet becsapni semmivel.  A felszerelésem egy lágy bot, aminek a dobósúlya 2-8 gramm. A bot vége tűspicces. Mivel a terep elég akadós, ezért nyolcas fonott damilt használok. A végszerelékem 26-os áttetsző fluor karbonból áll, amit nem, vagy kevésbé látnak meg. Ez körülbelül 80 centiméter hosszú.

A munkám miatt akár naponta kétszer is kimehetek a vízre horgászni. Nagyon sok időt töltöttem el a megfigyeléssel, és a faj tanulmányozásával. Kezdő horgászként meghallgattam mindenkit, és utána is olvastam a témának. Például a nagyobb egyedek magányosan élnek, ha rossz az idő (vihar, eső, szél, borultsággal párosul) akkor a fogások jóval darabosabbak lesznek. Ez azt jelenti számokra levetítve, hogy kisebb halaktól (25 cm), egészen az óriásokig (>40 cm) bármi összejöhet. A legnagyobb halaimat majdnem mindig ilyen időkben sikerült kifogjam. A fejes domolykó horgászatot csak türelemmel szabad végezni, másképp biztos nem fog működni. Vannak olyan időszakok, amikor se egy kapás, se egy ütés nem éri a felkínált csalit. Ez nagyon el tudja az ember kedvét venni. Ez a lemorzsolódási időszaka a domolykó horgászoknak. Ilyenkor derül ki az, hogy ki válhat igazi „domi” horgásszá. Nem a halért utazunk és kelünk korán, hanem az élményekért. A víz és a természet olyan nyugodtságot ad, amit semmi nem tud pótolni. Amikor megközelítem a vizet, azt nagyon lassan és óvatosan teszem meg. Még arra is odafigyelek, hogy az öltözékem színe hasonlítson a természetre, ami körülvesz bennünket. Mivel egyes helyeken a víz mélysége nem több mint 70 centiméter, ezért folyással felfele gumiruhában is szoktam pergetni. Hasonlóan mint a parton, a vízben is nagyon csöndben, lassan szabad mozogni. Eggyé kell válni a természettel, mert ha ez nem sikerül, bármeddig kergethetjük a domolykókat nem lesz kapásunk. A hónap kiválasztása sem mellékes. Áprilisban, amikor már jobb az idő, a felmelegedés előhozza őket. Nyáron a rekkenő melegben is lehet fogni domolykót. Ez mindig attól függ, hogy éppen milyen kedvük van és mennyire éhesek.

A csali választásnak szerintem egy a titka: minél kisebb legyen a felkínált gumihal vagy wobbler. Ha igazán nagy halat szeretnénk fogni maximum három-négy centis wobblerekkel próbálkozzunk.  Eddigi tapasztalataim alapján a sötétebb színű csalikat a nagyobb halak kedvelik. A kisebb halak viszont rajonganak az élénk színű wobblerekért és gumihalakért.

Fejes domolykóra horgászni művészet, amihez nagyon sok idő kell és kitartás szükséges. Minden nehézség ellenére egy nagyon sportos, igazi vadhal, ami sok örömet szerezhet a horgászoknak.  Mindenkinek más-más stratégia vált eddig be, de mindig vannak újítók, akik változtatják az addig bevált jól működő stratégiákat. Szívesen cserélnék tapasztalatot más domolykó horgásszal is. -nyilatkozta Kemény Bence.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Képek: Kemény Bence

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

 

 

 

 

Horgászat

IV. Harcsafogó OB. első forduló, Tiszalúc

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Harcsafogó OB. első fordulója

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Bár az utolsó éjszaka sem hozta meg a harcsák étvágyát, a versenyzők mégha fáradtan is, de feltöltődve várták az utolsó órákat. A Tiszalúci Holt-Tisza vadregényes világa és a soha nem tapasztalt vendégszeretet megismételni való élményként él a versenyzőkben.

Fotó: MOHOSZ

Az utolsó 24 órában már csak azok a csapatok tudtak harcsát fogni, akik az adott szakaszon megtalálták éppen azokat a halakat, amelyek hajlandók voltak kellő intenzitással táplálkozni. Ez legjobban a címvédő HEBOSZ-MADCAT csapatának sikerült (Bodnár János, Sárvári Mátyás Márk, Sós János), akik címvédőként az utolsó éjjelen megfogott 28 kilogramm feletti harcsával végül magabiztosan nyerték az idei OB első fordulóját.

Fotó: MOHOSZ

Második helyen végzett a Yuki Fighters Team (Pokoraczki Adrián, Pokoraczki István, Takács Tibor) akik remekül kihasználták azt a rövid időszakot, amikor a harcsák még aktívan táplálkoztak. A harmadik helyezett Catfish Boys Team (ifj. Pölöskei Tibor, Megyesi Attila) is gyorsan megfogta halait a B szektorban, ahol a verseny második felében már egyáltalán nem táplálkoztak a harcsák.

Az első forduló végeredménye itt érhető el

Forrás: MOHOSZ

Tovább olvasom

Horgászat

Óriás csuka Szurdokpüspökiben

Print Friendly, PDF & Email

Szurdokpüspökiben 1,22 méteres csukát fogtak:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Báthy Attila vagyok és imádok horgászni, már négy éves korom óta ez a hobbim. Egy számomra kedves helyen, a 21-es főút melletti Szurdokpüspökinél található kis tóra mentem vasárnap reggel Boros Zsolt tógazdához. Ez a kis tó nagyon különleges nekem, sok emlékem kötődik hozzá. Régebben itt, ezen a csodás helyen sikerült egy 7 kg-os csukát fognom pergetve. Most vasárnap pontyra mentem horgászni. Felszerelésem egy három librás bojlis bot, féder szerelék, 4-es horog, csalitüske és gumikukorica.

Fotó: Boros Zsolt tógazda – Agro Jager News

A tó egy kis “csücskének” nevezett helyéről dobáltam, mert ott volt a legjobb esélyem a pontyok elkapására. És tényleg, sikerült fognom két gyönyörű pontyot, egy 5 kg-ost és egy 7 kg-ost, de miután megcsodáltam őket, visszaengedtem mindkettőt a tóba és folytattam a pecát. Délben aztán egy nagyobb kihívással találkoztam. Egy hatalmas hal ráharapott a horogra és azonnal húzni kezdett. Sokáig tartott, mire sikerült megfárasztanom, de megérte! Mivel egyedül voltam, így Boros Zsolti bácsi sietett a segítségemre. A szák kicsinek bizonyult, mert többször is kiszaladt belőle a hal, de nem adtuk fel. Zsolti bácsi hozott egy nagyobb merítőhálót és az már elegendőnek bizonyult.

A halnak hatalmas feje és szemei voltak, nem is csoda, hiszen 1,22 méter hosszú és 11,5 kg volt a súlya! Nagyon boldog voltam, hogy sikerült megfognom ezt az álomhalat. Természetesen a mérés és fényképezés után a halat visszaengedtük a tóba, méltó helyére. Köszönettel tartozom Zsolti bácsinak, aki kiskorom óta mindig is szívesen fogadott e fantasztikus helyen. Kívánom mindenkinek, hogy ilyen szép fogásokkal lepje meg őket a tó, ami téged is vár!

Sok sikert és jó horgászatot mindenkinek!

Báthy Attila korábbi fogásai:

 

Írta:  Báthy Attila sporthorgász

Boros Zsolt tógazda elérhetősége: sprinter033@freemail.hu

 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom

Horgászat

Márnahorgászat a gyakorlatban

Print Friendly, PDF & Email

Czirják Viktor osztotta meg tapasztalait a márna fogásáról:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Mivel úgy érzem, van rá igény, írok pár gondolatot a nagytestű márnák horgászatáról, a saját szemszögemből.

Fotó: Czirják Viktor- Agro Jager News

Nagytestű márna számomra a három kiló feletti. Én a dunántúli folyókat járom (Rába, Dráva, Duna), szerencsére ezek a vizek szép állománnyal rendelkeznek. Az év minden napján van gyakorlatilag esély, persze az ívási időben én sem piszkálom őket, de igazán ilyenkor és késő ősszel lehet becsapni a nagyokat. Ez legtöbbször csak néhány nap, amikor egy peca alkalmával akár 8-10 darabot is fogok, három kiló körüli átlagsúlyban.

Fotó: Czirják Viktor- Agro Jager News

Ilyenkor a nagyjából hasonló méretűek csapatokban vonulnak szaporodni, adott helyeken elidőzve akár napokig. Akkor kell ott lenni… Na, de hol? Egyrészt nyilván nem adok pontos koordinátákat, ráadásul különböző méretű folyókon is másképp viselkednek.

Az alapvető kulcs tehát a hely és az idő. Ami azonos a nagy (Duna, Dráva) és a közepes (Rába) folyókon, hogy jellemzően a nagyobb gödrök, medencék, törések alatt és felett állomásoznak ilyenkor egy ideig. Nem benn a gödörben, hanem azok környékén, gyakran alig méteres vízben. Mutatják magukat, sokszor napközben is!

Fotó: Czirják Viktor- Agro Jager News

Ehhez szorosan kapcsolódik, hogy ebben az időszakban nem etetek. Nincs értelme, nem fog a csapat ráállni, inkább figyelek egy darabig az adott helyen. El fogja árulni magát… Ez adja a módszert is, a leghatékonyabb a fenekezés, de a boló is jó lehet. Rakóssal általában nehéz elérni sajnos ilyenkor. Én erős feder botokat használok, vékony fonott zsinórt, 30-as mono előke, minimum 2-es vastag húsú horog. Szigorúan végólmos megoldás.

Fotó: Czirják Viktor- Agro Jager News

A súly tekintetében két megoldás van. Van a helyben tartott (120-200 gramm), sodrás függvényében, illetve a görgetés alternatív változata ugyanazon a helyen 50 -80 grammal, az adott pályát végigkopogtatva. Általában az utóbbi a jobb most. Előke legalább 70 centi hosszú.

Természetesen a fényváltás és a teljes sötétség a legjobb időszak, akad napközben is, de hangsúlyozom, hogy a hely a legfontosabb! Többet ér tíz percet figyelni, mint akár egyetlen gombócot is dobni… (nyáron, ősz elején kell etetni!)
Csali nem bonyolult most. Favorit a vastag esőgiliszta, utána jön a sajt és biztos furcsa lesz, de a csemege kukorica is nagyon jó. Jók lehetnek bizonyos ízű waftersek is.

Fotó: Czirják Viktor- Agro Jager News

Giliszta általában kettő, néhány helyen tűzve. Sajt 1,5*2 centi kb, szilikon szálra fűzve. Csontit ilyenkor nem használok. (később annál többet) Gyakran dobok újat, figyelve, hogy hol fordulnak. Ha nincs kapás tíz percig, új dobás, vagy csali csere. Esetleg változtatok a módszeren (görgetés VS fix helyen).

Fotó: Czirják Viktor- Agro Jager News

Nekem az áradó víz a barátom. Sok nagy halat fogok olyankor. Nem kell félni tőle, eszik akkor is, sőt…

Hogyan állítsuk össze jól a szerelékünket?

A főzsinór minden esetben fonott legyen (0,14 mm), aminek számos előnye van a horgászat közben. (A fényképen technikai okok miatt monofil zsinór szerepel.)

1. A főzsinór végére  kössünk egy véghurkot:

Fotó: Czirják Viktor- Agro Jager News

2. Hurkoljunk bele egy erős karabinert:

Fotó: Czirják Viktor- Agro Jager News

3. A szerelékünk most körülbelül így néz ki:

Fotó: Czirják Viktor- Agro Jager News

4. Kössünk fluor zsinórból egy legalább 70 centis előket. Egyik végén egyszerű véghurok, másik végén a kettes méretű horog. Zsinór minimum 0.30 mm. Arasznyira kössünk egy páternoszter hurkot:

Fotó: Czirják Viktor- Agro Jager News

5. A szerelék végén kettes méretű horgot kössünk fel:

Fotó: Czirják Viktor- Agro Jager News

6. Hurkoljuk bele a páternoszter fülbe az előkét. Értelemszerűen a karabinerbe kapcsoljuk a megfelelő méretű ólmot. A következő típusokat ajánlom: kanál, tallér alakú.

Véleményem szerint a leggyorsabban szerelhető, leghatékonyabb montázs. Nekem harminc éve ez van használatban…

Egy szebb márna. Fotó: Czirják Viktor- Agro Jager News

Írta és fényképezte: Czirják Viktor

Tovább olvasom