Vadászat
A vadgazdálkodásban mindig szezon van
A vadásztársaságoknál az ősz az átállás ideje. Az őzbak vadászat befejezése után az aktuális teendőkről beszélgettünk Furák Jánossal, az Orosházi Dózsa Vadásztársaság elnökével. Hamar kiderült, hogy a vadászoknál mindig szezon van. Vagy ilyen, vagy olyan, de szezon.
– Október elejével lezárult az őzbak vadászata. Ebben az évben nem panaszkodhatunk az eredményre, sem gazdasági értelemben, sem pedig a trófeák tekintetében. Idén is sikerült néhány érmes bakot terítékre hozniuk a vadászainknak. Mint általában, úgy nálunk is, a bak vadászat két fronton zajlik. Egyrészt vadásztatunk, amiből a társaságnak bevétele származik, másrészt tagjaink is vadásznak, a kisebb, illetve a selejt bakokat ők ejtik el – kezdi a beszámolót az elnök.
A puska szól tovább, hisz a bakok után következik a tarvad vadászata. Azokat a sutákat, amelyek nem vezetnek gidát, a gyenge, esetleg beteg példányokat lövik ki a vadászok. Minden területnek van egy bizonyos vadeltartó képessége. Ha engedik túlszaporodni a területen a vadat, akkor ez szinte bizonyosan az állomány minőségének a rovására megy. Megyei szinten határozzák meg, mennyi tarvadat szükséges kilőni. Az őszi selejtező tarvadvadászatból származó vadhúst természetesen a vadásztársaság értékesíti. Ezt a gyérítő fázist is a tagok, illetve a vadőrök végzik.
Október közepén elkezdődött a vadállomány szoktató etetése. Ennek a jelentősége majd csak télen látszik meg, amikor beáll a kemény hideg, a hó, addigra az állomány már tudja, hogy a túléléséhez szükséges táplálékot hol találja meg. A takarmányt a megfelelő helyre – vadetetőkhöz – kiszórják, majd a vadőrök rendszeresen ellenőrzik. Ha a vad felette, megismétlik az élelem kihelyezést.
– Az elmúlt évben közel négyszáz mázsa szemes takarmányt hordtunk ki. A kihelyezett élelem mennyisége nagyban függ a tél hosszúságától és keménységétől. Nagyobb teleken a takarmány mennyisége elérheti a hatszáz mázsát is. Ezt a takarmányt a társaságunk vásárolja, mi magunk nem igen termelünk takarmányt. Idén elkezdtük egy speciális magkeverék vetését, amely a szakirodalom szerint három-négy évig szolgál táplálékul a vadnak, emellett búvóhelyet is nyújt számára. A szemes takarmány mellett kapnak a vadak egy speciális összetételű, vitaminban gazdag vadtápot is. Ez a születendő gidák kondícióját, illetve a bakok agancsnövekedését is előnyösen befolyásolja – részletezi az elnök.
Az agancsfelrakásban – tudományosan bizonyítottan – szerepe van az éves napsütéses órák számának, illetve a a vadak nyugalma biztosításának. Ennek érdekében a Dózsa Vadásztársaságnál a tarvad vadászatát decemberre igyekeznek befejezni és azután csak etetik, gondozzák, figyelik, de nem háborgatják őket.
A társaság szezonális teendői között előkelő helyet foglal el az élőnyúlbefogás. November, december, január ennek az ideje, de főként az időjárás határozza meg. Addig is míg előkerülnek a befogó hálók, lédús takarmánnyal etetik a nyulakat is.
– Sajnos évről évre egyre kevesebb a nyúl. Csak azt tudjuk tenni, hogy a ragadozók állományát gyérítjük. Lövünk is ki a rókából, nyestből stb., amire negedélyünk van és csapdázunk is, de ez csak részmegoldás. A ragadozó madarak azonban védettek és egyre több van belőlük. A héja például tavasszal egész nyúlcsaládokat irt ki. Szomorú is vagyok e miatt, hogy a hasznos vadnak nincs olyan becsülete, amely megilletné – zárja a nyúlkérdést Furák János.
Az apróvadas területek – mint a mi vidékünk – egyik fő zsákmányállata a fácán. Már hosszú évek óta a vadásztársaságok tenyésztik is ezt a madarat. Az elmúlt évben a Dózsa VT ezer fácánt nevelt, melynek mintegy fele a kakas. A fácántyúkokat szabadon engedik a későbbi természetes szaporulat reményében. A kakasokat is, de ezek nagyobb részét a tizenkét vadászati napon, társas vadászatokon vissza is vadásszák.
A vadászati év vége – február huszonnyolcadika – még messze van, mérleget vonni még korai volna. Orosháza két vadásztársaságánál addig is folyik tovább a munka, a tervszerű vadgazdálkodás, hisz náluk mindig szezon van. Vagy ilyen, vagy olyan, de szezon…
oroscafe.hu
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31