Keressen minket

Mezőgazdaság

Jakab István MAGOSZ elnöke ismertette az Európai Bizottság Zöld megegyezés programját

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Nagy port vert fel a küszöbön álló, új európai uniós agrárpolitikának azon része, amely 2030-ig felével csökkentené a mezőgazdaságban használt vegyszerek mennyiségét és a műtrágya felhasználást 20%-kal vetné vissza. Velkovics Vilmos,  a Hír Tv műsorvezetője Jakab Istvánt, a MAGOSZ elnökét arról kérdezte, hogy ez mit jelenthet Magyarország számára, hogyan lehet meggyőzni erről a magyar gazdákat? Jakab István kifejtette: hogy erről nem csak a magyar gazdákat nem lehet meggyőzni, hanem az Európai Unió összes gazdája sem támogatja az új politikai célokat. 

Jakab István, a MAGOSZ elnöke

A Green Deal,  azaz a Zöld megállapodás előkészítésekor nem hívták meg az európai mezőgazdasági biztost sem – vágott bele Jakab István az interjúba. A fontosabb növényvédőszerek kivonása mellett az ökoterületek nagyságát 30%-ra akarják felemelni. Mezőgazdasági támogatást az kaphat, aki betartja ezeket a szigorú előírásokat, ám a gazdák így kevesebbet tudnak előállítani, és a minőség sem lesz annyira jó. Akkor hol kell az okot keresni? – tette fel a kérdést Velkovics Vilmos.

A harmadik országok esetében ezeket a követelményeket nem kell betartani, nem kérik számon az ezekben az országokban dolgozó, termelő gazdákat. Évek óta hangsúlyozzuk azt, hogy amit megkövetelnek tőlünk, ugyanazon szavályokat követeljék meg azoktól is, akik ide importálnak – mondta Jakab István elnök. Hiszen azonos áron és azonos piacon versenyzünk egymással az Európai Unión belül, jelentette ki az Európai Unió a Német Paraszt Szövetségének az elnöke is. 

Az európai gazdák legnagyobb érdekképviseleti szervezeteként működő COPA-COGECA elnöke is azt mondta, hogy a saját piacainkon veretnek meg bennünket az unión kívüli országok. Ez ellehetetlenítené az uniós gazdákat. Jakab István szerint ez a megállapodás egy atombomba az uniós gazdák számára. Most fogadták el éppen az ukrán földtörvényt, ahol 41 millió hektár kiváló minőségű termőföldön amerikai és európai nagybefektetők jelentek meg, és úgy látszik, hogy saját termékeiknek készítenek most elő piacot az Európai Unión belül.

Azok a nagy cégek, akiktől elvárnák ezeket a szigorú szabályok betartását az Unió területén belül, most ezek a cégek vásárolhatnak termőföldet Ukrajnában, ahol senki nem fogja majd ellenőrizni a szabályok betartását. 

A baromfi esetében már láthattuk mi történik a piacon, amikor más vágási móddal és cikkszámmal ellátva hozzák be továbbra is Ukrajnából azt a baromfit, aminek az előállítását ott nem ellenőrzik. Ez egy nagyon veszélyes játék, nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek az Európai Unió gazdái – véli Jakab István. Az Európai Unió gazdái  eddig is nagyon jó minőségű és egészséges élelmiszert állítottak elő. Pontosan ott van a baj, amikor harmadik országból érkezik be a termék.  Az ökológiai gazdálkodással kapcsolatban – jegyezte meg Jakab István, hogy az senkit nem zavar, hogy a kiirtott esőerdők helyén állítják elő a szóját Brazíliában, amit ezt követően importálnak az Európai Unióba. Közben nekünk megmondják, hogy jelentős méretű mezőgazdasági területeken nagyobb intenzitással nem végezhetünk öntözést azért,  hogy nagyobb hozamokat tudjunk elérni itt Magyarországon.

Az Európai Unió költségvetését 20 %-kal akarják csökkenteni, ugyanakkor a nagy uniós államok – az északi államok – nem nagyon akarnak befizetni. Az MFF (Szerk: EU hosszú távú költségvetésére vonatkozó első javaslata)  még nem került elfogadásra, már késésben vagyunk, Eközben a Bizottság egy éves átmenetet javasol a Green Deal elfogadására. Ez az átmeneti időszak nem lesz elég. A Tanács és a Parlament két éves átmenetet javasol, ezt a Bizottság most megtámadta. Ha a Bizottság kéri, akkor abban az esetben már egységes egyhangú döntésre van szükség, ezért rendkívüli parlamenti ülés lesz jövő héten hétfőn (2020. július 20-án). Én magam is felkívánok szólalni a vitában, ezt nem lehet tűrni. Nem véletlen, hogy az egész uniós gazdatársadalom tiltakozik a megállapodás ellen – tette hozzá Jakab István.

Jakab Istvánnal az interjút készítette Velkovics Vilmos műsorvezető, amely a Hír TV Magyarország Élőben – című műsorában hangzott el.

A cikket a Hír TV műsora nyomán átdolgozta: Dr. Szilágyi Gergely PhD

Fotó: Screenshot, Hir TV

Mezőgazdaság

Lezárult a FAO Európai Regionális Konferencia az agrár-élelmezési rendszerek megújításáról

Print Friendly, PDF & Email

Konferenciát szerveztek a FAO római központjában

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Róma, 2024. május 17. – Négy nap intenzív tanácskozás után az eurázsiai agrár-élelmezési rendszerek megújításáról ma véget ért az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) Európai Regionális Konferenciájának 34. Ülésszaka.

©FAO/Giuseppe Carotenuto

A Regionális Konferencia Európa és Közép-Ázsia 53 országa számára kínált lehetőséget a tapasztalataik és jógyakorlataik, illetve a térséget sújtó számos kihívásra (mint az ukrajnai háború vagy a klímaválság) adott lehetséges válaszok megosztásához.

A FAO római központjában négy napon át zajló tanácskozás hozzásegítette a FAO-t azon prioritások meghatározásához, melyek révén „többet és jobbat tud elérni” – hangsúlyozta a FAO főigazgató Csü Tung-jü.

A FAO főigazgatója egyúttal megköszönte Vlagyimir Boleának, a Moldovai Köztársaság Miniszterelnök-helyettesének és a Mezőgazdaságért és az Élelmiszeriparért Felelős Miniszterének, az ülés türelmes levezetését.

A számos rendezvényt magába foglaló május 14-én kezdődött római konferencia foglalkozott többek között az innováció és a digitalizáció szerepével a természeti erőforrásaink fenntartható használatában. Ezen miniszteri kerekasztal, amelyen Magyarország Agrárminisztere, Nagy István videóüzenet formájában vett részt, témája volt a klímaváltozásnak ellenálló és alacsony kibocsátással járó megközelítések alkalmazása kontinensünk föld- és erdőhasználatában és vízgazdálkodásában.

A Regionális Konferencia utat mutatott a FAO jobb termelési feltételeket, jobb táplálkozást, jobb környezetet és jobb életet előrevetítő keretrendszerének, illetve a Fenntartható Fejlődési Célok – különösen az éhezés és a táplálkozási problémák felszámolását előrevetítő kettes számú cél – megvalósításához, melyek kulcsfontosságúak Európa és Közép-Ázsia lakosságának.

A résztvevők megvitathatták a közös ügyeket, mint az éghajlatváltozás kezelése az agrárium szempontjából, a vízgazdálkodás, az agrár-élelmezési rendszerek valós költsége vagy a sáska elleni ökotudatos küzdelem.

Az országok képviselői muníciót kaptak ahhoz is, hogyan gondolkodjanak az élelmezés és a mezőgazdaság jövőjéről hosszú távon. Az ennek dedikált rendezvényen több eltérő forgatókönyvet szimulálva tudtak reflektálni a rövid távú behatások és a jövőbeli trendek közti összefüggésekre.

A tengeri összeköttetés nélküli országok kihívásai

Egy másik esemény az agrár-élelmezési rendszerek átalakításának kihívásaira fókuszált a tengerparttal nem rendelkező fejlődő országok szempontjából.

A tengerparthoz való közvetlen hozzáférés hiánya miatt ezen országokban jelentősen megnövekedtek a szállítmányozási költségek, nehezített a nemzetközi piacokhoz való hozzáférés, mely tényezők érdemben akadályozhatják a mezőgazdaság fejlődését és az élelmezésbiztonságot. A klímaváltozás negatív hatásai komoly terhet jelentenek számukra, amire példa volt 2022-ben a súlyos aszály a Moldovai Köztársaságban vagy az idei áradások Kazahsztánban.

Azonban ezen kihívásokban egyúttal lehetőséget is kínálnak – hangsúlyozta a FAO főigazgatója a ma reggeli eseményen.

„Az innováció, erős partnerségek és a technológiában rejlő lehetőségek kiaknázásával a tengeri összeköttetés nélküli országok képesek lehetnek a nagyobb gazdasági növekedésre, az élelmezésbiztonság garantálására és a klímaváltozás hatásainak csökkentésére,” – mondta.

Forrás: FAO

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Rekordszintű búzatermés várható

Print Friendly, PDF & Email

Amerikai Egyesült Államok Agrárminisztériumának (USDA) májusi előrejelzése:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Amerikai Egyesült Államok Agrárminisztériumának (USDA) májusi előrevetítésében először tették közzé a búza 2024/2025. gazdasági évre vonatkozó globális termésvárakozásait, amelyben 798 millió tonna (+1 százalék) rekordtermést jeleznek. Kínában és Indiában egyaránt 3,4 millió tonnával, korábban nem látott szintre emelkedhet a termés (sorrendben 140 és 114 millió tonnára), elsősorban a kormányzati támogatási programoknak köszönhetően.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A magas búzaárak Pakisztánban magasabb vetésterületet eredményeznek, így 1,8 millió tonnával 30 millió tonnára nőhet a kibocsátás. Kanadában 34 millió tonna (+6 százalék), az Egyesült Államokban pedig csaknem 51 millió tonna (+2,5 százalék) búzatermést várnak. A déli féltekén a termelők csak nemrég kezdték meg a vetést, de a kezdeti kilátások Ausztráliában, Argentínában és Brazíliában is kedvezőek. Ezzel szemben az Európai Unióban a sok csapadék miatt tavaly ősszel kevesebb búzát vetettek, ami kisebb termést eredményezhet (132 millió tonna). Oroszországban a hozamok várhatóan alacsonyabbak lesznek, ami 3,5 millió tonnával (88 millió tonnára) csökkentheti a termést. Ukrajna az előrejelzések szerint 2012/2013 óta a legkisebb búzatermést (21 millió tonna) arathatja. A várható globális felhasználás 802 millió tonna lehet (+2 millió tonna), mivel a magasabb élelmiszer-, vetőmag- és ipari felhasználás némileg ellensúlyozza az alacsonyabb takarmány- és egyéb felhasználást. A kereskedelemben 215 millió tonna (–2 százalék) búza fordulhat meg, a világ legnagyobb búzaimportőre Egyiptom, exportőre pedig Oroszország lehet a 2024/2025. gazdasági évben. A zárókészletek az előrejelzések szerint csaknem 2 százalékkal 254 millió tonnára csökkenhetnek a szezon végére.

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 65,9 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával május első hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbitól 17 százalékkal maradt el. A takarmánybúza 63,9 ezer forint/tonna termelői áron (–18 százalék) cserélt gazdát ugyanekkor.

Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon (2022–2024)

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Gabona és ipari növények című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 9. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újabb segítség a gazdáknak – Magasabb jövedéki adó visszatérítés jár a gázolaj után

Print Friendly, PDF & Email

Jelentősen megemelték a gázolaj után visszaigényelhető adó mértékét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A kormány újabb intézkedéssel segíti a gazdákat. Megjelent az a kormányrendelet, amely rögzíti, hogy 2024. május 1-től a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj után visszaigényelhető adó mértéke 90 százalékra emelkedik. A magyar kormány ígéretének megfelelően a gabonaágazat helyzetének javítását célzó ötpontos intézkedéscsomagjának egyik elemeként döntött a jövedéki adó visszatérítés növeléséről – jelentette be Nagy István agrárminiszter. 

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Nagy István ismertette, hogy az európai agráriumban kialakult piaci zavarok miatt, melyet elsősorban az Ukrajnából korlátozások nélkül beáramló termények dömpingje okoz, a magyar kormányzat újabb segítségnyújtásként a gázolaj után fizetett adó visszaigénylés mértékének módosításáról döntött. A korábbi szabályozás szerint a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj után megfizetett adónak a világpiaci ártól függően eddig 86, illetve 87 százaléka volt visszaigényelhető, míg az ezt megelőző években ez mindössze 82, illetve 83,5 százalékban került meghatározásra. Ezt emeli most a kormány 90, illetve 90,5 százalékra, ami hektáronként átlagosan mintegy 400 forintos többletet jelent a gazdálkodónak. Ez az intézkedés nagyságrendileg összesen 1-2 milliárd forintnyi éves többlettámogatást eredményez az agrárágazat számára – sorolta.

Míg számos uniós tagállamban a gazdálkodók a gázolaj adó visszatérítésének megvonása miatt adnak hangot elégedetlenségüknek, addig Magyarországon emelkedik a visszatérítés mértéke – hangsúlyozta.

A tárcavezető közölte, a tavalyi évben ezen a jogcímen összesen 22,8 milliárd forinthoz jutottak a gazdálkodók a hazai költségvetésből. Kiemelte azt is, hogy a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adó visszaigénylésnél az elszámolható gázolaj mennyisége továbbra is évente maximum 97 liter lehet hektáronként.

Forrás: AM

Tovább olvasom