Keressen minket

Horgászat

Tapasztalatok a Duna ausztriai szakaszáról – harcsára lestünk

Print Friendly, PDF & Email

A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar hallgatójaként számos olyan diákkal sikerült megismerkednem, akinek mindene a vadászat vagy éppen a horgászat. Bercek Tiborral egy az alma materünk, én egy évvel hamarabb végeztem, míg ő egy évvel később kezdte az iskolát. Tibor szívéhet mindig is horgászat állt közelebb, mint a vadászat. Horgoson nőtt fel a Vajdaságban, ahol  az édesapjától és a nagyapjától leshette el a horgászat fortélyait – jóformán a nyarakat a Tiszán töltötte – így útrvalónak ezt kapta a batyujába s horgászattal tölti a szabadidejét, ha teheti. Az élet eközben Ausztriáig sodorta, szemben az árral, felfelé, ahol a szenvedélyes tiszai horgászból ma már szenvedélyes dunai horgásszá vált – persze a tanuló pénzt a Duna is beszedte. Bercek Tibor mesélt az osztrák Dunáról és az ottani harcsás kalandjairól. 

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar hallgatójaként számos olyan diákkal sikerült megismerkednem, akinek mindene a vadászat vagy éppen a horgászat. Bercek Tiborral egy az alma materünk, én egy évvel hamarabb végeztem, míg ő egy évvel később kezdte az iskolát. Tibor szívéhez mindig is horgászat állt közelebb, mint a vadászat. Horgoson nőtt fel, a Vajdaságban, ahol  az édesapjától és a nagyapjától leshette el a horgászat fortélyait. Jóformán a nyarakat a Tiszán töltötte – így útravalónak ezt kapta a batyujába s horgászattal tölti a szabadidejét, ha teheti. Az élet eközben Ausztriáig sodorta, szemben az árral, felfelé, ahol a szenvedélyes tiszai horgászból ma már szenvedélyes dunai horgásszá vált – persze a tanuló pénzt a Duna is beszedte. Bercek Tibor mesélt az osztrák Dunáról és az ottani harcsás kalandjairól. 

Egy szép szürkeharcsa Ausztriából (Kép: Bercek Tibor)

A Tiszán és a Dunán a horgászat, annyira eltérő mint Kelet-, vagy Nyugat-Magyarország. Amíg valaki sikeresnek számít a Tiszán, addig ismeretlenként, tapasztalat nélkül, jóval szerényebb eredményeket ér el, az amúgy méltán híres nagy Dunán. Másrészt tisztában kell lennünk azzal is, hogy míg Magyarországon és a Vajdaságban a horgászok egymást jócskán segítik, vagy legalábbis törekednek arra, hogy segíthessenek, idegen vizeken csak magunkra számíthatunk!

A Tiszától és a Vajdaságtól soha nem lehet elszakadni. A motorcsónak adta szabadság nincs meg Ausztriában (Kép: Bercek Tibor)

Bécsben, a XXI. kerület, Florisdorfi szakaszán kezdte el a horgászatot a vajdasági horgász. A legnagyobb különbség a folyó karakterisztikája mellett az, hogy a horgászati szabályok teljesen eltérőek a hazai, vagy a szerbiai szabályozástól.

Egy szép szürkeharcsa a Tiszából (Kép: Bercek Tibor)

Ausztriában sokkal szigorúbb intézkedéseket vezettek be. Az egyik legfontosabb mind közül, hogy nem lehet csónakból horgászni és szigorúan tilos a halradar használata, amelyekhez súlyos büntetések is párosulnak.

A békés halak horgászata nem egyszerű feladat sem a Tiszán, sem a Dunán (Kép: Bercek Tibor)

Amíg a Tisza viszonylag könnyen kiismerhető és bárhova eljuthatunk, addig a Duna teljesen más. A Dunán a helyismeret rendívül fontos. A horgászatot mindig cseppólommal kezdjük és tapogatjuk le a rejtett, számunkra új vízi világot. A harcsa esetében legfontosabb a gödrök ismerete. Tudnunk kell azt is, hogy a harcsa főleg az éjszakai órákat kedveli, ám a Duna méretei és adottsága, ezt a szabályt teljesen felülírja.

Egy méreten aluli kisharcsa a Tiszából (Kép: Bercek Tibor)

Jó helyismerettel, szerencsével, bármikor lehet halat fogni a Dunán. Tibi szerint a nappali pihenőhelyek zavaros vizeiben a harcsák horogra csalhatók, de Ausztriában kizárólag elágazás nélküli horoggal szabad horgászni. A másik fontos tudnivaló, hogy élőcsalit – halat – nem lehet felkínálni a nagytestű ragazdozók számára. A legnagyobb szürkeharcsát Tibi, eddig egy hajókikötőben fogta, amit egy úszó woblerrel sikerült balinozás közben a partra segíteni. Ez a hal meghaladta a 13 kilogrammot.

Egy hajókikötő mindig jó célpontja egy harcsahorgásznak Ausztriában is (Kép: Bercek Tibor)

Tibi csalija mindig ugyanaz és a technikáján sem változtat. Fenekező horgászat nadállyal és gilisztával – számára ez a nyerő páros. Mivel nem lehet csónakot használni, ezért a lehetőségei korlátozottabbak. Fontos és megkerülhetetlen a Tibi szerelékében, hogy az előkén monofil szerelékkel dolgozzunk és az a jó, ha 70-80 cm hosszúra kötjük. Nem tudja, de úgy gondolja, érzi, hogy a harcsa valahogy képes megérezni, ha fonott damilt alkalmaznánk. Mindannyiuknak vannak efféle megérzései, mindenkinek vannak bevált technikái.

Ha a harcsa nagyobb, mint öt killogramm, mindenképpen visszakerül a vízbe. A vajdasági horgászt a halak tiszteletére nevelték a szülei, nagyszülei a Vajdaságban (Kép: Bercek Tibor)

Minél nagyobb egy harcsa, annál nehezebben áll párba. Éppen ezért tiszteletből, minden öt kilogrammnál termetesebb szürkeharcsát visszaenged Tibor. Számára nem a hal, és a halételek a fontosak, hanem a horgászat és maga a vízi, a vízparti lét – amit édesapjától és nagyapjától tanult, látott. Ezt az értékrendet képviseli magyarként Ausztriában, amit a horgosi emberektől látott, lent a Tiszán. Számára a sport, a kihívás, a legnagyobb kaland.

Ugyan a dunai, nagy szürkeharcsák egyelőre elkerülték az ügyes vajdasági horgászt, és sokkal nehezebb is partról horgászni, de Bercek Tibor kitartóan vallatja az osztrák Dunát. Bízunk benne, hogy hamarosan beszámolhatunk egy méretes akasztásról is!

Görbüljön!

Dr. Szilágyi Gergely

Horgászat

IV. Országos Harcsafogó Bajnokság I. forduló

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Országos harcsafogó bajnokság első fordulója, ami a Tiszalúci Holt-Tiszán került megrendezésre, ahol 34 csapat indult. Ha pontosak az értesüléseim, 18 csapat fogott harcsát, összesen több mint 40 körüli a darabszám, ebből közel 31 kg-os a legnagyobb harcsa. 16 csapatnak viszont nem sikerült az első fordulóban értékelhető halat fogni.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Mi, sajnos az utóbbiak táborát erősítjük, pedig mi is a legjobb tudásunk szerint próbáltunk helytállni, ahogy minden résztvevő csapat. Az időjárás nem volt kegyes a versenyzőkhöz, a felmelegedő idő után, a verseny első napján, egy komolyabb hidegfront érkezett esővel, lehűléssel, ez sajnos a harcsák kapókedvét visszavetette. Ennek ellenére több versenyző, köztük mi is, rengeteg radar által érzékelt harcsáról, vagy szemmel látható harcsára utaló jelekről számolt be, több nagytestűről is.

Köszönjük a lehetőséget, hogy egy ilyen színvonalas versenyen vehettünk részt, egy csodálatos, vadregényes helyszínen. Nagyon jól éreztük magunkat, remek embereket, csapatokat ismertünk meg, nagyon jó volt barátokkal horgászni, sokat tanultunk ismét. Jó peca volt, még annak ellenére is, hogy értékelhető harcsát nem fogtunk, de sok más halfajhoz volt szerencsénk. A második fordulóra jobban összeszedjük magunkat és bízunk a kegyes időjárásban. Gratulálunk minden résztvevő csapatnak, főleg a dobogósoknak.

Fotó: Zsolna Mihály, Vác Dunakanyar Catfish Team – Agro Jager News

Még egyszer köszönjük a szervezőknek, a MOHOSZ nak, Tamás Véghnak, de főleg Tiszalúcnak, a helyi horgászoknak, stégtulajdonosoknak az önzetlen segítséget és a hatalmas bizalmat, amit még szinte sosem tapasztaltunk. Magasra tette a lécet a remek szervezéssel Tiszalúc.

Minden horgásznak csak ajánlani tudjuk ezt a horgászvizet, aki még nem ismeri, nem fog csalódni, ha ellátogat a Tiszalúci Holt-Tiszára. Nem ismertük még ezt a vizet, de ezek után biztos, hogy vissza fogunk még jönni horgászni. Reméljük hogy jövőre is itt lesz megszervezve a harcsafogó bajnokság valamelyik fordulója.
Sok harcsát! Jó fogásokat! Görbüljön mindenkinek!

 

A cikk publikálást a szerző engedélyezte az Agro Jager News részére

Írta és fényképezte: Zsolna Mihály, a Vác Dunakanyar Catfish Team tagja

A Vác Dunakanyar Catfish Team Facebook oldala itt érhető el 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom

Horgászat

IV. Harcsafogó OB. első forduló, Tiszalúc

Print Friendly, PDF & Email

Véget ért a IV. Harcsafogó OB. első fordulója

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Bár az utolsó éjszaka sem hozta meg a harcsák étvágyát, a versenyzők mégha fáradtan is, de feltöltődve várták az utolsó órákat. A Tiszalúci Holt-Tisza vadregényes világa és a soha nem tapasztalt vendégszeretet megismételni való élményként él a versenyzőkben.

Fotó: MOHOSZ

Az utolsó 24 órában már csak azok a csapatok tudtak harcsát fogni, akik az adott szakaszon megtalálták éppen azokat a halakat, amelyek hajlandók voltak kellő intenzitással táplálkozni. Ez legjobban a címvédő HEBOSZ-MADCAT csapatának sikerült (Bodnár János, Sárvári Mátyás Márk, Sós János), akik címvédőként az utolsó éjjelen megfogott 28 kilogramm feletti harcsával végül magabiztosan nyerték az idei OB első fordulóját.

Fotó: MOHOSZ

Második helyen végzett a Yuki Fighters Team (Pokoraczki Adrián, Pokoraczki István, Takács Tibor) akik remekül kihasználták azt a rövid időszakot, amikor a harcsák még aktívan táplálkoztak. A harmadik helyezett Catfish Boys Team (ifj. Pölöskei Tibor, Megyesi Attila) is gyorsan megfogta halait a B szektorban, ahol a verseny második felében már egyáltalán nem táplálkoztak a harcsák.

Az első forduló végeredménye itt érhető el

Forrás: MOHOSZ

Tovább olvasom

Horgászat

Óriás csuka Szurdokpüspökiben

Print Friendly, PDF & Email

Szurdokpüspökiben 1,22 méteres csukát fogtak:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Báthy Attila vagyok és imádok horgászni, már négy éves korom óta ez a hobbim. Egy számomra kedves helyen, a 21-es főút melletti Szurdokpüspökinél található kis tóra mentem vasárnap reggel Boros Zsolt tógazdához. Ez a kis tó nagyon különleges nekem, sok emlékem kötődik hozzá. Régebben itt, ezen a csodás helyen sikerült egy 7 kg-os csukát fognom pergetve. Most vasárnap pontyra mentem horgászni. Felszerelésem egy három librás bojlis bot, féder szerelék, 4-es horog, csalitüske és gumikukorica.

Fotó: Boros Zsolt tógazda – Agro Jager News

A tó egy kis “csücskének” nevezett helyéről dobáltam, mert ott volt a legjobb esélyem a pontyok elkapására. És tényleg, sikerült fognom két gyönyörű pontyot, egy 5 kg-ost és egy 7 kg-ost, de miután megcsodáltam őket, visszaengedtem mindkettőt a tóba és folytattam a pecát. Délben aztán egy nagyobb kihívással találkoztam. Egy hatalmas hal ráharapott a horogra és azonnal húzni kezdett. Sokáig tartott, mire sikerült megfárasztanom, de megérte! Mivel egyedül voltam, így Boros Zsolti bácsi sietett a segítségemre. A szák kicsinek bizonyult, mert többször is kiszaladt belőle a hal, de nem adtuk fel. Zsolti bácsi hozott egy nagyobb merítőhálót és az már elegendőnek bizonyult.

A halnak hatalmas feje és szemei voltak, nem is csoda, hiszen 1,22 méter hosszú és 11,5 kg volt a súlya! Nagyon boldog voltam, hogy sikerült megfognom ezt az álomhalat. Természetesen a mérés és fényképezés után a halat visszaengedtük a tóba, méltó helyére. Köszönettel tartozom Zsolti bácsinak, aki kiskorom óta mindig is szívesen fogadott e fantasztikus helyen. Kívánom mindenkinek, hogy ilyen szép fogásokkal lepje meg őket a tó, ami téged is vár!

Sok sikert és jó horgászatot mindenkinek!

Báthy Attila korábbi fogásai:

 

Írta:  Báthy Attila sporthorgász

Boros Zsolt tógazda elérhetősége: sprinter033@freemail.hu

 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom