Keressen minket

Horgászat

Kapitális szürkeharcsát fogtak a Lehőczi holtágon

Közzétéve:

Bíró Róbert, barátaival szürkeharcsára „vadászott” Tolna mellett, a Lehőczi holtágon. Egyik kedves barátját, Wimmer Ferencet több évtizede ismerte meg. Talán a barátságuknak köszönhetően Feri ekkor beleszeretett a horgászatba. A békés halak után lassan lépésről-lépésre a ragadozóhalak irányába fordult, végezetül a szürkeharcsákra kezdett el specializálódni és óriási tapasztalatokra tett szert. Wimmer Ferenc pedig mindent, amit tudott, megtanított Robinak a szürkeharcsa horgászatáról.

A baráti társaság, akik ha tehetik mindig együtt járnak harcsázni. (Balról jobbra: Wimmer Ferenc, Iszkádi Tamás, Barna Tamás, Bíró Róbert). Fotó: Agro Jager News

Október közepén, kora esti órákban,  baráti társaságukkal közösen harcsára indultak. Felesége, Viktória kérésére ment el horgászni, mivel neje kötelező továbbképzésen vett részt a munkahelyén.

A csalihal, amivel sikerült megakasztani a szürkeharcsát. (Fotó: Agro Jager News)

Ez az év bővelkedett a kudarcokban, mert sokszor, a mostoha körülmények közepette, nem voltak képesek harcsát fogni. Öt-hat hónap kapás nélkül borzasztó érzés. Sokszor megáztak, vizesen, sárosan tértek haza, eredmény nélkül. Egy harcsa óriás idén több alkalommal még a a 60-as fonott zsinórját is eltépte.

Forrás: Frommer Fegyverbolt, Budapest. https://frommerfegyverbolt.hu/

A rutinos horgász szerint a hal körülbelül 90-100 kilogramm tömegű lehet. Robi sokszor eltűnödött, talán érdemesebb lenne abbahagyni a horgászatot. A közösség megtartó ereje miatt azonban nem adta fel. A barátok esténként, a lámpa fénye mellett elbeszélgettek a világ dolgairól, sokszor főztek-sütöttek is egymásnak. Így egész elviselhető volt a horgászat, annak ellenére, hogy hónapok óta még egy kisebb harcsát sem láttam – mondta nevetve lapunknak Bíró Róbert vállalkozó.

Bíró Róbert és Iszkádi Tamás a közel 50 kg-os harcsával. (Fotó: Agro Jager News)

Fotó: Agro Jager News

Októberben lassan elkezdett csökkenni a hőmérséklet. A vénasszonyok nyara időszakában a harcsák előszerettel falnak fel mindent, mert érzik a génjeikben, hogy jön a hideg, és télre raktározni kell. Szakítósmódszert alkalmazva, kínálták fel a bodorkát, amit korábban egy titkos helyen fogtak meg . A csónakkal juttatták be a felszerelést. Robi meg is jegyezte, ha ez sem kell a harcsáknak akkor semmi! Alig sötétedett be, Robi egyik botjának spicce az álló bottartóban erősen a víz felé hajlott. A tapasztalt harcsások tudták, hogy talán most valami megakadhatott. A botot kézbe véve, a nagytestű harcsa egyértelműen jelezte, hogy a horog jól akadt. Azonnal csónakba szálltak. Feri a parttól „szemmel segítette” a fárasztást, és drukkolt. A harcsa egyértelműen az akadó felé vette az irányt, ahova el is ért. Robi ekkor biztos volt abban, hogy itt a vége a 2022-es harcsa idényének, mert onnan lehetetlen lesz kiszedni. Fél év halnélküliség után a sors azonban másképp határozott . Valamilyen csoda folytán a harcsát ki tudták húzni az akadók, sűrű rejtett világából. Iszkádi Tamás sem értette, hogy volt képes erre Robi. Amikor látták, hogy a hal a nyílt vízen van, azonnal hátramenetbe kapcsolta Tamás a csónak motorját, a mélyebb, részek felé próbáltak eljutni. A nagytestű harcsa is érzékelte a változást, ezért „lefeküdt” a mederfenékre. Aki már fárasztott nagy bajszost, az pontosan jól tudja, hogy milyen nehéz onnan felkelteni. Így volt ez most is. A harcsa érezhetően kezdett fáradni a közel fél órás küzdelem után. Pár perccel később feltűnt a mélyből a megakasztott,  őshonos szürkeharcsa. Egyszer-kétszer még kitört, ami ennél a fajnál teljesen normális viselkedés.

A fényképen látható szürkeharcsát Bíró Róbert akasztotta. (Fotó: Agro Jager News)

Rövid időre kiemelték a harcsát a vízből, ahol a hozzáértő kezek a legnagyobb elővigyázatossággal azonnal lemérték a hosszát és a tömegét.  A hal tömege pontosan 49,1 kilogramm volt, teljes hossza elérte a 190 centiméter hosszúságot. A vermelésre készülő óriást,  fertőtlenítés után azonnal szabadon engedték.

Bár az elmúlt félévben kapása sem volt Robinak, október mindenben kárpótolta. Aki szürkeharcsára horgászik, mindig legyen nagyon türelmes, és soha, semmilyen körülmények között ne adja fel ezt az igen nehéz horgászatot. A hatalmas harcsa, amely időnként felbukkant, még rá vár. A fantomhal, amit még senki nem látott és nem fogott ki, a következő nagy cél, amit a barátaimmal közösen tervezünk kifogni – zárta beszámolóját Bíró Róbert.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Fényképek: Iszkádi Tamás, Barna Tamás és Wimmer Ferenc

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

 

 

 

Horgászat

Menyhal horgászata a Bodrogon

Fodor János élménybeszámolója:

Published

on

Fodor János Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye Sárospataki járásában, Bodrogolasz határában menyhalra horgászott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

Közel másfél éve választottam hobbiként a horgászatot, melynek eredménye minden évszakban élményekkel volt tele. Legutóbbi horgászataim során, ismét a Bodrog folyó menti egyik faluban, Bodrogolasziban található kis tanyát választottam, amely alacsony vízállású és nagy részben kövezéses. Késő délutáni/esti órákban érkeztem a horgászhelyemre, ködös, hűvös időben.

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

A menyhalfogás volt a célom, öröm volt látni a kapások sorozatát. Általában a jól bevált feeder botjaimat választom társamnak, ez most is így történt: 26-os monofil főzsinórral, 22-es trabucco előkével, süllőző horoggal. Csalinak halszeleteket használtam , amelyekkel közel 8 óra horgászat alatt, 10-15 menyhal akadt a horgomra. Átlagosan olyan 30-35 cm méretűeket sikerült kifognom, de aznap a legnagyobb köztük 43 cm volt. Mindegyik nagyon szép kapást csinált, gyönyörűen mentek a vízben, a sorozatos kapások nagy élménnyel szolgáltak.

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

Azt tapasztaltam, hogy abban az időpontban a halszeletek másfajta halakat is bevonzottak, ugyanis halkockát alkalmazva, egy jó pár darab süllőt is sikerült fogni. Kíváncsian várom a következő alkalmat kint a parton, hiszen sose tudni mekkora hal akad a horgomra!

 

Írta és fényképezte: Fodor János

Tovább olvasom

Horgászat

Harcsázás a Pó-folyón

Polinszky Attila élménybeszámolója:

Published

on

Polinszky Attila élménybeszámolója:

A horgásztársammal sikerült újra egy hétre eljutnunk a Pó-folyóhoz, (Olaszország) harcsára horgászni. Amikor megérkeztünk, a folyó vízszintje másfél-két méterrel alacsonyabb volt, mint a szokásos. Csak a hét közepén kezdett el emelkedni. Majdnem egész héten esett és elég hűvös idő volt.A napok során több harcsát is fogtunk, kb. másfél métereseket, de kapitális példány nem akadt horogra. Gondoltuk, keresünk egy új helyet, ahol még nem voltunk.

Fotó: Polinszky Attila – Agro Jager News

Ezért úgy döntöttünk, hogy a camping (aminek a területe több kilométer hosszú, ahol csalihalat lehet beszerezni, csónakot vízre bocsájtani, tisztálkodási lehetőség van) területének legtávolabbi végére hajózunk el.  Október 18.- àn, délután, lehorgonyoztuk a két csónakot. Bevittük a csalikat, lerögzítettük a helyükre és fákhoz kötöttük. Sajnos rövid időn belül, úgy 18.00 óra felé, annyit emelkedett a víz szintje, hogy újra kellett a botokat a csalikkal együtt beállítanunk a víz szintjéhez mérve.

Fotó: Polinszky Attila – Agro Jager News

Egy nyugodt naplemente után, hajnal 3 óra felé, telihold fényében, arra ébredtünk, hogy a bot hozzácsapódik a bottartóhoz. A kapásjelző csörög, az elektromos jelző visít és az orsóról nagy sebességgel fut le a zsinór. Miután bevágtunk, elengedtük a csónakot a főcsónaktól és beindítottuk a motort. Fogtam a botot, próbáltam a hal ellen dolgozni, a társam pedig elindította lassan, a hal irányába, a csónakot. Mikor a közelébe értünk, éreztem, hogy ez nem lesz egy átlagos hal. A fárasztás során többször megpróbált minket a fák közé húzni, ezért erősen kellett ellene tartani, vigyázva arra, nehogy leszakadjon..Kicsit később kifordult a nyílt víz felé és sodrással szemben húzta kettőnkkel a csónakot.

Fotó: Polinszky Attila – Agro Jager News

Megpróbált minden irányba kitörni. Csak úgy forrt körülötte a víz. Jó 45 perces fárasztás után sikerült nagy nehezen beemelnünk a csónakba. Ott láttuk csak meg igazán a hal óriási méreteit. Jó 5-7 percbe került, mire visszajutottunk a főcsónakunkhoz, hogy le tudjuk rendesen mérni. A mérete 2m 57cm volt, alig fért bele a csónakba.

Többféle csalit használunk pl. pisztrángot,kárászt. Ez a kapitális példány kárászra kapott. Mivel nem szeretjük kínozni a halakat, (kötéllel partra húzni, kikötni,várni a világost a jobb fényképért) ezért csináltunk pár fényképet, videót és utána óvatosan visszatettük a vízbe. Megvártuk, amíg elkezd rendesen mozogni, újra erőre kap és magától szeretne elúszni.Miután elköszöntünk ettől a csodálatos élőlénytől, megünnepeltük ezt az élményekben gazdag, izgalmas találkozást a Pó-folyó urával.

 

Írta és fényxképezte: Polinszky Attila

 

Agro Jager News

Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Tovább olvasom

Horgászat

Domolykó a Rábcából

Published

on

Meleg Ábel szeptember végén Rábca Hanságligeti szakaszán kapitális domolykót akasztott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Igazából úgy kezdődött az egész, hogy az egyik barátommal megbeszéltük, hogy pergetünk egyet. Csónakból pergettünk csukára a Rábca hanságligeti  szakaszán.Több kilométert csorogtunk különösebb eredmény nélkül. Úgy gondoltuk, hogy nincs értelme tovább maradni. Koromsötétben elindultunk visszafelé, de volt egy érzésem, hogy még dobnom kell párat. És nagyon jól éreztem.

Fotó: Meleg Ábel – AJN

A semmiből érkezett egy hatalmas ütés és azonnal megindult a hal.Először nem tudtuk eldönteni hogy mi lehet a horgon, mert nagyon jól küzdött.De a végén mindketten meglepődtünk a gyönyörű domolykó láttán.

A hal 46 cm és 2+ kiló volt.

Egy Fox Rage 20 -80 grammos botot használtam, egy 3000-es daiwa orsóval, 22-es Berkley fonott főzsinórral és 70-es monofil előkével.

A csali meg egy 70mm-es Salmo Slider volt

 

A MOHOSZ szerint a rekordot Vágenhoffer Tamás tartja, aki 2019. október 11-én fogott ki egy 1,90 kg súlyú, 51 centiméter hosszú halat a Marcal folyón Koronco térségében műléggyel. 

 

Írta és fényképezte: Meleg Ábel

Tovább olvasom