Horgászat
Kitekintés: Svédországi pisztrángok
Kaczur Zoltán pisztrángokat fogott Svédországban
Kaczur Zoltán és családja öt éve döntött úgy, hogy Miskolcról Svédországba költözve új életet kezdenek. Göteborgtól északra, egy kis városban letelepedett a családjával együtt. Gyerekkorától kezdve Miskolcon, a Garadna patakon pergetett és legyezett is. Itt nagy tapasztalatokra tett szert, többször még pisztrángot is fogott.
Az skandináv országban jelentős a tavak, folyók száma, szinte mindenhol találhatunk kisebb- nagyobb horgászlehetőséget. Svédországban teljesen mások a horgászati szabályok, mint Magyarországon. Horgászvizsgát nem kell tenni. Egy fontos szabály van: mindig legyen engedélyünk. Egyes vizeken nagy szigor van a lazacok miatt.
A lazacos vizekben például nem használhatunk hármas horgot. Ez a szabály vonatkozik a wobblerekre is.A pisztrángot és lazacot tilalmi időszak is védi, amely október 31-től a következő év április elsejéig tart. A szigorúbb szabályokat azért hozták, mert ezzel hosszú távon garantálható a stabil lazacpopuláció.
Ezeken a vizeken jóval drágább a jegy ára, mint máshol. Azokon a folyókon, ahol a lazacot lehet fogni, az éves területi jegy ára, körülbelül 50 ezer forint. A napijegy ára 1500 forint körül alakul.
Minden más vízterületen, ahol nincs lazac, a területi jegy ára hét ezer forintba kerül. A svédországi fizetésekhez képest ezek az árak nagyon olcsók. Svédországban nemes halnak számít a lazacon kívül a pisztráng és a pénzes pér is. Minden más halfaj mennyiségi és méretkorlátozás nélkül elvihető. A teljes lakosság 60-70% szeret horgászni. Európa második legnagyobb tava is a régióban található meg, amit Vänern tónak hívnak a helyiek. A vízterület nagysága meghaladja az 5650 négyzetkilométert! Ide sem kell engedély és a tengerre sem! A horgászat informatikai rendszere jól felépített. Interneten bármilyen engedélyt beszerezhetünk. Ha vannak egyedi szabályok, azt a vásárláskor közli velünk a rendszer.
Annak ellenére, hogy Zoli lent délen lakik, még komoly fagyok vannak áprilisban is. A téli hóolvadék ilyenkor megemeli a folyók, patakokat. A Bäveån (Hód) patakon az általános vízmélység megközelítőleg egy – másfél méter mély szokott lenni. A patakon olyan szakasz is előfordul, ahol át lehet sétálni. Zoli, szerencsésnek mondhatja magát, mert a házuktól alig 50 métert kell csak gyalogolni, mire leér a vízhez. Az esetek többségében a gyerekek és a munka miatt csak pár órás pecára van lehetősége. Reggelenként két-három órát tartózkodik kinn. Az esetek többségében a partról dobál, de a hideg miatt sűrűn felveszi a melles csizmáját is. Svédországban a pisztrángok kifejezetten jól érzik magukat a sebes, oxigéndús vizekben. Kis szerencsével kapitális egyedeket is akaszthatunk. Svédországban a pisztrángok alsó méretkorláta 45 centiméter.
Ilyenkor tavasszal a hideg víz miatt a halak még csak csipegetnek, a nagyon élénk csalik riasztólag hatnak a halakra. Érdemes olyan körforgókat választani kora tavasszal, ami inkább semlegesebb színűek. Egy pár napja kifogott pisztrángot egyes méretű, pöttyös körforgóval sikerült megakasztani. A mostani horgászata során is szinte kipróbált mindent a miskolczi horgász. Először jöttek a támolygók különböző színekben, és a wobblerek, amiből a kisebb csalik ideálisak maximum öt centiméter nagyságig. Az ennél nagyobb méret inkább a csukának a figyelmét kelti fel. Amint melegszik az idő, a legyezős horgászok is leporolják a felszerelésüket. Sokszor könnyebb ezeket a halakat becsapni, mert a műléggyel egy olyan ösztönös viselkedést provokálunk ki, amit más csalival csak nehezen tudunk elérni.
Április elseje óta kétszer horgászatt a Hód patakon. Mindkét alkalommal két kisebb pisztrángot sikerült kiemelni a vízből. Ahogy melegszik az idő remélem nagyobb halakat is sikerül megakasztanom – zárta beszámolóját Kaczur Zoltán.
Írta: Dr. Szilágyi Gergely
Fényképek: Kaczur Zoltán
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
Horgászat
Menyhalhelyzet a Rába körmendi szakaszán: Siralmas!
Sütő Péter beszámolója az idei menyhalszezonról a Rábán.
Sütő Péter beszámolója az idei menyhalszezonról a Rábán.
Pedig minden jó: hideg van, deresedik rendesen. A vízállás alacsony, a víz tiszta. És kereshetem őket a sekélyben, sóderen, vagy mélyebb gödrökben, bedőlt fák közt, vízre lógó bokrok tövében, meder közepén, vagy a partvédő kövezésnél, netán a túloldali sekélyes, iszapos szélben – 17:00-tól 22:15-ig – semmi. Ma sem akadtam rájuk.
Márna, bucó akad, de a menyusok… Nem tudom, hogy merre járnak. Novemberben az első igazi próbálkozás 10. percében beugrott egy. Azt hittem, itt a Kánaán, de sajnos nem. Az érdekesség kedvéért megosztom, hogy annak a halnak egy rák volt a gyomrában (nem szeretnék a rák fajtáját illetően vitát generálni).
Az érdekes az, hogy az utóbbi évek megfogyatkozott menyhalainak gyomrában egyre gyakrabban találok tízlábú, ollós rákokat, és semmi mást, míg 5-6 éve 20-30 bolharák duzzasztotta a hasukat. Valami megváltozott ezen a téren is. Érdekes lenne tudni, más vizeken mivel táplálkozhatnak? Az egyedszám-csökkenés lehetséges okai közt szerintem a rendelkezésükre álló táplálék változása is helyet kaphat.
Görbüljön mindenkinek!
Írta és fényképezte: Sütő Péter
Horgászat
Kitekintés: Észak-nyugati Területek – Kanada – folytatás
Horgászat Kanada Északnyugati Területein:
A terület, amit szeretnék röviden bemutatni a korábbi ízelítő után, az Északnyugati Területek (Northwest Territories, rövidítve NWT). Ez Kanada három területéből (Yukon, Északnyugati Területek és Nunavut) az egyik, a tíz provincián kívül. A „terület” elnevezés arra utal, hogy ezek a régiók kevésbé fejlettek, mint a provinciák, ami elsősorban sajátos elhelyezkedésükből, a hatalmas távolságokból és a rendkívül ritkán lakott területekből adódik.
Az Észak-nyugati Területeken főként az indiánok, azaz az “első nemzet” népei élnek, míg Nunavut az inuitok otthona. Fontos megjegyezni, hogy az “indián” kifejezést az őslakosok nem szívesen használják, helyette az „első nemzet” megnevezést részesítik előnyben, hasonlóan ahhoz, ahogy az „eszkimó” helyett az „inuit” elnevezést használják. A terület fővárosa Yellowknife, amelynek neve (Sárgakés) arra utal, hogy az érkező európaiak észrevették, hogy a helyi lakosok réz eszközöket használnak. A város a Nagy Rabszolga-tó partján fekszik, és 1967-ben lett a terület fővárosa, majd 1970-ben kapott városi státuszt.
Kanada hosszú ideig nem tudta hatékonyan közigazgatni ezt a hatalmas területet. Nunavut például csak 1999-ben vált önálló egységgé, előtte a NWT része volt. Az Észak-nyugati Területek jelenlegi területe több mint tízszerese Magyarországénak (93 000 km² helyett 1 144 000 km²), amelyből 163 000 km² vízfelület (12%). Lakossága 40 ezer fő, így ez a legnépesebb a három terület közül. A Nagy Rabszolga-tó (Great Slave Lake) neve a slavy első nemzet jelenlétére utal. Ez a tó Észak-Amerika legmélyebb tava (600+ méter) és a világon a 10. legnagyobb. A tóból indul ki a Mackenzie-folyó, Észak-Amerika második legnagyobb vízgyűjtő területű folyója a Mississippi után. A Mackenzie deltája, a második legnagyobb a világon, az északi-sarkvidékbe ömlő folyók közül, az oroszországi Lena után.
A régió népszerű a természet szerelmesei körében, évente több ezer horgász és vadász érkezik ide. Emellett az arany- és gyémántbányászat is jelentős, világviszonylatban is kiemelkedő. Yellowknife városa autóval a Mackenzie Highway-n keresztül érhető el, amely az egyetlen országút, amely összeköti a területet a külvilággal. Alternatívaként rendszeres repülőjáratok is elérhetők és az érkezőket egy kitömött jegesmedve fogadja, amely éppen egy fókát üldöz a jég hátán. Érdekesség, hogy a gépkocsik rendszámtáblája medve alakúra van formázva.
Horgásztúra az Aurora Nights Lodge-ban
Az Aurora Nights Lodge (Északi Fény Éjszakái Horgásztanya) a Nagy Rabszolga-tó déli oldalán, a Taltson-folyónál található. A tanya elérhetősége csak repülővel lehetséges Yellowknife-ból, majd motorcsónakkal közelíthető meg a torkolattól. A repüléshez jellemzően bush plane-eket (kis, speciális terepre alkalmas repülőgépeket) használnak. A tanya egy első nemzetbeli család tulajdonában áll és inkább tábori körülményeket kínál, de a csukázás minősége felülmúlhatatlan. A fogások között 100 cm feletti, 10+ kg-os példányok voltak a jellemzőek.
Első alkalommal egyedül érkeztem a táborba, de a horgászcsapat, akikkel később megismerkedtem, szívesen fogadott, és a következő években együtt tértünk vissza a túrákra. Egy emlékezetes eset alkalmával egy leszakított gumikalapácsot (csalit) egy másik horgász fogta ki, majd visszaadta nekem – ugyanaz a hal kapta el a csalit, amit korábban elvesztettem. Ez a csali azóta is a falamon lóg, mint emlék.
Horgászüdvözlettel: Horváth Zoltán
Horgászni szeretne Kanadában?
Keresse bizalommal Pálfai Gábort!
Horgászat
Anekdota a távoli Észak-Kanadából, avagy… Kést hoztál a pisztolypárbajra?
Tóth Zoltán élménybeszámolója Kanadából:
Tóth Zoltán osztotta meg kanadai élményeit:
Mielőtt valaki megijedne, rögtön tisztázom, hogy ez csak egy kifejezés, amit akkor használnak, ha valaki felkészületlenül vág bele egy nagyobb feladatba. Mégis belevág, minden kockázat ellenére.
Én is így jártam, amikor egy horgásztúrán vettem részt egy hat fős profi csukázó csapattal a távoli Észak-nyugati Területeken, Kanadában (Northwest Territories). Az előző évben „fogadtak örökbe”, amikor egyedül horgásztam mellettük. A terület a Nagy Rabszolga-tó (Great Slave Lake) déli oldalán volt, a Taltson folyónál, ami a tóba torkollik. A deltától egy órás motorcsónakos útra volt a horgásztábor. A „horgásztábor” kifejezés talán túlzás, inkább sátortábornak illett nevezni, de csukázás szempontjából az első öt között van Észak-Amerikában. Yellowknife-ból repültünk be, egy másfél órás légi út során.
Nem akarok számokkal senkit megzavarni, de a terület (Kanadában 10 tartomány és 3 terület van) elmaradottabb, mint egy tartomány. Ez a terület Magyarországnál több mint tízszer nagyobb, lakossága azonban mindössze 41 ezer fő. Yellowknife a főváros, ahol a lakosság többsége él. A Nagy Rabszolga-tó 27 000 km²-es, és a világon a 10. legnagyobb tó. Érdekesség, hogy Yellowknife először lett főváros, és csak azt követően érte el a „város” elnevezést fejlődése során.
Szeretek könnyű szerelékkel horgászni; Székesfehérvár környéki vizeken, a Velencei-tavon és a Gaja-patakon, üldöztem a pontyokat, kárászokat, dévérkeszegeket. Ott hallottam először a vadon szavát, ami nagyon fiatalon magával ragadott. Aztán változott a terep. Ebben a csapatban a profi csukázók felszerelése nekem túl durvának tűnt: rugalmatlan, rövid botok, erős fonott zsinórok és hatalmas kanalak jellemezték a repertoárt. Én rugalmas bottal és 0.20-as monofil damillal horgásztam. Ez váltotta ki a barátságos zsémbelődést: „Mi van, öreg? Kést hoztál a pisztolypárbajra? Csak nem pisztrángozni jöttél?”
Ez érthető volt, hiszen a csukák bőven egy méter felettiek voltak. A barátságos versenyre természetesen én is beneveztem, és… csodák csodájára, az én csukám lett a legnagyobb a hét során.
A könnyű szerelék azt igényli, hogy nem lehet erőltetni a halat, ezt minden horgász tudja. Hátránya, hogy a hal jobban elfárad a kifogás során, amit az óvatos kímélet és a gondos, gyors visszahelyezés kárpótolhat.
Szeretem, és szerencsére van lehetőségem követni a vadon szavát, amit először Jack London novelláiból ismertem meg, és amelyre a mai napig hallgatok. Természetesen a régi vizeken, Székesfehérvár körül magyarul hallgatom a vadon szavát. Továbbra is pontyozok és kárászozok, a compóról nem is beszélve. Egy-egy túra után pedig legurítok néhány korsó jó magyar sört.
Honfitársi horgász üdvözlettel Montanából.
Írta és fényképezte: Horváth Zoltán