Horgászat
Ritka pontyot fogtak Szegeden
Rendkívül ritka fogásról számolt be egy horgász, aki az újszegedi Holt-Marosnál próbált szerencsét. A ponty nem mérete, hanem különleges megjelenése miatt vált emlékezetessé: a hal szinte teljesen fekete volt. A szegedi Indre Szabolcs nem először találkozott fekete színű ponttyal, de mint mondta, ilyen sötét példányt még sosem sikerült kifognia – közölte a Hírado.hu.

Indre Szabolcs fekete pontyot fogott Szegeden, a Holt-Marosban. Forrás: Hirado.hu
„Egy fárasztó hét után június elsején, vasárnap kilátogattam az újszegedi Holt-Marosra, amelyet már pici gyerekkorom óta ismerek. Számtalan nagy testű halat fogtam már ebből a vízből” – mesélte a Pecaverzumnak a horgász.
Ezúttal is a jól bevált technikáját alkalmazta: 2 milliméteres klasszikus és univerzális pelletkeveréket használt etetőanyagnak, a horogra pedig wafter csalival készült.
„A horgászat szép fokozatosan épült fel, eleinte a kisebb kárászok és keszegek uralták az etetést”
– számolt be a kezdeti lépésekről. Egy idő után azonban hirtelen nagy csend állt be, ami arra utalt, hogy pontyok érkeztek a közelbe.
„Egy szűk óra kapásatlanság után szép húzós kapásra megérkezett az első ponty, igaz, ez még nem volt túl nagy méretű. A következő dobás után újra szép, húzós kapás következett, és úgy éreztem, hogy már egy jobb hallal küzdök, amely egyből az akadóba indult, de szerencsére ki tudtam vezetni belőle. A hal nem volt kapitális, de a méretéhez képest igen erősen küzdött. Végül sikerült megszákolnom, és akkor jöttem rá, hogy ez nem egy mindennapi fogás” – emlékezett vissza a horgász.
A koromfekete ponty 1,5–2 kilogramm közötti lehetett, de Indre Szabolcs nem mérte meg, hogy minél hamarabb visszaengedhesse a vízbe.
„Fogtam sok fekete pontyot már ebből a vízből és más egyesületi vizekből is. Az újszegedi Holt-Maros sötét bajszosait két-három évvel ezelőtt telepítették. De azok ennyire nem voltak feketék” – tette hozzá.

Fekete pontyot akasztottak Szegednél. Forrás: Hirado.hu
A különleges színre a Magyar Haltani Társaság egyik szakértője is magyarázatot adott.
Sallai Zoltán halkutató, a Magyar Haltani Társaság elnökségi tagja korábban így nyilatkozott a fekete pontyok jelenségéről: „A természetben előfordulnak a pontynak ilyen sötét színű változatai, amelyet a köznyelvben »cigánypontynak« is neveznek, de a halak fekete színét bizonyos fajok esetében a hímivarú egyedeknél is megfigyelhetjük (például gébfajok). A sötétfekete színt okozhatja a halegyed vaksága és a melanin túlzott termelődése is.”
A szakértő azt is hozzátette, hogy a halak színe nagymértékben alkalmazkodik a környezethez:
„Zavaros, áradt vízben általában fakóbbak, színtelenek a halak, míg egy-egy sötét színű, tiszta, lápi vízben jóval sötétebbek lehetnek az átlagosnál.”
A kutatók szerint a halak szervezetében négyféle festékanyag szintetizálódhat: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill, valamint a vörös színű eritrofill.
Van egy jó története, egy szép élménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Horgászat
Életem harcsája
Sütő Bálint Ausztriában kifogta “élete harcsáját”, amiről beszámolt lapunknak:
Szokásos horgásztúránkra reggel 7:00-kor érkeztünk, az Ausztriában található Richter-Teich-ra az apósommal. A halőrházon új szabályzat volt olvasható, amelyben többek között az szerepelt, hogy a jegyvásárlás előtt a horgászat megkezdése tilos, és pénzbírsággal büntetendő. Így hát vártunk… (Hozzátenném, hogy rendszeresen látogatom a tavat, és eddig lehetőség volt a horgászat megkezdésére jegyvásárlás előtt is – de a szabály az szabály.)

Fotó: Curnovics István – Agro Jager News
Volt időnk körülnézni: hol is próbálkozzunk, milyen módszerrel, csalival, technikával. Csak csodálkozva néztem, ahogy kisebb-nagyobb harcsák forogtak a tavon lévő bokrok és fák alatt. „Böfögésüktől” zengett a tó – szó szerint! (Harcsahorgász fülének nincs szebb muzsika.)
Az idő, mondanom sem kell, borzasztó lassan telt. Izgatott voltam, és türelmetlen, mint egy gyerek, de várnom kellett. Így hát sokszor körbejártam a tavat, élveztem a látványt és a hozzá tartozó csodálatos „hangzavart”.
10:00-kor megérkezett a tógazda. Tájékozódtam az esetleges tilalmakról, új szabályokról stb. Gyors jegyvásárlás után már kezdtem is a horgászatot.
A választásom egy nagyobb fűzfa tövére és annak árnyékára esett, mivel itt volt a legkisebb aktivitás – ritkábban és komótosabban fordultak a halak. Egyet azonban véltem felfedezni. A szerelékem egy egyszerű, súlyozott úszó volt; a horgon kanadai gilisztacsokor és egy lazacszelet. Ezt a fa tövétől 2–3 méterre ejtettem be – gondoltam, nem az ajtón dörömbölök. Ha éhes, keres és talál.
Elkezdődött a türelemjáték. Ismét, akárcsak egy gyerek: félelem, izgalom, várakozás – aki harcsázik, az tudja, mit éreztem.

Fotó: Curnovics István – Agro Jager News
Különleges két óra volt ez számomra. Nem igazán tudtam, mire számítsak, ugyanis ez volt mindössze a második alkalom, hogy kimondottan harcsázással próbálkoztam, hozzá való felszereléssel. Igaz, fogtam már harcsát kétszer bojlis felszereléssel is – de az más tészta.
Szóval vártam… de a türelmetlenség győzött. Gondoltam, közelebb megyek, meglesem, ott van-e még a kiszemelt. Szerencsétlenségemben rám talált a szerencse: a parton fekvő faág épp az én lábaimnak volt útban, így a megközelítés finoman szólva sem volt halk. Mindenki tudja, mi történt ezután… Egy hatalmas farokcsapás, és ez az óriás elúszott.
Jó ideig se híre, se hamva. Sörömet kortyolgatva emésztettem magam, miért nem voltam türelmesebb, kitartóbb – hiszen pont ezek teszik különlegessé a harcsahorgászatot.
Feltámadt a szél, kellemesen. Az úszó sodródni kezdett: szépen, lassan, fokozatosan, komótosan. Nem telt bele sok idő, elérte a partot – pontosabban a fa vízben lévő gyökereit. Úgy gondoltam, ott nem lesz jó helyen. Kivettem, frissítettem a csalit, kicsit korrigáltam a szereléket, és visszadobtam 2–3 méterre a fától.
A bot kézbevétele után óvatosan kezdtem csévélni a zsinórt, hogy ne akadjon a fa gyökereibe. Enyhe ellenállás… a bot enyhén hajlik… „Nahát… csak sikerült, Bálintka, ügyes vagy!” – gondoltam. Megakadt a horog. Fékzárás, óvatos botfeszítés… és BUMM! Hatalmas erővel, parádéval megindult. Elkezdődött életem eddigi legnagyobb küzdelme.
Többször is bizonyította, hogy súlyban jócskán fölöttem van – bevallom, éreztem is. Csodálatos, ugyanakkor ijesztő 40–45 perc következett: rengeteg irányváltás, kirohanás, zsinórcsapás – mindent bevetett, amit egy rutinos veterán csak tud.
A küzdelmünk utolsó öt percében még egy utolsó trükköt is előhúzott a tarsolyából: a fűzfa felé vette az irányt, ahonnét eddig sikerült távol tartani. De ő jobb kondiban volt – sokkal. Muszáj volt engednem a féken – vagy mentem volna fürdeni.
Ez volt az a pillanat, amikor azt hittem, itt a vége. A víz alól összeszedett 3–4 nagyobb faágat, és ahogy csak tudta, feltekerte a zsinórt. Ekkor határoztam el, hogy most vagy soha: még egy utolsó próbálkozás tőlem – vagy meglesz, vagy nem… (Elfáradtam – fizikailag, szellemileg.)
A féket megszorítottam, és csak húztam, húztam. Végül kiszabadult az ágak közül – feladta a küzdelmet. A botot átadtam az apósomnak, és partra segítettem életem harcsáját. A feje koppintására még 2–3 alkalommal megúszott, de végül a parton feküdt – velem együtt!
Gombóccal a torkomban, könnyekkel az arcomon fogadtam a gratulációkat. Az az érzés… leírhatatlan. Gyors hosszmérés, pár fotó, egy „csók”, és ment is vissza a tóba.
A tógazda elmondása szerint a tó második legnagyobb harcsája volt – de ez számomra nem fontos. Hálás köszönet az apósomnak, Curnovics Istvánnak, és a tógazdának, Ulrich Richternek a segítségért!
Hatalmas és felejthetetlen élmény volt – minden horgásztársamnak kívánok hasonlót!
Írta: Sütő Bálint
Fotó: Curnovics István
Van egy szép horgászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Élménybeszámoló: az eddigi legnagyobb pergetett amurom
A Duna Tolna vármegyei szakaszán, az M9-es híd közelében horgásztam, amikor ez az emlékezetes fogás történt. A helyszín kopár partszakasza tökéletes lehetőséget nyújtott a pergetéshez, ezért egy fekete színű (faeper mintázatú) wobblerrel, szederes „lures”-zel próbálkoztam.

Fotó: Bilitics Dragán – Agro Jager News
A felszerelésem egy Reiva Stream 240 cm-es, 10–30 grammos bot volt, Spiderwire X4 0,11 mm-es fonott zsinórral, valamint 0,35 mm-es Reiva fluorocarbon előkével.
Alighogy bedobtam a csalit, körülbelül két másodperc sem telt el, amikor az amur rárabolt – és kezdetét vette egy körülbelül 15–20 perces, izgalmas fárasztás. Többszöri próbálkozás ellenére sem sikerült elsőre megszákolni, újra és újra erőre kapott. Végül sikerült a szákba terelni, de még ott sem adta fel: annyira küzdött, hogy a merítőmet is eltörte.
A mérlegelésnél 7,5 kg-ot mutatott a súlya. A hosszát sajnos nem mértem meg – az öröm és az adrenalin hevében ez teljesen elmaradt. Ez a fogás egy életre szóló élményt adott nekem. Eddig ez volt a legnagyobb halam, amit pergetve fogtam.
Üdvözlettel: Bilitics Dragán
Van egy szép horgászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Több alkalommal is horgásztam az Újpesti-öbölben, és szinte minden alkalommal 10–20+ kilós busák akadtak horogra. Élvezet volt fárasztani és partra húzni őket, bár voltak olyan nagy példányok is, amelyeket egyedül nem tudtam kiemelni, főként a sekély víz miatt. A part közelében a nagy busák megvadultak és több esetben el is tépték a 35 mm-es fonott zsinórt. Ezek a busák 40 kiló felettiek lehettek – láttam őket!
Eddig már négy alkalommal vesztettem el egy-egy igazán nagy példányt. Azt is észrevettem, hogy idén 10 kiló alatti busát nem igazán akasztott senki. Talán sok kisebb egyed elpusztult, és csak a nagyobbak maradtak meg – nem tudom biztosan.
Szerintem sikerült kifejlesztenem egy olyan csalit, aminek nem tudnak ellenállni. Én mindenesetre megpróbálom megdönteni a tavalyi rekordomat, ami egy 75 kiló feletti busa volt. Az öbölben ugyanis jó néhány óriási példányt láttam a radaron.
Írta és fényképezte: Sztasz Sztanyiszlav Sztaniszlavovics

Érdekel a busa horgászata? Naprakész információkat a busa horgászatáról itt találsz. Kattints a linkre!