Keressen minket

Mezőgazdaság

Pyregard: szükséghelyzeti felhasználási engedély gyümölcs, szőlő és egyes zöldségkultúrákban

Print Friendly, PDF & Email

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) engedélyezte a Pyregard (40 g/l piretrin) rovarölő szer szükséghelyzeti forgalomba hozatalát.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Fruitveb: A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH), mint élelmiszerlánc-felügyeleti szerv, engedélyező hatóság a FruitVeB (118 Budapest, Villányi út 35-43.) kérésére indult hatósági eljárásban Magyarország teljes területén engedélyezte a Pyregard (40 g/l piretrin) rovarölő szer szükséghelyzeti forgalomba hozatalát ás felhasználását ökológiai és konvencionális termesztésű alma, cseresznye, meggy, kajszi, szilva, bogyós gyümölcsök, szőlő, hajtatott és szabadföldi paprika, hajtatott és szabadföldi paradicsom, szója, rukkola és pakchoy kultúrában károsító különböző kártevők ellen földi permetezéssel kijuttatva a 2022. március 30. és 2022. július 27. közötti időszakban.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) engedélyezte a Pyregard (40 g/l piretrin) rovarölő szer szükséghelyzeti forgalomba hozatalát. (Kép: Pixabay)

Felhasználható a termelők saját felelősségére:

A FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet a magyar zöldség-gyümölcs ágazat országos hatáskörű szakmaközi szervezete. (Ábra: Fuitveb)

Cseresznyében, meggyben Drosophila suzukii ellen a kezeléseket előrejelzés alapján a zsendült termés kialakulásakor 0,75 l/ha dózisban 650-800 l/ha permetlével kell elvégezni. Rhagoletis cerasiRhagoletis cingulata ellen virágzás után sárgalappal végzett előrejelzés ismeretében 0,75 l/ha dózisban 800-1000 l/ha permetlével kell kijuttatni.

Kajsziban, szilvában kártevő molyok, levéltetvek, levélbolha ellen rajzásvizsgálat ismeretében maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 800-1000 l/ha permetlével szükséges kipermetezni.

Almában Anthonomus pomorum ellen a bogarak betelepedésekor virágzás előtt és virágzás után lehet a permetezéseket elvégezni maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 800-1000 l/ha permetlével. Virágzó almában kezelések végzése tilos!

Bogyósgyümölcsökben Drosophila suzukii ellen a kezeléseket előrejelzés alapján maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 650-800 l/ha permetlével kell elvégezni.

Hajtatott és szabadföldi paradicsomban ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) és zöld vándorpoloska (Nezara viridula) ellen a kezeléseket előrejelzés alapján maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 500-800 l/ha permetlével kell elvégezni.

Hajtatott és szabadföldi paprikában ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys), zöld vándorpoloska (Nezara viridula) és levéltetvek ellen a kezeléseket előrejelzés alapján maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 500-800 l/ha permetlével kell elvégezni.

Szójában molyok, levéltetvek ellen a kezeléseket előrejelzés alapján maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 300-500 l/ha permetlével kell elvégezni.

Rukkolában és pakchoyban földibolhák ellen maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban, 300-500 l/ha permetlé mennyiséggel kijuttatva.

A felhasználást engedélyező 6300/990-2/2022 számú NÉBIH határozat innen letölthető le:

Forrás: Fruitveb

Mezőgazdaság

Megkezdődik a 2023. évi kárenyhítő juttatások kifizetése!

Print Friendly, PDF & Email

A Kincstár megkezdte a kárenyhítő juttatások folyósítását

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár) a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer keretében 2024. március 26-án megkezdte a kárenyhítő juttatások folyósítását. Néhány napon belül valamennyi érintett gazdálkodó bankszámlájára megérkezik a jogosnak ítélt kárenyhítő juttatás összege.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A Kincstár által elkészített kifizetési terv jóváhagyását követően az Agrárminisztérium soron kívül intézkedett a forrás rendelkezésre bocsátásáról, ezáltal a kárenyhítő juttatások kifizetésére a vonatkozó jogszabályokban megállapított határidő előtt, március 31-éig sor kerül.

A kárenyhítő juttatásra vonatkozó jogosultság, továbbá a kárenyhítő juttatás összegének megállapítása során a Kincstár a 2022. november 1. napjától 2023. október 31. napjáig tartó kárenyhítési időszakban bekövetkezett, és a termőterület fekvése szerinti agrárkár-megállapító szerv által igazolt káreseményeket vette alapul, figyelembe véve a kárenyhítési hozzájárulás befizetésének teljesítését, továbbá a teljes értékű kárenyhítő juttatás feltételét jelentő piaci biztosítás meglétét. Szerencsés módon a 2023-as kárenyhítési évben az időjárási körülmények nem nehezítették olyan nagy mértékben a gazdálkodók életét, mint az azt megelőző években, különösen a 2022-es aszályos évhez hasonlítva.

Idén összesen 1680 gazdálkodó részére közel 2,85 milliárd forint összegű kárenyhítő juttatás kerül kifizetésre.

A mezőgazdasági kockázatkezelő rendszer működését meghatározó jogszabályok elérhetők a Kincstár honlapján.

Forrás: MÁK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Folytatódik az öntözésfejlesztés támogatása

Print Friendly, PDF & Email

110 milliárd forint összegű támogatást kaptak a gazdák

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A gazdálkodókat támogatni kell abban, hogy alkalmazkodni tudjanak a klímaváltozás jelentette kihívásokhoz és egyben növelni tudják a nagyobb hozzáadott értékű növényi kultúrák termesztését. A Vidékfejlesztési Program keretében éppen ezért újabb 40 vízgazdálkodási projekt részesült hozzávetőlegesen 19,5 milliárd forint támogatásban, így a konstrukcióban összesen mintegy 110 milliárd forint összegű támogatás odaítélése történt meg – fogalmazott Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.

Fotó: AM

Az Agrárminisztérium kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését, cél az öntözött területek nagyságának folyamatos és jelentős növelése a következő években is. A Vidékfejlesztési Program keretében hosszú éveken át volt elérhető „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” elnevezésű kiírás. A felhívás átfogóan biztosított fejlesztési forrást minden, az öntözéshez kapcsolódó tevékenységhez, így többek között új vízkivételi művek kialakításához, új öntözőgépek és csővezetékek telepítéséhez, valamint az elavult öntözőrendszerek elemeinek cseréjéhez is – emelte ki az Agrárminisztérium államtitkára.

A mind gyakoribbá és hosszabbá váló száraz időszakok miatt víz megtartását segítő gazdálkodási gyakorlatok ösztönzése mellett a kormány a most záruló Vidékfejlesztési Programban, illetve az új támogatási időszakban is prioritásként tekint az öntözésfejlesztésre.

Az államtitkár kiemelte, hogy az agártárca már dolgozik a KAP Stratégiai Terv keretei között meghirdetésre kerülő új vízgazdálkodási projektek megvalósítását segítő támogatási konstrukción, melyet az előzetesen meghirdetett menetrend szerint várhatóan még ez év tavaszán megismerhetnek az érdeklődők.

Az öntözésfejlesztés beruházási oldalának folyamatos támogatása mellett nagy segítséget jelent, hogy a tavalyi esztendőhöz hasonlóan idén is átvállalja a kormányzat a mezőgazdasági vízszolgáltatás anyagi terheit, azaz a gazdálkodók mentesülnek az állami tulajdonú vízilétesítményeken keresztül történő mezőgazdasági vízszolgáltatás díja alól – zárta gondolatait Feldman Zsolt.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Eredményesnek bizonyult az eGN adategyeztetés a termelőkkel

Print Friendly, PDF & Email

A NÉBIH cikket közölt az eGN adategyeztetés eredményeiről

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az elektronikus gazdálkodási napló benyújtásának egy hónappal ezelőtti határidejét követően a Nébih március 14-ig adategyeztetést kezdeményezett a termelőkkel. A hivatal a pontosítások érdekében felkereste azokat a gazdálkodókat, akiknél az eGN-be beadott adatok kapcsán eltérést tapasztalt. Mintegy 2000 termelő élt a lehetőséggel.

A Nébih elektronikus úton kereste meg azokat az érintetteket, akiknél bizonyos eltérések, hiányosságok alapján további adategyeztetésre volt szükség a 2023. évi gazdálkodási naplóval kapcsolatban. Az adatok eGN-ben történő ellenőrzésére, javítására, kiegészítésére a gazdálkodóknak március 14-ig volt lehetőségük. E határidőig megközelítőleg 2000 termelő pontosította az adatait a rendszerben. Mindezzel az alapvetően jó feltöltési arány további javulását sikerült elérni.

Az eGN folyamatos fejlesztésének köszönhetően az elkövetkezendő hetekben újabb fejlesztési csomagot élesít a hatóság, ami tovább könnyíti majd a rendszer használatát. A Nébih emellett javasolja a gazdálkodóknak, hogy év közben folyamatosan töltsék az adatokat az eGN-be, így még gördülékenyebbé válhatnak a benyújtási időszakok.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom