Keressen minket

Mezőgazdaság

Tájékoztatás 2024. évi monitoring adatszolgáltatási kötelezettségről

A MÁK közleménye a 2024. évi monitoring adatszolgáltatási kötelezettségről

Közzétéve:

Felhívjuk a Tisztelt Kedvezményezettek figyelmét, hogy a 2023-2027. évek közötti mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási időszakra vonatkozóan, amely a KAP Stratégiai Terv alapján valósul meg, az Európai Bizottság új jelentési és értékelési struktúrát határozott meg, amely keretében olyan adatokat kell megadnia a tagállamnak, amelyeket eddig a Kifizető Ügynökség nem gyűjtött.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Az új jelentési és értékelési struktúra célja, hogy be lehessen mutatni a szakpolitika végrehajtásában elért előrehaladást és értékelni lehessen a végrehajtás hatását és hatékonyságát. A KAP Stratégiai Tervvel kapcsolatos jelentéstétel, monitoring és értékelés elvégzése az Európai Parlament és a Tanács 2021/2115 (EU) rendelete, továbbá az Európai Bizottság 2022/1475 (EU) végrehajtási rendelete alapján történik. A monitoring adatok gyűjtésére a 2022. évi LXV. törvény adja a felhatalmazást.

Az adatszolgáltatási kötelezettség minden Kedvezményezettre kiterjed, aki kérelmet nyújt be a Kincstárhoz.

Az adatszolgáltatás teljesítése kötelező a kérelembenyújtást megelőzően, amennyiben adott évre vonatkozóan még nem történt adatszolgáltatás.

A jelentések és monitoring adatigények teljesítése érdekében a kedvezményezetteknek 2024. március 20. napjától az alábbi adatokat szükséges megadnia a Magyar Államkincstár www.mvh.allamkincstar.gov.hu weboldalán az E-Ügyintézés / Kedvezményezetti nyilvántartási ügyek / Kedvezményezetti monitoring adatbekérő menüponton keresztül:

1.    Kedvezményezett neme:
a.    Természetes személyek esetén: férfi/nő
Ebben a mezőben a kedvezményezett nemére (férfi/nő) vonatkozó információt kell megadni.
b.    Nem természetes személy esetén: férfi/nő/egyenlő arányú
Ebben a mezőben a kedvezményezett (nem természetes személy) nemére (férfi/nő/egyenlő arányú) vonatkozó információt kell megadni.
Nem természetes személyek esetében a fő irányító/döntéshozó nemét szükséges megadni. Fő irányító alatt az a személy értendő, aki a folytatott tevékenységek vonatkozásában döntéshozatali jogkörrel rendelkezik, illetve rendelkezik a tevékenységből származó haszon felett, valamint viseli az abból származó pénzügyi kockázatot. Megadható „egyenlő arányú” kategória is, abban az esetben, ha a döntéshozatali jogkör megoszlása kiegyenlített a férfi és női vezetők között.

2.    Végzettség: gyakorlati tapasztalat/alapfokú/középfokú/felsőfokú

Ebben a mezőben a mezőgazdasági termelő esetében a legmagasabb mezőgazdasági végzettséget ennek hiányában tapasztalatot, nem mezőgazdasági tevékenység (pl. élelmiszeripar) esetén a legmagasabb szakirányú végzettséget (pl. élelmiszermérnök) szükséges megadni.

A gazdaság irányítójának legmagasabb mezőgazdasági képzettsége vagy tapasztalata: az iskolarendszerben és iskolarendszeren kívül ténylegesen megszerzett legmagasabb mezőgazdasági végzettség, amelynek a szintje lehet:
–    gyakorlati tapasztalat:

  • gazdaságban végzett, többéves gyakorlati munka során szerzett tapasztalat.

–    alapfokú végzettség:

  • arany- és ezüstkalászos gazdaképző, vagy egyéb mezőgazdasági tanfolyam.

–    középfokú végzettség:

  • az állategészségügyi, állattenyésztő, általános mezőgazdasági, baromfitenyésztő, belovagló, borász, lovastúra-vezető, erdészeti, erdőgazdasági, vadgazdálkodási, mezőgazdasági-gimnáziumi, gyümölcstermesztő kertész, méhész, mezőgazdasági gépész, növénytermelő-növényvédő gépész, öntözéses növénytermesztő gépész, sertéstenyésztő, szarvasmarha-tenyésztő, szőlőtermesztő, zöldségtermelő, mezőgazdasági szakon szerzett érettségi (képesítő) bizonyítvánnyal, illetve szakmunkás-bizonyítvánnyal rendelkezők.
  • itt kell jelenteni a mezőgazdasági szakmunkásokat, technikusokat, szaktechnikusokat is.

–    felsőfokú:

  • mezőgazdasági egyetemi, főiskolai, mezőgazdasági akadémiai, állatorvosi, erdőmérnöki (üzemmérnöki) oklevéllel, diplomával rendelkezik.
  • a felsőfokú mezőgazdasági technikumot végzetteket is ide kell sorolni.

3.    Tevékenységi kör: A fő tevékenységi kört a legutóbbi évre vonatkozó árbevétel alapján szükséges kiválasztani, a listából egy darab tevékenységi kör választható. A gazdaság akkor tekinthető szakosodottnak, amennyiben az egyik tevékenység árbevételből való részesedése eléri a kétharmadot (pl. tejtermelés). Ha nincs ilyen tevékenység (diverzifikált a gazdaság), akkor a vegyes kategóriák egyikét kell választani (pl. szántóföldi növények termesztése és tejtermelés vegyesen). A tevékenységi körök a Bizottság 2015/220 végrehajtási rendelete alapján kerültek meghatározásra. A tevékenységi körök listája és a választást megkönnyítő hierarchia a mellékelt Excelben elérhető.

Forrás: MÁK

Mezőgazdaság

A vidéki térségek újjáélesztése a fiatalok segítségével

A FAO közleményt adott ki a fiatalok mezőgazdaságban betöltött szerepéről.

Published

on

Budapest, 2025. június 11. – A vidéki térségekben a fiatal nők és férfiak fontos szerepet játszanak a gazdasági növekedés és fejlesztés támogatásában és a mezőgazdaság és a vidéki közösségek jövőjének biztosításában. Azonban számos gazdasági, társadalmi és kulturális kihívás akadályozza őket lehetőségeik teljes kibontakoztatásában, és a támogatási szükségleteik megértéséhez több információra lenne szükség. Eközben Európa és Közép-Ázsia országaiban – és a világ számos pontján – a mezőgazdaság egyre kevésbé vonzó karrier a fiatalok számára. Az élelmezésbiztonság és a megélhetés szempontjából kulcsfontosságú, hogy a fiatalok becsatlakozzanak és tovább vigyék a gazdálkodást.

© FAO/ Anis Mili

A mezőgazdaságban dolgozó fiatalok azonban gyakran nem férnek hozzá a fontos eszközökhöz és platformokhoz, beleértve a piacokat, a tisztességes munkalehetőségeket vagy a politikai döntéshozatalban való részvételt. A hatékony és eredményes ifjúsági és mezőgazdasági szakpolitikákhoz és politikai keretekhez ezért szükséges a problémáik jobb megértése, hogy célzott intézkedéseket és megközelítéseket lehessen alkalmazni.

A térségünk vidéki területein élő fiataljai előtti akadályok és lehetőségek azonosítása és megvitatása érdekében az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) Budapesten rendezi a második regionális vidéki ifjúsági fórumot. A mai naptól kezdve a régió 22 országából érkező ifjúsági ügyekkel foglalkozók (döntéshozók, fiatal gazdálkodók, civil társadalom és mások) a vidéki fiatalok sikeres támogatásának példáit hallhatják, valamint megvizsgálhatják az előttük álló problémákat és lehetséges megoldásokat. Kontinensünk vidéki területein a népesség öregszik, ennek kapcsán a fórum lehetőséget kínál arra is, hogy felhívják a figyelmet a családi gazdálkodás fenntarthatóságának fontosságára.

„A magas általános fejlettségi szint ellenére a térség minden részén növekszik az egyenlőtlenség, ami a fiatalok munkanélküliségének magas szintjében, a marginalizált csoportok kirekesztésében és a nemek közötti egyenlőtlenségekben is megnyilvánul. Mindezek a kihívások gyakran a vidéki területekről való elvándorláshoz vezetnek” – mondta Viorel Gutu, az FAO főigazgató-helyettese és regionális képviselője a fórum megnyitásakor.

A háromnapos fórum segít feltérképezni a vidéki fiatalok helyzetét és igényeit – beleértve a fiatalok mezőgazdasági szerepvállalásának akadályait és lehetőségeit, különös tekintettel a földhöz, a finanszírozáshoz és a tudáshoz való hozzáférésre –, megvizsgálja a családi gazdálkodás generációs megújulását a családi gazdálkodás ENSZ-évtizede programjának keretében, és megvitatja a vidéki fiatalok felemelkedésének politikai lehetőségeit Európában és Közép-Ázsiában. Emellett ösztönzi a vidéki fiatalok lehetőségeinek javítását és a mezőgazdasági és döntéshozatali folyamatokba való bevonásának módjait, továbbá a fiatalok részvételét a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokban, és ötleteket mutat be a mezőgazdaság és a vidéki területek újragondolásához.

 Továbbá, az FAO megalakulásának 80. évfordulója alkalmából a szervezet felhívást tesz közzé az európai és közép-ázsiai fiatal gazdálkodók elismerésére, hogy támogassák azokat, akik a vidéki területeken a változás élvonalában állnak.

Forrás: FAO

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Megszűntek a hazai RSZKF-korlátozások

Feloldották az összes védő- és megfigyelési körzetet

Published

on

Hazánk sikeresen megfékezte a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) betegséget, így az Európai Unió június 6-tól feloldotta az összes védő- és megfigyelési körzetet, valamint a további korlátozás alá eső területet. Ezzel együtt a hazai korlátozások is megszűntek. Az állategészségügyi hatóság célja a hivatalos mentesség mielőbbi visszaszerzése. A vírussal szembeni magyar erőfeszítések és intézkedések kapcsán köszönetét fejezte ki Várhelyi Olivér az Európai Bizottság egészségügyért és állatjólétért felelős biztosa. Fontos, hogy a járványügyi alapszabályokat továbbra is minden gazda tartsa be!

Fotó: NÉBIH

Az RSZKF vírus jelenlétét a Nébih laboratóriuma 2025 tavaszán öt telepen (Kisbajcs, Levél, Darnózseli, Dunakiliti, Rábapordány) azonosította. A járványügyi helyzet alakulásához igazodva a szakemberek folyamatosan felülvizsgálták és optimalizálták a korlátozó intézkedéseket mind az érintett területeken, mind országos szinten. Április közepe óta – a több tízezer laboratóriumi vizsgálat ellenére – egyetlen új esetet sem igazolt a hatóság. Ennek köszönhetően 2025. június 6-tal utolsó védő- és megfigyelési körzetet, valamint a további korlátozás alá eső területetek is feloldották, ami a hazai korlátozások megszűnését is eredményezte.

A korlátozás alatt álló körzetek feloldásával újra zavartalanul folytatódhat az Európai Unión belüli kereskedelem, míg a harmadik országokkal történő export vonatkozásában jelenleg is egyeztetések zajlanak. Az állategészségügyi hatóság célja az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerinti hivatalos mentesség mielőbbi visszaszerzése. Ennek megítélését legkorábban 2025. július 20-án kérvényezheti hazánk a WOAH-nál.

A Magyarországon fél évszázad után ismét megjelent, hatalmas gazdasági kárral járó RSZKF betegség több mint 19 000 állatot érintett. A vírus azonosítását követően a hatóságok azonnali intézkedéseket vezettek be a fertőzés terjedésének megfékezése érdekében, a védekezés irányítására Operatív Törzs alakult. Országos szinten mostanáig több mint 2 900 gazdaságban történt mintavétel, mind negatív eredménnyel zárult. A vadállomány folyamatos monitorozása során közel 5 300 vadhúsmintát vizsgáltak a szakemberek, és egyik esetben sem mutatták ki az RSZKF vírus jelenlétét. A Nébih laboratóriumai a nap 24 órájában eddig közel 56 000 PCR és több mint 206 000 ELISA-vizsgálatot végeztek, ezáltal biztosítva a járványügyi helyzet teljes körű ellenőrzését és nyomon követését. A vizsgálatok a mentesség igazolása, a mentes státusz visszaszerzése érdekében a következő hónapokban is folytatódnak.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a kormányhivatalok és a járási hivatalok szakemberei minden erejükkel azon dolgoznak, hogy megelőzzék és megfékezzék az állatjárványok terjedését. A felelősség továbbra is óriási, a munka pedig folyamatos: a hatóságok értékelik és kiértékelik a járványügyi helyzetet. A gazdákat továbbra is kérik, hogy a vonatkozó járványügyi előírásokat szigorúan és következetesen tartsák be, hisz az kulcsfontosságú az eredményes védekezéshez, a magyar állatállomány megóvásához. Kizárólag közösen tehetünk azért, hogy megelőzzük a járványokat.

Forrás: NÉBIH

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Tűzgyújtási tilalmat vezettek be két vármegyében

A hatóságok tűzveszélyes időszakot hirdettek ki.

Published

on

Az elmúlt napok kánikulája és a csapadékhiány jelentősen növelte az erdőtüzek kockázatát, ezért június 7-től Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben a hatóságok tűzveszélyes időszakot hirdetnek ki.

Fotó: NÉBIH

A kánikulai időjárás és a csapadékhiány miatt teljesen kiszáradt a holtbiomassza az erdőkben és az erdőkkel szomszédos területeken egyaránt.  A száraz biomassza miatt gyors tűzterjedés alakulhat ki kisebb szél vagy lejtőhatás esetén is. Megnő a keletkező tüzek intenzitása, a felszíni tüzek 15-30 méteres lángmagasságú koronatűzzé fejlődhetnek. Nő a tüzek ugrótűz potenciálja, ami tovább gyorsíthatja a tűzterjedést.

Az elkövetkező napokban nem várható elegendő mennyiségű csapadék. Túlnyomóan napos időben lesz részünk, csapadék csak elszórtan várható. Az aszály hazánk döntő részén nem fog enyhülni, hanem fokozódik. Így bár Medárd napján többfelé eshet, de ez után ismét szárazra fordulhat az idő.

A fokozott tűzkockázatot mérlegelve, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével, 2025. június 7-től tűzgyújtási tilalmat rendel el Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben.

Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról a www.erdotuz.hu honlapon tájékozódhatnak.

A hatóság kéri a lakosságot, hogy fokozottan ügyeljenek a tűzgyújtási tilalom betartására, hiszen felelős magatartásukkal hatalmas környezeti és vagyoni kárt előzhetnek meg!

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom