Keressen minket

Mezőgazdaság

Tájékoztatás a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területek határainak fizikai elkülönítéséről

MVH közleményt adott ki a KET határainak fizikai elkülönítésével.

Közzétéve:

A 2023. évi kérelmek elemzése során a Magyar Államkincstár megállapította, hogy a kötelezettségek teljesítése során gyakran adódtak problémák a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területek (KET) határainak fizikai elkülönítésével.

A fénykép illusztráció. Fotó: Hollandia

A hiba az alábbi intézkedéseket érinti:

  • VP4-10.1.1. -21 Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés
  • VP4-11.1-11.2 -18 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása
  • VP4-11.1-11.2 -21 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása.

Ezeknél a támogatási formáknál a termelőknek a program kezdete előtt le kellett mérniük azokat a területeiket, amelyekkel az intézkedésben részt vesznek. A felmért KET-ek körvonalait a kötelezettségvállalási időszak alatt – egyes, speciális esetek kivételével – változtatni nem lehet.

A KET-ek határvonalait a mezőgazdasági területen, valós fizikai határokkal is el kell különíteni a kedvezményezetteknek a KET-en kívül eső területektől. Ez az elkülönítés a következőképp történhet:

  • Az elválasztás megvalósultnak tekinthető, ha a KET nem mezőgazdasági művelésbe vont területtel határos (árok, mezővédő erdősáv, bokrok, erdő, épített környezet, út, vasút, felszíni víz, stb.);
  • Szintén megvalósul az elválasztás, ha a KET olyan mezőgazdasági táblával határos, ahol más növényt termesztenek, mint a KET-en belül;
  • Akkor is megvalósul a KET határainak elkülönítése, ha a KET határán túl ugyanolyan növényt termesztenek, mint a KET-en belül, de a szomszédos területek növényi borítása eltérő fejlettségi állapotú (ideértve a kaszált – nem kaszált állapotot).

Ha a fentiek egyike sem teljesül, azaz a KET-en belül is és azon túl is ugyanolyan növényt termesztenek, amelynek a fejlettségi állapota sem különbözik, akkor az alábbiak szerint valósítható meg az elválasztás:

Szántóterületek esetén:

  • 60 cm vagy az alatti sortáv esetén, legalább 60 cm széles elválasztó sáv a határvonalon;
  • 60 cm feletti sortáv esetén, legalább az adott kultúra sortávolságának 30%-kal megnövelt szélességű elválasztó sáv a határvonalon.

Ültetvény- és gyepterületek esetén:

  • Az érintett határszakasz minden töréspontján elhelyezett természetes anyagú jelölő (pl. karó, T-ülőfa).

Egy KET teljes határvonalát nem szükséges azonos módon elválasztani, de a teljes határvonalon szükséges a felsoroltak közül legalább az egyik elválasztási módot alkalmazni.

Amennyiben a VP4-10.1.1. -21 Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés intézkedésben a támogatást igénylő választotta „Az alintézkedésbe vont teljes területen – az évelő szántóföldi kultúrák és vetett ugar kivételével – a táblák maximális mérete 5 ha” előírást és a KET-en belül több szomszédos táblán ugyanazon növénykultúra található, úgy a támogatást igénylőnek KET-en belüli táblák elválasztása céljából az elkülönítési szabályokat szintén alkalmaznia kell, a fent leírt módon.

A KET-ek és táblák határvonalainak elválasztására vonatkozó szabályokat a Földterület beazonosításának, terület mérésének útmutatója (VP4-10.1.1. -21 Pályázati Felhívás 2. sz melléklet, VP4-11.1-11.2 -18 Pályázati Felhívás 1. sz melléklet, VP4-11.1-11.2 -21 Pályázati Felhívás 1. sz melléklet) részletesen tartalmazza.

Amennyiben a KET-ek elkülönítése, avagy a KET-en belüli táblák elkülönítésével kapcsolatosan a helyszíni ellenőrzés hiányosságot tár fel, akkor főszabály szerint az ellenőr felszólítja a gazdálkodót a hiányos sarokpont kijelölésére vonatkozó kötelezettség pótlására, amelynek 15 napon belül kell megfelelni. Ha a gazdálkodó pótolja a hiányzó elválasztó elemeket, akkor jellemzően csak a támogatási összeg kisebb mértékű csökkentésére számíthat. Ha nem pótolja, akkor viszont az érintett KET területe az adott évben a támogatási eljárásban elutasításra kerül.

Kérjük a gazdálkodókat, hogy a szóban forgó támogatási intézkedésekben a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területekre vonatkozóan gondosan járjanak el a határok kijelölése során, illetőleg a mezőgazdasági tevékenységük során fokozottan tartsák szem előtt a „Földterület beazonosításának, terület mérésének útmutatója” elnevezésű mellékletekben foglalt elkülönítési szabályokat!

Forrás: MVH

Mezőgazdaság

Itt az ideje az őszi gyümölcsfaültetésnek

Elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése

Published

on

A hazai gyümölcsfaiskolákban elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívja a figyelmet arra, hogy csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásároljunk gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított. Ahhoz azonban, hogy az elültetett növény életképes maradjon, érdemes betartani a szakszerű faültetés szabályait is.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A kertészet, vagyis a kertészeti termesztés legspeciálisabb, a legtöbb felkészültséget és főleg a legnagyobb előre gondolkodást igénylő ágazata a faiskolai termesztés. A faiskolai ültetési anyagok előállítása két, három, de akár 4 évet is igénybe vehet fajtól, illetve technológiától függően. Az üzemi gyümölcsültetvények, de döntően a házikertek ültetési anyaga is gyümölcsfaiskolából származik. A gyümölcsfaiskolák jelentős szerepet játszanak abban, hogy milyen gyümölcskínálattal találkozhatnak a fogyasztók idehaza. Feladatuk sokrétű: nemesítőkkel állandó, naprakész kapcsolatot kell tartani, keresni kell az újdonságokat, a betegségeknek részben ellenálló, és a hazai klímában megbízhatóan termő fajtákat. A megfelelő fajtákból érési sorra van szükség. Szükséges a szaporított fajták termesztési tulajdonságainak ismerete, ami alapján az adott fajta egyáltalán ajánlható telepítésre.

A kitermelés előtt a leveles gyümölcs oltványokat minden esetben lelevelezni szükséges, ami jelentős kézi munkaerőt igényel még napjainkban is. Erre elsősorban növényélettani okok miatt van szükség, ugyanis a szabadgyökérrel kitermelt leveles oltványok, egyszerűen kiszáradnának a levelek általi párologtatásuk miatt. A lelevelezést követően a kitermelésre előkészített oltványokat, a kötegelésnek megfelelően jeltáblával látják el, így elkerülhető a fajtakeveredés. A kitermelés az ültetési növényanyag vermelésével fejeződik be.

Ahhoz azonban, hogy a faiskolában szakszerűen kitermelt, több évig nevelt növény a telepítőnél, vagy a ház körül elültetve életképes maradjon, tavasszal kihajtson és leveles hajtást hozzon, néhány dologra figyelni kell. Fontos, hogy az ültetéssel ne várjunk sokáig. Az őszi ültetés ideje a lombhullástól a fagyokig terjedő időszakra korlátozódik, fagyos időben és talajban mindenképpen kerüljük az ültetést. Ha nem szabadgyökerű, hanem konténeres gyümölcsfát vásároltunk, burkolt gyökérzetének köszönhetően elvileg bármikor elültethetjük, ugyanakkor a gyakorlat azt mutatja, hogy ez esetben is biztosítsunk a növény számára elegendő időt, hogy még a fagyokig megindulhasson a begyökeresedés a talajban.

Azt, hogy tavasszal, vagy ősszel eredményesebb az ültetés, a gyümölcsfafaj alapján kell eldönteni. A mandula, az őszibarack, a kajszi, a dió és a gesztenye nagyon érzékeny a téli kiszáradásra, ezért ezen fajokat ajánlott tavasszal ültetni. Az almatermésűeknél, bogyósoknál, (kivétel a szamóca, melyet tavasszal, vagy nyár végén ültetünk) az őszi telepítés a kedvezőbb. A berkenyét és a bodzát a gyakorlati megfigyelések alapján érdemesebb ősszel telepíteni.

Fontos, hogy csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásároljunk gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított. Az ültetni kívánt gyümölcsfajta termékenyülési viszonyairól mindig tájékozódjunk, és amennyiben nem öntermékeny a fajta, úgy megfelelő pollenadó fajtát is kell ültetnünk, ami a kiválasztott fajtánkkal egyidőben virágzik. Ebben a faiskolák készséggel segítenek.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara arra buzdít minden gazdálkodót és házikert tulajdonost, hogy bátran ültessen gyümölcstermő növényeket, amelyek a hazai klímánkon különleges beltartalmi értékű gyümölccsel örvendeztetnek meg. Az üzemi gyümölcstelepítést a KAP ST keretében nemrég megjelent Ültetvénytelepítési pályázat is támogatja. De legyen szó kiskertről, vagy több hektáros ültetvényről, ne feledjük, hogy minden egyes fa szakszerű elültetésével és gondozásával hozzájárulunk az élhető környezetünk fenntartásához.

 

Forrás: NAK

 

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A kakaó, a kávé és a tea árai drágítják a globális élelmiszerimport-számlát a gazdagabb országok számára

Emelkedett a kakaó, kávé és a tea ára

Published

on

Róma, 2024. november 15. – A globális élelmiszerimport-számla az előző évhez képest várhatóan 2,2%-kal, több mint 2 billió dollárra fog nőni 2024-ben, amit a kakaó, kávé és a tea áremelkedése, valamint a gyümölcsök és zöldségek magasabb importköltségei eredményeznek. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) csütörtökön tette közzé Élelmezési kilátások jelentését.

Fotó: FAO

A kakaó, kávé és tea importkiadásai várhatóan 22,9%-kal fognak emelkedni, amely a teljes import-értéknövekedés több mint felét teszi ki. Ez elsősorban az időjárási viszonyok és a logisztikai problémák miatt megugrott nemzetközi árakat tükrözi ezen áruk esetében. A kakaó ára a tízéves átlag közel négyszeresét érte el az év elején; a kávéé közel a duplájára, a teáé pedig 15%-kal emelkedett a hosszú távon megszokott szintjük fölé.

Ezen áruknak az exportja számos ország gazdaságában fontos szerepet játszik, jegyzik meg a FAO közgazdászai. Burundiban és Etiópiában a kávéexportból származó bevételek általában e két ország élelmiszerimport számláinak közel 40%-át fedezik; a tea exportja hasonló módon Srí Lanka számlájának több mint felét teszi ki, Elefántcsontpart kakaóexportja pedig könnyedén ellensúlyozza az ország élelmiszerimport-költségeit.

Ezzel párhuzamosan a gabonafélék és olajos magvak importszámláinak csökkenése könnyebbséget jelent az alacsonyabb jövedelmű országok számára. A magas jövedelmű országok felelnek a globális élelmiszerimport-kiadások kétharmadáért, mely esetében ezen országoknak 4,4%-os növekedéssel kell szembenézniük 2024-ben, míg a felső-közepes jövedelmű, alsó-közepes jövedelmű és az alacsony jövedelmű országok költései valószínűleg csökkenni fognak.

A FAO Élelmezési kilátások jelentése, mely egy kétévente megjelenő kiadvány, frissített előrejelzéseket közöl a főbb élelmiszerek előállítására, kereskedelmére, felhasználására és készleteire vonatkozóan, valamint számos aktuális témát dolgoz fel. A legújabb számban különösen az olívaolaj és a műtrágyák kerülnek górcső alá.

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Hamarosan benyújthatók az ökológiai gazdálkodás támogatási kérelmei

Az érintettek 2024. november 25-től nyújthatják be kérelmeiket

Published

on

Minden korábbinál nagyobb előnyöket kapnak azon termelők, akik az ökológiai gazdálkodást választják. A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében ugyanis új program indul támogatásukra, amelyre az érintettek 2024. november 25-től nyújthatják be kérelmeiket – mondta Feldman Zsolt a XXXIV. Biokultúra Napján.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára közölte, hogy a Vidékfejlesztési Program által meghirdetetett ökológiai gazdálkodást támogató felhívások keretei között évente mintegy 5500 gazdálkodó nyújthatott be kifizetési kérelmet, és csaknem 275 ezer hektár után igényelhettek támogatást a kedvezményezettek. Magyarországon 2023-ban az ökológiai gazdálkodásba vont területek nagysága – az átállási területekkel együttesen – elérte a 320 ezer hektárt.

A jövőt tekintve, Feldman Zsolt szerint a nemrég meghirdetett „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című felhívás jelentős segítséget nyújthat a továbblépésben. A felhívás a még konvencionális művelésű területek ökológiai művelés alá vonását és átállását, illetve a már ökológiai művelésbe vont területeken a gazdálkodási mód fenntartását ösztönzi vissza nem térítendő átalánytámogatás formájában.

Ismertette, hogy a támogatási program öt évig tart, 2025. január 1-jén kezdődik, és 2029. december 31-én zárul. A kedvezményezetteknek vállalniuk kell, hogy ezen idő alatt a támogatásba vont területeiken – legyen az szántó, gyep, ültetvény – az ökológiai gazdálkodás előírásainak megfelelő gazdálkodást folytatnak.

A támogatás éves mértéke földhasználati kategóriánként változó, például átállás alatti intenzív gyümölcsültetvény esetében 1801, míg gyep esetében 225 euró/hektár – tette hozzá az államtitkár.

Előadásában megjegyezte, hogy a KAP Stratégiai Terv alapján az idei évben meghirdetett számos pályázati felhívásban – így az állattartási és a kertészeti beruházásokat segítő kiírásokban – jelentős előnyhöz jutnak az ökológiai gazdálkodást folytatók. Az érintettek egyrészt 10 százalékkal megemelt támogatási intenzitást kapnak az alaptámogatáshoz képest, másrészt a tartalmi értékelési rendszerben is jelentős többletpontot szereznek.

A felhívás minden kapcsolódó dokumentummal és információval a kap.gov.hu weboldalon érhető el.

Forrás: AM

Tovább olvasom