További információk e témában a Az élelmiszer-gazdaság külkereskedelme 2024. I–III. negyedév című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 4. szám.
Forrás: AKI
Zsarolás bűntettének kísérlete miatt emeltek vádat egy férfi ellen.
Zsarolás bűntettének kísérlete miatt emelt vádat a Békéscsabai Járási Ügyészség, és felfüggesztett börtönbüntetés kiszabására tett indítványt egy 42 éves büntetlen előéletű orosházi férfival szemben. Az elkövető az Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER) kapcsán akarta megzsarolni az agrárkamarát.
Az Országos Jégkármérséklő Rendszer lényege, hogy talajgenerátorok üzemelnek az ország területén. Amikor várható jégesőről kapnak jelzést, akkor járásonként bekapcsolják a generátorokat, amelyek ezüst jodidot bocsátanak ki, és ez megakadályozza a nagyobb jégszemek kialakulását. Ez a rendszer nem tudja kiszárítani levegőt, nem csökkenti a csapadék mennyiségét, továbbá nem okoz aszályt sem.
A vád szerint a férfi az egyik közösségi portálon több, nagy követőszámú oldal adminisztrátoraként és az általa létrehozott zárt csoportokban rágalmazta, illetve valótlan információkat terjesztett a jégkármérséklő rendszer időjárásra és egészségre gyakorolt veszélyes hatásairól, valamint annak kezelőiről. Ennek hatására a JÉGER generátorkezelőket érintő fenyegetések Békés vármegyében 2022. évtől kezdődően folyamatosak voltak.
A férfi 2024. július 28-a és augusztus 25-e között az e-mail címéről jogtalan haszonszerzés végett, pénzt követelve 14 db fenyegető tartalmú e-mail üzenetet küldött az agrárkamara vármegyei igazgatójának hivatali e-mail címére.
Az e-mailekben a terhelt erőszakos cselekménnyel fenyegette meg az agrárkamarát például azzal, hogy ha nem fizetnek a részére 22.000.000 forintot, akkor nem tartja tovább vissza a feldühödött gazdákat, és azok szét fogják verni a JÉGER rendszer generátorait és a generátorkezelőkkel, valamint a kamara vezetőivel sem fognak kesztyűs kézzel bánni.
A vezetőségben komoly aggodalmat keltettek a férfi fenyegetései, mivel a korábbi években is ő tüzelte fel a gazdákat a kamara ellen. Ennek következtében atrocitások érték a talajgenerátorok kezelőit Békés vármegyében, ezért sokan felmondtak, a betöltetlen álláshelyek pedig ellehetetlenítik a rendszer működtetését. Az agrárkamara nem fizetett a férfinak, hanem feljelentést tett a rendőrségen.
Forrás: Ügyészség
Számos hatóanyag engedélye nem került meghosszabbításra vagy az engedélye visszavonásra került
A Bizottság (EU) 2024/3199 felhatalmazáson alapuló rendelete alapján a 649/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet peszticidek és ipari vegyi anyagok jegyzékbe vételében több módosítás történt.
Számos hatóanyag engedélye nem került meghosszabbításra vagy az engedélye visszavonásra került, ami az adott anyag peszticidként való felhasználásának tilalmát jelenti 2025. március 1-jétől. Ez uniós szinten megközelítőleg 30 hatóanyagot érint, mellyel tovább szűkül a növényvédelemben felhasználható készítmények száma. Talán a legnagyobb kihívást az S-metolaklór kivonása jelenti, mely megnehezíti a magról kelő egyszikű gyomok elleni hatékony védekezést. A kultúrák egy részében például a klomazon vagy a petoxamid hatóanyaggal premeergens, míg a proszulfokarb és a pendimetalin hatóanyaggal preemergens vagy korai posztemergens kezelésre van lehetőség.
A spirotetramátot főként szúró-szívó szájszervű kártevők (pl.: levéltetű, molytetű) elleni védekezésben alkalmazták zöldség- és gyümölcs kultúrában, mely számos kiskultúrát is magába foglalt. Helyettesítésére lehetőség van többek között az acetamiprid és a piretroidok csoportjába tartozó hatóanyagokkal.
A legtöbb visszavont hatóanyag a gombaölők közzé sorolható. A széles hatásspektrumú, kontakt hatásmódú metiram helyettesítése jelentheti a legnagyobb kihívást, de a burgonya- és paradicsom fitoftórás betegsége elleni védekezés is nehezebbé vált a fenpropimorf, a dimetomorf és a bentiavalikarb hatóanyagok visszavonásával. Emellett a rágcsálóírtó pépek egyik hatóanyagát, a difenakumot is visszavonták.
A hazánkban engedélyezett készítmények érvényességéről a hatóság honlapján tájékozódhatunk.
Forrás: Fodor Attila – NAK
Adatokat közöltek a magyar agrár-külkereskedelmi forgalomról
Magyarország agrár-külkereskedelme a vizsgált időszakban is koncentrált és erősen Európa-centrikus volt: az exportforgalom 95 százalékát európai országokkal bonyolítottuk. Ázsia részesedése 3,1, Amerikáé 1,1 százalék volt, Afrika és Ausztrália részesedése pedig az 1 százalékot sem érte el. Természetesen az Európai Unió belső piaca abszolút meghatározó, az agrár-külkereskedelmi exportból 83,5 százalékkal, az importértékből 92,4 százalékkal részesedett 2024 első kilenc hónapjában. Az EU-tagországokba exportált termékek értéke 3,6 százalékkal, az import értéke 2,9 százalékkal emelkedett, az egyenleg 1960 millió eurós értéke 6,3 százalékkal több, mint a bázisidőszakban volt.
A legfontosabb export- és importpartnerek köre szinte azonos, így a legnagyobb agrár-külkereskedelmi forgalom 2024 első három negyedévében is Németországgal bonyolódott. Az agrárexport értékének csökkenő sorrendjében további fontos partnerek voltak még Olaszország, Románia, Ausztria, Lengyelország, Szlovákia, Csehország, Horvátország, az Egyesült Királyság és Hollandia. A felsorolt országok részesedése megközelítette a teljes agrárkivitel 72,7 százalékát. Az agrártermékek főbb beszállítói szinte megegyeznek az exportpiacokkal, amelyek a behozatal 81,5 százalékát biztosították.
Az MVH közleményt adott ki: A bejelentés elmulasztása 100%-os szankciót eredményez
Az Agro-ökológiai Program keretében benyújtott kérelmek elbírálása során támogatási feltétel a növényvédelmi kezelések bejelentése.
Ez azt jelenti, hogy azoknak a gazdálkodóknak, akik a támogatásban részt kívánnak venni, a választott gyakorlattól függetlenül az esetleges növényvédőszeres kezelésekről adatszolgáltatási kötelezettségük van. Ilyen bejelentésnek minősül a permetezés hiányában tett nemleges nyilatkozat is. A szankció 100%-os.
A fentiek tekintetében tehát a növényvédelmi kezelés ellenőrzése két részre bontható a 2024. évi kérelmekre vonatkozóan:
A növényvédelmi kezelések bejelentése az alábbiak szerint lehetséges:
A permetezési adatok bejelentésének határideje 2025. január 31.
Forrás: MVH