Keressen minket

Természetvédelem

Fényképezőgéppel a pusztán

Közzétéve:

Mit lehet a pusztán fényképezni? Elmesélem. Balog Lajos vagyok, 77 éves, nyugdíjas gépésztechnikus. Gyomaendrődön élek, szerencsésnek mondhatom magam. A természet nagyon sok szépet és jót ad és ezt a kis várost körülfogja a természet.

Fotó: Balog Lajos – Agro Jager News

Gyomaendrőd a Hármas-Körös partján, a valamikori Sárrét déli oldalán, rizsföldekkel,  Körös-holtágakkal szegve terül el. Legkedvesebb számomra, a Sárrétbe nyúló puszta, csodálatos állataival, elsősorban madaraival. Nyugdíjba vonulásom után a fényképezést választottam, mint legfontosabb, legérdekesebb hobbit. Nem bántam meg. Kezdetben csak a város közelében, vizek partján, rizsföldek között barangoltam, leselkedtem a lessátorban, épített lesekben, ám csakhamar a puszta lett a kedves!

A kedvesek között is legkedvesebb a madarak, ragadozók, sasok világa.  Két nagy termetű ragadozó madárfaj él itt, rétisas és parlagi sas.

Fotó: Balog Lajos – Agro Jager News

Az eltelt évek alatt megismerkedtem szokásaikkal, a zsákmányszerzés módozataival, megtaláltam fészkelőhelyeiket. Csodálatosan rejtőznek az avatatlan emberi szem számára, csak lombhulláskor látható meg a rejtett fészkük. Szerencsére a pusztán és a Körösön élő, dolgozó, természetet szerető emberek segítettek a madarak felderítésében, élőhelyeik, szokásaik megismerésében. Így születtek a nem fotókiállításra illő, de a természetet titkait megmutató fotók. Télen a zsákmányszerzés, párkeresés, tavasztól a fészkelés, fiókanevelés, fiatal madarak röptetése, tanítása. Ősztől a nyugalom, télre való felkészülés, pihenőhelyek, alvófák keresése, elfoglalása. Mindezt megörökíteni nem egyszerű,  lesből, de inkább autóval való cserkeléssel sikerült –  nekem sokat nyújtó módon – lefényképezni. Sáros, poros, dűlőutakon, néha elöregedett köves utakon és persze gyalog. Fárasztó, de sok szépet és értéket adó tevékenység. Egy szép, ugyan szeles, de napsütéses nap eseményei, fotói:

Napkelte után –  a nagyon rossz póhalmi út megörvendeztetett. Az út menti bozóton. mácsonyákon tengelicek reggeliztek, néhány fotót meg is engedtek!  Ez meghozta a hangulatomat, körbetekintve, ugyan messze, a pusztai gyepen nagyon mutatósan, egerészölyvek vadásztak.  Kis várakozás megérte, sikeres vadászat volt! Kiértem a szántóföldek közé,hátha sikerült őzeket látnom. Skerült.

Fotó: Balog Lajos – Agro Jager News

Odébb, ritkán járt részen, valószínűleg vadászok által elhagyott zsákmány, – talán nyúl lehetett – fölött réti és parlagi sasok veszekedtek. Sajnos csak kevés időt fotózhattam, észrevettek, de nagyszerű élmény volt. Ennyi élmény talán sok is egy napra, hazafelé fordultam, az út melletti kiserdő fölött rétisas-család fordulózott. Kissé messze, de jól látható imitált rácsapásokat is csináltak. Ezzel ért véget a fotózás, ilyen eseményben dús délelőtt után otthon várt az ebéd.

Fotó: Balog Lajos – Agro Jager News

Egy idő után úgy gondoltam, hogy ne csak én lássam a sok érdekes, szép képet, az egyik internetes közösségi oldalon megosztottam másokkal. Örömmel írom le, hogy nagyon sokan megnézik, megjegyzést fűznek a képekhez –  a legnagyobb öröm –  kérdeznek is. Nem dicsekvés, de itt a városban eléggé sokan ismernek a fotóimról, rám is köszönnek, bevásárlás közben is. Nagy örömömre a helyi könyvtár agilis vezetője többször kért már fotóanyagot kiállításhoz. Ott a fiatal korosztály, óvodás, iskolás gyerekek, de felnőttek is láthatták azt, amit sikerült megörökíteni.

Megérte a néha nagyon fárasztó, izzasztó cserkészést!

 

Írta és fényképezte: Balog Lajos természetfotós

 

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Írjon nekünk: marketing@agrojager.hu

 

 

 

 

 

 

 

Természetvédelem

Megjelent a 2025.évi természetvédelmi pályázat kiírása

Természetvédelmi pályázatot hirdetett az Agrárminisztérium

Published

on

Az Agrárminisztérium ezúton meghirdeti a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet IV. fejezetének – az agrárminiszter feladat- és hatáskörét részletező 6. pontjához, azaz a minisztérium természetvédelmi feladataihoz illeszkedő, civil feladatvállalást segítő pályázatot.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Támogatási igényt a Nemzeti Környezetvédelmi Program részeként jóváhagyott Nemzeti Természetvédelmi Alaptervben rögzített természetvédelmi célok elérésében közvetlenül feladatot vállaló, természet- és környezetvédő céllal létrejött közhasznú szervezetek (egyesületek vagy alapítványok) nyújthatnak be a felhívásban rögzített tematikájú tevékenységekre, projektekre.

A pályázat felhasználható keretösszege 50 millió forint. A pályázatokat 2025. április 14-től 2025. május 13-igkizárólag postai úton lehet beadni. Egy pályázó legalább 1 millió, legfeljebb 3 millió forint összegre pályázhat.

A pályázati felhívás szövegét, a pályázati adatlapot, valamint a pályázati eljárás során végig kötelezően figyelembe veendő beszámoló tájékoztatót itt érhetik el.

Sikeres pályázást kívánunk!

Forrás: AM

Tovább olvasom

Természetvédelem

ÁPRILIS: Négy rétihéja faj szeli a magyar eget

Published

on

Áprilisban javában zajlik a tavaszi madárvonulás. A rétihéják estében ez az egyik legizgalmasabb hónap, hiszen mind a négy hazai fajjal találkozhatunk. Már a költőhelyek közelében, nádasok, vizes élőhelyek felett láthatjuk a leggyakoribb fajt, a barna rétihéját (Circus aeruginosus).

Barna rétihéja. Fotó: Simay Gábor

Többségük az elmúlt hónapban érkezett meg, de a telek enyhülésével egyre több példányuk telel át. A téli vendég és gyakori átvonuló kékes rétihéja (Circus cyaneus) száma ilyenkorra már csökkeni szokott, de jelenlétükre még ebben a hónapban is számíthatunk. Az idei évben április elején még szokatlanul nagy számban vannak jelen.

Kékes rétihéja. Fotó: Simay Gábor

A fakó rétihéja (Circus macrourus) – igaz csak kis számban – átvonul hazánkon, költőhelyei Közép-Ázsiában találhatók. Igazán szerencsésnek kell lennünk, hogy összefussunk vele a pusztában. Legkésőbb a hamvas rétihéja (Circus pygargus) érkezik meg hozzánk telelő területéről, de a hónap közepén már sokfelé láthatjuk vonuló egyedeit, melyek közül egyesek itt is maradnak fészkelni.

További természetvédelemmel kapcsolatos hírekért látogasson el az Agro Jager Természetvédelem c. rovatába! Kattintson a képre!

Bár rétihéjákat sokfelé láthatunk, legjobb eséllyel gyepek felett, alacsonyan repülve pillanthatjuk meg őket, hiszen ezek a legjobb vadászterületek számukra. Így a gyepek védelmével a rétihéják védelmét is szolgáljuk!

Fakó rétihéja. Fotó: Simay Gábor

A fotókon mind a négy faj esetében hím madarat láthatunk. A tojó és fiatalabb példányok többnyire barnák és sok esetben igen nehéz elkülöníteni a fajokat.

Hamvas rétihéja Fotó: Simay Gábor

A barna és a kékes rétihéják védettek, pénzben kifejezett természetvédelmi értékük 50.000 Ft. A másik két faj fokozottan védett, a fakó rétihéja természetvédelmi értéke 250.000 Ft, míg a hamvas rétihéjáé 500.000 Ft.

Forrás: Hortobágyi Nemzeti Park
Írta és fényképezte:
Simay Gábor
Természetvédelmi Őrszolgálat

 

Látott, fényképezett valami érdekeset?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Természetvédelem

Gőtementés

Bakonyi alpesi gőtéket mentettek a Burok-völgy környékén

Published

on

A bakonyi alpesi gőte (Ichtyosaura alpestris bakonyiensis) jelenlegi ismeretink alapján kizárólag a Bakonyban és az Őrségben fordul elő, így a Kárpát-medence egyik bennszülött gerinces állata! Megőrzése – mint valódi hungaricum – ezért a mi feladatunk!

A Bakonyban az alpesi gőték többsége a hegység magasabban fekvő északi illetve középső részén él, de van egy elszigetelt populáció a Keleti-Bakonyban is, a Burok-völgy környékén. Ezt az állományt tavaly kezdtük el felmérni (korábbi írásunk itt érhető el).

Szaporodóhelyeinek többsége itt a rendszeresen járt erdészei utak pocsolyáiban található, mely komoly veszélyeztető tényező az elszigetelt populáció fennmaradása szempontjából. A taposás és a víz állandó felkavarása mellett ezek a pocsolyák ráadásul tavaly nyáron ki is száradtak, még mielőtt a lárvák kifejlődhettek volna, így ennek az egyébként is ritka állatnak nem volt szaporulata!

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) és a VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. együttműködésének köszönhetően idén komoly munkálatok zajlottak e bennszülött állatunk megmentése érdekében. A tél folyamán munkagép segítségével árkok készültek, melyekben a gőtelárvák kifejlődésére jóval nagyobb az esély. Egy részük a meglévő, kikerülhető, de sekély szaporodóhelyek mélyítésével, többségük viszont a közlekedést is nehezítő keréknyom pocsolyák mellett lett kialakítva. Utóbbiak vizét az újonnan kialakított árkokba vezettük be. Az új árkok többségéből sajnos elszivárogna a víz, ezért még kora tavasszal, a gőték szaporodása előtt elkészült ezek vízzáró bélelése is.

Forrás: Dr. Riezing Norbert – DINPI

Tovább olvasom