Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

A tökös gazda esete

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Nagyot dobbant a szívem, amikor reggel az ablakon kinézve azt láttam, hogy sűrű pelyhekben hull a hó. A szomszédban lakó kisebb gyerekek már kacarászva gurították a hólabdát, készült a hóember. Böbe kutyám a kerítésnél vidáman ugatva buzdította őket, így ő sem marad ki a tél ebbéli örömeiből.

Néztem a nyomot, melyet az egyre növő hólabda hagyott maga után a havas udvarban, és eszembe jutott egy néhány évvel ezelőtti kaland, mely a nyomok olvasásával függ össze.
Igaz, akkor már tavasz volt, méghozzá igen száraz, meleg tavasz. A vadászházban mindenki tette a dolgát, látszólag ugyanolyan napnak indult az is, mint a többi. A vadőr előkészítette a kocsit, az utánfutót megrakta élelemmel, majd együtt kimentünk terepre. Előbb a zárt vadászterületen etettünk és néztünk szét, majd a kinti területre indultunk. Lassan haladva szemlélődtünk. Tudtuk, hol milyen vadat keressünk, mire figyeljünk.
A nap lágyan simogatta arcunkat, miközben kitágult orrcimpával szívtuk magunkba a rét illatát. Néztük a sasok meg vércsék etetőhelyét meg a sok kóbor kutyát, melyet a ragadozó madaraknak kihelyezett élelem csalt oda. Megállapítottuk, hogy nem jól van ez így. Nem a kóbor kutyák a hibásak, hogy kóborlóvá váltak, hanem a sok lelketlen gazda, aki miután megunja jószágát, fogja, és kihozza az erdőbe, majd sorsára hagyja az állatot. Mi nem lőhetjük ki a kóbor ebeket, így szomorú szívvel továbbmentünk.

Nemsokára odaértünk ahhoz a részhez, amelyet azelőtt bokros-csalitos aljnövényzet borított, fácánoknak, nyulaknak természetes búvóhelyet adva. Ezt a részt valaki kibérelte, és beültette tökkel. Csakhogy a tök vízigényes, de ott nem volt megoldható a locsolás. Mi már a kollégákkal régóta megállapítottuk, hogy ez sem lesz kifizetődő vállalkozás, de akkor még nem tudtuk, hogy az élelmes gazda más módon szeretne pénzhez jutni. Erre csak néhány hét múlva jöttünk rá, amikor kaptunk egy felszólítást, hogy szerdán, tíz órakor jelenjünk meg a tökkel bevetett föld szélén, mert a bírósági szakértő akkor állapítja meg, hogy a vaddisznóink mekkora kárt okoztak az ültetvényben.

Csak néztünk bambán, mert tudtuk, hogy a területen alig volt tök, a vaddisznóink sem jártak arra, így meglepve mentünk ki a megadott napon. A tulajdonos megbízottja és a szakértő már javában mért, fotózott, na meg számolt. Nekünk csak biccentettek, és a mérés végén fölényesen közölték, hogy sokba fog ez kerülni az erdészetnek! Összenéztünk a vadőrrel, és megkérdeztük, hogy miről beszélnek. Avassanak már be minket is.
A szakértő elővette a digitális fényképezőgépét, és diadalmasan kezdte mutogatni, hogy milyen szép nyomokat fényképezett a tökös földön! Ezzel bizonyítja majd, hogy mekkora vadkárt okoztunk! Már számolt is, és megállapította, hogy az összeg néhány száz euróra rúg.
Néztük a képeket a kollégával, és nem győztünk csodálkozni! Akkora nyomok voltak, amekkorákat vaddisznótól mi még sohasem láttunk. Azon a területen egyébként korábban legeltetés folyt, birkákat és teheneket is sokszor láttunk arra, úgyhogy megkérdeztük a szakértőt, tud-e róla. Mondta, hogy nem, de nincs rá szüksége, mert a nyomok egyértelműek! Ebben egyet is értettem vele, csak azzal nem, hogy vaddisznótól származnak. Éppen arról kérdeztem, hogy milyen módon óvták ezt a területet, amikor az erdős részből megjelent egy marhacsorda a félkegyelmű tehénpásztorral, és egyenesen a tökön át vonultak le az itatóhoz. Mi is fényképeztünk, majd nevetve hazamentünk. A szakértő pedig azóta is tanulmányozza a nyomokat, de pert nem indított.

hetnap.rs

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom