Vadászat
Őszi barangolások
VAJDASÁG | Megszokhattuk már, hogy az őszi vadászidény elején a szaksajtó meg azok az újságok, amelyek helyet adnak a vadászatnak, szinte kizárólag pazar terítékekről, kapitális gímbikákról, ritkaságszámba menő, olykor torz agancsokról közölnek képeket, és jól szervezett hajtásokról, sikeres vadászatokról számolnak be.
Ez most így is van, azzal a különbséggel, hogy ma már csak azokról az egyesületekről, vadászközösségekről olvashatunk ilyen szívet melengető híreket, ahol igazi vadgazdálkodás folyik. Ez azonban nem jellemző a hajdan vadbőségéről híres észak-bácskai területekre.
Az élőhely, a vadnak otthont adó természetes környezet annyira leépült az utóbbi néhány évben, hogy ott, ahol erről nem viseltek gondot, ahol nem figyeltek oda a rohamos és aggasztó változásokra, ma szinte puska nélkül is azonos eredménnyel vadászhatnak, mintha egész nap cipelnék a fegyvert a vállukon, és nem emelnék lövésre.
Már most nyilvánvaló, hogy megismétlődött a tavalyi és a korábbi évek tapasztalata: Észak-Bácska egész területe olyan csupasz, mint a kisbaba hátsója. Ilyen élőhelykörülmények mellett a fácán nem tud hol megmaradni, tehát a települések környékére, a kertek alá, a parkokba húzódik be. Itt ugyan állandó zaklatásnak van kitéve, de még ez is jobb a számára, mint a növénytakaró nélküli szántásokon tengődni.
Ez azt jelenti, hogy egy vadászható, mesterségesen is tenyésztett faj urbanizálódásának vagyunk a tanúi. Ez pedig nincs rendjén, hiszen a fácán is – mint minden más vadon élő állat – akkor szép, és akkor az igazi, ha kint van a szabad természetben. Az észak-bácskai vadászterületek többségén kialakult körülmények közepette a legjobb esetben is talán még az év végéig el lehet húzni a vadászidényt, januárban azonban már le kell állítani, mert elfogy a fácán. Ez nem azt jelenti, hogy majd nem lehet látni madarat a területen, de több mint valószínű, hogy az állomány megóvása érdekében vadászathoz már nem lesz belőle elegendő, nem lesz észszerű lőni, ha jövőre is szeretnénk vadászni.
A mezei nyúl állománya a legtöbb helyen a biológiai minimum határán mozog. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy sokfelé annyi egyed sem található, amennyi a faj fenntartásához szükséges. Tehát a mezei nyúl ezeken a területeken kiveszettnek tekinthető, vagy hamarosan erre a sorsra jut, tekintet nélkül arra, hogy vadásszák-e vagy sem.
Itt nyomatékosan le kell szögezni, hogy a nyúlállomány eltűnése nem a vadászok lelkén szárad. A tavaszi vadszámlálás adatai ugyanis még biztatóak voltak, az állomány viszont a tilalmi idő alatt tűnt el. Akkor, amikor nem vadásztak rá.
A hajdan világhírű észak-bácskai mezei nyúl állománya a haszonhajhász újdonsült nagybirtokosok áldozata lett, hiszen ez emberiség történelme folyamán soha ennyi vegyszer meg méreg nem lett szétszórva ezen a vidéken mint mostanában. Addig, amíg az illetékesek nem szereznek érvényt az általuk hozott törvényeknek, nem érdemes a mezei nyúl megóvásán még gondolkodni sem. Hiába nem vadászunk rá, hiába hozunk friss vért a területre, annyit nem tudunk pótolni, amennyi elpusztul a gátlástalanul használt mérgek hatására.
Vannak azonban olyan egyesületek, vadászközösségek, ahol a helyzet ugyan nem ideális, mégis elfogadható. Ezek az egyesületek csak annyiban különböznek a többitől, hogy részben földrajzi adottságaiknak, de leginkább a vezetőségük hozzáállásának köszönhetően megfelelő élőhelyet biztosítottak a vadnak. A csenderesekben egész éven át elegendő élelmet és vizet tudtak biztosítani a vadnak.
Ezekre a területekre nem szimbolikus számú, mesterségesen tenyésztett és drága pénzen vásárolt fácánt bocsátottak ki, hanem helyenként akár több ezer, saját tenyésztésű és nevelésű csibével gyarapították a természetes szaporulatot. Ezért most a jó gazda elégedettségével és nyugalmával mennek ki vasárnaponként vadászni. Emellett kellő szervezéssel még tetemes bevételt is elkönyvelhetnek az év végéig.
Ott, ahol nem így gazdálkodtak, hanem csak elvettek, és semmit sem adtak vissza a természetnek, ott a dicsőséges múlt feletti siránkozás és a vissza nem térő gazdag napok emlegetése honol.
magyarszo.com
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login