Vadászat
A vadászterületek kialakításának rendje
A módosított vadászati törvény szerint 2016. január 1-jén lépett hatályba a következő üzemtervi ciklusban (2017–2037) működő vadászterületek kialakítására vonatkozó szabályozás. Íme, a legfontosabb tudnivalók!
1. A vadászterület határaira vonatkozóan az utolsó üzemtervi év (a legtöbb vadászatra jogosult esetében 2016) március 31-ig a vadászati hatóság ajánlást tesz közzé, amely tartalmazza a vadászterület térképi megjelölését a szomszédos területekkel együtt. Az ajánlást a vadászati hatóság a hirdetmény formájában a hirdetőtábláján és a honlapján legalább 30 napra teszi közzé, továbbá kezdeményezi minden érintett település önkormányzatnánál is ugyanilyen időtartamra a hirdetőtáblán történő közzétételt. Az ajánlást érintő vita esetén a hatóság hirdetőtábláján közzétett dokumentum az irányadó.
2. A kijelölt vadászterület földtulajdonosai május 15-ig módosító javaslatot tehetnek a vadászterület határaira, vagy új vadászterület kialakítására. Fontos! A módosító javaslat legalább 300 ha egybefüggő, vadászterületnek minősülő (Vtv. 8. § és 19. § (2)) területre vonatkozhat. A módosításban szereplő terület 1/3 része lehet más földtulajdonos tulajdonában is! (Vagyis a módosítást benyújtóknak az érintett terület legalább 2/3-ával rendelkezniük kell.)
3. A módosító javaslat befogadásáról – amennyiben azt érvényesnek nyilvánítja – a vadászati hatóság 10 napon belül döntést hoz. Amennyiben nincs módosítási igény, úgy a vadászati hatóság megállapítja a vadászterület határát.
4. Amennyiben a módosító javaslatok a vadászterületek átfedésére irányulnak, a vadászati hatóság július 15-éig egyeztetést tart az érintettekkel az átfedésre vonatkozó területre. Az egyeztetésen az érvényes módosító javaslatot benyújtó földtulajdonosok közös képviselője és a javaslattal érintett vadászterületek földtulajdonosi képviselői vehetnek részt.
Ha az érvényes módosító javaslattal érintett földtulajdonos a képviseletéről nem a közös képviselő útján kíván gondoskodni, az egyeztetésen személyesen is részt vehet. Eredményes egyeztetés esetén a vadászati hatóság a kialakult egyezséget határozatba foglalja és megállapítja a vadászterület határait. Ha nincs egyezség, a vadászati hatóság hivatalból jelöli ki a határokat.
5. A vadászterület határait megállapító határozat ellen fellebbezést lehet benyújtani, de ezzel nem élhet az, aki nem tett módosító javaslatot, vagy aki az egyeztetésen neki felróható okból nem vett részt.
6. A tulajdonosi gyűlés csak a vadászterület határát megállapító határozat jogerőre emelkedését követően hívható össze! A tulajdonosi gyűlést a vadászterület összes tulajdonosának tulajdoni hányada arányában számított 1/5-öde kezdeményezheti! Az összehívást a vadászati hatóság és az érintett önkormányzatok hirdetőtábláin kell 30 napra közzé tenni – amibe a kifüggesztés és a levétel napja nem számít bele – úgy, hogy azt a gyűlés előtti napon lehet levenni. A kifüggesztésnek valamennyi hirdetőtáblán azonos napon és tartalommal kell megtörténnie és tartalmaznia kell a gyűlés időpontját, helyszínét, napirendjét, a vadászterület térképét és a képviselet szabályait.
7. A gyűlésen a megjelent vagy a képviseletről gondoskodó földtulajdonosok vagy képviselőik szavazattöbbséggel határoznak. A meg nem jelent tulajdonosoknak – ha nem adtak képviseletükre másnak meghatalmazást – nincs képviseletük; sem a jegyző, sem a TAB nem képviseli a távolmaradó tulajdonosokat.
8. A tulajdonosi gyűlés a Vtv. 12. § (1) bekezdésben foglalt kérdésekben (képviselet formája és a képviselő személye, vadászterület egyesítése, szétválása vagy egyezséggel történő módosítása, valamint a vadászati jog hasznosításának módja és feltételei) hoznak határozatot. Társult vadászati jog esetén csak haszonbérlet útján hasznosítható a vadászati jog, vagyis a földtulajdonosok is csak egyesület vagy gazdasági társaság formájában gyakorolhatják vadászati jogukat. A gyűlés dönt a haszonbérleti díj mértékéről is, viszont újdonság a törvényben, hogy a vad elől kerítéssel tartósan elzárt mezőgazdasági művelési ágba vont ingatlan után haszonbérleti díj nem szedhető.
A földtulajdonosi gyűlés összehívásának és a gyűlésen való regisztráció szabályait részletesen a törvény végrehajtási rendelete fogja szabályozni, amelynek várható megjelenése a hónap végén esedékes.
A Vadászati törvény módosított szövege egységes szerkezetben itt érhető el:
https://omvk.hu/hirek/elerhetok-a-vtv–modositasok-egyseges-szerkezetben.html
OMVK | Földvári Attila
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login