Keressen minket

Vadászat

Évértékelés és tervek 2016-ra

Közzétéve:

Feltöltő:

Új kitüntetés alapításáról, a várható személyi változásokról és a kötelező vadászkamarai tagság visszaállításáról is tárgyalt az Országos Magyar Vadászkamara elnöksége 2016. március 11-ei ülésén. A Medve utcai egyeztetésen, amelynek fő feladata az április 7-ei küldöttközgyűlés anyagainak előkészítése volt, elfogadták a 2015-ös beszámolókat és a 2016-os költségvetés tervezetét is.

Az OMVK elnökségének ülése (2016. március 11.)

Évértékelés, költségvetés

Dr. Jámbor László, az OMVK elnöke a 2015-ös beszámolóhoz fűzött szóbeli összefoglalójában úgy fogalmazott: a tavalyi év tartalmas, tervszerű és eredményes munkát hozott. Emlékeztetett, hogy az elvégzett feladatok több eleme korábbra nyúlik vissza. Így például még 2014-ben született döntés arról, hogy rendszeresen tartsanak szűk körű vezetőségi üléseket az elnök, Pap Gyula sportvadász és ifj. Fodermayer Vilmos hivatásos vadász alelnök, illetve Pechtol János főtitkár részvételével.

Ez a grémium 2015-ben is több ízben összeült, hogy értékelje az elvégzett munkát és meghatározza a további aktuális feladatokat. Ugyancsak több alkalommal hívták össze a megyei titkárok értekezletét is. A bizottsági és szakbizottsági elnökök számára megtartott tanácskozás is meghozta a várt eredményeket, hiszen ezen testületek munkája – amelyhez tavaly óta külön költségvetést is biztosít az elnökség – 2015-ben a korábbinál tartalmasabbá vált.

Komolyak az előrelépések a hivatásos vadászok vonatkozásában. 2014 júniusában született egy határozat az OMVK jövőbeni feladatairól, és ezek közül az egyik a vadőrök státuszának megerősítése volt. Ezt a jövőben egyebek mellett az is szavatolja, hogy a vadászatra jogosultaknál a szakmai irányítást csak szakirányú végzettséggel bíró személyekre lehet majd bízni, emellett pedig a tájegységi fővadászok is segítik, támogatják a hivatásosokat – szögezte le az elnök.

Ami az egyenruhájukat illeti, ez már beszerezhető, számos vadászatra jogosult megvásárolta a gyártó Kos Fashion Kft.-től a szakszemélyzet számára. A Vadászati törvény végrehajtási rendeletének egyik soron következő módosítása írja majd elő kötelezően az egyenruha viselését, és ezután terjesztői hálózat révén országosan beszerezhetők lesznek a ruhadarabok.

Ezen kívül elkészült a hivatásos vadászok ajánlott bértáblája, amely nemsokára szintén megjelenik, valamint tervben van a szolgálati szabályzat felülvizsgálata. A továbbképzési rendszer egységesítése az OMVK Vadvédelmi és Vadgazdálkodási valamint Oktatási Bizottságának közreműködésével történik. Mindezen változások 2017-től léphetnek életbe.

Dr. Jámbor László mindezen kívül kiemelte még a belső és a külső kommunikáció területén a 2015-ös évben elért eredményeket, valamint emlékeztetett, hogy tavaly nyáron egy újonnan felállított szakbizottság, a Hagyományos Vadászati Módok Szakbizottsága is megkezdte munkáját.

A 2015-ös beszámolót az elnökség egyhangúlag elfogadta.

A tavalyi évre vonatkozó pénzügyi beszámolót Pechtol János főtitkár ismertette. 2015-öt – a tervezett –10 millió forint helyett +6,6 millió forintos egyenleggel zárta az OMVK. Mint fogalmazott, a költségvetések az elmúlt esztendőkben minimálisan változtak, mivel jól bejáratott rendszer működik, és a vadászkamara tagjainak száma sem változik jelentősen. Az OMVK központjának rendszerint nullszaldós vagy valamelyest veszteséges a gazdálkodása, ez szükség esetén a tartalékokból egészül ki, nem pedig a megyei Területi Szervezetek költségvetésének rovására.

Imre János, a Felügyelőbizottság elnöke arról tájékoztatott, hogy a pénzügyi beszámolót megvizsgálták, a gazdálkodást takarékosnak tartják, az elnökség mindkettőt meg is szavazta. Pechtol János elmondta azt is, hogy bár a Felügyelőbizottság és a Gazdasági Bizottság néhány éve feladatául kapta, hogy dolgozzon ki egy új tagdíjrendszert, ez egyelőre nem lenne célszerű néhány bizonytalan tényezőnél fogva, amelyek azonban őszre tisztázódhatnak. Ezt követően születhet meg egy új jövőkép és gazdálkodási modell.

A 2016-os költségvetésről szólva dr. Jámbor László és Pechtol János külön ismertette a bizottságok és szakbizottságok számára elkülönített összegeket, ezek – néhány megszavazott módosítás után – összesen körülbelül 8 millió forintot tettek ki. A 2016-ra tervezett költségvetést az elnökség szintén elfogadta.

Új vadászkamarai kitüntetés alapítása

Külön napirendi pont volt egy új kamarai kitüntetés megvitatása. Már többször felmerült a korábbiakban, hogy a Vadászkamara Aranyérme mellett – amelyet egy évben legfeljebb 24-en kaphatnak meg – a kamara még egy kitüntetéssel ismerhesse el a hazai vadászat, vadgazdálkodás érdekében kifejtett munkát. Az elnökség megszavazta a benyújtott előterjesztést, így ha a közgyűlés is elfogadja, elkezdődhet a tervezés és a jogi háttér kidolgozása.

A tervek szerint az új kitüntetés elnevezése: A Vadászkamara Érdemérme. Az elképzelések szerint az új kitüntetés alapításának célja azon huzamosabb tevékenység vagy kiemelkedő egyszeri teljesítmény elismerése, amely érdemben hozzájárult a hazai vadgazdálkodás, vadászat fejlődéséhez, társadalmi elismertségéhez, népszerűsítéséhez Magyarország határain belül vagy kívül. Ebből kifolyólag a kitüntethető személyek lehetnek vadászok és nem vadászok, magyarok és külföldiek egyaránt.

A felterjesztő lehet vadászatra jogosult szervezet, illetve egyesület, alapítvány és állami szervezet. A felterjesztéshez néhány soros indoklást kell mellékelni, és azt az OMVK megyei Területi Szervezeteinek kell eljuttatni, amelyek támogatási javaslattal továbbítják az Országos Elnökségnek minden év április 15-éig.

A kitüntetést az Országos Elnökség ítéli oda, évente 60 db adható ki (megyénként 3 db, valamint 3 db az Országos Elnökség keretében) az OMVK megyei Területi Szervezetei által rendezett, nagyszabású eseményeken.

Választás

Az április 7-ei küldöttközgyűlésen három tisztségviselőt választhatnak meg az országos küldöttek. Pechtol János főtitkár mandátuma lejár, így dönteni kell a tisztség betöltéséről. Jelenleg megbízottként vezeti a Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Bizottságot Szél István, így meg kell választani ezen testület elnökét is. Az előző elnök, dr. Király István tavaly nem csak a posztról, de a tagságáról is lemondott, így egy taggal is bővülnie kell a bizottságnak.

Az OMVK Elnöksége által javasolt jelöltek ezen posztokra:

  • főtitkár: Pechtol János jelenlegi főtitkár;
  • Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Bizottság, elnök: dr. Varga Gyula, a SEFAG Zrt. vadászati ágazatvezetője, a bizottságnak jelenleg is tagja;
  • Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Bizottság, tag: dr. Szekrényes Tamás, a Bakonyerdő Zrt. Balatonfüredi Erdészetének erdészeti igazgatója.

Az Elnökség által javasolt személyeken túlmenően – az OMVK alapszabályának megfelelően – a szóban forgó posztok betöltésére az küldöttközgyűlésen jelenlevők természetesen más személyi javaslatot is tehetnek.

A kötelező tagság visszaállítása

A korábban kitűzött feladatok között szerepelt a kötelező vadászkamarai tagság visszaállítása is, amire eddig még nem került sor. A kamara elnöke tájékoztatta az elnökséget, hogy a kamarai törvényt a külföldi vadászati engedélyek vonatkozásában összhangba kell hozni a Vadászati törvénnyel, és ezzel egyidejűleg a kötelező kamarai tagság kérdése is napirendre kerülhet. Az Elnökség a kamarai törvény ilyen irányú módosításával egyetértett.

OMVK | Földvári Attila

Vadászat

Továbbképzést tartottak vármegyénk szakembereinek

A Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban került sor a Heves vármegye hivatásos vadászai kötelező éves továbbképzésére.

Published

on

2024. október 28-án Hatvanban a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban került sor a Heves vármegye hivatásos vadászai kötelező éves továbbképzésére.

Fotó: OMVK

Szűcs Iván hivatásos vadász alelnök köszöntőjét követően Kovács István János tirkár ismertette a napi programot. Elsőként Dr. Kovács Imre a 310. Mátra-alja-Dél-hevesi Vadgazdálkodási Tájegység tájegységi fővadásza tartott előadást A vadkár térítési eljárás szabályai és gyakorlata címmel.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Őt követte a Magyar Madártani Egyesülettől Deák Gábor, aki az új Kerecsen Life programot mutatta be, és ismertette a már lezárult Helikon Life program eredményeit. A harmadik előadásban a Kite Zrt. képviselője, Nagy Gábor mutatta be a Mavic 3 Thermal hőkamerás drónt és ismertette a használati lehetőségei a vadgazdálkodásban.

Fotó: OMVK

Az előadásokat követően Lakatos Anna igazgatóhelyettes és Kőmíves-Rab Barbara tárlatvezető kalauzolta körbe a hivatásos vadászokat a múzeumban. A program egy közös ebéddel zárult a hatvani Svéd Korona Étteremben.

Fotó: OMVK

 

Forrás: Kovács István János s.k. titkár – OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Az ormánsági szarvas nyomában: trófeabemutató a Drávamentén – GALÉRIA

Published

on

Ha léteznek szimbolikus helyszínei a magyarságnak, akkor ebből egyet bizonyosan megtalálhatunk az Ormánságban, amely a Dráva folyó bal partján, a honfoglalás óta magyarlakta terület. Reformátusok, kálvinisták lakják-e tájat. 45 település tartozik ide és úgy tartja a mondás: „Addig tart az Ormánság határa, ameddig a bikla* ér!” – s mintha ezt a szarvas is tudná, hiszen napjainkban, ha feltűnik egy-egy gímbika egy-egy trófeamustrán, arról a helyiek bizonyosan megmondják: No! Ez innen származik! Ezen a tájon rendezte meg, a 2024-ben terítékre került gímbikák trófeáiból, a Mészáros Kálmán és Hohmann Endre által vezetett három vadásztársaság közös trófeaszemléjét október 27-én, Szaporcán, az Ős-Dráva Látogatóközpontban, amelyet Agyaki Gábor, az Országos Magyar Vadászkamara Baranya Vármegyei Területi Szervezetének elnöke, az OMVK alenöke nyitott meg.

A vendégeket Hohmann Endre vadászmester (balról) és Mészáros Kálmán elnök fogadta. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager

Az Ormánságnak, avagy ahogy még a régi öregek ma is mondják, az Ormányságnak, meghatározója volt a Dráva-folyó, azonban az ártéri gazdálkodást, amely oly jellemző volt a magyarságunkra, nemcsak itt, hanem az ország megannyi pontján ma már nyomokban sem találjuk meg. A XVIII. században második felétől megindult folyószabályozás és ármentesítés, ami fokozatosan átrajzolta a vizes területekből kiemelkedő dombokra, az ú.n. “ormákra”  települt tájat.

A megnyitón a Baranya Vadászkürt Együttes játszott. Videó: Agro Jager

Az 1767. évi úrbérrendezés új helyzetet teremtett a gazdálkodásban a jobbágyok úrbéres földjének és a földesurak kezelésében lévő majorsági birtokoknak a szétválasztásával, a jobbágyi jogok és kötelezettségek rögzítésével. Ennek alapján az országot, így az Ormánságot is, megroppantották a Habsburgok adói és az Ormánságban az évszázados hagyományokkal rendelkező ártéri gazdálkodás fokozatosan hanyatlásnak indult.

Aki korán kelt október 27-én Szaporcán, a Duna-Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva bemutatóközpontjában, azt ilyen csodák várták. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager

A víz lassan, lassan fogyni kezdett és mára ott sincs, ahol mindig is volt, ahol mindig is megtalálta a vizet a vad. Az egymást követő forró, aszályos nyarak azt hozták el az Ormánságba, hogy 250 évvel az ártéri gazdálkodás hanyatlását követően, itatni kellett a szarvast – tette hozzá Hohmann Endre, a Drávamenti Szarvas Földtulajdonosi Vadásztársaság vadászmestere. Rámutatott, hogy az okot a múltban kell keresni, de a megértésen túl sok lehetőségünk, megváltoztatni a korábbi döntéseket, nincs.

Jóbarátok, jószomszédok érkeznek. Az Ormánságban összetartanak az emberek, összetartanak a vadásztársaságok. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager

Nem elégséges azonban vizet vinni az itatóba, mert az ma-holnap elfogy és ha mi nem fogunk vizet vinni, ha mi nem itatjuk a szarvast, akkor mégis ki fogja? – tette fel a kérdést az Agro Jager Newsnak Hohmann Endre. Meg kell keresni azokat a sarokpontokat, hogy víz kerüljön oda, ahol az korábban természetes úton bejárta a területet. Ez ma már nemcsak vadgazdálkodást érinti, hanem a mezőgazdaságot is szorongató kérdéskör és ki kell mondani azt is, hogy az erdőink is veszélyben vannak. Ha ma még a tölgy el is éri a vizet, de mi lesz jövőre, mi lesz tíz év múlva? Át kell gondolni, meg kell tervezni és a víznek utat kell biztosítani, hogy életben maradjon a vidék, hogy életben maradjon a szarvas.

A megnyitó előtti pillanatok: Agyaki Gábor, az OMVK alelnöke, az OMVK Baranya Vármegyei Területi Szervezetének elnöke a legkisebbekre is szakított időt. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager

A trófeák átlagsúlya 10 kilogramm fölött állt meg 2024-ben. A szarvas nehezen mozdult el a víz mellől és ez egész évben jellemző volt a nagyvadra. Miközben még tíz éve ki-kijöttek s tudtuk, hogy be-beállnak egy-egy szójásba, kukoricásba, most erről szó nem lehetett, mert már augusztusban üres volt a határ. Olyan nyílt területek láttunk, mint korábban novemberi időszakokban és az erdő, a víz gyűjtötte-rejtette a szarvast.

Folyamatosan érkeznek a vendégek az ország minden tájáról. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager

A vadásztatásban is nehéz kihívásokkal találkoztunk. A megszokott stílusban, a megszokott rendben aligha kerülhetett volna 40 bika, ide, a Duna-Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva bemutató központjába. Ugyanis ahhoz, hogy a vendégeket eredményesen kísérhessük ebben a bőgésben, a hivatásos vadászaink mellett a tagságnak is jelentős szerep jutott, mert meg kellett figyelni, merre és milyen szarvasbikák járnak – tette hozzá Hohmann Endre vadászmester.

Példás! Ezt az agancsot egy, a Drávamenti Szarvas Földtulajdonosi Vadásztársaság területén esett gímszarvas hullajtotta el, még 2023-ban és úgy gondolták, ha már itt hozták terítékre a tavalyi agancs is kerüljön a trófea alá! Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager

Mészáros Kálmán, a társaság és mondhatjuk nyugodt szívvel, hogy a szarvaskör elnöke kiemelte, hogy a szarvasgazdálkodás teljes egészében egy válaszút előtt áll. Régi, megszokott árak mellett a mezőgazdaság szervesen megváltozott: mind gazdálkodásában, mind pedig az időjárás okozta eleddig nem tapasztalt extrém melegek, csapadék hiányok vagy éppen özönvízszerű, napokig tartó esőkkel. Megváltozott a vadászat körüli milliő és a gasztrokultúra, a borkultúra s a vendéglátás olyan szinten alakult át, hogy összességében kell újragondolni, újratervezni azt, amit ma vadászatnak, vadászati turizmusnak nevezünk.

Ne maradj le a mezőgazdaság legfontosabb híreiről! Kövesd az Agro Jager Newst a Facebookon is! Kattints a képre!

Koncepció kell, ki kell alakítani azt, ami mentén öt, tíz év múlva eredményeket tehetünk le az asztalra, mindezt úgy, hogy a vadászati ágazat, a vadgazdálkodásnak stabil, kiszámítható, konzekvens, ha úgy vesszünk egyértelmű irányokat adunk – jogi értelemben is. Megkerülni, elodázni már pedig ezt nem lehet és olyan szakembereknek kell leülni, akik képesek átlátni a szektort, mind horizontálisan, mind pedig vertikálisan. Egy-egy érdeket nem kiragadva, a személyeskedést félretéve, összeállítani egy olyan hosszú távú vadgazdálkodási tervet, ami megalapozza, megerősíti azt a bázist, amelyet ma itthon és a világban is úgy ismernek, hogy az ormánsági szarvas. Rendezni kell, egyértelművé kell tenni, hogy kinek, mi a feladata. Átláthatóvá kell tenni a jogszabályi környezetet, le kell ülnie az ágazatnak, ami itt, az Ormánságban, már 100 000 hektáron gyakorlatban is működik. Ehhez illeszteni kell és megkerülhetetlen az is, hogy egy működő képes gazdálkodási tervet adjunk ki, ami lehet, hogy az ország más részein nem életképes, de azt is figyelembe kell venni, hogy egyes tájak, tájegységek adottságai, mind lehetőségeiben, mind pedig a genetikai értelemben véve eltérőek és ez fokozottan igaz az Ormánságra.

Ünnepélyes megnyitó Szaporcán: balról Hohmann Endre vadászmester, Mészáros Kálmán elnök és Agyaki Gábor, az OMVK alelnöke, az OMVK Baranya Vármegyei Területi Szervezetének elnöke. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager

Mészáros Kálmán hozzátette, hogy hazánk vadgazdálkodása rendkívül heterogén, rendkívül változatos. Ahogy sok száz éven keresztül eltért a Dráva bal partjának és jobb partjának a gazdálkodása itt, a magyar-horvát határ mentén, úgy az alapjaiban ma sem változott, de tudomásul kell venni, hogy akaratunkon kívül bizonyos dolgok -, mint az időjárás – megváltoztak, amihez embernek, állatnak a megmaradásért is változni kell. Azonban a fejlődéshez nem elégséges, hogy mennyiségében és minőségében megmaradjunk, mert akkor valójában csak a megőrzés szintjéig jutottunk el, miközben az Ormánságban, figyelve a szarvas eredményeit, ott rejtezhet egy világrekord is, amely eredmény az itt összefogott, együttgondolkodó vadásztársaságok eredménye lesz, ugyanis a szarvas nem ismeri a társaságok területhatárait.

Az ország talán legifjabb vadászkürtös hölgyei, akik a Baranya Vadászkürt Együttes csapatát erősítik. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager

Sok feladat, sok munka vár az Ormánságban élőkre, amely elől itt senki nem akar elbújni – folytatta Mészáros Kálmán, de ahhoz, hogy ennek a nagyszabású munkának látszatja is legyen, pontos, precíz irányokra, meghatározott célokra van szükség. Ebben a munkában, egy sarokpontban mindenki máris is egyetértett s ez lesz az, ami össze fogja kötni a vadgazdákat. Ez pedig nem más, mint: a szarvas.

A trófeabemutató ünnepélyes hangulatáért a Baranya Vadászkürt Együttes felelt, akiket Agyaki Gábor, az OMVK alelnöke, az OMVK Baranya Vármegyei Területi Szervezetének elnöke vezetett. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M. / Agro Jager

A jó hangulatú szaporcai találkozón reggelivel várták a vendégeket s frissen őrölt kávé mellett járhatta körbe a trófeákat mindenki, aki belépett a Duna-Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva bemutató központjába. Agyaki Gábor elhozta a Baranya Vadászkürt Együttest s a kis csapatban egészen kicsi lánykák is bátran fújták, a nagyok mellett, a vadászkürtöt. Jöttek Győrből, Budapestről, Debrecenből, Békéscsabáról és Szegedről is a vendégek. Messziről s ha valaki végig nézett a vendégseregen, láthatta, hogy akad itt egy másik szilárd oszlopa is a vadászatnak a szarvason kívül, ami nem más, mint a családok, a fiatalok és a gyerekek. A gyerekek, akiket a szüleik már otthon sem tudnak hagyni ilyenkor, akik már vadászkürtöt szorongatva ott állnak díszes vadászruhában, szépen vasalt ingben édesapjuk mellett, mert valaki otthon szépen, tisztán útnak indította őket. Míg van honnan elindulni, míg van hova megérkezni a vadászat után, addig lesz az Ormánságban is szarvas…

Írta és fényképezte:
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M., lapigazgató
Agro Jager News

*bikla: magyar tájszó, több rétegű női szoknya

Tovább olvasom

Vadászat

Berregnek a kosok

A szokásosnál korábban indult a muflonok párzási időszaka

Published

on

Berregnek a kosok – a szokásosnál korábban indult a muflonok párzási időszaka. A Kőszegi-hegységben szép számú muflon él. A kiváló érzékszervekkel rendelkező, rendkívül éber állatokat azonban még a csendes megfigyelő is csak nagy szerencsével láthatja.

Fotó: Pixabay

Kerületvezető vadászunkkal eredtünk a muflonok nyomába. Tóth László arról is beszél, miért fontos, hogy a vadetetők körüli nyugalom biztosítása.

A házijuh ősének tartott muflon eredetilegTörökországban, Örményországban, Irakban és Iránban fordult elő, az újkőkorszak idején telepítették be Ciprus szigetére. A történelmi Magyarországra az 1860-as években Korzikáról telepítették be. Ma már valamennyi középhegységben megtalálható a faj. A Kőszegi-hegységben többségében a valószínűleg az osztrák grófok vadaskertjeiből szökött muflonok élnek, de hazai telepítés is volt a 70-80-as években.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

A kerületvezető vadász szerint idén a párzási időszak (üzekedés) korábban kezdődött.
A párt kereső kos búgó hangját nevezik berregésnek. A juhokért folytatott harc komoly összecsapásokkal jár: a kosok nagy távolságból, nagy sebességgel fejjel rohannak egymásnak. Az ütközés erős hanghatással jár, ez a kopogás. A bárányok húsvét körül jönnek világra.

A Szombathelyi Erdészet Zrt.  által készített videó itt tekinthető meg.

Forrás: Szombathelyi Erdészet Zrt.

Tovább olvasom