Keressen minket

Vadászat

Elnökségi: vadgazdálkodási alap, világkiállítás

Közzétéve:

Feltöltő:

0

Összevont ülést tartott az OMVK és az OMVV Elnöksége. A május 23-án a budapesti, Medve utcai központban folytatott egyeztetésen elhangzott egyebek mellett, hogy a vadgazdálkodási alapra már idén lehet pályázni, és a nyár végéig elkészülhet a vadászati érdekképviseletek Vadászati Világkiállításra vonatkozó elképzeléseit tartalmazó anyag.

OMVK-OMVV összevont elnökségi ülés (2017. május 23.)

OMVK-OMVV összevont elnökségi ülés (2017. május 23.)

Az egyeztetésen az Országos Magyar Vadászati Védegylet Elnökségének tagjai elfogadták a szervezet és vállalkozása, a Hungarojagd Kft. 2016-os tevékenységéről szóló beszámolókat illetve a 2017-es terveket. Dr. Jámbor László az Országos Magyar Vadászkamara elnökeként és az OMVV alelnökeként elmondta, hogy a két szervezet munkája az elmúlt évben is szorosan összekapcsolódott.

Pechtol János, az OMVV ügyvezető elnöke és az OMVK főtitkára tájékoztatta a jelenlévőket a Vadászati törvény végrehajtási rendeletének megjelenéséről. Kiemelte: az időhiány miatt több kérdéskör szabályozásának finomhangolására a jövőben lesz lehetőség, erről az illetékes Földművelésügyi Minisztérium is biztosította az érdekképviseleteket. A legfontosabb rendelkezéseket ugyanakkor már most tartalmazza a vhr.

A 2021-es magyarországi Vadászati Világkiállítással összefüggésben dr. Jámbor László arról tájékoztatott, hogy az érdekképviseletek feladata elsősorban a vadászat társadalmi elfogadottságának növeléséhez kapcsolódó programok előkészítése és a magyar vadgazdálkodás eredményeinek és lehetőségeinek bemutatása. A Világkiállítás korábban meghatározott sarokpontjai nem változtak: augusztus 20-ától október 23-áig tart a rendezvénysorozat törzsideje, de ezen kívül az egész 2021-es évben zajlanak majd kapcsolódó, fiataloknak és a nagyközönségnek szóló, a vadászat társadalmi elfogadottságát javító programok az ország egész területén. (A kormány 387,5 millió forinttal támogatja a 2021-es vadászati világkiállítást.)

Szó esett az Országos Vadgazdálkodási Alapról is, amely működésének részleteit az OMVK Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Bizottsága dolgozza ki. Ez pályázati rendszerben működik majd, a működés szabályait és a célokat pedig az OMVK Elnöksége hagyja jóvá. A tervek szerint a részletszabályozás elkészül szeptember 15-éig, és még idén lehet pályázni a forrásokra.

Az OMVK és az OMVV Elnöksége döntött a 2018-as Országos Vadásznap helyszínéről is: a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Putnokra esett a választás, az eseményen közreműködik majd a szlovák vadászkamara is.

Részletes beszámoló az ülésről itt: https://www.omvk.hu/hir/elnoksegi-vadgazdalkodasi-alap-vilagkiallitas

omvk.hu
0

Vadászat

Baranya vármegyei hivatásos vadász verseny 2025

+1

Idén is megrendezésre került a Hivatásos Vadászok Szakmai Versenyének Baranya vármegyei fordulója

+1

Published

on

+1

A korábbi évekhez hasonlóan idén is megrendezésre került a Hivatásos Vadászok Szakmai Versenyének Baranya vármegyei fordulója. A versenyen legjobb eredményt elérő hivatásos vadász képviseli vármegyénket az országos versenyen.  Az esemény 2025. április 9-én zajlott a Pécs-Somogy Rücker-aknai lőtéren, illetve a Martonfai Vadász- és Ifjúsági Központban. Az indulókat Agyaki Gábor Baranya vármegyei kamarai elnök és Balaskovics József hivatásos vadász alelnök köszöntötte.

Üdvözlő beszédjükben kiemelték a szakma sokrétű mivoltát, valamint a vadgazdálkodásban betöltött kiemelkedő szerepét.

A verseny sörétes és golyós lövészettel vette kezdetét. A gyorsított korongvadászaton sörétes lőfegyverrel 30 pontot, valamint golyós lőfegyverrel 50m-es pályán szabad kézből lőlapra tett lövéssel szintén 30 pontot érhettek el a versenyzők.

Ezt követően a vadászati hatóság munkatársainak felügyeletével terepi trófeabírálat várta a versenyzőket. 10 db nagyvad trófeának keresőtávcső segítségével határozták meg az elejthetőségét, továbbá megbecsülték azok korát- és súlyát.

Fotó: OMVK

A terepi gyakorlatot elméleti feladatok követték, egy 100 kérdésből álló írásbeli teszt, valamint Nagy Gábor a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa által összeállított 10 kérdéses természetvédelmi teszt formájában. Ezt 10 fásszárú növényfaj és 5 vadászkürt szignál felismerése követte.

A versenyzők összesen 300 pontot érhettek el. Az elért pontszámok összesítése alapján 2025 évben az alábbi sorrend alakult ki a képzeletbeli dobogón:

 

Helyezés

Név

Vadászatra jogosult

1.

László Gábor

Gemenc Zrt.

2.

Karnis Balázs

Mecsekerdő Zrt.

3.

Kiss István

Bóly Zrt.

 

Az eredmények alapján László Gábor, a Gemenc Zrt. fővadásza képviseli immáron második alkalommal Baranya vármegyét az országos döntőn, melyet idén 2025. 06. 18-19-ig Csongrád-Csanád megyében, Ópusztaszeren rendeznek meg. Az első három helyezett hivatásos vadász a serleg mellé ajándék utalványt is átvehetett a Kamara jóvoltából. Minden résztvevő emléklapot kapott, ezzel elismerve elhivatottságukat a hivatásos vadász szakma iránt.

Az esemény zárásakor szó esett arról is, hogy a kötelező éves továbbképzés mellett a „Baranya aranya a gímszarvas” programsorozat jegyében augusztusban egy szakmai konferenciára is sor kerül melynek témája a Dél-Baranyai, Ormánsági gímszarvas.

Fotó: OMVK

Az OMVK Baranya vármegyei Területi Szervezete vezetősége nevében ezúton is gratulálunk a versenyzőknek az elért eredményekhez, illetve köszönjük a verseny előkészítésében, megrendezésében közreműködők munkáját!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A helyszíni mentesítés a végéhez ér, de a védekezés folytatódik

+1

Nagy István agrárminiszter nyilatkozott az Állategészségügyi Operatív Törzs szombati ülését követően

+1

Published

on

+1

A ragadós száj- és körömfájás vírusa elleni küzdelem a fertőzött telepeken véget ért, a védekezést ugyanakkor folytatni kell – jelentette ki az agrárminiszter az Állategészségügyi Operatív Törzs szombati ülését követő sajtótájékoztatón Budapesten.

Fotó: AM

Nagy István azt mondta, eddig sikerült megállítani a ragadós száj- és körömfájás terjedését, Magyarországon tehát nincs újabb megbetegedés.

A veszélyhelyzet megszűnt, a vírus elleni küzdelem első szakasza ezzel lezárult. Az 1115 mintavétel több mint 70 ezer vizsgálata mind negatív eredményt mutatott, de a vírus 14 napig lappanghat. Az újbóli kitörés megakadályozása megköveteli a szabálykövetést, a fegyelmezettséget, az előírások szigorú betartását – hangsúlyozta.

A kormányzati kártalanítás segíteni fogja az állattartó telepek mielőbbi újraindítását, az állam átvállalja az ott dolgozók bérét az állami bérgarancia alap terhére, a gazdaságok egyéves hitelmoratóriumot kapnak – mondta a tárcavezető. A miniszter egyben vis maior helyzetet hirdetett, hogy a gazdáknak a kényszerhelyzethez kapcsolódó kérelmeikhez ne kelljen külön igazolásokat benyújtani, így a veszteségeiket a lehető legegyszerűbben lehessen enyhíteni.

Az érintett térségekben elkezdődött a sertések felvásárlása is, így a sertéstartókat sem érheti kár – fogalmazott. Nagy István értékelése szerint az operatív törzs határozottan és szervezetten látta el a feladatát, a vírus megfékezéséért pedig a védekezés minden résztvevőjének köszönetet mondott.

Az országos főállatorvos bejelentette, hogy az állategészségügyi hatóság folytatja a munkát, az érintett telepek zárlatát és a korlátozó intézkedéseket fenntartják.

Pásztor Szabolcs hangsúlyozta, hogy a védekezésben most az állattartóké a főszerep. Kérte, hogy a telepekre csak azok lépjenek be, akiknek a jelenlétére ott szükség van. Ügyelniük kell a ruházat, a lábbeli és a munkaeszközök tisztaságára, a be- és kihajtó járműveket ugyancsak alaposan tisztítani kell, máshonnan származó munkaeszközt, takarmányt, almot nem használhatnak. Meg kell akadályozni a telepen tartott állatok érintkezését a vadon élőkkel, tehát az elkerítésről is gondoskodni kell. Az ellenőrzéseket a hatóság országszerte szigorítja, a szabályszegők pedig komoly büntetésekre számíthatnak, mert az egyéni felelősségnek ebben a helyzetben nemzetgazdasági jelentősége van – emelte ki.

A párosujjú patásokat szintén országszerte vizsgálják, a gazdáktól pedig azt kérik, hogy a gyanús tüneteket azonnal jelentsék be.

Az országos rendőrfőkapitány közölte, hogy a közegészségügyi és állattartási szabályok betartatása érdekében a rendőrök is folytatják az ellenőrzéseket. Balogh János hozzátette, hogy a rendőrség feladata ebben a helyzetben a védekezés feltételeinek biztosítása és a közrend fenntartása mellett a védekezésben részt vevők munkájának felügyelete, a szakszerűség és a hatékonyság ellenőrzése. A helyszíni tapasztalatok alapján az eddigi védekezés a jogszabályoknak megfelelő és eredményes volt, a szabályszegők viszont továbbra is szigorú rendőrségi fellépésre számíthatnak.

Somogyi Zoltán, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója, a vezérkari főnök koordinációs helyettese közölte, hogy a katonák a mentesítő pontokon több mint 10 ezer járművet fertőtlenítettek. Speciális biológiai laboratóriumban minden nap több tucat mintát vesznek, ezek értékelése kivétel nélkül negatív eredményt mutatott – mondta Somogyi Zoltán.

Forrás: AM

+1
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a fertőzés kapcsán

+2

Nyilatkozott Nagy István agrárminiszter:

+2

Published

on

+2

Magyarországon újabb megbetegedés továbbra sincs, zajlik a mentesítés a ragadós száj- és körömfájás-fertőzés kapcsán – mondta pénteki videóüzenetében Nagy István.

Az agrárminiszter a közösségi oldalán bejelentette, hogy a legutóbb fertőzött két telep, a dunakiliti és a darnózseli telep felszámolása ezekben az órákban is zajlik. Megfeszített munkát diktál az Operatív Törzs a helyszíni munkánknak, így a hétvégén, várhatóan már szombaton véget érhet a fertőzött telepek mentesítése. Ebben részt vesznek az állatorvosok, rendőrök, katonák, katasztrófavédők, a hatósági munkatársak.

Fotó: AM

A tárcavezető hozzátette, hogy a telepek kiürítése után a hatóságok vezénylésével alapos takarítás és fertőtlenítési munka kezdődhet. A két telep felszámolásával a védekezés nem ér véget, hiszen a betegség rendkívül veszélyes és könnyen terjed, lappangási ideje két hét. Nem kizárt, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírusát mesterségesen tenyésztették – jegyezte meg.

Nagy István felhívta az állattartók és az állattelepeken dolgozók figyelmét, hogy a szabályok betartása az egész országban továbbra is ugyanolyan fontos, a helyzetet nagyon komolyan kell venni, az óvintézkedéseket a saját érdekükben szigorúan követniük kell. Az intézkedéseknek köszönhető, hogy egy sertéstelep sem fertőződött meg, így elindulhat a sertések mielőbbi feldolgozása.

A kormány nem hagyja cserben az állattartókat, a kártalanításról szóló kormányrendelet már megjelent – jelezte a tárcavezető. Az érintett gazdaságokban a veszély elmúltával, a megfelelő mentesítési védekezési protokoll végrehajtása mellett támogatják majd az állományok újratelepítését, valamint a járványügyi fejlesztéseket.

Az a célunk, az az érdekünk, hogy minél hamarabb újra tudjon indulni a termelés – hangoztatta Nagy István.

Forrás: AM

+2
Tovább olvasom