Megszűnik az Ügyfélkapu
Vadászat
Maradandó élményt szerezni
NYÍREGYHÁZA | Vadászati világkiállítás, vadkár, állategészségügy. Mind olyan fontos témák, amik nap mint nap felvetődnek nemcsak a vadászok, de a civil lakosság és a gazdálkodók körében is. Volt tehát miről kérdezni dr. Jámbor Lászlót, az Országos Magyar Vadászkamara elnökét, amikor a közelmúltban Nyíregyházán járt.
Hogyan vesz részt az országos kamara a 2021-es vadászati világkiállítás előkészítő munkáiban?
A vadászati kiállítás ötlete jó néhány évvel ezelőtt, 2015-ben fogalmazódott meg, akkor vetette fel dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. Meg is alakultak különböző munkacsoportok, többek között a kamara is egy ilyen munkacsoportot vezet. Néhány év munkájával elkészült az a programtervezet, amit a mostani előkészítő bizottságnak javasolt a programiroda. A vadászkamara gyakorlatilag három területen kapott feladatot a 2021-es világkiállítással kapcsolatban. Budapest mellett a világkiállítás egyik kiemelkedő helyszíne a hatvani Grassalkovich-kastély lesz, amelyben a kamara által üzemeltetett Széchenyi Zsigmond Vadászati Múzeum található. A feladatunk, hogy a múzeum kiállítási anyagát és a hozzá kapcsolódó egyéb programokat jóval magasabb szintre emeljük, mint amilyen a megnyitáskor volt. A megyei szervezeteink is elkészítették a helyi programokra a javaslataikat. Ezeket már egy bizottság jóváhagyta, de még a kormánynak is jóvá kell hagynia.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is lesznek programok?
Természetesen lesznek. A legkülönbözőbb programok szerepelnek a tervezetben a kopjaavatástól kezdve a konferenciákon át a fejlesztésekig. A világkiállítás nem csak centrumokat fog érinteni, azt szeretnénk, ha az egész országban minden vadász a magáénak érezné, s olyan programokat tudnánk vidéken is felmutatni, amelyek mindenkinek, az egész társadalomnak maradandó élményeket szereznek. A harmadik feladatkör a kamara országos központjához kötődő programsorozat. Mind a négy nagyvadunkkal kapcsolatban szakmai konferenciákat rendezünk. A programokat színesíti nemzetközi vadászkürtös bemutató, nemzetközi vérebverseny. Mindez összességében nem kis feladat, de én úgy gondolom, hogy mind a kamarai apparátus és mind a vadászok olyan hozzáállást tanúsítanak, hogy 2021 emlékezetes év lesz a magyar vadászat és vadgazdálkodás szempontjából is.
Amikor tavaly újraválasztották elnökké, beszédében olyan kifejezéseket használt, hogy egységes vadkárprotokoll, vadegészségügyi bizottság, csapdázásról szóló rendelet. Ezek a témák mennyire aktuálisak napjainkban?
Nagyon örülök, hogy ezt a kérdést feltette, tudniillik, a vadegészségügyi bizottság létrejött, és dolgozik a kamara keretében. A kamarának ugyanis vannak kötelezően előírt bizottságai, vannak országos bizottságai és vannak saját hatáskörben létrehozott szakbizottságai. Az állategészségügyi bizottság, ez ilyen szakbizottság. Minden bizottságnak az a feladata, hogy az adott szakterületen segítsék a meghatározó szellemi kapacitást, és döntés-előkészítő munkát végeznek a testületek az elnökség és a küldöttgyűlések részére. Olyan széles körű szakmai stáb alakult ki ezekkel a bizottságokkal, amire mi nyugodtan tudunk támaszkodni. A csapdázási rendelet elkészítése folyamatban van, az egységes vadkárprotokoll viszont elkészült, az Agrárkamara szervezésében bemutatják az egész országban. Az agrárkamara és a vadászkamara finanszírozta 50-50 százalékban.
Vannak olyan vadásztársaságok, amelyek az őzkárt vaddisznókárnak állítják be, s akkor a vadkárt már az államnak kellene megfizetnie…
Ez inkább vadászvédegyleti ügy, de ettől most tekintsünk el, hiszen szorosan együttműködünk, s nem húzunk vonalat, hogy kinek mi a feladata. Büszkék vagyunk arra, hogy a vadászati törvényünk példaértékű egész Európában. Ebben a törvényben a mezőgazdasági vadkár kérdését úgy oldottuk meg, hogy szintén példaértékű Európában. A megelőzésen van a hangsúly: egyértelműen rögzítve vannak a két félnek a megelőzésben végzett feladatai, illetve ha valaki nem tartotta be azokat, annak a jogi következményei. De ennek van egy másik nagyon fontos része, ez a vadkáralap, amit létrehoztunk. Ez azt szolgálja, ha már egyszer bekövetkezett a vadkár, és mindenki megtett mindent a megelőzés érdekében, akkor viszont korrekten rendezzék a vadkárt. A vadkáralap azt szolgálja, ha fizetni kell, legyen fedezet. A protokoll azt szolgálja, hogy a vadkárt állapítsa meg objektív alapon a hozzáértő szakértő, aki ezzel kapcsolatban megfelelő képzést kapott és megfelelő gyakorlattal rendelkezik. Tisztában vagyok azzal, hogy ettől függetlenül lesznek olyan esetek, hogy megpróbál vagy az egyik vagy a másik fél a szabályok alól kitérni, de ezzel nem tudok mit kezdeni. Bízom benne, ilyen eset minél kevesebb lesz, miután az érintettek tudják, hogy vannak olyan dolgok, amiket nem tudnak kikerülni, vagyis magyarul előbb-utóbb lebuknak.
szon.hu
Vadászat
Vadászjegyváltás 2025/2025 évre
A digitális állampolgárság szerepe a vadászjegy érvényesítésében:
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Kedves Vadásztársak! Tájékoztatjuk Önöket, hogy a 2025/2026-os év vadászjegy kiadásának rendje az elmúlt évek tapasztalatai alapján módosul. Nem írunk ki időpontot a társaságoknak, hanem előre egyeztetett időpontban fogadjuk képviselőiket. Időpontot egyeztetni a kamara elérhetőségein: veszprem@omvk.hu, 88/422-298 lehet.
Kérjük, hogy az aláírt, kitöltött biztosítási nyilatkozattal, adatlappal jöjjenek vadászjegyet érvényesíteni:
Sportvadász adategyeztetési lap
Hivatásos vadász adategyeztetési lap
Biztosítási nyilatkozat
A plasztik kártyát nem kell elhozni, de érdemes ellenőrizni, hogy megvan-e, pótlásra kamaránknál van lehetőség 12.500 Ft ellenében.
A vadászjegy ára nem változik: Vadászjegy: 25.000 Ft
Kamarai tagdíj: 4.000 Ft (a 70. életévet betöltött kamarai tagok mentesülnek)
Biztosítás 3.000 Ft
összesen: 32.000 Ft / 28.000 Ft
A Vadászjegy érvényesítése online is lehetséges, ennek menete: a https://ugyfelszolgalat.omvk.hu/ weboldal
A Belügyminisztérium igényeinek megfelelően Ügyfélkapu használata (ezt a fenti weblap automatikusan lehetővé teszi, csupán az ügyfélkapus felhasználónév és jelszó megadása szükséges. Fontos, hogy fizetés csak online – bankkártyával – történhet.
2025. január 16-ától megszűnik az ügyfélkapu, és ez az online vadászjegyérvényesítést is érinti! további segítség:
https://omvk.hu/hir/vadaszjegyvaltas-megszunik-az-ugyfelkapu
2025. január 01-tól 2025. február 28-ig egyénileg lehet a vadászjegyet érvényesíttetni a 2025/2026 vadászati évre.
Ügyfélfogadás ezen időszakban:
Hétfő-Csütörtök 8-15 óra,
Péntek 8-12 óra között
Kamarai honlapunkon naprakész információkat talál ügyfélfogadásunkról, rendezvényeinkről.
Üdvözlettel: A Veszprém Vármegyei Vadászkamara dolgozói
Forrás: Veszprém Vármegyei Vadászkamara
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Az Encsi Járási Ügyészség természetkárosítás bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat két férfival szemben. Az elkövetők 2023 áprilisában részt vettek a Svájcból hazánkba vándorolt, M237 -es jeladóval ellátott farkas elpusztításában és tetemének eltüntetésében.
A vádirat szerint 2023. április 1-én, délután, a egyik férfi az akkor 10 éves fia felügyeletét a másik vádlottra bízta azért, hogy vadászni menjenek Hidasnémeti település környékére. A vadászat megkezdése előtt a férfi ideiglenes használatra átadta a gyermekének a vadászlőfegyverét. Tette mindezt annak ellenére, hogy tudomása volt arról, hogy a másik férfi – csakúgy, mint a gyermek – lőfegyvertartási engedéllyel nem rendelkezik.
A gyermek Hidasnémeti külterületén – miután a vádlott átengedte részére a lövés lehetőségét – lelőtte a 250.000 forint természetvédelmi értéket képviselő, fokozottan védett állatot, amit a kilövés helyszínén hagytak.
Miután az apa értesült a történtekről, részt vett az állat tetemének felkutatásában, majd az elpusztult farkasról a 1.337.600 forint értékű jeladót levágta, és azt a tetemmel együtt az általa használt gépkocsi csomagterébe helyezte. Röviddel ezután a férfi a jeladót a Hernád folyóba dobta, majd az elpusztult állatot ismeretlen helyre szállította, amely azóta sem került elő.
A vádlott azzal, hogy a lőfegyverét használat céljából átadta részére, míg a másik férfi azzal, hogy a rábízott gyermek felügyeletére vonatkozó kötelességét súlyosan megszegte a kiskorú testi és erkölcsi fejlődését veszélyezette.
Az ügyészség a férfit természetkárosítás, lőfegyverrel visszaélés, kiskorú veszélyeztetése, valamint rongálás bűntettével, míg társát természetkárosítás és kiskorú veszélyeztetése bűntettével vádolja.
A gyermek életkorára tekintettel nem vonható felelősségre, az általa elkövetett cselekményért a vadászó vádlott közvetett tettesként felelhet.
Az ügyészség a jelenleg is bűnügyi felügyelet hatálya alatt álló vádlottakkal szemben börtönbüntetés és közügyektől eltiltás kiszabását indítványozta. Indítványt tett továbbá arra is, hogy a bíróság a vádlottakat határozott időre tiltsa el bármely olyan foglalkozástól, melynek keretében tizennyolcadik életévét be nem töltött személlyel kerülnének kapcsolatba, továbbá az apát vágleges hatállyal tiltsa el a vadászati foglalkozás gyakorlásától.
Forrás: Ügyészség