Keressen minket

Vadászat

A párja szerettette meg Krisztinával a vadászatot

Közzétéve:

Feltöltő:

SZABOLCS-SZATMÁR-BEREG MEGYE | E sorok írója júniusban Bujon találkozott először a csengersimai Csucs Krisztinával, aki a Hivatásos Vadászok Országos Versenyének döntőjében volt a legelső állomás vezetője. A résztvevőknek ott a lőszerismereti tudásukról kellett számot adniuk, s a szervezők olyan nehéz feladatsort állítottak össze, hogy a versenyzők itt kapták a legkevesebb pontot. A verseny után meg is jegyezte Krisztina, hogy számára is rossz érzés volt látni a tőle szomorúan, bánatosan távozó hivatásos vadászokat.

A pedagógusként dolgozó Csucs Krisztina élményeit lelkesen hallgatják a természetjáró szakkör tagjai

Sok szúnyog, kemény hideg

De vajon hogyan is választotta hobbiként a vadászatot egy tizenegy éves kisfiú édesanyja?

– A természetet mindig is szerettem, sokat kirándultam. Kezdetben a horgászat jelentette a kikapcsolódást, majd három évvel ezelőtt az új páromnak köszönhetően mind jobban megismerkedtem a vadászattal – elevenítette fel a kezdeteket Csucs Krisztina. – Órákat töltöttem el én is a magaslesen, s amikor jártam az erdőt, már más szemmel figyeltem az állatok nyomait. Tavaly tavasszal aztán sikerült megszereznem a vadászengedélyt.

Egy vadásznak saját fegyverrel is kell rendelkeznie, s legalább kettővel. Krisztina golyós lőfegyverként egy 308-as Remingtont használ, míg a sörétes fegyvere egy orosz gyártmányú 12-es Bock. Az első terítékre hozott állata egy vaddisznó süldő volt, amire az afrikai sertéspestis miatt szigorú előírások vonatkoztak, így a teljes állatot meg kellett semmisíteni.

– A sikereim eddig főleg a magaslesekhez kötődnek. Vettem már részt vaddisznó­hajtáson is, de az annyira nem nyerte el a tetszésemet. Izgalmasnak izgalmas volt, de nem sikerült elejtenem egy vadat sem. A veszélyessége miatt nagyon körültekintően kell a hajtóvadászatokon célozni és lőni. Számomra nem jelent gondot, ha éjszakára kint kell maradni a lesen, vagy ha éppen hajnalban kell kelni. Amit nemigen kedvelek: nyáron a sok szúnyog, télen pedig a kemény hideg.

Mi az akkor amitől szép a vadászat? – szegeztük Krisztinának a kérdést.

– Nagyon sok időt töltök el a természetben. Vagy kint ülök a magaslesen, vagy sok-sok kilométert gyalogolva járom az erdőt. Bármelyiket is csináljam, az ember óhatatlanul is sokat lát, hall, tapasztal, érez és figyel a természetről, önmagáról és másokról. Izgalmas dolgokról van szó, amiket egy egyszerű természetjárás során sohasem tapasztaltam. Más menni természetbarátként folyamatosan, s teljesen más több órát ülni egy helyben. Földrajz–történelem szakos pedagógusként egész héten gyermekek között vagyok. Szeretem ezt a hivatást, de bizony a hétvégeken jólesik kikapcsolódásként a csend, az erdőben és a határban reám váró háborítatlan nyugalom és békesség feltölt. Az iskolában egyébként természetjáró szakkört is vezetek, amit nagyon szeretnek a diákok. A foglalkozások során azokat az élményeimet és tapasztalataimat is át tudom nekik adni, amiket már vadászként szereztem.

Visszatérés Erdélybe

Kíváncsiak voltunk arra, a vadászattal kapcsolatban van-e valamilyen álma.

– Egyszer majd egy szarvasbikát szeretnék elejteni, de ahhoz még sokat kell tanulnom, tapasztalnom, végig kell járnom nekem is a vadászok szamárlétráját. Erdélyben voltam egyszer vaddisznóhajtáson. Valószínűleg a méter magas magasságú hó miatt akkor éppen semmilyen állatot nem láttunk, de oda szeretnék még egyszer visszamenni.

Előadások szerte a megyében

Krisztina nem tagadja meg tanári mivoltát, a vadászatot remekül ötvözi nevelő-oktató munkájával.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Vadászhölgyek Civil Társaságának tagjaként rendszeresen tart a vadásztársakkal és solymászokkal szerte a megyében a diákoknak olyan előadásokat, amiket a Vadászkamara megyei szervezete rendez. Ma már ezeket divatos nyelven érzékenyítő foglalkozásoknak nevezzük, s céljuk, hogy felkeltsék a fiatalok érdeklődését a természet és a vadászat iránt.

Mesélt már a vadászat és a vadgazdálkodás szépségéről, a természetvédelem fontosságáról többek között Rozsályon, Gacsályban, Kótajban, Nyíregyházán és Ópályiban is.

M. Magyar László
kelet.hu

Vadászat

Aranyérmes trófeák Sárosfőn

Sárosfőn tartotta hagyományosnak mondható trófeaszemléjét a Bakonyerdő Zrt.

Published

on

Sárosfőn tartotta hagyományosnak mondható trófeaszemléjét a Bakonyerdő Zrt. A trófeamustra állományában a szeptemberben elejtett bikák közül 118-nak az agancsát láthatták a résztvevők – adta hírül a vármegyei hírportál.

Fotó: Haraszti Gábor – VEOL – OMVK

A veol.hu beszámolója szerint a kiállított trófeák jól tükrözték a Bakonyerdő Zrt. gímbikaállományának minőségét. A látványos méretű, érmes trófeák mellett, számos érdekes, torz agancs és nem kívánatos, úgynevezett selejt is helyet kapott a trófeamustra állományában.

A hagyományos szezonértékelő találkozón Varga László vezérigazgató és Pölöskei Balázs vadgazdálkodási osztályvezető köszöntötte az esős idő ellenére szép számban összegyűlt kollégákat és vendégeket.

Varga László vezérigazgató örömét fejezte ki, hogy a kollégákon kívül számos visszatérő vendég érkezett a rendezvényre. Elmondta, hogy a pandémiás időszakban elindult szakmai munka eredményei egyre markánsabban látszanak, ami a szakszemélyzet munkáját dicsérik. Az erdőgazdaság szeptemberi vadászati teljesítményéről úgy fogalmazott, a tervet kissé túlteljesítve zárták a hónapot, a gímbika szezon száz millió forintot meghaladó bevételt hozott a társaságnak.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Pölöskei Balázs osztályvezető elmondta, a szeptember szokatlan módon indult a nagy hőséggel, majd a csapadékos, viharos szeles időjárás nehezítette a körülményeket, ennek ellenére a tervezett mennyiségű és minőségű vadat sikerült terítékre hozni. Mindez számokban azt jelenti, hogy 130 vendégvadászt fogadtak az erdészetek, zömében német ajkúakat, köztük 43 hazai vendéget is. A bérvadászok 150 bikát hoztak terítékre a bőgésben. Ezek közül három aranyérmes, 21 ezüstérmes és 61 bronzérmes bika került bírálatra eddig.

Pölöske Balázs arról is szólt, komoly kihívás előtt állnak az erdőgazdaságok, hiszen a társadalmi és gazdasági nyomás miatt előírás a vadlétszám jelentős csökkentése, így a gímszarvasoké is. Ezért a következő időszakban folytatódik a szarvasvadászat immár a szakszemélyzet által. Hangsúlyozta, a vadbiológia és a vadgazdálkodás kéz a kézben jár. A kevesebb vad, egymásra és a környezetére is kisebb hatással van.

A trófeamustra jó hangulatban telt és kiváló lehetőséget nyújtott a baráti beszélgetésekre, a szakmai tapasztalatok és élmények megosztására is.

Forrás: Haraszti Gábor – VEOL – OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Három a magyar igazság!

Published

on

Bozsolik Dániel élménybeszámolója:

A kánikulát követő hidegfront okozta lehűlés meghozta az idei bőgés kezdetét vadászterületünkön. Először szeptember 10-én találkoztunk, ezen a napon 8 bika hallatta hangját környékemen. Naplemente után négy fiatal bika (egy bőgve) jelent meg a dombélen, ahol a legények egymásnak feszülve tesztelték fejdíszüket. Egyikőjük jobb szára érdekes képet mutatott, osztott középágúnak vélelmeztem, azonban a folyamatos harc miatt nem tudtam egyértelműen elbírálni.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Fordult a szelem, úgy döntöttem nagyot kerülve alulról rájuk cserkelek. Félúton járva egy elhagyatott szőlőből kilépett egy harmadik agancsú bika, melynek bal szárát látván a keresőtávcsövet gondolkodás nélkül puskára váltva terítékre hoztam.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Másodjára, szeptember 25-én, ismét a lucernatáblára esett a választásom, ez alkalommal a szarvasok várt kiváltó helyétől nem messze, egy diófán helyezkedtem el. Az erdőből 200 m-re öt bika váltott ki, köztük a rendellenes agancsot viselő.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Folyamatosan mozgásban volt, míg a legnagyobb bika visszazavarta őt az erdőbe. Pár perccel később néhány reccsenés hallatszott az erdőből: hátha, visszajön. Szív kalapál, majd .. megjelenik két süldő a keresőtávcső túloldalán, túrkáltak, mintha tudták volna, ma szabadon garázdálkodhatnak.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Harmadjára: elmélyedve figyeltem a disznók munkáját, mikor megpillantottam szemem sarkában a kiszemeltet, miközben kb. 70 m-re nyugodtan legelt. Az egyre erősödő szürkület miatt már csak az alkalmas pillanatra vártam, majd keresztbe fordult..

Írta és fényképezte: Bozsolik Dániel

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Tovább olvasom

Vadászat

III. Takács Tibor Emlékverseny

Jótékonysági Koronglövő Versenyt szerveztek Takács Tibor emlékére

Published

on

Jótékonysági Koronglövő Verseny Takács Tibor emlékére. A verseny üzenete: Lám, jó jónak lenni! Harmadik alkalommal rendezte meg a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítvány az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Fejér Vármegyei Területi Szervezetével karöltve, a Takács Tibor Koronglövő Versenyt. A nevezési díjak az alapítvány számlájára folynak be.

Takács Tibor (1964 – 2021) a VADEX Zrt. fővadásza 2021. április 12. napján, életének 57. évében hunyt el. (Fotó: VADEX Zrt.)

A Soponya és Aba közötti Sportlőtér október 11-én adott helyet az előre meghirdetett gyorsított korongvadászatnak. Szép számmal jelentkeztek a megmérettetésre, összesen 21-en indultak a dobogós helyezésekért, vadász- és sportlövő kategóriában. A kiírásban a szervezők a verseny céljaként fogalmazták meg a vadászati kultúra ápolását, a szakmai sport- és baráti kapcsolatok erősítését, a versenyzési lehetőség biztosítását.

Fotó: OMVK

Tarró István, a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítvány elnöke nyitotta meg a rendezvényt, majd a Soponyai Sportlőtér vezetője, Szolga József elmondta, hogy a verseny lebonyolítása a FITASC és a MVE szabályai szerint történik.

Fotó: OMVK

Alapítvány a hivatásos vadászok megsegítésére

A vármegyei vadászkamara jótékonysági céllal hozta létre a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítványt: – Az idei esztendőben is több, arra rászoruló hivatásos vadászt támogattunk gyerekeik beiskolázásakor, vagy éppen egy életpálya lezárásaként, nyugdíjba vonulásakor. Jövőre, a közhasznú jogállás megteremtésével, lehetővé válik a személyi jövedelemadó 1 %-os felajánlása az alapítványunk számlájára.

Fotó: OMVK

Reméljük, hogy a rendezvények, egyéb felajánlások bevétele fedezetül szolgál a jelenleginél is több, arra érdemes hivatásos vadász megsegítésére. Minden fórumot megragadunk ahhoz, hogy tudatosítsuk, milyen támogatásban részesülhetnek a hivatásos vadászok munkavégzés közben elszenvedett baleset, tartós betegség esetén. Céljaink között szerepel elhunyt hivatásos vadászok gyermekeinek pártfogásában, esélyegyenlőségük megteremtésében, anyagi helyzetük javításában való részvétel. További célunk hivatásos vadászok lakhatásának elősegítése, nyugdíjas, illetve idős hivatásos vadászok gondozása, támogatása. A mai, Takács Tibor személye előtt tisztelgő, rá emlékező, alapítványi koronglövő verseny üzenete: Lám, jó jónak lenni! Megemelni a kalapot annak is, aki elesett, annak is, aki kopott és fáradt, mert mindent, de mindent visszakap az ember, az ütést is, meg a simogatást is – fogalmazott Tarró István, az alapítvány kuratóriumi elnöke.

Fotó: OMVK

Takács Tibor emlékezete

Takács Tibor (1964 – 2021) a VADEX Zrt. fővadásza 2021. április 12.-én, életének 57. évében hunyt el. Az életerős vadászembert legyőzte a koronavírus. Évtizedes munkájának eredménye, hogy a cég legjobb gímbikái ma már a fehérvárcsurgói kertből kerülnek ki, ugyanígy a szikaszarvas-gazdálkodás és a pisztrángtelepítés kidolgozása, a Gaja-völgy megújulása is Tibor érdeme.

Fotó: OMVK

A gyorsított korongvadászat dobogós helyezettjei:

Vadász kategóriában (országos versenyen nem indulók): I. Zángó Zoltán II. Szekeres Gábor III. Szabó Máté

Sportlövő kategóriában (országos versenyen indulók): I. Házi Gergely II. Csákány Csaba III. Komáromi Ferenc (pályasúlyozással)

Különdíjban részesült: Molnár Istvánné sportvadász

Forrás: OMVK

Tovább olvasom