Vadászat
A vadászaton nem a teríték, hanem a részvétel a fontos
KÁRPÁTALJA | Ez év november 8-án Kész Zsiga barátom meghívásának eleget téve útra keltem. Vasárnap reggel már jó korán Zsiga udvarán álltam, lassan összeszedődtek a helybeli vadászok, és megérkezett az egyesület elnöke, Kész Attila is.
Rövid bemutatkozás, ismerkedés és az engedélyek, vadászjegyek bejegyzése után megindultunk az első hajtás színhelyére. Lőhető vadfajok közül a fácán, nyúl, róka, szajkó, a szürke varjú kilövése volt engedélyezve. Déltájban tartottuk az első pihenőt.
Addig nem nagy eredménnyel jártunk, mindössze két fácánkakas, egy nyúl és egy róka akadt puskavégre. A róka sebzetten átvágott egy másik területre.
Rövid falatozás után folytattuk a vadászatot. A délutáni hajtások sem jártak nagyobb eredménnyel. Mindössze három fácánkakast sikerült zsákmányolnunk. Megjegyezném, hogy eredménytelenségünket nem a vadhiány okozta, hiszen látni láttunk fácánt is, nyulat is, de nem sikerült elejteni őket. A csapadékos idő miatt a gazdák a kukorica nagy részét nem tudták betakarítani, így az apróvadállomány nagyon jó menedéket talált benne.
A nagyobb kukoricatábláknál – bár négylábú segítőink szorgosan tették a dolgukat –, az elnőtt fű, a kukoricaszár utunkat állta, így nem tudtunk eredményes munkát végezni. Csekélyke zsákmányunkkal késő délután hazafelé vettük az irányt. Útközben beszélgettünk.
Az egyesület elnöke érdeklődésemre elmondta, hogy 2006-tól áll a Verbőci Vadászegyesület élén, amely tizenöt tagot számlál és 1078 hektár területen gazdálkodik eredményesen.
A 2019-es vadászati idény alatt (tavasz-őszi) csak rókából ötven példányt lőttek. Az eredményen igen elcsodálkoztam, hiszen ez nagyon sok munkát, utánjárást igényel, egyúttal érthetővé teszi az apróvad hiányát. Kész Attila elmondta, hogy vadászterületükön legfőképpen mezei nyúl, fácán, vadkacsa lelhető fel. Mivel a nyúlállomány megcsappant, vérfrissítés céljából vadnyúlvásárláson gondolkodnak. A mellettünk haladó Balogh Jenő, az egyesület legidősebb vadásza, hallgatva beszélgetésünket, a következőket mondta: „Jött vóna egy pár évvel korábban, Lajos, akkor még vót itt nyúl, mint a szemét, annyi vót.” Jenő bácsi hajlott kora ellenére is bírta az egész napi gyaloglást. Mosolyogva megjegyezte:
„Aztán maga sem vadászik gyakran grófokkal.” „ Grófokkal? – kérdeztem csodálkozva.
„Igen – mondta a kisöreg. – Itt van ez a fiatalember, ő gróf. Gróf Attila.” Amin az egész társaság nagyot nevetett.
A nap már eltűnt a horizontról, lenyugodott, mikor visszaértünk reggeli kiinduló helyünkre. Kész Attila mindenkinek megköszönte a balesetmentes vadászatot. Jómagam és társaim nevében én is kifejeztem hálámat és köszönetemet. Elvégre a vadászatban nem a teríték, a vadmennyiség számít, hanem a részvétel, a barátság, kis magyarságunk összetartása itt, Kárpátalján, jelen esetben Verbőcön. Ezt semmilyen és semennyi vad elejtése nem pótolja. Hogy is mondta Széchenyi Zsigmond: „A vadászat vadűzés és erdőzúgás, de több erdőzúgás.”
kiszo.net
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31