Vadászat
Folyamatosan gondoskodnak az erdőlakókról
NÓGRÁD MEGYE | A vadászatra jogosultak szűkebb hazánkban is elkezdték már a vadállomány téli etetését. A szakemberek ebben az időszakban a jó minőségű szálastakarmány mellett például kukoricával is gondoskodnak az erdőlakókról. A vadak etetésével nem csupán a lakott és a mezőgazdasági területektől tudják elvonni az állatokat, hanem az erdészeti károkat is megelőzhetik vele.
Idén a hőmérséklet nem süllyedt még tartósan fagypont alá, illetve jelentős mennyiségű hó sem hullott, ennek ellenére a vadászatra jogosultak már elkezdték a vadak etetését. Szabó László, a Nógrád Megyei Vadász Szövetség elnöke, az Országos Magyar Vadászkamara Nógrád Megyei Területi Szervezetének titkára elmondta: az etetők többségét már feltöltötték szálastakarmánnyal, ami jó minőségű lucernaszénát jelent.
– Nagy mennyiségű takarmány kijuttatására egyelőre nem volt szükség, mivel az igazi tél még nem köszöntött be. Ősszel jelentős mennyiségű csapadék hullott, így viszonylag sokáig nőtt a fű, amiből még most is tudnak legelni a vadak. Emellett a makktermés is bőséges volt, ami szintén egy természetes táplálékforrást jelent a számukra.
A szálastakarmány mellett a vadászatra jogosultak az úgynevezett szóróhelyeken kukoricával, illetve egyéb terményekkel – például cukorrépával – is ellátják a vadakat hetente egy-két alkalommal – mondta Szabó László, aki azt is hozzátette: minden jogosult maga határozza meg, hogy hány szóróhelyet és etetőt helyez ki a területére.
A vadászatra jogosultak úgynevezett elvonó etetéseket is alkalmaznak. Ezek lényege, hogy a mezőgazdasági és a lakott területekről az azok környékén kihelyezett táplálékkal „elcsábítják” a vadat. A szakember ugyanakkor felhívta arra a figyelmet, hogy például egy Salgótarján melletti erdőben született vad, amely ott is nőtt fel, már nem hagyja el azt a területet. Szabó László véleménye szerint már az is eredmény, ha a kukorica elég csábító ahhoz, hogy a vadállatok jóval kevesebbszer tévedjenek be a nem kívánt területekre.
A takarmánykihelyezéssel ezen túl az erdészeti károk – úgymint az akácfák kérgének lehántása vagy később a tavaszi rügyrágások – is csökkenthetők.
– Több tényezőtől függ, hogy mennyi takarmányra van szükség egy-egy szezonban. Általánosságban az mondható, hogy egy 6000 hektáros területen a vadászatra jogosultak legalább 500 mázsa kukoricát használnak fel egy tél leforgása alatt. A felhasznált szálastakarmány mennyisége attól függ, hogy van-e a területen muflon, dám- vagy gímszarvas.
Azokon a területeken, ahol több él ezekből a kérődzőkből, akár száz darab nagy bálára is szükség lehet, de legalább 50 nagy bálával számolniuk kell a vadászatra jogosultaknak.
Emellett a kemény fagyok és a havazás beköszöntével nagyobb mennyiségben kell kijuttatni az erdőlakóknak az élelmet. A takarmányok mellé a vadászatra jogosultak nyalósókat is kihelyeznek. A nyomelem-utánpótlás fontos a vad számára ebben az időszakban, hiszen az őzbakok ilyenkor építik fel az agancsaikat, a szarvasoknak pedig a nászidőszak után elengedhetetlen az ásványi anyagok pótlása – emelte ki a megyei vadászszövetség elnöke.
Szabó László azt is hangsúlyozta, hogy a takarmányok kihordása a vadetető helyekre elég körülményes. Különösen igaz ez az idén, amikor a csapadékos időjárás miatt az erdők felázott talaján nehezen mozognak a munkagépek. Ebből kifolyólag a vadak téli etetése fontos, ugyanakkor megterhelő feladat a vadászatra jogosultak számára.
Pályázati támogatást is kaphatnak a társaságok | Az Országos Vadgazdálkodási Alapból a megyei vadászatra jogosultak közül többen pályáztak például mobil nagyvadetetők beszerzésére. Amint azt Szabó László, az Országos Magyar Vadászkamara Nógrád Megyei Területi Szervezetének titkáraként kifejtette: az elnyert eszközök kihelyezését a közelmúltban ellenőrizték, és örömmel tapasztalta, hogy nem találtak szabálytalanságot.
– A vadásztársaságok emellett automata szóró vadetetők megvásárlásához is igényelhettek támogatást. Ezeken az eszközökön beállítható például a kiadagolt kukorica mennyisége, illetve a kiszórás időpontja is. Ugyanakkor hátránya, hogy jóval kisebb mennyiségű takarmányt lehet vele kijuttatni – mondta Szabó László. A megyében automata szórókat például a Zsúnyi Nimród Vadásztársaságnál használnak, míg a mobil etetők beszerzésére a Fénykő Vadásztársaság pályázott sikeresen nemrég.
nool.hu
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31