Vadászat
Hogy került nyestkutya a Rétközbe?
A ragadozók gyérítése államilag előírt, minden vadásztársaság részére kötelező feladat. Miként már korábban beszámoltunk róla, igen komoly humán-egészségügyi és természetvédelmi veszélyekkel jár, ha a szakemberek nem ritkítják a szőrmés és szárnyas predátorokat – közölte a Vadszat.net
A ragadozók gyérítése államilag előírt, minden vadásztársaság részére kötelező feladat. Miként már korábban beszámoltunk róla, igen komoly humán-egészségügyi és természetvédelmi veszélyekkel jár, ha a szakemberek nem ritkítják a szőrmés és szárnyas predátorokat – közölte a Vadszat.net
A gyérítés szervezettebbé tétele érdekében hirdetik meg minden év tavaszán a megyei vadászkamarák a ragadozógyérítési hetet, amelyből megyénk is kiveszi a részét minden évben.
Még mindig a borz vezet
A napokban fejeződött be megyénkben a dúvadgyérítési hét, amit az Országos Magyar Vadászkamara megyei szervezete hirdetett meg 2021-ben is a vadászok és a vadásztársaságok számára. Fazekas Gergely megyei titkárt kértük meg, hogy értékelje lapunknak a rendezvényt.
– Azt hittük 2020-ban, hogy az akkori ragadozógyérítési hét megismételhetetlen lesz. Egyrészt a terítékre került vad mennyisége tűnt megközelíthetetlennek, másrészt az akkor szárba szökő Covid19-fertőzés miatt először kellett a közös teríték helyett valami mást kitalálnunk – kezdte az elemzést a szakember.
– Sajnos, az akkor bevált egyéni teríték elkészítésére volt szükség az idén is, hiszen a pandémia még a tavalyinál is csúnyább arcát mutatta, így maradt az egyéni eredmények központi összesítése. Ugyanakkor a darabszámot is csaknem megismételték a vadászok, hiszen a tavalyi 630 darabos terítéktől csak kicsivel elmaradva, 2021-ben 602 ragadozót ejtettek el a benevezett résztvevők.
A csökkenésnek oka lehet a mostani zordabb időjárás, de az sem lehetetlen, hogy a kitartó munka hatására valóban csökkent valamelyest a ragadozók létszáma. Ez egyes társaságoknál valóban így lehet, de megyei szinten még merészség lenne ezt állítani.
– Hadd emeljem ki, hogy a terítékek elkészítésének minősége látványosan javult. Egyre gyakoribb az örökzölddel keretezett, máglyával kiegészített teríték, vagyis a résztvevők megadták a vadat megillető végtisztességet, ezzel is jó példát mutatva a civil és a vadásztársadalom tagjainak – folytatta Fazekas Gergely.
– A terítékekből nyomon követhetjük a ragadozók megyei állományának változásait. Még mindig a borz vezet, hiszen a csapdákkal ezt a legkönnyebb elfogni (249), de a róka is igen szép számmal feküdt a terítéken (185).
Az aranysakál térhódítása egyértelmű, hiszen kilenc helyszínen is színesítette a terítéket. Ezek között több olyan terület is van, ahol a korábbi időszakban nem tudtak a jelenlétéről. Komoly kihívást jelent majd az elkövetkező néhány évben mind az apróvad, mind a nagyvad tekintetében létszámának korlátozása.
– Érdekességként egy keletről betelepített vendég is került a palettára. Nyestkutyát ejtettek már el megyénkben jó tíz évvel ezelőtt, és nem is messze a mostani rétközi elejtés helyétől. Sem akkor, sem most nem lehet tudni, hogy miként is került oda. A varjúfélék részaránya jelentősen csökkent a tavalyi számokhoz képest, de a vadászatuk eredményességét nagyon befolyásolja az időjárás.
Mint megtudtuk, a felhívásra huszonhárom vadászatra jogosult jelentkezett. A Tiszamenti Vadgazdálkodási Tájegység vadásztársaságai kivétel nélkül csatlakoztak. Ez már akár hagyomány is ebben a tájegységben, hiszen 2019 óta mindig részt vesznek a társaságok a programban.
Fazekas Gergely szerint ebben bizonyára jelentős szerepe van Hajzer Szabolcs tájegységi fővadásznak, aki jó példával járva elöl, maga is aktív résztvevője a gyérítésnek. Az idén 29 rókával, 27 borzzal, egy aranysakállal és egy dolmányos varjúval járult hozzá a közös terítékhez. A korábbi évekkel ellentétben most nem indult egyéniben, ezzel is lehetőséget adva másoknak.
Kitettek magukért a többiek is
– A Nyírségi Tájegység vadásztársaságai becsületesen kitettek magukért, az ottani vadászok ejtették el a teríték 45 százalékát, vagyis 292 ragadozó fűződik a nevükhöz, egyformán jó eredménnyel apasztották a szőrmés és a szárnyas kártevők számát. A Felső-tiszavidéki Vadgazdálkodási Tájegység vadásztársaságai szintén a kezdetek óta aktív résztvevői a ragadozógyérítési hétnek.
Forrás: Vadaszat.net
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31