Szent Hubertusz napi megemlékezést tartottak Szeged-Kiskundorozsmán, a Dorozsmai Vadásztársaság Öreghegyi vadászházában. November 3-án, a társaság vendégei és a vadásztársaság tagsága rendre összegyűlik, hogy megemlékezzenek Szent Hubertuszról, aki a vadászok mellett, többek között az erdészek védőszentje is.
A Dorozsmai Vadásztársaság Szent Hubertusz napi megemlékezésén: balról Fejes László, az Országos Jótékonysági Vadászat NP Kft. ügyvezetője, középen Csányi József, a Dorozsmai Vadásztársaság elnöke, míg jobb oldalon Dejan Dzakula, a szerbiai Lov i jos ponesto vadászmagazin és a Radio Lovac főszerkesztője Fotó: Agro Jager News
Csányi József, a Dorozsmai Vadásztársaság elnöke köszöntötte a társaság Öreghegyi vadászházában a vendégeket. közöttük külön kiemelve, Dejan Dzakulát, a szerbiai Lov i jos ponesto vadászmagazin és a Radio Lovac főszerkesztőjét, továbbá Fejes Lászlót, az Országos Jótékonysági Vadászat Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatóját.
Ünnepélyes megnyitó a Dorozsmai Vadásztársaság Öreghegyi vadászházában, november 3-án, Szent Hubertusz napján Fotó: Agro Jager News
Csányi József elnök köszöntőjében kiemelte, hogy a 2022/2023-as vadgazdálkodási esztendőben, a csapadékos tavasz után, példátlan aszály sújtotta Szegedet és a Szegedtől nyugatra eső területeket is. A Kiskunság peremén, különösen a homokterületeken, olyan két hónapos aszállyal küzdött a vadásztársaság, hogy sokszor már nem az volt a kérdés, hogy lesz-e mit ennie a vadnak, hanem az, hogy egyáltalán életben marad-e vadállomány?
A példátlan forróság és a csapadékmentes hónapok alatt így folyamatosan hordták a vizet az itatókba, amelyeket sok esetben, napi rendszerességgel ellenőriztek. A párolgás intenzitása mellett azonban számolni kellett azzal is, hogy nemcsak az őz, a fácán és a mezei nyúl keresi fel az itatókat, hanem a természetben élő más állatok is használják a vízforrásokat. Ez óriási felelősséget is jelentett, hiszen a vízhez szokott állatokat, a védett természeti értékeket is itatnunk kellett mindaddig, amíg nem érkeztek jelentősebb esők. Sajnos több csatorna is teljesen kiszáradt, még a Sia-pataknál is voltak olyan hetek, hogy száraz lábbal lehetett átsétálni a medren. Sajnos egyes állatokat nem tudtak megmenteni.
Szent Hubertusz napján a Dorozsmai Vadásztársaság Öreghegyi vadászházában Fotó: Agro Jager News
Csányi József hangsúlyozta, hogy számára jelzésértékkel bír, hogy azok a vadászok, akik ellátogatnak Kiskundorozsmára – az őzbak vadászati idényében – azok most vették a fáradtságot arra is, hogy a trófeákat személyesen vegyék át a társaság Szent Hubertusz napi trófeaátadóján. A vadgazdálkodás, az őzgazdálkodás vonatkozásában közel évtizedes léptékű. A társaság vadőre, hivatásos vadásza mellett azonban – hangsúlyozta, – ahhoz, hogy sikeresen gazdálkodjanak a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal, a szakmai felügyelet munkáját is meg kell köszönniük ezen a napon.
A Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal trófeabírálatán bronzéremes minősítést kapott az egyik dorozsmai trófea Fotó: Agro Jager News
Dejan Dzakula, a szerbiai Lov is jos ponesto vadászmagazin és a Radio Lovac főszerkesztője az Agro Jager Newsnak kiemelte, hogy Szerbiában a vadászat nagyon fontos és a vadászat egyfajta életformája a családoknak, közösségeknek. A vadászat összeköti az embereket, de látni kell azt is, hogy bizonyos feladatokat, csak a vadászok tudnak elvégezni – szerepük megkerülhetetlen. Örömét fejezte ki, hogy szeptemberben, Újvidéken megrendezésre került, az 54. LORIST, Nemzetközi Vadászati és Horgászati Kiállítás és Vásár iránt Magyarországról is sokan érdeklődtek. Kiskundorozsmán már több alkalommal járt, ahol a keresztény vadászati hagyományokat, mint Szent Hubertusz legendáját, a püspök halála után, 1300 évvel is ápolják – ez mindenképpen figyelemre méltó. A tűzgyújtás és a vadászkürtös köszöntés a megszentelt kereszt alatt, amely vadászház udvarán áll, különös élményt jelentett számára. Hozzátette, hogy a társaság által indított ifjúsági nyílt nap, amikor a gyerekek számára mutatják be, mit jelent a téli hónapokban etetni a vadonélő állatokat, kiemelten fontos Szerbiában is. Ilyen programokat indítottak, hasonlóan Magyarországhoz. Az Újvidéki Szent Hubertusz Vadászklub elnökeként hangsúlyozta, hogy a mögöttünk álló kiállításon ifjúsági rajzversenyt, vadászkutyás bemutatókat is szerveztek. A rendezvény alatt például megtanították a kicsiket a szalonnasütésre és felhívták a figyelmet arra is, mekkora felelőssége van annak, aki a szabadtéri grillezés során (Szerk. Szerbiában nagy hagyományai vannak) tüzet gyújt az erdőben.
Régi hagyomány Kiskundorozsmán, hogy az elejtők Szent Hubertusz napján vehetik birtokba trófeáikat Fotó: Agro Jager News
Fejes László, az Országos Jótékonysági Vadászat Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy évek óta jókapcsolatot ápol a Csányi József elnök nevével fémjelzett Dorozsmai Vadásztársasággal. Hozzátette, hogy a társaság a minden napi munkája mellett további energiákat fordít az ifjúsági programokra és a társaság számára a vadászati kulturális értékek, a hagyományok ápolása is kiemelten fontos.
Fejes László hozzátette, hogy a vadászok összefogásával, az elmúlt tíz évben sikerült útjára indítani azt az országos és ma már nemzetközi programot, amelyet az Országos Jótékonysági Vadászat Közhasznú Nonprofit Kft. képvisel. Ez azt jelenti, hogy a szervezet fennállásának 10 éve alatt, több, mint 84 000 gyermeknek és rászorulónak sikerült támogatást nyújtaniuk. Minden évben, december 27-én, országos viszonylatban jótékonysági vadászatokat szerveznek. Ebben az esztendőben, 2022. december 27-én, csak Magyarországon 34 helyszínen szólalnak meg a vadászkürtök!
A vadgazdálkodás elválaszthatatlan része az agráriumnak Fotó: Agro Jager News
Az összefogás sikere, az eredmények és a kórházaknak nyújtott támogatások, mindig az adott megyében maradnak – folytatta. Így például Csongrád-Csanád megye vonatkozásában az elmúlt években sikerült például a Szegedi Tudományegyetem Gyermekklinikájának az orvosi műszerek beszerzéséhez támogatást adniuk.
Forrás: Frommer Fegyverbolt, Budapest. https://frommerfegyverbolt.hu/
A vadászok adakozása, jótékonykodása az elmúlt években átlépte Magyarország határait és idén Szlovákiában, Romániában és Szerbiában is, egy időben a magyarországi helyszínekkel, megrendezik a jótékonysági vadászatokat. Kiemelte, hogy a Felvidéken a pandémia miatt nem tudtak vadászatot szervezni, ennek ellenére olyan erős volt az összefogás, hogy december 27-én mégis jelentős összeget gyűjtöttek össze a szervezet munkatársai. 2022-ben Szerbiában, Bácskatopolyán rendezik meg a találkozót. Erre a vadászatra nemcsak Szerbiából, hanem Magyarországról is várnak vadászvendégeket.
Csongrád-Csanád megyében az idei helyszínt a Csongrádi Május 1. Vadásztársaság biztosítja és a vadászaton, illetve az árverésen befolyó összegből, a Csongrád-Csanád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhelyi Gyermek Osztályát támogatják.
„Öreg szegedi polgári vadászok úgy tartották, hogy annak a vadásznak nem lesz szerencséje, aki Szent Hubertusz napján otthon ül, mert Szent Hubertusz tiszteletére ki kell menni vadászni.” Forrás: Magyar Katolikus Lexikon Fotó: Agro Jager News
Érdekességként jegyezzük meg, hogy a katolikus hitvilág egyébként őriz egy szegedi vonatkozását is november 3.-i Szent Hubertusz napnak, amelyet a Magyar Katolikus Lexikonban így találhatunk meg:
„Öreg szegedi polgári vadászok úgy tartották, hogy annak a vadásznak nem lesz szerencséje, aki Szent Hubertusz napján otthon ül, mert Szent Hubertusz tiszteletére ki kell menni vadászni.”
Az ünnepélyes megemlékezéssel és tűzgyújtással egybekötött trófeaátadón az Alföldi Agrárszakképzési Centrum Kiss Ferenc Erdészeti Technikum, Kiss Ferenc Kürtegyüttese vadászszignálokat mutatott be.
Írta és fényképezte: Dr. Szilágyi Bay Péter
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu