Keressen minket

Mezőgazdaság

A cirokfélék gyomirtása vadföldeken is lehetséges – A Syngenta technológiai ajánlata

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Az utóbbi időkben a cirok reneszánszát éli, termőterülete hazánkban lassan, de növekvő tendenciát mutat. Akár szemes-, akár silócirokról (cukorcirok) legyen szó, termesztése sok szántóterületünkön a kukorica alternatívájaként megjelenik, hiszen a klimatikus viszonyok változásából adódó hektikus termések kevésbé jellemzik. A kukoricánál jobb szárazságtűrése és termésstabilitása miatt egyre többen választják a termesztett kultúráik körébe. A vadásztársaságok is számos vadföldben termelnek cirokféléket (1.kép), jó hír azonban, hogy ezen nehezített körülmények közt termelt cirok gyomirtása is biztonsággal megoldható a Syngenta készítményeivel.

1. kép. Cirokvetésben menedéket kereső őz (Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter)

A cirokfélék herbicid tűrőképessége gyengébb a kukoricáénál, és az alkalmazható herbicidek köre is meglehetősen csekély számú. Az évelő egyszikű gyomok (pl.: fenyércirok) ellen cirokfélékben nem tudunk védekezni, így ilyen gyomokkal fertőzött területen a cirokfélék termesztését  célszerű elkerülni.

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Syn...

A cirokfélék vetése jellemzően május első felében kezdődik. A kezdeti fejlődése és gyomelnyomó képessége a kukoricáénál lassabb, így a minél korábbi gyomkikapcsolás kulcsfontosságú.

2. kép. Preemergensen kijuttatott Gardoprim Plus Gold 4 l/ha + Dual Gold 0,25 l/ha hatékonysága (Hajdúböszörmény- Nagypród, 2020.05.27. Fotó: Varga Balázs Csaba)

A Syngenta egyedülálló módon a cirokfélék gyomirtására teljes techológiával rendelkezik.

A cirokfélékben a magról kelő egyszikű gyomok ellen csak pre-, vagy korai posztemergensen tudunk védekezni. Erre a célra olyan hatóanyagot kell választani, ami a lehetőségeinkhez képest az egyik legszelektivebb, továbbá  az egyik leghatékonyabb még szárazabb körülmények között is.

4. kép. Mezei acattal fertőzött szemes cirok vetés. A Banvel vagy Casper kezeléssel még várni kell a cirok minimum 7 centimétéres fejlettségéig. (Hajdúböszörmény – Nagypród, 2020.05.27. Fotó: Varga Balázs Csaba)

Preemergens gyomirtásra a Gardoprim Plus Gold* (4,0 l/ha) és a Dual Gold 960 EC (1,4 – 1,6 l/ha) áll rendelkezésünkre. Mindkét készítmény tartalmazza az S-metolaklór hatóanyagot, így alkalmazása csak abban az esetben lehetséges, ha a vetőmag Concep III csávázással van ellátva. A Concep III csávázószer fluxofenim széfener hatóanyagot tartalmaz. A Concep III lényege, hogy a fluxofenim hatóanyaggal csávázott cirkot ellenállóvá teszi az S-metolaklór gyomirtó hatóanyaggal szemben. Így az ilyen csávázással rendelkező vetőmagok esetén a Gardoprim Plus Gold* és Dual Gold 960 EC gyomirtó szerek is bizonságosan alkalmazhatók a kultúrnövény károsodása nélkül. Megfelelő bemosó csapadék (15-20 mm a kezelés utáni két héten belül) esetén a Gardoprim Plus Gold* egy- és kétzsikűek elleni kiváló hatásának köszönhetően akár betakarításig teljeskörű védelmet biztosíthat a magról kelő gyomnövények ellen. A Dual Gold 960 EC elsősorban a magról kelő egyszikű gyomok ellen hatékony, de számos magról kelő kétszikű gyomfaj ellen is számolhatunk mellékhatásra (pl.: disznóparéj fajok, fehér libatop) megfelelő időjárási viszonyok mellett.

3. kép. Korai posztemergensen kijuttatott Gardoprim Plus Gold 4 l/ha hatékonysága (Komádi, 2020.06.02. Fotó: Varga Balázs Csaba)

Preemergens kijuttatáskor, erős magról kelő egyszikű fertőzés esetén a Gardoprim Plus Gold* kiegészíthető a Dual Gold 960 EC 0,25 l/ha-os dózisával (2. kép). Ebben az esetben a jelenleg engedélyezett legmagasabb dózist tudjuk kijuttatni mind az S-metolkalór, mind pedig a terbutilazin esetén, amely így a piacon található gyomirtási lehetőségek közt a legszélesebb gyomirtási spetkrumot biztosítja (1. táblázat).

1. táblázat.: A Syngenta gyomirtási technológia hatása a cirok legfontosabb gyomnövényei ellen (piros -> nem érzékeny, sárga -> mérsékelten érzékeny, zöld -> kifejezetten érzékeny)

A Gardoprim Plus Gold* korai posztemergens kijuttatása is lehetséges a cirok 3 leveles fejlettségénél (3.kép). Ezt a techológiát akkor célszerű választani, ha a vetés utáni időkben jelentősebb mennyiségű csapadék nem várható. A kijuttatás időintervalluma korai posztemergens kijuttatásban igen szűk, így a preemregens alkamazás elvégzésére több idő és lehetőség áll rendelkezésre.

Magról kelő- és évelő kétszikű gyomok elleni védekezésre cirokfélékben a Banvel 480 S (dikamba) és a Casper (dikamba és proszulfuron) használható posztemergens kijuttatásban. Posztemergens állománykezelés formájában végzett Banvel vagy Casper kezelés a cirok 7-20 cm-es nagysága mellett végezhető biztonságosan. Az említett fejlettségi állapottól korábbi kijuttatás esetén ne alkalmazzuk ezen gyomirtó szereket, ugyanis a kultúrnövény érzékeny lehet, károsodhat.

Mindkét készítmény esetén a magról kelő gyomok gyomok 2-4 leveles, a mezei acat tőlevélrózsás állapotában a legérzékenyebb a készítményekre (4. kép). A Banvel egy levélen felszívódó, hormonhatású készítmény, amely a már kikelt gyomok ellen hatékony. A Casper esetében a proszulfuron biztosít talajon keresztül pár hét tartamhatást a magról kelő kétszikűek ellen. A Banvel 480 S dózisa cirokfélékben 0,5 l/ha, a Casper-é 0,3 – 0,4 kg/ha.

5. kép. Hajdúböszörmény nagypródi határrészén A Syngenta növényvédelmi technológiai ajánlatát alkalmazva a Kelet Földgép Kft. Syngenta silócirok tábláit hektáronként közel 100 tonnás termésátlaggal takarították be 2020-ban (Fotó: Varga Balázs Csaba)

Cirokfélék esetében a kémiai kezelés mellett a sorközök mechanikai úton történő gyomirtása is szükséges lehet. A Syngenta  technológiai ajánlata a biztonságos ciroktermesztés kulcsa akár vadföldeken is.

* A készítményt vagy bármely más terbutilazin hatóanyagot tartalmazó készítményt ugyanazon a területen hektáronként háromévente egyszer maximum 850 g terbutilazint tartalmazó dózisban lehet kijuttatni.

Dr. Nagy Viktor
Fejlesztőmérnök

Syngenta Kft.

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Syn...

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

Mezőgazdaság

Folytatódik az öntözésfejlesztés támogatása

Print Friendly, PDF & Email

110 milliárd forint összegű támogatást kaptak a gazdák

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A gazdálkodókat támogatni kell abban, hogy alkalmazkodni tudjanak a klímaváltozás jelentette kihívásokhoz és egyben növelni tudják a nagyobb hozzáadott értékű növényi kultúrák termesztését. A Vidékfejlesztési Program keretében éppen ezért újabb 40 vízgazdálkodási projekt részesült hozzávetőlegesen 19,5 milliárd forint támogatásban, így a konstrukcióban összesen mintegy 110 milliárd forint összegű támogatás odaítélése történt meg – fogalmazott Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.

Fotó: AM

Az Agrárminisztérium kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését, cél az öntözött területek nagyságának folyamatos és jelentős növelése a következő években is. A Vidékfejlesztési Program keretében hosszú éveken át volt elérhető „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” elnevezésű kiírás. A felhívás átfogóan biztosított fejlesztési forrást minden, az öntözéshez kapcsolódó tevékenységhez, így többek között új vízkivételi művek kialakításához, új öntözőgépek és csővezetékek telepítéséhez, valamint az elavult öntözőrendszerek elemeinek cseréjéhez is – emelte ki az Agrárminisztérium államtitkára.

A mind gyakoribbá és hosszabbá váló száraz időszakok miatt víz megtartását segítő gazdálkodási gyakorlatok ösztönzése mellett a kormány a most záruló Vidékfejlesztési Programban, illetve az új támogatási időszakban is prioritásként tekint az öntözésfejlesztésre.

Az államtitkár kiemelte, hogy az agártárca már dolgozik a KAP Stratégiai Terv keretei között meghirdetésre kerülő új vízgazdálkodási projektek megvalósítását segítő támogatási konstrukción, melyet az előzetesen meghirdetett menetrend szerint várhatóan még ez év tavaszán megismerhetnek az érdeklődők.

Az öntözésfejlesztés beruházási oldalának folyamatos támogatása mellett nagy segítséget jelent, hogy a tavalyi esztendőhöz hasonlóan idén is átvállalja a kormányzat a mezőgazdasági vízszolgáltatás anyagi terheit, azaz a gazdálkodók mentesülnek az állami tulajdonú vízilétesítményeken keresztül történő mezőgazdasági vízszolgáltatás díja alól – zárta gondolatait Feldman Zsolt.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Eredményesnek bizonyult az eGN adategyeztetés a termelőkkel

Print Friendly, PDF & Email

A NÉBIH cikket közölt az eGN adategyeztetés eredményeiről

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az elektronikus gazdálkodási napló benyújtásának egy hónappal ezelőtti határidejét követően a Nébih március 14-ig adategyeztetést kezdeményezett a termelőkkel. A hivatal a pontosítások érdekében felkereste azokat a gazdálkodókat, akiknél az eGN-be beadott adatok kapcsán eltérést tapasztalt. Mintegy 2000 termelő élt a lehetőséggel.

A Nébih elektronikus úton kereste meg azokat az érintetteket, akiknél bizonyos eltérések, hiányosságok alapján további adategyeztetésre volt szükség a 2023. évi gazdálkodási naplóval kapcsolatban. Az adatok eGN-ben történő ellenőrzésére, javítására, kiegészítésére a gazdálkodóknak március 14-ig volt lehetőségük. E határidőig megközelítőleg 2000 termelő pontosította az adatait a rendszerben. Mindezzel az alapvetően jó feltöltési arány további javulását sikerült elérni.

Az eGN folyamatos fejlesztésének köszönhetően az elkövetkezendő hetekben újabb fejlesztési csomagot élesít a hatóság, ami tovább könnyíti majd a rendszer használatát. A Nébih emellett javasolja a gazdálkodóknak, hogy év közben folyamatosan töltsék az adatokat az eGN-be, így még gördülékenyebbé válhatnak a benyújtási időszakok.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Mit látnak a műholdak? – A Területi Monitoring Rendszer 2024-ben

Print Friendly, PDF & Email

A Magyar Államkincstár műhold segítségével vizsgálja a mezőgazdasági gyakorlatokat

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az új uniós előírásoknak megfelelően a 2023-as esztendőtől a Magyar Államkincstárnak műholdfelvételekre támaszkodva is vizsgálnia és értékelnie kell a mezőgazdasági gyakorlatokat és tevékenységeket, ezt a vizsgálatot végzi a Területi Monitoring Rendszer (továbbiakban TMR).

1. Miért vizsgáljuk?

A ’TMR – Parcellán belüli inhomogenitás’ ellenőrzés egyértelmű célja, hogy azonosításra kerüljenek azok a területrészek, melyekre a parcellán belül két (vagy több) eltérő hasznosítás jelenléte miatt pontatlan területalapú igénylések kerülnek benyújtásra.

2. Mit vizsgálunk?

A ’TMR – Parcellán belüli inhomogenitás’ ellenőrzés a bejelentett táblán belül eltérő hasznosítások jelenlétét keresi, azaz a tábla területére kívülről érkező, vagy teljes terjedelmében a táblában lévő eltérő hasznosítású területek nagy valószínűséggel nem felelnek meg a támogathatósági kritériumoknak.
Ilyen például a tábla területébe benyúló szomszédos parcella eltérő vegetációja, vagy a teljes egészében az adott táblán belül lévő, de eltérő vegetációjú hasznosítások.

3. Milyen megoldási lehetőségekkel élhetnek a kedvezményezettek a konfliktus feloldására?

I.    Valós konfliktus – szomszédos parcelláról „átnyúló” vegetáció
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy a területén egy másik parcelláról „benyúló”, az igényelt növénytől eltérő hasznosítás is jelen van. Tudatában van az inhomogenitást okozó terület elhelyezkedésével és annak alapján módosítja az igénylés határát.
II.    Valós konfliktus – parcellán belüli inhomogenitás
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy az igényelt területen belül több eltérő hasznosítás található. Az igénylés módosítását megteszi (táblahatár és hasznosítás).
Amennyiben az eltérő termények a saját gazdálkodásának részét képezi, lehetősége van a tábla megosztására.
III.    Nem valós konfliktus – Ellenbizonyítás
Az igénylés beadója nem ért egyet azzal, hogy a területén a felszínborítás nem egységes. Ennek bizonyítását a MobilGazda applikációban megkapott fényképkészítési feladatra válaszolva irányított fotó beküldésével teheti meg, melyhez rövid szöveges leírást is tehet.

Tipp: Az EK beadó felületén már 2 hetes gyakorisággal jelennek meg az aktuális Sentinel-2 valósszínes felvételek, melyekről jól azonosíthatók a különböző művelésű táblák hátárai.

4. Fel nem oldott konfliktusok

Amennyiben a TMR jelzésre nem reagál megadott határidőn belül a kedvezményezett, vagy a reakció nem oldja fel a konfliktust, akkor valószínűleg helyszíni ellenőrzés dönt majd a terület felszínborításáról.

5. Példatár

Első kép:     2022-es légifelvételen megjelenített beadás utáni igénylés határ (kék).
Második kép:     Konfliktust feltáró Sentinel-2 műholdfelvétel.
Harmadik kép:    2023-as légifelvételen megjelenített aktualizált igénylési határ (piros).

1. példa

Az igénylés területén észak-kelet – dél-nyugat irányban egy markáns vegetációs határ látható, melynek ellentmondását a kedvezményezett nem oldotta fel határidőre, így helyszíni ellenőrzést kellett elrendelni.

2. példa

Az igénylés nyugati határán vegetációs határ látható, melyet a szomszéd tábláról átnyúló hasznosítás okoz. A kedvezményezett módosította a táblarajzot, beljebb hozta a tábla nyugati határát, de még mindig nem kellőképp ahhoz, hogy ez megszüntesse az inhomogenitás problémáját.

3. példa

A tábla közepe tájékán nyugat-kelet irányban húzódó vegetációs él szembetűnő inhomogenitást jelez. A kedvezményezett nem reagált a TMR jelzésre, változatlanul hagyta a táblarajzot, így itt is helyszíni ellenőrzés döntött.

4. példa

Az igénylés észak-nyugat – dél-keleti irányában húzódó vegetációs határ a Sentinel-2 műholdfelvételen tisztán látszik. A kedvezményezett megfelelően módosította a táblarajzot.

5. példa

 

Az igénylés nyugati határán vegetációs határ látható, melyet a szomszéd tábláról átnyúló hasznosítás okoz. A kedvezményezett módosította a táblarajzot, beljebb hozta a tábla nyugati határát, így már elfogadható az igénylése.

MobilGazda fotók és fel nem oldott konfliktusok – Tapasztalatok 2023-ból

A 2023. évi TMR eljárás során az inhomogenitás jelzés feloldására a Magyar Államkincstár irányított fotó kérést adott ki. A kedvezményezett az irányított fotó feladatot nem volt köteles teljesíteni, ha egyetértett a konfliktussal és azt az igénylés határának megfelelő módosításával képes volt feloldani.
Azonban a 2023-as évben tömegesen kerültek benyújtásra az irányított fotó követelményeknek megfelelő MobilGazda fotók, melyek a konfliktus alátámasztására voltak alkalmasak, de igénylés oldalról a konfliktus nem került feloldásra. Az ilyen esetekben további helyszíni ellenőrzés megtétele feltétlenül szükséges, hiszen fel kell oldani a konfliktust, ez pedig a táblához tartozó támogatások kifizethetőségét és annak időbeliségét is befolyásolhatja. Javasoljuk tehát, hogy ha a kedvezményezett egyetért a TMR inhomogenitásra vonatkozó megállapításával, akkor – fényképezés helyett – elsősorban a kérelmét módosítsa.

Példák a meg nem felelést dokumentáló fotókra:

1. példa

2. példa

Forrás: MVH

Tovább olvasom