Vadászat
Nyestkutyát hoztak terítékre Farmoson – GALÉRIÁVAL
2023. február hónap utolsó szombatján, Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében, az Alattyáni Úttörő Vadásztársaság területén Túróczi István nyeskutyát hozott terítékre. A hír megjelenését követően felvettük a kapcsolatot Tóth Sándorral, a Pest vármegyei Farmosi Hunor Vadásztársaság vadászmesterével. Ugyanazon a napon, február 25-én, Farmoson, Tóth Sándor is nyeskutyát ejtett el.
A terület apróvadas, váltóvadként azonban a vaddisznó is felbukkan, amely mindenevő. Kora tavasszal a disznó nem kíméli a fokozottan védett madarak tojásait, fészkeit, a kétéltűeket és az apróvad állományát sem.
A nádasokban, a vaddisznó mellett, számos szőrmésragadozó is jelen van. A természetvédelem és vadgazdálkodás kiváló kapcsolatát szimbolizálja a Farmosi Nagy-nádas tó körüli összefogás – számolt be Tóth Sándor, a terület vadászmestere.
A természeti értékeket a Duna-Ipoly Nemzeti Park szakemberei és a helyi vadgazdálkodók közösen védik. A természetvédelmi és vadgazdálkodás céljai közösek, a nemzeti park szakemberei több esetben kérték a segítségüket. A jó kapcsolatuk sok évre nyúlik vissza, amiben tudják, segítik egymást a természetvédelmi és vadgazdálkodási szakemberek. Az összefogásnak egyre nagyobb szerepe van, mert az elmúlt években felbukkant az aranysakál is.
Az itt megtalálható flóra és fauna különleges. Számos olyan természetvédelmi kincs található itt meg, amire okkal büszkék: országosan egyedülálló a farmosi nagykócsag állománya, mellettük, a nyári hónapokban, különleges kétéltűekkel is találkozhatunk. Lassan vége a télnek, a kora tavaszi időszakban számos vízimadár kezdte meg a kotlását. A nyári ludak mellett a récék is a fészkeiken ülnek. Kora tavasszal az idén született kisnyulak ugyanolyan védtelenek, mint a nádasokban fészkelő fokozottan védett fajok.
Tóth Sándor február 25-én a farmosi Nagy-nádas tó szomszédságában, egy magaslesen várakozott.
„Soha nem lehet tudni előre, hogyan alakul egy lesvadászat”. Csöndben teltek az órák a magaslesen. Alighogy besötétedett, a tőle nem messze lévő nádast elkezdte „törni” valami. Ilyenkor még nem lehet pontosan megmondani, miféle állat bújhatott elő a rejtekéből. A vadászati törvény azonban egyértelműen fogalmaz: csak és kizárólag abban az esetben lehet lövést leadni, ha egyértelműen és pontosan meghatároztuk a fajt. A fegyverlámpa fényében egy nyestkutyát pillantott meg. Az aranysakállal szemben, az állat nyugodtan viselkedett, a felvillanó fényre nem ugrott el. Lövést tett a körülbelül 120 méterre lévő vadra, amely tűzben rogyott. Nyestkutyát korábban egyszer sem ejtettek el Farmoson.
Hasonlóan a mosómedvéhez, a nyestkutya is a hazánkban élő invazív fajok egyike. Míg a mosómedve Észak-Amerikában őshonos, addig a nyestkutya Kamcsatkáról származik. A vadászati törvény szerint mindkét faj egész évben vadászható. Nem véletlenül, mivel beláthatatlan károkat okozhatnak a magyar faunában. Az állatvédők állítása, hogy színesíti a magyar állatvilágot, nem felel meg a valóságnak, tömeges elszaporodásuk éppen ellenkező hatást okozhat. Őshonos fajok tűnhetnek el, vagy számuk drasztikusan lecsökkenhet. Ennek az ellenkezőjét állítani, hatalmas szakmai tévedés – zárta beszámolóját Tóth Sándor vadászmester.
Írta: Dr. Szilágyi Gergely
Fényképek forrása: Somogyi Róbert, Tóth Sándor – Farmosi Hunor Vadásztársaság
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31